62
ShutterstockShutterstock

להמשיך מהבית או לחזור למשרד? החזרה לעבודה ביום שאחרי הקורונה

אחרי שסיימנו להתרגש מהמעבר לעבודה בפיג'מה, הגיעו קשיי האיזון בין פנאי לעבודה, ההפרעות של הילדים והגעגוע לחברה אנושית. ביום שאחרי הקורונה, חלק מהחברות מנסות לאמץ מודל משולב. אם הייתם יכולים להחליט לעבוד מהבית או מהמשרד, מה הייתם בוחרים?

יוגב ישראלי | פורסם:18/12/2020
עידן העבודה בצל הקורונה שינה לא מעט מההרגלים שהכרנו טרום המגפה, כשמעל כולם מרחף המעבר לעבודה מהבית. ממרץ האחרון חלק ניכר משוק העבודה בישראל עבר למתכונת של עבודה מהבית, כשבתעשיית ההיי-טק השיטה הזו אומצה על ידי כמעט כלל החברות. בתחילה, נדמה היה שהמודל נוח לכולם. החברות הצליחו לשמור על רציפות עסקית וטכנולוגית באמצעות אפליקציות כמו זום, מיקרוסופט Teams ו-Slack והעובדים נהנו מזמן פנוי רב יותר, מאחר ונטל הפקקים היומיומי הוסר מהם.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

איך מגיעים לשילוב המושלם בין הבית למשרד?

אלא שלאחר כמה שבועות בבית, שהפכו במהרה לכמה חודשים ובקרוב כבר שנה שלמה, הקשיים בעבודה מהבית החלו לצוף. קשיי האיזון בין פנאי לעבודה, ההפרעות של הילדים והגעגוע לחברים מהמשרד הם רק חלק מהמחיר של עבודה מהבית. בעקבות זאת, עוד ועוד חברות החליטו לאמץ מודל משולב: חלק מהשבוע עובדים מהבית וחלק מהמשרד. רבות מהחברות כבר התחייבו או העריכו שהמודל יישאר איתן גם לאחר המגפה. אלא שגם המודל הזה נושא עימו לא מעט אתגרים.
"עבודה מהבית היא לא צ'ופר לעובדים, לנו זה היה ברור מהרגע הראשון", אומרת ג'ניה מדבדב, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת הפינטק פאנדבוקס (Fundbox) הפועלת בתחום האשראי, הערכות הסיכונים ותשלומים לעסקים. "עם תחילת המגפה עברנו למודל של עבודה מהבית, וידענו שזה לא פשוט עבור העובדים. פתחנו 'קו חם' לעובדים שנזקקו לתמיכה רגשית והחברה עשתה כל שביכולתה כדי להקל עליהם, כמו למשל להעניק תוספת תקציב להקמת 'משרד ביתי' נוח", מוסיפה מדבדב, ומספרת כי לאחר שהמשרדים נפתחו שוב לנוכחות חלקית, יותר אנשים מהצפוי בחרו לשוב לעבוד מהמשרד, וכך התעצב לו המודל ההיברידי.
"בתחילה הרבה הורים לילדים חזרו למשרד, אבל גם עובדים ללא ילדים התגעגעו לאינטראקציה האנושית ולתחושת הביחד. העולם השתנה, מה שהיה הוא לא מה שיהיה, אבל מי שחושב שאפשר לוותר לגמרי על משרדים - טועה. הדרישה עולה מהעובדים, שרוצים להיות אחד עם השני. מודל העבודה שלנו, שהיה גמיש גם בתקופה שלפני הקורונה, יהיה גמיש יותר. מובן לנו שאין צורך להיות מדי יום במשרד, והיינו מצויינים בעבודה גם כשהיא קרתה מהבית", אומרת מדבדב.
צילום: Augury"מי שחושב שאפשר לוותר לגמרי על משרדים - טועה". ג'ניה מדבדב, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת הפינטק פאנדבוקס (צילום: Augury)
האתגר המרכזי שנובע ממודל עבודה גמיש כזה, הוא הקושי בשימור התרבות הארגונית, כפי שמדבדב מסבירה זאת. "כדי להתגבר על המכשול שמציב המודל ההיברידי, נהיינו מקוריים יותר מיום ליום, כיוון שחשוב לנו שתמיד תהיה אינטראקציה בין הצוותים. האתגר מתגבר בכל הנוגע לעובדים חדשים, שכן בשונה מעובדים ותיקים שה-DNA של פאנדבוקס כבר מושרש בהם, הרי שהתהליך של קליטת עובד חדש היא קשה יותר תחת המודל הזה. יצרנו תוכנית אונבורדינג ייחודית לתקופה, ואנחנו כל הזמן עסוקים בלייעל ולשפר אותה, כדי להקל את התהליך. תחום ההלוואות לעסקים קטנים, שבו אנו פועלים, היה במוקד במהלך הקורונה ולכן החברה נהנתה מצמיחה בפעילות וכעת זה מיתרגם לגידול בכוח האדם שלנו".

עבודה ב"שכונות"

החשש הזה של אובדן החיבור בין חלק מהעובדים וההשלכות הצפויות מכך, מלווה חברות רבות בימים אלה, זמן שהן מעצבות למעשה את תרבות העבודה של החברה מחדש. גל שאול, מייסד שותף וסמנכ"ל טכנולוגיות באוגורי אומר: "התרבות הארגונית נבנתה מאנשים שיצרו אותה, והיא מושתתת על אמון וחופש ליצור, ללמוד, לפעול ולפתור את הבעיות והאתגרים שהלקוחות שלנו מתמודדים איתם. בחברה שלנו בונים פתרונות שמשנים את האופן שבו חברות תעשייתיות עובדות. כל זה מתחיל ונגמר באנשים שלנו".
החברה, שפועלת בתחום התעשייה 4.0, מפתחת חיישנים חכמים לניטור פעולות מכונה בקווי ייצור ומספקת את שירותיה ליצרניות הגדולות בעולם, מקולגייט ועד הייניקן.
צילום: ג'ואי כהן"המודל טומן בחובו יתרונות וחסרונות". גל שאול, מייסד שותף וסמנכ"ל טכנולוגיות באוגורי (צילום: ג'ואי כהן)
באוגורי נקטו במודל של "שכונות" לטובת עבודה מהמשרד. העבודה נעשית מהבית כשהיא יחידנית, ואילו כשנדרש צוות לטובת תכנון וסנכרון או פרויקט יצירתי - העבודה מתרחשת במשרד, אם ההנחיות מאפשרות זאת.
"המודל טומן בחובו יתרונות וחסרונות", מודה שאול. "אנחנו מאפשרים לעובדים להיפגש, לעבוד ולהיות יחד, אך במקביל קבוצות מסוימות של עובדים פחות באות במגע עם קבוצות אחרות, אם בכלל. כדי לספק מענה לקושי הזה נקטנו במספר פעולות. כך למשל, עיצבנו מחדש את הגג של המשרד והפכנו אותו למקום מפגש נעים, מעין לאונג', בו ניתן להיפגש וליצור היכרויות עם אנשים שהצטרפו לצוות לאחרונה".
עבור אוגורי, שנמצאת בעיצומו של מאמץ גיוס עובדים משמעותי במטרה להכפיל את מצבת כוח האדם שלה, מדובר באתגר משמעותי. שינויים במרחב הפיזי הם אמצעי שמשמש רבות מהחברות כדי לצמצם את הקושי במודל ההיברידי ובעבודה מהבית. באוגורי יצרו אזור אותו הם מכנים "שולחן מלון" (Hotel Desk) עבור עובדים שמגיעים באופן תדיר למשרד, שם הם עובדים בצורה יחידנית. אין רבים כאלה, אך אלה שמגיעים נפגשים יחד, והקשר והגיבוש בתוך החברה מתחזק.

"עבודה לאורך זמן במודל היברידי לא מתאימה לכל עובד"

המודל המשולב הפך לשכיח בחודשים האחרונים, אך יש חברות שאימצו את השיטה כבר בשנים עברו. אחת מהן היא SAIPS, חברה ישראלית שנרכשה על ידי פורד וממלאת תפקיד מרכזי בפיתוח האלגוריתמיקה של הרכב האוטונומי שבונה ענקית הרכב האמריקנית. "מיום הקמתה של החברה פעלנו במודל היברידי, לפיו שלושה ימים בשבוע עובדים מהמשרד ובשאר מהבית", מספר אודי דנינו, מנכ"ל ומייסד SAIPS.
צילום: רן בירן"בתקופת הקורונה מספר העובדים בחברה צמח ביותר מ-20% והאתגר בשילוב אנשי הצוות החדשים היה לא פשוט". אודי דנינו, מנכ"ל ומייסד SAIPS (צילום: רן בירן)
"כפילוסופיה, אנחנו מאמינים ששילוב כזה מייצר תוצאה אופטימלית. בימי המשרד מתבצעת עבודה משותפת בתוך צוותי העבודה וביניהם, כמו גם מרבית התקשורת מול השותפים שלנו בפורד. ימי הבית מוקדשים לעבודה אישית עם מינימום הסחות דעת", מסביר דנינו. במהלך סגרי הקורונה, כלל החברה עבדה מהבית באופן מלא. כיום עובדים בחברה בשתי קפסולות, כאשר כל קפסולה עובדת יומיים בשבוע מהמשרד ובשאר הזמן מהבית.
"המודל הנוכחי מאתגר בשני אופנים. הראשון, קבוצות של עובדים לא חופפות בנוכחות במשרד וזה עלול לפגוע באפקטיביות הבין-צוותית ובגיבוש החברתי. השני, קבלת עובדים חדשים וחיבורם לרוח החברה הופכת למשימה מורכבת יותר. במהלך תקופת הקורונה מספר העובדים בחברה צמח ביותר מ-20% והאתגר בשילוב אנשי הצוות החדשים אכן היה לא פשוט", אומר דנינו ומוסיף כי "עבודה לאורך זמן במודל היברידי לא מתאימה לכל עובד, לכן אלמנט משמעותי בתהליך הגיוס שלנו הוא זיהוי עובדים עצמאיים ובעלי משמעת עצמית גבוהה. מנגד, עבודה במודל היברידי מייצרת יתרונות משמעותיים, הן ביכולת לייצר הפריה הדדית לצד עבודה אישית פרודוקטיבית, והן באפשרות לאזן בין בית לעבודה בצורה משביעת רצון. המודל ההיברידי הוא ללא ספק רכיב משמעותי במכלול שמייצר את ה-DNA שמאפיין את SAIPS".
חודש דצמבר 2020 מסמל את סיומה של שנה מטורפת, במרכזה כמובן עומדת מגפת הקורונה העולמית. תהליך החיסון הכללי של האוכלוסייה יחל ככל הנראה בשלהי החודש, רגע לפני תחילתה של שנה חדשה, שתהיה בסימן יציאה מהמגפה. למרות שאנחנו מתקרבים להשגת הניצחון על הקורונה (כך מקווים לפחות), עדיין ברור לכולם שהעולם שלנו ייראה אחרת עם סיומה של התקופה הזו, וכך גם עולם העבודה.
חמישה ימי עבודה מהמשרד, המודל המסורתי שהיה נהוג טרום ימי הקורונה, כנראה ייעלם בחלק ניכר מהחברות במשק. המודל ההיברידי, על היתרונות והחסרונות הגלומים בו, יהיה פופולרי בקרב חברות רבות ו"משרד ביתי" יהפוך לסטנדרט אצל רבים מאיתנו. האתגר המרכזי שיעלה ממודל העבודה הזה הוא החיבור בין העובדים וסוגיית ה-DNA של החברות, שיצטרכו למצוא דרך לגבש את העובדים ולשמור על ייחודיות מול חברות אחרות - גם כשחלק ניכר מהפעילות מתרחשת דרך הזום.
לכתבה זו 62 תגובות
הוספת תגובה
62

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
53.

לעבוד איזה יומיים מהבית ויהיו כאלו שיעדיפו רק לבוא למשרד. זה מוריד עומסים גם אם עושים הפסקה באמצע היום מהעבודה לשעה בשביל בדיקה רפואית, לקיחת דואר וכדומה, ואז חוזרים לעבוד אח"כ. זה מוריד עומס מהרבה שירותים אחרים שכולם באו אליהם אחרי העבודה או מוקדם בבוקר, אז זה טוב לכולם. לא רק עניין של עומס בכבישים שירד קצת, ולמעסיק זה חוסך כסף על נסיעות ונותן גמישות בשטח המשרדים אם צריך.

52.

51.

50.

אבל אתה חוסך פקקים ודלק.

49.

אולי במוצר שנמצא במיינטנסס לא צריך עזרה מאף אחד בשביל להרים עוד איזה פ'יצר, תכנון מההתחלה דורש חשיבה ותהיה בטוח שהרעיון שלך לא תמיד הכי טוב, חשוב לשמוע רעיונות אחרים.

48.

כמה בולשיט, העבודה הכי טובה של מהנדס טוב זה כשנותנים לו לחשוב בשקט ולפתור בעיה. רק המהנדסים הגרועים או הזוטרים צריכים לאכול את הראש לאחרים כדי לקבל מהם עזרה ורעיונות. נכון שלפעמים מישהו זורק מילה וזה נותן למישהו אחר רעיון, אבל זה יכול לקרות בדיוק באותה מידה בזום.

47.

כייפי... ללא אוטובוסים פקקים ושאר עצבים...

46.

45.

44.

במשרד מבזבזים בממוצע שעתיים ביום בדרכים ומגיעים עצבניים, שותים קפה, מעשנים סיגריה, מדברים על מה להזמין לאכןל בצהריים, יוצאים לאכול בצהריים, חוזרים אחרי שעה, סיגריה, מסכמים את ארוחת הצהריים, קפה קטן, קצת פייסבוק, בורחים כדי להספיק להוציא את הילד מהגן

43.

42.

41.

אבל לצערי רוב המנהלים לא יודעים להגדיר משימות בצורה שמאפשרת עבודה מרחוק ומתוך חוסר בטחון ופחד לאבד שליטה צריכים לראות את האנשים מולם "עובדים".

40.

למה להרוס משהו שמצליח? If it aint broken, why fix itעבודה מהבית פשוט מוכיחה את עצמה, אין מה להגיד. עד שמגיעים למשרד, כבר עייפים מידי מרוב פקקים, למה? זה מיותר כל כך. החברות עצמן גם חוסכות, העובדים לא נשחקים,התפוקות נשארות אותו דבר ואף משתפרות, למה לא לאמץ מודל כזה?עבודה מהבית זה העתיד וחברות שמשיכילות להבין את זה כמה שיותר מהר רק ירוויחו.

39.

38.

comment-2-comment

אני עלול להפסיד כסף רב תודה

37.

מתחילת התקופה אני עובד מהבית באופן מלא עם תפוקות גבוהות, אין לי שום טעם לומר לך סתם

36.

יש רק יתרונות בעבודה מהבית, חסכון עצום בנסיעות, שעון עבודה גמיש שמאפשר עבודה בזמנים אפקטיביים שהעובד יעיל (קם מאוחר יותר בבוקר, ישן שנת צהריים ורענן יותר), לא נעדר מהעבודה כי יכול לשלם סידורים באמצע יום העבודה ולהשלים שעות עבודה לאחר מכן, יש זמן להכין אוכל לילדים ולהיות נוכח בבית שזה כבר מוסיף לאווירה המשפחתית. העבודה בפועח יותר יעילה מנסיון אישי.

35.

בטח אתה איש נדלן שחי בפחד

34.

33.

ישראלי מצוי שותה קפה, מחטט בפייסוש וכו' רק לו עובד

comment-2-comment

comment-2-comment

32.

31.

למרות שאני חלק מדור ה-X, אני מחכה כבר שג'ן-Z יגיעו לעמדות ניהוליות ויבעטו את כל הטרחנים המיושנים שחושבים שעבודה מהמשרד היא הדרך היחידה לתקשורת, לקשרים חברתיים, ולהפרייה בעבודה.

30.

צריכים לאפשר שילוב, מהבית וקצת מהמשרד כדי שיראו אותך קצת אבל בגדול לעבוד מהבית הרבה יותר אפקטיבי. הנסיעות, הדלק... בזבוז זמן יקר.

29.

נמאס להיות תקועה בפקקים ולהגיע בבוקר לעבודה עצבנית ובערב הביתה בלי כח לילדים. עבודה בבית הכל רגוע יותר ההספקים עלו בעבודה והזמן עם הילדים הפך לזמן איכות של שיחה ומשחק ולא רק אוכל מקלחות ולישון.

comment-2-comment

28.

27.

לצערי נאלצתי לשוב לבי׳ס לשלושה ימי עבודה. רק כשכף רגלי דרכה בחדר המורים נזכרתי כמה אני שונאת שם את כולם. את התלמידים אני מחבבת ולכן עדיף לי ללמד בזום.

26.

לא כל תפקיד מתאים לעבודה אך ורק מהבית. צריך לדעת לשלב לפי סדר היום,

25.

24.

אני עובד כבר חצי שנה מהבית העבודה מהבית זה הדבר הכי טוב שיצא מכל הקורונה הזוואסור לוותר על העבודה מהבית בשום אופן כל עובד יעדיף לעבוד מהבית כשנוח לו! ולכו חברה שתספק עבודה מהבית תרוויח יותר מחברה שלא תספק זאת הרווח יהיה מכל בחינהאם זה מבחינת שביעות רצון העובד חיסכון בחשמל ועוד כל כך הרבה...וההכי חשוב שכולם מרוצים ומרוויחים

23.

22.

אם חברה לא תסכים שאעבוד מהבית לפחות 4 ימים בשבוע עם אופציה ליום אחד במשרד (רק אם צריך), אעדיף לעבוד במקום בקלות. הקורונה רק הוכיחה לנו את היתרון העצום בעבודה מהבית.לא מכיר סביבי כאלו שרוצים או מבקשים אחרת.לכולנו יש חיי חברה גם כך, לעבודה אנחנו באים לעבוד לא לפטפט בלי הפסקה (את זה עושים עם החברים אחרי או לפני העבודה).בקיצור, עבודה מהבית זה מה שקורה עכשיו, זה העתיד. חברה שלא תשכיל לאפשר את זה ב-100% לרבות אפשרות לעבוד רק מהבית, לדעתי, תגייס רק עובדים מאוד מסויימים.עבודה מהבית - זה ההווה והעתיד בארץ ובעולם.

21.

20.

חברות שלא יעברו לעבוד מההבית, יתקשו לגייס עובדים טובים. היום לעבוד מהבית נהפך לנורמה. חברות שלא יבינו את זה לא יצליחו לגייס את העובדים שהן רוצות

19.

העובדים מרוצים קיבלו העלאה במשכורת וציוד לבית הם לא חייבים להיות בעלי 2 רכבים ו2 ביטוחי רכב הם יכולים למכור את הדירה במרכז ולעבור לצפון הירוק ולהישאר עם הרבה כסף פנוי המעסיקים לא צריכים לשלם שכירות יקרה ביטוחים ארנונה תחזוקה חשמל מים מטבח win win למעסיקים ולעובדיםבהצלחה לאנשי הנדלן תקופה קשה עבורם אבל ככה זה בחיים הכל מסתובב

18.

מגלים שהם מיותרים כאשר פרויקטים מתקדמים בלעדיי ההפרעות שלהם

17.

חיסכון עצום בנסיעות ובבזבוז זמן מוגזם הן בכבישים והן בשיחות מסדרון משעממות. עבודה מהבית הכי אפקטיבית ואני רואה את זה הלכה למעשה הן אצל העובדים והן אצלי וכמובן בדוחות.

comment-2-comment

16.

15.

בתחילת הדרך כולם שמחו שעובדים מהבית.שבוע שבועיים.אך עברו חודשים,וכעת אם רוצים להמשיך את העבודה מהבית נוצר מצב של בידוד ונתק בין העובדים.מצב חדש שנוצר בקליטת עובדים חדשים,וכיצד מלמדים אותם את העבודהבכלל,המצב הקשה שנוצר לעובדים מהבית,שמקום העבודה השתלט להם על חדר בדירה ,ופתח משרד מרחוק.ללא תשלום פיצוי חעובד על שכירת משרד בביתו.הפעלת כל מערכות החשמל בבית העובד.אינטרנט על חשבון העובד מים והוצאות משרד.בכל תקופת העבודה מהבית לא נערכו מגעים בכדי לשנות או לפצות את העובדים מהבית ,או על ידי המעסיק או מס הכנסה הטבות במס

14.

מי שהוא חברותי יותר בהחלט קשה לו הלבד.

13.

12.

11.

10.

הכי טוב, אם יתגברו על הקורונה, אך ישאירו את האפשרות לעבוד מהבית, לפחות בחלק מהזמן. יש אנשים שאינטראקציה עם אחרים קשה להם. ויש כאלה שמנצלים את זה. עבור אותם אנשים, האפשרות לעבוד מהבית, לפחות חלק מהזמן, חשובה ביותר.

9.

ואז יבינו שהבוסים מיותרים.

8.

7.

6.

באם קרובה של מדבדב שהיה ראש הממשלה הרוסי?

5.

אני מניח שזה די בעייתי

comment-2-comment

comment-2-comment

ואם חיי החברה שלך כן מסתכמים במקום עבודה(שלא נועד לחיי חברה גם ככה), אז הבעיה שלך גדולה הרבה יותר והיא נקודתית לך.

comment-2-comment

4.

3.

2.

1.

אם יכריחו אותי לעבוד מהבית אני מתפטר זה הכל

comment-2-comment

החברה בטח תקרוס בלעדיך

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה