אלפים הפגינו נגד נתניהו, חמישה נעצרו בירושלים

מוצ"ש נוסף של מחאה, גם בקור ובגשם. בסרטון שהופץ מההפגנה בבלפור נראה כיצד שוטרים עצרו בכוח את רות צוקרמן, מפגינה ותיקה וסבתא ל-4. סמוך למעון רה"מ עוכבה אישה בחשד שהשליכה אבן וניפצה את שמשת האוטובוס שהוביל עצורים. בשלומי טענו מפגינים שאבן שהושלכה ניפצה את שמשת רכבם. בקיסריה מחו לאות תמיכה במשפחת פרקש השכולה

יעל פרידסון, רועי רובינשטיין, אחיה ראב"ד, רענן בן צור ואיתי בלומנטל
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
ההפגנות נגד נתניהו ברחבי הארץ (צילום: אלכס גמבורג, שמיר אלבז)


שבוע 23 למחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: גם במוצאי השבת הזו יצאו אלפים למחות בגשרים ובצמתים, ליד מעונו הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים וליד ביתו בקיסריה. מפגינים המשתייכים לארגון "הדגלים השחורים" טענו כי בהפגנה בשלומי שבגליל המערבי הושלכה אבן לעבר כלי רכב, ושמשתו נופצה. 

בהפגנה סמוך למעון ראש הממשלה בבלפור השתתפו אלפים. המשטרה עצרה חמישה בני אדם, לדבריה בגין אירועי תקיפה של אזרח ושל שוטרים. האחרונה שבהם נעצרה לחקירה בתום המחאה, לדברי המשטרה לאחר שהשליכה אבן שניפצה את שמשת האוטובוס שהסיעה את העצורים שעוכבו במחאה.

בסרטון שהופץ נראה כיצד עצרו שוטרים בכוח את רות צוקרמן, מפגינה ותיקה וסבתא לארבעה. גם פעיל המחאה סדי בן שטרית, שהשבוע עלה לכותרות בעקבות השוואה בין נתניהו להיטלר, עוכב שם על ידי המשטרה. לפני ההפגנה יצאה צעדה שקטה מבית משפחת נתניהו ברחוב הפורצים בשכונת קטמון הישנה בירושלים לעבר ההפגנה המרכזית בכיכר פריז, הסמוכה למעון ראש הממשלה. 

סבתא שמפגינה בקביעות בירושלים נעצרה בכוח  (צילום: קריים מיניסטר)


צילום: יואב דודקביץ'המפגינים בבלפור מניפים בלון בדמות צוללת (צילום: יואב דודקביץ')
צילום: יואב דודקביץ' (צילום: יואב דודקביץ')
צילום: יואב דודקביץ' (צילום: יואב דודקביץ')
צילום: יעל פרידסוןההפגנה נגד נתניהו בבלפור. סיסמאות על מטריות (צילום: יעל פרידסון)
צילום: יואב דודקביץ' (צילום: יואב דודקביץ')
צילום: יואב דודקביץ' (צילום: יואב דודקביץ')
צילום: אלכס גמבורג (צילום: אלכס גמבורג)

צילום: יואב דודקביץ' (צילום: יואב דודקביץ')

אחד המפגינים בכיכר ציון סיפר כי סדי בן שטרית ניסה לקרוא לשוטרים להרחיק מהם תומך של נתניהו ש"הטריד" אותם, אך אף שוטר לא ניגש לדבריו. המפגין, בשם מוסקו, אמר כי בן שטרית "שם את היד שלו על המצלמה של הביביסט, לא נגע בו" - ואז שוטר סמוי לדבריו דחף את בן שטרית. "סדי כדי להגן על עצמו דחף את הסמוי קלות, והסמוי אמר לו 'בוא איתי'", טען המפגין.

דיקלה ריגר בת ה-37 הגיעה להפגנה בבלפור מתל אביב, עטופה מכף רגל ועד ראש, ואמרה כי לה ולשאר המפגינים "כוח רצון" שיאפשר להם להמשיך במחאה גם בחורף. "אני מרגישה שהרבה אנשים התעוררו בחודשים האחרונים", אמרה ריגר, שלדבריה החלה להפגין במחאת העצמאים ומאז מאי מגיעה כל שבוע להפגנות בבלפור וגם בתל אביב. "גם אם הם לא יוצאים להפגין, זה לא אומר שהם לא חושבים, ואני מרגישה הרבה יותר תמיכה לעומת ההתחלה". 

שלום ושרה קוולר אמרו כי הם מפגינים בבלפור כל שבוע כבר ארבע שנים, וכי הקור הירושלמי לא מרתיע אותם. "לא התייאשנו אף פעם, גם כשהיינו שישה, עשרה, הפגנו גם בשלג, בסופו של דבר השינוי קרה, זה לא יאומן מה שקרה פה בחודשים האחרונים", אמרה שרה. שלום הוסיף: "בכל אירוע חברתי היסטורי יש תפנית, המסה הקריטית מייצרת פיצוץ. המחאה הזו לא הולכת לשום מקום עד שהמושחת מבלפור יילך".

צילום: יעל פרידסוןשרה ושלום קוולר, בהפגנה בבלפור. "אף פעם לא התייאשנו" (צילום: יעל פרידסון)
צילום: מוטי קמחיהפגנה נגד נתניהו בכיכר רבין, מוצאי שבת (צילום: מוטי קמחי)
צילום: מוטי קמחיההפגנה בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
צילום: מוטי קמחי (צילום: מוטי קמחי)
צילום: מוטי קמחי (צילום: מוטי קמחי)

בין המפגינים ליד מעון ראש הממשלה בירושלים היה גם ח"כ משה (בוגי) יעלון (יש עתיד-תל"ם) שאמר כי "בדמוקרטיה, האזרחים מוחים נגד השלטון. בדיקטטורה השלטון מטריד ועוצר את האזרחים. לצערנו, מה שקרה מול משפחתו של הטייס סרן תם פרקש ז"ל, הוא הטרדה של השלטון את האזרחים. זו לא מחאה. זה נכון לגבי מה שקרה מול ליאת בן ארי, התובעת בתיקי נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה, המעצר של סדי בן שטרית הערב, כאן, והפעולות האלימות של תומכי נתניהו נגד מתנגדיו. אם יש חשד גם שזה יוצא, ההסתה והניהול של זה, מבאי ביתו של נתניהו, זה מחייב חקירת משטרה". 

סמוך לביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה התאספו מאות רבות של מפגינים, שהניפו שלטים שבהם נכתב בין היתר: "אח אחד הקריב נפשו למען המדינה, אח שני מקריב את המדינה למען עצמו", "לך לכלא" ו"נאשמיהו דרוש ראש ארגון פשע, בכלא מחכים לך". הם קראו גם "ביבי הביתה" ו"ביבי תתפטר". מולם הפגינו תומכים בודדים של נתניהו. 

סמוך לשם, מול ביתה של משפחת פרקש השכולה, מספר אנשים הפגינו לאות תמיכה. מול בית המשפחה, נזכיר, הפגינו ביום שלישי תומכי נתניהו במחאה על כך שהיא אפשרה לפעילים למחות מגג ביתה נגד נתניהו. אחד מתומכי ראש הממשלה אף איחל לה לאבד בן נוסף, ובהמשך התנצל. משפחת פרקש שכלה את בנה, סרן תם פרקש ז"ל, במלחמת לבנון השנייה. 

מארגני ההפגנות, "הדגלים השחורים", "קריים מיניסטר", "אין מצב" וארגונים נוספים, נערכו לקראת מזג אוויר סוער, אך בינתיים בירושלים עברה שבת יבשה יחסית. בחיפה, מנגד, מאות מפגינים שיצאו לגשרים ולצמתים עשו זאת בגשם. לאחר מכן הם התכנסו ברחבת מרכז חורב בכרמל, וכפי שהם עושים מדי שבוע, הקריאו "ספירה לאחור" ליום בו ייפתח משפט נתניהו. בתל אביב הפגינו כ-150 איש בכיכר רבין ועוד כמה עשרות בכיכר הבימה. 

צילום: הדגלים השחוריםמחאת "הדגלים השחורים" בגעש (צילום: הדגלים השחורים)

צילום: מחאת העם בחיפהמפגינים עם מטריות במרכז חורב (צילום: מחאת העם בחיפה)
צילום: הדגלים השחוריםשמשת הרכב שנופצה בהפגנה בשלומי (צילום: הדגלים השחורים)

מ"קריים מיניסטר" נמסר אמש כי הם נחושים "להציל את ישראל" מתהליכים מסוכנים לדבריהם שמוביל נתניהו לאורך שנות כהונתו כראש ממשלה. "נהיה בבלפור כל מוצ"ש, גם בקור הירושלמי, עד שיילך", אמרו. 

בארגון "הדגלים השחורים" התייחסו בהודעתם לטענות שהופצו בטוויטר ושאמינותן לא ברורה, באשר לאפשרות שמאחורי ההפגנה של תומכי נתניהו מול בית משפחת פרקש בקיסריה עומדת משפחת נתניהו. "ראש ממשלה שמשפחתו מעורבת בקיום הפגנות נגד משפחות שכולות לא יכול להיות ראש ממשלה, הוא לא יכול לשלוח חיילים לקרב, אין לו סמכות מוסרית להנהיג את מדינת ישראל", טענו בארגון. בלשכת ראש הממשלה בחרו שלא להגיב לפי שעה לטענות. 

 

פורסם לראשונה 19:08 | 21/11/2020