תשובה מוכר 70% מדלק ישראל תמורת 525 מיליון שקל

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה מוכרת 70% ממניות חברת האנרגיה והקמעונאות לאורי מנצור וללהב אל אר שבשליטת אבי לוי ואלי להב. הסכומים שתקבל דלק יאפשרו לה לפרוע חוב של 342 מיליון שקל לבנקים ולשחרר שיעבוד ענק הרובץ על מניות דלק קידוחים

גולן חזני, כלכליסט
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

יצחק תשובה מוכר 70% מדלק ישראל ללהב אל אר של אבי לוי ואלי להב ולאורי מנצור תמורת 525 מיליון שקל. העסקה שנחתמה אתמול אחר הצהריים (ו') מייחסת לחברה שווי של 750 מיליון שקל. דלק ישראל היא בעלת תחנות התדלוק דלק - רשת התחנות הגדולה בישראל.

הסכומים שתקבל דלק יאפשרו לה פרעון של חוב לבנקים בסך 342 מיליון שקל ולשחרר שיעבוד של 342 מיליון שקל הרובץ על מניות דלק קידוחים למחזיקי האג"ח של החברה.


קרן ארבל קיבלה ביום חמישי בערב הודעה מדלק על הפסקת המו"מ, לאור העובדה שפג הדד ליין מבחינתה לעסקה. מחזיקי האג"ח של דלק הם שטירפדו למעשה את העסקה עם ארבל כשהתנגדו לאישורה ולשינוי שטר הנאמנות.

דלק, שמצויה בשליטתו של תשובה, ניהלה מו"מ מקביל מול שני גורמים לכל אורך הדרך. תחילה חברה להב לרמי לוי שהחליט לפרוש מהעסקה, ולאור לחץ זמן חתמה דלק בערב יום הכיפורים על הסכם עם ארבל. ההסכם מול ארבל היה להשקעה בדמות הלוואה של 450 מיליון שקל לחמש שנים ובתמורת ל-20% ממניות החברה.

הרוכשים צפויים להדיח מתפקידו את בועז צ'צ'יק מנכ"ל החברה ולגייס מנכ"ל חדש בעל ידע בתחום הקמעונאות והאנרגיה. צ'צ'יק היה אמור להישאר כמנכ"ל אילו ארבל היתה הרוכשת.