ידיעות אמריקה

השלום מתחיל מבפנים

רגע לפני שמטוס ישראלי נחת לראשונה על אדמת אבו-דאבי, ערכו מנחת יוגה ישראלית מניו יורק ומדריכת הילינג מהאמירויות אירוע וירטואלי מיוחד לחיבור ה״אום״ והשלום

תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

בשבוע האחרון, כולנו כישראלים, בתוך כל הכאוס מסביב, התרגשנו מהשלום ההיסטורי והמפתיע עם איחוד האמירויות. משלחת ישראלית המריאה בטיסה חגיגית במטוס אל-על כחול לבן היישר לאבו דאבי לשם קידום הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, לצד משלחת אמריקנית שבראשה היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, רוברט אובריאן, והיועץ הבכיר של הנשיא דונלד טראמפ וחתנו, ג'ארד קושנר.

 

עם כל הכבוד למכובדים, לדגלים ולעסקאות הענק המדוברות, השלום מקבל תוקף מיוחד כשהעמים מוצאים נקודות חיבור, אדם לאדם, נשמה לנשמה. כך גם חשבה מיכל ליכטמן, ישראלית מניו יורק שבסוף השבוע האחרון, בשיתוף עם מרים אל אחמדי מהאמירויות, הובילה מפגש יוגה ומדיטציה ייחודי על קו ישראל, האמירויות וארה״ב. ״שתינו מדברות את שפת הלב,״ מספרת מיכל. ״שתינו מבינות ומסכימות שהשלום מתחיל בתוכנו וכל אחת ואחד מאיתנו שבוחר להתחבר לשלום הפנימי שלו, מבין כמה זה פשוט וכמה זה עוזר״.

 

תמונה כלליתמיכל ליכטמן. "שפת הלב"

 

כבר עשרים שנה שהיא מנתבת את הוראת היוגה והמדיטציה שלה, לעשיית שלום עם: shalomyoga.com ובהמשך עם peace starts from within. ״אני מגיעה מניו יורק אל מגזרים רבים בישראל בכדי לסייע להם למצוא את השלום הפנימי. אני מאמינה שתהליך ראשוני של התחברות לעצמך דרך נשימה ותרגול שלא קשור לכושר או עשיה כזו או אחרת, זה חיבור בין גוף, נפש ונשמה ואני מתמקדת בה. אני רוצה לזכור ולהזכיר שבכל גוף חיה נשמה שזקוקה לנשימה כדי שהלב שלנו ישאר חי״.

 

אל היוגה היא הגיעה עם צמא גדול. אחרי שעברה ניתוח להוצאת גידול בראשה, נפגע שיווי המשקל בגופה. בשיעור יוגה אליו הגיעה לגמרי במקרה, פנתה אליה המורה והציעה שתצטרף לקורס הוראה. ״גיליתי כמה אני לא מבינה ולא יודעת. נרשמתי לעוד ועוד קורסי הוראה לעוד ועוד טכניקות. ממקום של חושך מבחינה פיזית התגלה אור ועם הפטירה של בעלי ואתגרים נוספים, מצאתי אור בתוכי תוך שעות של תרגול מדיטציה מונחית, נשימות והיה לי ברור שאני רוצה להעניק את הכוח הזה גם לאחרים״.

 

עם גיבוש של טכניקה משלה, אותה הפיצה בניו יורק וישראל, וזו הגיעה לשיאים חדשים, באופן לא ממש מפתיע, בימי הקורונה, דרך הזום. ״במסגרת התהליך שכולנו חווינו בקורונה, פגשנו את הפחד, את השינוי הדרסטי, שבוע שבוע, התעמתנו עם התת מודע שמנהל אותנו ועוד כל כך הרבה דברים. הקורס שהתעצב מהמקום הזה״.

 

תמונה כלליתמרים אל אחמדי

 

את החיבור בין יוגה ושלום היא עשתה לראשונה לכבוד יום ההולדת השישים של ישראל בברכתו של שמעון פרס והטיסה לישראל מורים שיתרגלו את השיטה עם אנשים מכל המגזרים: ״הבנתי שזו שיטה שפותחת את הלב והאמנתי שעם כוונת לב טהורה ופתיחות לשלום נוכל לאפשר לגבולות רגשיים להשתנות".

מאז היא פוקדת איזורים שונים בישראל בסיוע הפדרציה המקומית בניו יורק ועובדת להגדרתה, עם אנשים ״שחווים קושי״.

 

אחרי שמנסה כבר זמן רב להוציא לפועל פעילות יוגה משותפת לצד שותפים ממדינות ערב, זה קרה.

עם ההודעה החגיגית אודות הסכם השלום התחברה לג׳וזף בראודי, מנהל מרכז הקומיניקציה לשלום בברוקלין, שקישר אותה מיד למומחית ההילינג האמירתית מרים אל אחמדי. ״מסתבר שמרים ביקשה לקשר בינינו אחרי שראתה את האתר שלי. היא התחברה למה שראתה את האתר שלי ורצתה שנשתף פעולה״, היא מספרת. ״כשדיברנו זלגו לי דמעות, כי הבנתי שרצינו שתינו את אותו דבר. הרעיון שלה התאים לחזון שלי והחלטנו שלא לחכות. בימי הקורונה, כשהכל עושים בזום, נוכל להגשים את החלום המשותף מיד״.

 

תמונה כלליתמיכל ליכטמן.

 

ביום ראשון האחרון, יממה לפני שהמטוס הישראלי נחת על אדמת אבו דאבי, התחברו ישראלים ואמירתים לשיחה ומדיטציה משותפת בפייסבוק לייב ובזום. ״היו המון משתתפים והתגובות היו מרגשות, אבל לא רק. היו לא מעט תגובות של אנשים שגם התרעמו על השלום ועל האמירויות שעשו את השלום עם ישראל. לצידן היו גם תגובות שריגשו אותנו מאוד מלבנון, לוב, גם ישראל״.

 

את המדיטציה העבירו בעברית, אנגלית ותלמידה ערבייה ישראלית של ליכטמן תרגמה לערבית.

״אני בטוחה ומאמינה שהאנרגיות החיוביות שלנו ימשיכו להתרבות ולהתעצם ובסוף״, סיכמה אל אחמדי, ״השלום ינצח״. השתיים הביעו כמיהה לעוד ועוד יוזמות שכאלו כהזדמנות לעוד ועוד חיבורים בין העמים. ״לי, כישראלית,״ מסבירה מיכל, ״לפרוץ שכרים קל יותר ובשביל מרים זו תעוזה של ממש. בתוך העולם החשוך הזה שלנו היום, אני מקווה שנראה כמה שיותר אור פנימי ותיווצר תחושה חדשה של בניה ואיחוד״.

 

בינתיים ליכטמן מעבירה שיעורים בחינם דרך הזום: peacestartsfromwithin.com