8
צילום: חסדי נעמיצילום: חסדי נעמי

ניצולי השואה במצוקה ערב החג: "כל החיים עבדתי ועדיין צריך עזרה מבתי כדי להתקיים"

ולדימיר חי עם בתו כי הפנסיה לא מספיקה לשכר דירה, עבור אליה וסופיה אפילו קניית תרופות היא אתגר כלכלי. "מתחילת הקורונה העניים הפכו לעניים יותר", אומרים בעמותת 'חסדי נעמי'. ח"כ שלח: "אסור לשכוח את החובה המוסרית כלפי הניצולים"

תמונה כללית
הדר גיל-עד | פורסם: 16/09/2020
ניצולי השואה בארץ: "מה שאנחנו מקבלים לא מספיק למחיה" (צילום: חסדי נעמי)
מצבם של הניצולים רק החמיר בתקופת הקורונה: חיים לא קלים היו לוולדימיר קנטרוביץ', ניצול שואה, בן 84, מבית שמש. בזמן מלחמת העולם השנייה הוא היה חי בסטלינגרד, בדרום רוסיה, שם איבד חלק גדול מבני משפחתו. בחלוף השנים הוא חלה במלריה שפגעה בבריאותו עד היום. עכשיו, לעת זקנה, הוא נאלץ לחיות בחדר בבית של בתו כי הוא לא יכול לשאת לבדו בעלויות של דירה.
צילום: חסדי נעמיבבית של בתו. "קל יותר לחיות יחד" (צילום: חסדי נעמי)
"אני גר בבית של הבת שלי בגלל מצב כספי", הוא מספר. "יותר קל לחיות יחד. עבדתי עשרים שנה כאן, אבל הפנסיה שלי היא פחות מ-1,700 שקלים לחודש. אני מקבל מביטוח לאומי 2,000 שקלים ומרוסיה אני מקבל פנסיה סימבולית של 200 שקלים בחודש. בכסף הזה אני צריך לחיות ולעזור בשכר דירה, לשלם מים, חשמל, ארנונה", סיפר קנטרוביץ'.
"עצוב לי שבגילי אני לא יכול לנסוע לטיולים וללכת לתיאטרון, וכואב לי שאני לא יכול לעזור כלכלית לבת שלי", סיפר. "אני צריך לבקש ממנה עזרה למרות שאני אדם מבוגר. כל החיים שלי עשיתי ועבדתי ולא הצלחתי להרוויח פנסיה כדי שאוכל לחיות בלי עזרה של הבת שלי".
צילום: עומר מסינגרשלח. "אחריות מוסרית כלפי הניצולים" (צילום: עומר מסינגר)
אלפי קשישים וניצולי שואה חיים בעוני וזקוקים לסיוע במזון מדי יום, על אחת כמה וכמה בתקופת החגים. שלשום (יום שני) נערך בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח דיון על התמודדות ניצולי השואה בישראל לקראת החגים והסגר המתמשך. במהלך הדיון הזכיר שלח כי "בתוך המהומה הגדולה של הסגר המתקרב, אסור לשכוח את הקבוצה שיש לנו כלפיה חובה מוסרית גדולה במיוחד".
גם אליה וורנציק, בן 91, ואשתו סופיה נמצאים במצוקה כלכלית, שניהם ניצולי שואה. הם גרים בדירת חדר וחצי ואפילו רכישת תרופות היא אתגר כלכלי עבורם. "בזמן המלחמה לא היה לנו מה לאכול", מספר וורנציק. "גם עכשיו קשה. קשה עם כסף, קשה לקנות מצרכים".
צילום: חסדי נעמיאליה וורנציק וסופיה, אשתו (צילום: חסדי נעמי)
"כל חודש אני משלם על תרופות 300 שקלים", אומר וורנציק. "לאשתי יש בעיית ראיה ושמיעה. היא צריכה מכשיר שמיעה ומשקפיים ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו. היא שברה את שתי הרגליים ולא יכולה ללכת. אם היה לה כיסא גלגלים היא הייתה יכולה לנסוע בחוץ".
"יום יום קשה יותר. אתה צריך משהו ללבוש, אתה צריך לאכול. בישראל היום אנחנו לא מקבלים מה שאנחנו צריכים", לדבריו.
צילום: חסדי נעמיסופיה. "שברה את שתי הרגליים ולא יכולה ללכת" (צילום: חסדי נעמי)
"ארגזי המזון הם מכונת החמצן של הנזקקים", אומרים בעמותת חסדי נעמי שתומכת ביותר מ-5,000 קשישים וניצולי שואה. "השנה היא מהקשות ביותר שידענו. מעמד הביניים הפך לעני – והעניים הפכו לעניים יותר. השנה נתמוך ביותר מ-100,000 ישראלים ואנחנו עובדים במרץ עד הדקה האחרונה".
"בכל נקודת זמן עד החג אנחנו אורזים ומחלקים לנזקקים, בהם אימהות חד הוריות, יתומים, משפחות ממעמד הביניים, ניצולי שואה ועוד", סיפרו בעמותה. "העלינו קמפיין גיוס המונים לשעת חירום זו באתר 'גיוסים לקהילה' ואנחנו מבקשים שכל מי שיכול לתרום - שיתרום. כל שקל יעזור."
לכתבה זו 8 תגובות
הוספת תגובה
8

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
8.

br/שעברה את השואה תוספת של 2,000 שח לחודש עד יום מותם. לא נשארו הרבה. במקום לדבר- תעשה ! לא מסובך להרים תרומה! תגייס את יאיר שיסייע לך. כולכם חכמים לפני הבחירות. שלח-אני ממתין

7.

6.

5.

לאחי בני 60 ומעלה השקופים ושאינם חדירים לתודעה להכרה ולמודעות, של...!? ובעיניי הממשלה ההזויה הזאת והעומד בראשה. בדיוק כפי שתושבי קו העימות עם עזה, שקופים ומיותרים בעיניי "ביבי" הגאון התקשורתי הימני הגדול ביותר בהיסטוריית העם הזה, שהוא כזה, ונוטה לסגוד לביבי המהתל וגונב הדעת הגדול שבהיסטוריה היהודית החדשה. שם, אי פעם... יִלְמְדוּ וִילַמְּדוּ את תורתו - איך מרמים משקרים ויוצאים הכי גדולים שיש, ואיך מתכננים עם איטלקי, כאילו אנונימי, הצעה להגישו לפרס נובל. חזי דין, אורי גלר, נמרוד הראל, דייוויד בליין, ליאור סושרד ועוד... ביבי גנב לכם את ההצגה לדורי דורות... הוא, הוא… האמן והשקרן והמהתל המוכשר ביותר בתבל. נחשב הוא כיום, לאחד מבין הקוסמים ומאחזי העיניים בעלי החושים והמוניטין הבינלאומי, הגדול מכולם, המתמחה במנטליזם שיקרי ללא מצמוץ‏. אמן בידור ואשליה משורת שקרני, שרלטני, בַּדָּאֵי, כזבני ונוכלי העל. המתחזה כאומלל שסתם נטפלים אליו ואל משפחתו ודבריו הם דבר אמת אלוהים חיים, כל הזמן!!! מנחה ונואם על, של ועידות וכנסים, אשר במופעיו משתמש - "בשטיקים וטריקים" בחמשת חושיו על מנת ליצור מגוון קסמים, אשליות, טלפתיה וקסמי "אקסטרים," מהטובים ביותר שהיו אי פעם בתולדות האומה והעולם. ואם ככה!!! אז אנו בני השישים ומעלה ניקח נשק בידיים ונצא לקרב חיינו ונפלוש לעזה, אנו בני השישים… שבמילא אנו שקופים!!! נבוא… מן המדבר, מן השפלה ומן ההרים, מן האוויר, מן הים, מן המטוסים והטנקים. מאחורי הסלעים, מעבר לדיונות ומתוך תעלות הקשר. נתייצב בצעד גברי, חזקים, גם שזופים וגם חיוורים… עם סוכרת לחץ דם, אלצהיימר, שיטיון, קִהָיוֹן וְדֶמֶנְצְיָה, חיתולים וקטטר גם… נבוא- גיבורים כאריות, עזים כנמרים וקלים כנשר. כל אחד על פי מצבו וגילו!!! ונצא לקרב על הגנת עוטף עזה. כי עדיף מקום קבורתו לא נודע מאשר שקופים וחלולים וחדירי אור ללא זיכרון לברכה אותנו. אז לפחות תאמר האומה הללו היו גיבורי האומה שהביאו לנו את השקט אחרי הסערה. ואנו נמות כגיבורים עם המשפט- טוב למות בעד עמנו וארצנו, מאשר לשקר במודע ובמתכוון, דבר לא נכון, מתוך כוונה להטעות, להשלות וּלְכַזֵּב, את העם הזה, שהוא הפך להיות כזה- פתי ומאמין לכול דברו של: "יָרוּם הוֹדוֹ ומשפחתו!!!"

4.

למסעודה משדרות לא מגיע פחות תשומת לב רק בגלל שהיא לא אשכנזיה ולא היתה באירופה בשנים 1939-1945.

3.

חי בבריה"מ היה במצוקה. אני מבין שעלו לכאן לא מעט קשישים מבריה"מ לשעבר שסבלו כמו יתר אזרחי בריה"מ בשואה ובלי פנסיה ובהחלט צריך לעזור להם אבל תפסיקו לעשות שימוש ניבזי בשואה. הוא לא ניצול שואה.אבא שלי שנפל בשבי כחייל פולני והתגלגל במחנות עד סוף המלחמה היה ניצול שואה. הוא לא יותר ניצול שואה מיהודי שחי בלונדון בזמן הבליץ.

2.

1.

לא רק "ניצולי השואה". יש להגדיל את קצבאות הזקנה ולהעמידן על שכר מינימום.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה