תמונה כללית

הוליווד נגד מארק צוקרברג: משביתים את האינסטגרם כאות מחאה

קים קרדשיאן, ליאונרדו דיקפריו, נעמי קמפבל ואשטון קוצ'ר הודיעו כי ישביתו את עמודי הפייסבוק והאינסטגרם שלהם ל-24 שעות, כאות מחאה על כך שהן מאפשרות להפיץ באמצעותן מסרים של שנאה, אלימות ושקרים

עומר דניאל
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

צילום: GettyImagesשובתת וירטואלית לאות מחאה. קים קרדשיאן (צילום: GettyImages)

 

כוכבי הוליווד, ובראשם קים קרדשיאן וליאונרדו דיקפריו, החליטו לשבות היום (ד') באופן וירטואלי מכל פעילות שקשורה באינסטגרם או בפייסבוק שלהם, כמחאה על דברי השנאה שהפלטפורמות האלו מאפשרות לפרסם באמצעותן.

 

קמפיין "עצרו את השנאה", אשר נוצר ביוזמה משותפת של מספר ארגונים חברתיים, בהם הליגה נגד השמצה וההתאחדות למען קידום אנשים שחורים, טוען שהרשתות החברתיות ובעיקר פייסבוק ואינסטגרם, משמשות להפצת עוינות, תעמולה ומידע שקרי. הוא מאשים אותן ב"חתירה תחת הדמוקרטיה" ובכך שהן מרוויחות כסף בזכות אותם פרסומים של קבוצות ודפים המוקדשים לאלימות ושנאת האחר. הקמפיין דורש מפייסבוק, אשר אחראית גם לאינסטגרם, לפסול קבוצות ודפים המעודדים עוינות, למחוק הזמנות לאירועים אשר קוראים להתחמש בנשק וגם טקסט המכיל מידע שקרי לגבי הבחירות הקרובות בארה"ב.

 

קרדשיאן כתבה אתמול בלילה לעוקביה: "אני אוהבת את זה שאני יכולה לתקשר איתכם באופן ישיר דרך האינסטגרם והפייסבוק, אבל אני לא יכולה לשתוק בזמן שהפלטפורמות האלה מפיצות שנאה ומידע מוטעה, שנוצרו על ידי קבוצות שמטרתן להפריד ולפלג את אמריקה, ונוקטות בפעולות רק אחרי שאנשים נהרגים. למידע לא נכון שמופץ ברשתות החברתיות יש השפעה גדולה על הבחירות ופוגע בדמוקרטיה".

 

הכוכבת הודיעה שתקפיא את חשבונות האינסטגרם והפייסבוק ועודדה את עוקביה לעשות זאת גם הם. בנוסף היא הודיעה שעקב הקמפיין, היא תדחה למחר את השקת ליין המחטבים החדש שלה שהיה אמור להיערך היום.

 

 

כוכבי הוליווד שמעו על היוזמה והצטרפו בהמוניהם: ג'ניפר לורנס, מילה קוניס, אשטון קוצ'ר, ג'יימי פוקס, איימי שומר, סשה בארון כהן, מייקל בי ג'ורדן ואחרים הודיעו אתמול כי יצטרפו לשביתה.

 

ליאונרדו דיקפריו הודיע גם הוא על תמיכתו במיזם וכתב: "אני משתמש באינסטגרם ובפייסבוק, אבל רוצה שהם ישמשו למטרה טובה, לא לשנאה, אלימות ומידע שגוי. זו תהיה הזדמנות טובה עבור פייסבוק להפוך את הפלטפורמה לטובה ובטוחה יותר".

 

נעמי קמפבל כתבה: "פייסבוק טוענת שהיא מטפלת בשנאה, אבל ממשיכה להתעלם מהפוסטים הגזעניים והאלימים שמבקשים לפלג בין העולם. היא נוקטת בצעדים רק כשאנשים נרצחים או כשמשהו נורא אחר קורה". קייטי פרי הוסיפה: "אני אוהבת לחלוק את המוזיקה שלי איתכם באינסטגרם ובפייסבוק, אבל לא יכולה לשבת בשקט בזמן שהפלטפורמות האלה מעלימות עין מקבוצות שמפרסמות שקרים מתוך כוונה לזרוע בילבול ושנאה".

 

צילום: Getty Imagesלא יכולה לשבת בשקט. קייטי פרי (צילום: Getty Images)

 

והיו כאלו שביקשו לקחת את היוזמה צעד אחד קדימה, ועודדו את הציבור למחוק לגמרי את הרשתות החברתיות. שרה סילברמן כתבה: "תמחקו את הפייסבוק שלכם לגמרי. החיים כל כך נחמדים בלעדיהם. הדרך היחידה ללחוץ על צוקרברג היא דרך הארנק שלו".

 

ולא רק סלבס הצטרפו לחרם, מספר חברות ענק, ביניהן אדידס, ורייזון ופורד, הודיעו שישתתפו בו גם הן.

 

כמובן שההשבתה הזו, גם אם היא לאורך יממה אחת בלבד, תעלה בלא מעט הכנסות עבור החברות וחלק מהכוכבים השובתים. האינסטגרם של קרדשיאן לדוגמה, אשר אחריו עוקבים 188 מיליון גולשים, הוא דף עסקי בדיוק כפי שהוא אישי, היא מפרסמת בו את מוצריה ומותגים אחרים ומרוויחה מיליונים על הפרסומות האלה.

 

יום החרם הוא חלק מקמפיין גדול יותר שיימשך עד סוף השבוע ומטרתו לעודד את תושבי ארה"ב לצאת ולהצביע בבחירות לנשיאות בחודש נובמבר הקרוב.

 

 

צילום: Gettyimagesכאן שובתים. קים קרדשיאן, ליאונרדו דיקפריו, אשטון קוצ'ר ונעמי קמפבל (צילום: Gettyimages)