עשה היסטוריה: רפאל נדאל זכה ברולאן גארוס והשתווה לרוג'ר פדרר

השור הספרדי חגג עם ניצחון קליל וחד צדדי בגמר על המדורג מספר 1 נובאק ג'וקוביץ' - 0:6, 2:6, 5:7 - ורשם זכייה מספר 13 בטורניר בפריז. יש לו 20 תארי גראנד סלאם בסך הכל, בדיוק כמו לשווייצרי 

אורן אהרוני
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

רפאל נדאל עשה היום (ראשון) היסטוריה כשהשתווה לרוג'ר פדרר עם 20 תארים גראנד סלאם ושניהם מובילים במשותף את טבלת מספר הזכיות בכל הזמנים. השור הספרדי עשה זאת אחרי ניצחון בגמר רולאן גארוס - 0:6, 2:6, 5:7 על נובאק ג'וקוביץ', המדורג 1 בעולם.

נדאל: "זו שנה קשה, הזכייה בפריז היא מעבר לחלום"

ההימור הגדול של נדאל הצליח / טור

כל משחקי הגמר בגראנד סלאמים בין נדאל וג'וקוביץ'

רולאן גארוס הוא המגרש הביתי של רפא, המדורג 2 בעולם, והוא השיג את הזכייה ה-13 שלו בטורניר הצרפתי והראה בפעם המי יודע כמה שהוא מלך החימר, עם תצוגה מדהימה מול ג'וקוביץ', יריבו הוותיק ועוד מתמודד בולט על התואר "הטניסאי הגדול בהיסטוריה". זה היה הניצחון ה-100 של נדאל ברולאן גארוס, וזכייה רביעית ברציפות. 


צילום: AFPשוב האלוף (צילום: AFP)
צילום: APנדאל מניף (צילום: AP)
צילום: AFPנדאל עם הגביע (צילום: AFP)
צילום: AFPנדאל חוגג (צילום: AFP)

צילום: EPAנדאל חוגג (צילום: EPA)

צילום: AFPלא הצליח לגבור על מלך החימר. ג'וקוביץ' (צילום: AFP)
צילום: EPA100 ניצחונות (צילום: EPA)

עד כמה נדאל היה גדול על ג'וקוביץ' היום? תעיד העובדה שהסרבי הצליח לשבור את יריבו רק אחרי תשעה משחקונים, באמצע המערכה השלישית, ושחרר אחרי צעקה אדירה. זה לא עזר לו, כי הספרדי שבר בחזרה וניצח במשחק. 

צילום: gettyimagesלראשונה תחת קורת גג (צילום: gettyimages)

הדרך של הספרדי לגמר הייתה די חלקה והוא טרם שמט מערכה, לאחר שבחצי הגמר ניצח את דייגו שוורצמן 3:6, 3:6, 6:7 (0). בכך גם נקם בשוורצמן שהעיף אותו מטורניר רומא. ג'וקוביץ', שבין היתר רוצה להשכיח את סערת הפסילה מאליפות ארה"ב, הזיע בחצי הגמר מול סטפנוס ציציפאס וגבר עליו בחמש מערכות - 3:6, 2:6, 7:5, 6:4, 1:6. 

צילום: AFPג'וקוביץ' מגיש (צילום: AFP)
צילום: רויטרסהשתווה לפדרר (צילום: רויטרס)

מערכה ראשונה: 0:6 לנדאל

לעיני אלף צופים בלבד, למרות העלייה בתחלואה בקורונה בצרפת, יצא הגמר לדרך בפעם הראשונה בהיסטוריה תחת גג סגור. ולמרות הראליים הארוכים היה זה נדאל שפתח בסערה, כששבר פעמיים ועלה ל-0:3 מהיר. 'נולה' היה נראה מעט לחוץ למרות הניסיון במעמדים האלה, והרבה לבצע טעויות לא מחויבות כמו הכנסת הכדור לרשת. ועדיין, קיבל שלוש הזדמנויות לשבור במשחקון הרביעי הארוך (11 דקות), אך הוא לא ניצל אותן וכמאמר המשפט: כשלא שוברים אז נשברים, מה שקרה במשחקון הבא שהביא את הספרדי ל-0:5. רפא המשיך בשלו ושמר גם במשחקון השישי, וקינח עם בייגל על המדורג הראשון בעולם - 0:6 תוך 45 דקות. 

צילום: APלא הצליח לנצל את ההזדמנויות (צילום: AP)
צילום: AFPנדאל בפעולה (צילום: AFP)

מערכה שנייה: 2:6 לנדאל

אחרי שישה משחקונים רצופים לזכות נדאל, ג'וקוביץ סוף סוף עלה על לוח התוצאות, לא לפני שהציל שלוש נקודות שבירה. אבל החגיגות של הסרבי היו כנראה מוקדמות, מאחר שבמשחקון השלישי הוא חזר לסורו ושוב נשבר, מה שהביא את השור ממאיורקה ל-1:2. נדאל שבר שוב, נולה הצליח איכשהו לשמור על הגשה אחת ולהפסיד במערכה הזאת 6:2 אחרי 47 דקות.

מערכה שלישית: 5:7 לנדאל

נולה שמר על ההגשה שלו ועלה ל-0:1 ובהמשך ל-1:2. הסרבי נראה מעט יותר טוב, אבל גם הספרדי שמר על ההגשות שלו. השבירה של נדאל הגיעה אחרי 23 דקות במערכה והוא עלה ל-2:3. ג'וקוביץ' עלה למשחקון הבא כמו חיה פצועה, ואחרי מאמצים רבים השיג את השבירה הראשונה שלו במשחק, והשווה את התוצאה ל-3:3 ובסיומה שיחרר צעקה אדירה שאולי תעזור לו לחזור למשחק. הסרבי שמר על הגשתו ועלה ל-3:4. לצערו, אין סיכוי שהספרדי יישבר פעמיים ברציפות, ורפא השווה ל-4:4. הסרבי, אחרי שנדאל שוב התיש אותו, הצליח לנצח במשחק הבא ועלה ל-4:5. אולם בתוצאה 5:5,  ג'וקוביץ' נשבר תחת הלחץ וביצע שגיאה כפולה. נדאל עלה ל-5:6 ויכול להגיש לניצחון, וזה אכן מה שקרה. 5:7. 

צילום: רויטרסנובאק ג'וקוביץ' משחרר צעקה (צילום: רויטרס)

 

פורסם לראשונה 15:55 | 11/10/2020