הנשים בחזית הטבעונות

סצנת הטבעונות המבוססת בארץ מורכבת מלא מעט נשים חזקות ודעתניות. בחרנו להציג כמה מובילות דעה בעולם הטבעוני, ובלי אף מילה על גארי יורופסקי

שרון ליפקינדפורסם 20:37, 08/03/2018
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

סצנת הטבעונות המתפתחת בעולם והמבוססת בארץ, מצליחה להדהד ולקרב לבבות, בלי קשר למין, גזע ודת. המודעות העולה לסבל החיות, הרצון לחיות אורח חיים בריא יותר ולצמצמם את הנזק לכדור הארץ - עושים את שלהם.

 

אז למרות שיש גם גברים טבעונים ופעילים, לכבוד יום האישה החלטנו לבחור את הנשים שעומדות בחוד החנית הטבעונית. בחרנו כמה נשים אמיצות וחזקות, נשים עם כנפיים, שמדברות את קול החיות. חיפשנו את הנשים שתרמו להגברת המודעות לטבעונות, ואלה שמובילות דעת קהל בעולם הטבעוני.

 

אורי שביט

המרלין מונרו של הטבעוניות. כשלפני יותר מחצי עשור המירה שביט את תאוות הבשרים שלה לתאוות ירקות והקימה את הבלוג "טבעוניות נהנות יותר", לא תיארנו כמה ארוחות נטולות סבל מחכות שנטחן אותן.

צילום: אורי שביטאורי שביט (צילום: אורי שביט)

אורי נתנה לנו להבין שבשר זה לנקניקים עםמנה של "נקניקיות גזר" שהפילו ברשת גם קרניבורים, אותה הגישה ב"מיס קפלן" מסעדת הפופ אפ שפתחה לפני שנתיים (הטבעונים האופטימים מאמינים שהיא עוד תחזור). בכל הסדנאות שהיא מעבירה, הארוחות שהיא מארגנת וגם בהרצאה שלה ב"טד" אורי מתמקדת באהבת חיות (כולל בני אדם!) ובאהבת אוכל טוב. בימים אלה היא הוציאה את הספר "המטבח הטבעוני שלי" ונותנת תקווה גם למי שפחות מסתדר עם בישולים.

 

ננה שרייר

מאז ומתמיד ננה הוכיחה שיופי אמיתי מגיע מבפנים. כשהתחברה ללב שלה והפכה לטבעונית היא לא היססה וטיבענה גם את כל המסעדה הגרוזינית המצליחה שלה "ננוצ'קה". בהתחלה המקום עבר טלטלה והאורחים לא הבינו את האוקסימורון שבאוכל גרוזיני טבעוני, אבל ננה הוכיחה שהחמלה מנצחת ועם השנים שידרגה לטבעונים את החינקאלי והחצ'פורי.

תמונה כללית


תמונה כללית

תמונה כללית

ננה הציתה את הקסם והסקס אפיל מחדש, וגם הנחתה תוכנית בשם "טבעוננה", ממש כאן אצלנו ב-ynet.

 

טל גלבוע

טל הביאה את הטבעונות לכל בית ישראל כשנכנסה לפני ארבע שנים לבית ה"האח הגדול". על אף שהיא הייתה פעילה גם קודם לכן, החודשים שלה בבית השפיעו על אנשים רבים, והניצחון שלה נתן לטבעונים תקווה שלפעמים הטובה מנצחת.

תמונה כללית

מאז שיצאה מהבית היא ממשיכה לפעול במרץ ובחייתיות: גלבוע היא מהנשים שמקריבות את עצמן למען המטרה, והיא מנצלת את הפרסום שלה לטובת פעולות אקטיביות לשחרור חיות, וכשהיא לא בכלא אז היא עושה את זה גם ברשתות החברתיות.

 

שרון כהן

שרון היא מהחלוצות בתחום ההצלה והשיקום של בעלי חיים. מילדות הייתה אוספת כל חיה שנפצעה או עברה התעללות לביתה, כשמצאה את עצמה יום אחד עם יותר מ200 חיות בבית (לכל אחת סיפור מרגש) שרון החליטה להגדיל ועם הדסטרט שהגיע לסכום של 200,000 שקלים (פי שתיים וחצי מהיעד) היא פתחה את מקלט "להתחיל מחדש" לטובת חמורים, סוסים וכל בעל חיים אחר שצריך התחלה חדשה.

 

עדי וינטר

15 שנה עברו מאז הרגע שהצית לעדי את הטבעונות הפעילה שלה, מבט בעיניים של סוסים ושל פרות בשחיטה שנצרבו בזכרון של עדי הפכו אותה לאחת הפעילות בתחום, אחרי שהייתה פעילה ב"אנונימוס" וב"תנו לחיות לחיות", היא כרגע באגודה נגד ניסויים בבעלי חיים. ולמצקצקים שאומרים שפעילי החיות לא פעילים למען אנשים כדאי להכיר את עדי.

 

מיקי חיימוביץ

מיקי לא רק תרגמה את המיטלסמנדיי לעברית, היא ממשיכה לייצג את הטבעונות, לקדם אותה ובסופו של דבר לגרום ליותר ויותר אנשים לאכול פחות ופחות בשר, ולא רק פעם בשבוע.

צילום: באדיבות רשתמיקי חיימוביץ', הרבה יותר ממיטלס מאנדיי (צילום: באדיבות רשת)
 

אביטל סבג

עם הסדנאות המיוחדות שאביטל מעבירה בשלל לוקישניםמיוחדים ועם כל המידע האפשרויות והטעמים שהיא חושפת ומאפשרת, גם מי שחותם שהוא לעולם לא יהיה טבעוני עלול להפתיע את עצמו.

 

הנציגות בכנסת

אמנם אחוז הטבעונות בכנסת הוא די קטן, אבל רובו מורכב מנשים שמוכיחות שהמגמה חוצה דעות פוליטיות - תמר זנדברג, מר"צ; יעל פארן, המחנה הציוני; ושרן השכל, ליכוד.

תמונה כלליתתמר זנדברג

(צילום : דניאל אליאור)

 

רעות הורן

המנכ"לית של אנונימוס, שמנצלת כל דקה כדי לחשוב מה עוד אפשר לעשות למען חיות. אנונימוס, ובראשם הורן, אחראים על חקיקות חוקים שהצילו חיות רבות (הפסקת הפיטום הכפוי, רפורמת האפרוחים ועוד), על חקירות סמויות שחשפו עוולות בבעלי חיים, ובכלל - על העלאת המודעות לטבעונות.

תמונה כללית

 

אגי משעול

סופרת ומשוררת, שכואבת את כאב החיות. מילותיה נוגעות ללב, והיא ההוכחה שאקטיביזם יכול גם להסתכם בכמה מטאפורות ומילים פשוטות - עם חריזה או בלי - שיוצאות מהלב ומגיעות את הלב.

צילום: איריס נשראגי משעול (צילום: איריס נשר)

מיטל בן ארי ועדית רומנו

אחרי שנים כפעילות מחתרתיות, בן ארי ורומנו פתחו יחד לפני שנה וחצי את חוות החופש. הפרויקט שלהן, שהתחיל כמיזם הדסטרט מוצלח, משקם היום תרנגולות, טלאים, חזירים ושאר פרות מתוקות ושובות לב, שהיו אמורות לסיים כמנה על הצלחת.

 

 

לכתבה זו 33 תגובות
הוספת תגובה