49

בצד של טורקיה בזמן הלחימה: מטוסי תובלה בין ישראל לאזרבייג'ן

בשנתיים האחרונות הגיעו מטוסים אזריים לבסיסי חיל האוויר והעמיסו ציוד ביטחוני עבור באקו. כך גם הבוקר, במקביל ללחימה בנגורנו קרבאך - מטוסי תובלה שהמריאו בבאקו נחתו בעובדה. מה עמד במוקד עסקת הנשק לאזרבייג'ן ומדוע היחסים עם המדינה המוסלמית חשובים לישראל?

איתי בלומנטל, יואב זיתון | פורסם:29/09/2020
להתחדשות העימות הצבאי בחבל הארץ נגורנו קרבאך, שנמצא במוקד המחלוקת בין אזרבייג'ן לארמניה, ישנה גם זווית ישראלית. בשנים האחרונות התהדק הקשר עם אזרבייג'ן, המדינה המוסלמית העשירה שגובלת באיראן, ורק בימים האחרונים תועדה תנועת מטוסי תובלה בין שתי המדינות. הקשר הביטחוני הגיע לשיא לפני ארבע שנים - אז נחתמה עסקת ענק לייצוא נשק לאזרבייג'ן.
צילום: EPAתקיפה של צבא ארמניה בחבל הארץ הבדלני (צילום: EPA)
את היקף העסקה חשף באופן חריג הנשיא האזרי בשנת 2016, אחרי שנפגש בבאקו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ישראל נוטה להסתיר את העסקאות שלה עם מדינות המזרח, בעיקר כאלה שנמצאות בסכסוך פעיל עם שכנותיהן - וחשיפת העסקה הובילה להרמת גבות במערכת הביטחון הישראלית.
המל"ט הישראלי שלפי פרסומים זרים נמכר לאזרבייג'ן
על פי הפרסומים, האזרים רכשו מהתעשיות הביטחוניות בישראל אמצעי לחימה בהיקף של כחמישה מיליארד דולר. לצורך ההשוואה, מדובר בסכום שגדול יותר ממחזור שנתי ממוצע של תעשייה ביטחונית גדולה בישראל.
בשנתיים האחרונות, כחלק משיתוף פעולה ביטחוני בין ישראל לאזרבייג'ן, נוחתים בבסיס עובדה של חיל האוויר מטוסי תובלה של משרד ההגנה האזרי ומעמיסים עליו ציוד ביטחוני. לעיתים מדובר במטוסי אליושיין IL-76 שמופעלים על ידי משרד ההגנה האזרי בעצמו, ולעיתים אלו מטוסי תובלה של חברת התעופה הממשלתית "סילק וויי איירליינס" (Silk Way Airlines), הפועלים עבור הממשלה.
תמונה כלליתמפה נגורנו קרבאך
ביום חמישי האחרון, לפני שהחל הסבב הנוכחי בין הצבא הארמני לאזרי בנגורנו קרבאך, נחתו בישראל שני מטוסי תובלה שהגיע בטיסה מבאקו. גם הבוקר, למרות הקריאות בארמניה שדרשו מישראל להפסיק לחמש את הצבא האזרי, נחת מטוס תובלה נוסף בבסיס עובדה שבדרום הארץ להעמסת מטען ביטחוני. לפחות ברמה המעשית, במסגרת הלחימה בקווקז, ישראל נמצאת כעת באותו הצד עם טורקיה, שפורשת את חסותה על האזרים.
נראה כי חלק גדול מהחימוש הישראלי שהצבא האזרי רכש הוא אווירי וקרקעי, לצד מאות מטוסים מתקדמים ללא טייס, ואף כלי טיס מיוחד שנשאר במשך שנים ארוכות תחת עלטה ישראלית.
צילום: רויטרסכוחות ארמנים בנגורנו קרבאך. 2016 (צילום: רויטרס)
צילום: AFPהעימותים בתחילת השבוע (צילום: AFP)
לפי ה"וושינגטון פוסט", האזרים תקפו בשנים האחרונות יעדים ארמנים בנגורנו קרבאך באמצעות מל"טים משוטטים מסוג "הארופ" של התעשייה האווירית, שמרחפים לטווחים רחוקים בלהקות וברגעיהם האחרונים משמשים כטילים, כך שזכו לכינוי "מל"ט מתאבד".
לפי הארמנים, באותה התקיפה הזו נהרגו שבעה בני אדם. ארמניה מחתה בפני ישראל על מכירת אמצעי הלחימה הרבים ששדרגו את הצבא האזרי ללא היכר בשנים האחרונות, בנשק שרובו ככולו מכוון לעימות על חבל הארץ הבדלני.
צילום: יואב זיתוןהמל"ט ה"מתאבד" הארופ (צילום: יואב זיתון)
פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי, שסיקר במרץ 1992 עבור "ידיעות אחרונות" את סיבוב הלחימה שהסתיים ב-1994, חודש לפני שישראל ואזרבייג'ן כוננו יחסים דיפלומטיים, מוסיף כי האינטרס הישראלי נובע בעיקר מהנפט שאזרבייג'ן מוכרת במחירים טובים, ומהגבול המשותף שלה עם איראן, ש-23% מאזרחיה, כולל מנהיגה העליון חמינאי בעצמו, הם ממוצא אזרי.
טורקיה ויהודי אזרבייג'ן היו השושבינים למערכת היחסים ההדוקה בין ירושלים לבאקו, אך ישראל מקיימת יחסים דיפלומטיים גם עם ארמניה, אם כי היחסים אינם הדוקים בשל ההשפעה הרוסית עליה והנשק שמוסקבה מוכרת לה. גם בעבר היחסים עם ירבאן לא התהדקו בעיקר בגלל ההתנגדות הטורקית, שרואה בארמניה אויב - וכן היותה של אזרבייג'ן מדינה מוסלמית.
תמונה כלליתהדיווח של רון בן ישי מנגורנו קרבאך ב-1992
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: EPA (צילום: EPA)
היתרונות המודיעיניים והמבצעיים שישראל מפיקה מהיחסים הקרובים לא ניתנים לפירוט, אך בתקשורת העולמית פורסמו כתבות על פעילות מודיעינית ישראלית נגד איראן שבוצעה ממתקנים בשטח אזרבייג'ן, ומשדה תעופה אזרי שחיל האוויר הישראלי, לפי פרסומים זרים, מופיע בו מפעם לפעם.
כמו כן, במסגרת היחסים בין המדינות, אזרבייג'ן קיבלה מל"טים שאחד מהם כבר הופעל נגד אוטובוס שהסיע חיילים ארמנים בחבל הארץ הבלדני. אם הלחימה הנוכחית לא תופסק תוך ימים אחדים, יהיה זה מבחן ליעילות של מערכות הנשק הישראליות, וכתוצאה מכך ייתכנו השלכות על יחסיה של ישראל עם באקו.
לכתבה זו 49 תגובות
הוספת תגובה
49

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
28.

27.

26.

אסור לישראל למכור נשק למדינה מוסלמית שהורגת אזרחים בביתם. מחר יופנה הנשק הזה לעברנו. אין אמונה במוסלמים פנאטים ששולטים במדינה בכח

comment-2-comment

האזרי אשר זורם מבקו והים הכספי דרך צינור באורך של קרוב לאלפיים ק"מ דרך טורקיה לים התיכון ומשם לישראל, קפיש? מסתבר שלנפט ולכסף אין ריח...

25.

זה רק ביזנס.

comment-2-comment

איך היית מרגיש אם ארה"ב הייתה מוכרת טילים ורקטות לחיזבאללה והייתה אומרת לנו שזה רק ביזנס ושהיא לא מסייעת להם?

24.

comment-2-comment

23.

22.

21.

את היהודים ברציחתו

20.

חברים יקרים מהימין, בבקשה תתעשתו, אי אפשר לסמוך על ראש הממשלה הזה בשום דבר!!!

19.

18.

היום יוצאים מציון כלי משחית להרג בני אדם באין חזון יפרע עם.

comment-2-comment

17.

את הנשק שלנו, לא אותנו.

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

הדואליות(אולי אף אפשר להגיד, אי שפיות) של השמאל.

15.

comment-2-comment

comment-2-comment

שארדואן הוא אוהב ישראל ידוע.

14.

כמו במבצע ההוא.

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

12.

11.

10.

תנו לזה 2500, 3000 שנות אור.

comment-2-comment

9.

comment-2-comment

8.

7.

במקום לעזור לארמנים עוזרים לאויבים שלהם ! הכל זה כסף !!!

6.

5.

comment-2-comment

4.

למכור נשק בלי חשבון ורק השורה התחתונה חשובה פשוט מראה איזה עם בלי מוסר אנחנו .רק הכסף חשוב ולא חיי אדם.

comment-2-comment

comment-2-comment

להרוויח כסף מנשק בסיכסוך הזה.

comment-2-comment

שכחת מי המנהיג? זה לא הנאשם מבלפור?

3.

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

ישראל מקבלת/קונה מאזרביג'אן נפט שעובר בצינור דרך טורקיה לים התיכון ומשם לישראל

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה