178
נדב איל 850

הפוליטיקה של החיסונים

מה הסוד: כך הפכה ישראל למס' 1 בעולם בקצב החיסון | ההצעה יוצאת הדופן: למה הציעה חברת פייזר מחיר טוב ואספקה מהירה, אם המדינה תתחייב לקנות רק ממנה ולא מהמתחרות | החשש: הבכיר שלא ישן בלילה בשל הסכנה שחלק מהמנות לא יעבדו | טור שבועי חדש ב"ידיעות אחרונות"

תמונה כללית
נדב איל | פורסם: 01/01/2021
היה בשבוע הזה הרבה ממה שטוב בישראל, ולא מעט ממה שרע בה. מדמנה של מערכת בחירות, הרביעית בשנתיים. פוליטיקה שהתמכרה לפופוליזם, עם משבר כלכלי והתפרצות קורונה מתרחבת. ובמקביל, מבצע חיסונים שכל מילות השבח יחווירו מולו. ישראל התחילה הכי מהר שלה, כלשונו של קרמבו ב"מבצע סבתא", ולאט-לאט הגבירה. נכון לשעת סגירת הטור, ישראל היא המדינה המובילה בעולם בקצב החיסון ובשיעור אזרחיה המחוסנים. עיתונאים זרים התקשרו השבוע, מכלי תקשורת מגרמניה ועד הודו, כדי לשאול שאלה פשוטה: איך. איך יש לכם חיסונים. ואיך אתם מצליחים לחסן במהירות כזו. הם היו חדורי קנאה. חלקם תהו בלחש: מתי תתחילו לחסן גם אזרחים זרים.
האזינו לנדב איל מקריא את הטור:
צילום: AFPבנימין נתניהו לפני בני גנץ. שבוע טוב עבר על ראש הממשלה (צילום: AFP)
כך, לישראלים קרה דבר די נדיר השבוע: הם מצאו נושא שהם יכולים להיות גאים בו, יחד. לא עוד קלישאות, אלא מדד אמפירי ופשוט. כמה חוסנו. הישראליות שמתעוררת בבוקר ובודקת את מפלס המים בכנרת החלה בודקת את מפלס המתחסנים. ורווח לה קצת.
וכמובן המשמעות פוליטית. בנימין נתניהו סיים שבוע מצוין. תחושת המצור שנוצרה עם התפלגות הליכוד עודנה כאן, אבל דוללה מעט. שלושה רמטכ"לים שחשבו שנתניהו מסוכן לישראל הסתלקו מהבימה. איזנקוט נשאר בחוץ. אשכנזי פרש. בני גנץ, האדם שאיים עליו בשלוש מערכות בחירות, התפוגג רשמית. נאומו השבוע סתם את הגולל. "זה היה מחזה פתטי", איבחן פוליטיקאי בכיר, "זו אפילו לא הדרך היעילה לקמפיין געוואלד".
כל זה לא היה סוף החדשות הטובות לביבי. בבוקר רביעי פולארד הגיע לישראל וראש הממשלה וידא שיצולם לבדו כאשר הוא מקבל את פניו. וכמובן, השמאל והמרכז המשיכו להתפלג ולייצר מפלגות חדשות בקצב שלא היה מבייש את המוטציות בזן הבריטי.
והיה גם את קצב החיסונים. כעומק החקירה, עומק העקירה, כתב יוסי שריד על אריאל שרון. בבחירות הנוכחיות הנוסחה היא כעומק המתחסנים, עומק המצביעים. הבחירות האלה הן כולן על הסגר, החיסונים ומשפט נתניהו, ולאו דווקא בסדר הזה. ביבי הבין זאת היטב, ולכן שאף להרחיק את הבחירות לחודשי מאי-יוני – אחרי שרוב האוכלוסייה תחוסן, ההגבלות יתפוגגו והכלכלה תשתקם. התוכנית סוכלה במאמץ משותף של גדעון סער ומורדי כחול לבן, ולכן צבירת הישגים מהירים הפכה לקריטית עבורו.

הסיפור האמיתי

נתניהו יצר רף ציפיות גבוה עם דרישה ל-150 אלף מתחסנים ביום; יהיה לא פשוט להתמיד בו. ויש עוד משהו. בטיחות החיסון זכתה להרבה התייחסות, אבל הסיפור האמיתי הוא בכלל באפקטיביות שלו: הסכנה שלאור רגישותו לטלטול והצורך לשמר אותו בטמפרטורות מסוימות, חלק מהמנות לא יעבדו. אני לא ישן בלילה בגלל זה, הודה השבוע בכיר באחת מקופות החולים. שאלתי מה אפשר לעשות. לקוות, הוא השיב.
הבעיה שנתניהו היה צריך להתמודד איתה היא "החור" – פרק הזמן בין היום שבו ייגמרו מיליוני המנות של פייזר בסוף ינואר-פברואר, ועד שיגיע המשלוח של כמיליון חיסוני מודרנה. לבד משיקולי בריאות, זו תקופה מכרעת למערכת הבחירות. הרי מחיאות הכפיים יתחלפו בתסכול עמוק אם לפתע מעיין החיסונים יתייבש.
האפשרות שבעולם ייכנסו לקצב חיסון גבוה ובישראל התחנות יעמדו מיותמות עוררה הזעה מוגברת בלשכת רה"מ. מאחורי הקלעים, משרד רה"מ וגורמים במשרד הבריאות הפעילו לחץ אדיר על פייזר ועל מודרנה להקדים אספקה לתחילת פברואר, כמעט בכל מחיר. גורם בכיר שמעורב במגעים אמר אתמול שהוא חושב שהמאמצים הצליחו. "אלה סוסים שאנחנו חייבים לגנוב לפני שחופשת חג המולד נגמרת", אמר, "אבל מדינות חזקות יותר, וגם מוכות יותר, מפעילות את הלחצים שלהן".

למה דווקא אנחנו

זה הזמן לענות על שאלת השאלות – למה. למה ישראל תקבל מחברת פייזר בין 4 ל-5.6 מיליון מנות, בשעה שאומות אירופיות גדולות בהרבה קיבלו פחות בתחילה. זו תעלומה מעניינת במיוחד משום שישראל חתמה עם פייזר חוזה לאספקת החיסון רק אחרי שהתבררו התוצאות המצוינות של יעילותו – דהיינו מאוחר למדי.
בהקשר הזה הועלו שלוש גרסאות מרכזיות. הראשונה היא שמדובר בכסף. ישראל שילמה מחיר גבוה – הסכום שהוזכר הוא כ-30 דולר לכל מנת חיסון – בעוד האירופאים והאמריקאים שילמו מחצית. בעיה מרכזית בגרסה הזו היא שאומות אחרות גם היו שמחות לשלם מחיר גבוה יותר עבור אספקה מהירה של החיסון. זה זול יותר מהטלת סגר או ביצוע מיליוני בדיקות בחודש.
הגרסה השנייה היא שמדובר בלב היהודי של מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא, נצר למשפחה יהודית מסלוניקי. ראש הממשלה בעצמו פיזר אבקת פיות בעניין הזה, כאשר אמר שהוא "יהודי חם" ומדובר ב"ידיד אישי חדש" שהוא גם "ידיד ענק של מדינת ישראל". במובן מסוים, זו הגרסה שנתניהו היה הכי רוצה לקדם – משום שהיא רומזת שהוא הפעיל את קסמיו וכך ישראל ניצלה. כמו המערכון של החמישייה הקאמרית, שם העסקנים מבקשים מהשופט הגרמני כמה מטרים "פור" בתחרות ריצה; "Haven’t the Jewish people suffered enough". נתניהו כנראה העלה טיעונים מהסוג הזה, אבל בורלא, אומרים גורמים בינלאומיים, הוא מנכ"ל של חברה ציבורית, וחלים עליה כללים מחמירים. הוא לא יכול לעשות טובות סנטימנטליות, בטח שלא במיליוני חיסונים.
צילום: APמנכ"ל פייזר אלברט בורלא. זה לא הלב היהודי החם (צילום: AP)
הגרסה השלישית היא המדויקת, לדברי יותר משני גורמים שהיו מעורים במגעים. לפיה, נתניהו אכן היה חיוני במאמץ, ושר הבריאות לא פחות ממנו (רק שאדלשטיין, בניגוד לנתניהו, יודע לדבר ב"אנחנו", ולא רק "אני"). שלא כמו מנהיגים אירופאים, שניהם נתקפו תחושת דחיפות ברגע ששמעו על התוצאות הטובות של פייזר. אבל ההישג של קבלת מיליוני חיסונים קשור בעיקר לקופות החולים ולמערכת הבריאות הציבורית המצוינת כאן.
פייזר רצתה מקום שבו תוכל להדגים את יכולות החיסון, אומר גורם מסחרי. בשלב מסוים הסבירה להם ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, את יכולות המעקב והקשר של הקופות עם הפציינטים. החברה כל כך התרשמה, שהיא הציעה לישראל הסכם יוצא דופן שבו המדינה תתחייב לקנות רק פייזר – בתמורה למחיר טוב ולאספקה מהירה. אף שנתניהו ואדלשטיין החליטו לדחות את ההצעה, היתרון הישראלי היה ברור. ישראל נהפכה לפיילוט עולמי למבצע חיסונים מהיר.
מה שעוד סייע הוא שהרשומות הרפואיות הדיגיטליות משתרעות בישראל שני עשורים אחורה; עניין נדיר. "אתה יודע איך אני מקבלת תוצאות של בדיקת קורונה?" שאלה אותי השבוע מכרה מגרמניה, "אני צריכה ללכת ולקבל מעטפה מודפסת. בתוכה יש קוד ארוך. את הקוד הזה אני לוקחת הביתה ומזינה במחשב. זה לא ייאמן כמה אצלכם זה פשוט".
השבוע פרץ הוויכוח הצפוי על הקרדיט. נשמעה חמיצות מסוימת בצד השמאלי של המפה. תוקפה דל. הרי אם ישראל לא הייתה מקבלת חיסונים, או מחסנת בקצב איטי, ראש הממשלה היה מוחזק כאחראי לכישלון, ובצדק. בכל מקרה, כל עוד יש חיסונים, אפשר לתת קרדיט נדיב לכולם – לקופות החולים, לסוציאליזם שייסד אותן ואולי גם לקפיטליזם שייעל אותן. וכן, גם לנתניהו.

הקונספירציה משתלמת

פייסבוק התחייבה להוריד מידע כוזב ומטעה שקשור בחיסונים. היא לא ממש מקיימת: כך העמוד שמדבר על "וירוס הקוקוריקו" מכניס לכיסה של חברת הענק עשרות אלפי שקלים
המבחן הגדול של ההתחסנות בישראל הוא לא כעת, כאשר גדודי מתחסנים נוהרים אל קופות החולים, ובארץ נודדים רודפי חיסונים שמחפשים עודפים, "כיוון לחיסון", מסח'נין ועד דימונה. המבחן יגיע כאשר המבצע יתקרב אל הגרעין הקשה של מתנגדי החיסונים ומכחישי המגפה – ובעיקר אל מי שנפלו בקסמם. זו קואליציה רבת-צבעים. חברים בה נאמניהם של רבנים שמציעים את "תפיסת הבריאות של הרמב"ם", חסידי ניו-אייג' שדוחים את המדע, בורגנים שראו יותר מדי סרטונים ביוטיוב ואוכלוסיות מיעוטים עם חוסר אמון בממסד.
חומרי התעמולה מוצגים כניטרליים, וחצאי אמיתות הן הנשק העוצמתי ביותר. התקשורת הממוסדת תדווח כי הגבר שמת השבוע אחרי נטילת החיסון היה חולה לב, ושבכל יום מתים בישראל רבים מהתקפי לב. מתנגדי החיסונים יעשו דבר פשוט בהרבה: הם יכתבו "מת אחרי שקיבל חיסון". הואיל ואוכלוסיית מקבלי החיסונים מבוגרת מהציבור הכללי, וגם ממשיכה למות באורח טבעי, אנחנו צפויים לסנסציות אין-ספור.
תמונה כללית
בשנת 2018 פורסם מחקר ענק של המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) שהדגים עד כמה שקרים אפקטיביים ברשת: החוקרים בדקו 126 אלף סיפורים שהופצו בטוויטר, וגילו שלא רק ששקרים מתפשטים מהר יותר מדברי אמת, הם גם מגיעים ליותר אנשים. הם משפיעים יותר. הם מנצחים את האמת בכל קטגוריה – מדע, נשק, פוליטיקה. בימים שבהם יש אובדן אמון בממשלות בכלל ובממשלת נתניהו בפרט, הרשתות החברתיות הן לונה פארק עבור מפיצי כזבים. הם רואים ברכה בעמלם: הנתונים המופיעים בראש העמוד מצביעים על כך שבין חמישית לרבע מהישראלים מאמינים בתיאוריות קונספירציה מהסוג הזה.
מחאות לגבי מדיניות הממשלה ביחס לקורונה הן לגיטימיות, וחששות מחיסון חדש הם עניין מובן. יהיו מי שינצלו את הספקות האלה. קחו לדוגמה את עמודי הפייסבוק והיוטיוב של אחד, דני וידיסלבסקי, המציג עצמו כ"מומחה להתנהגות אנושית". הרוח קונספירטיבית. וידיסלבסקי אמר פעם בווידיאו שהמגפה היא "אולי ההונאה הגדולה במאה השנים האחרונות". מתראיינים אצלו אנשים מוכרים – מהמוזיקאי מתי כספי דרך יורם יובל, חיים רמון, ירון זליכה וגם רופאים שמתנגדים לסגרים.
בצר לה, האליטה הישנה מתמכרת למראיין אלמוני באולפן קטן. השיטה קבועה: וידיסלבסקי, ששמו נקשר בעבר בקבוצת הסיינטולוגיה, מושיב אותם באולפן ומושח אותם בדבש. אתה אומר שאפשר היה לעשות בדיקות דם ואז היו מגלים שלרוב האנשים יש נוגדנים, אומר וידיסלבסקי לבוגי יעלון. האחרון משלים שהם "מחוסנים", והמראיין מוסיף ש"לא צריך לעשות כלום" ו"מפחידים אותנו".
צילום: APמארק צוקרברג. בעצלתיים (צילום: AP)
חודשיים מאוחר יותר, באוגוסט, משרד הבריאות קבע בהקשר לסדנאות שהציע וידיסלבסקי "לחיסון מנטלי לקורונה" כי מסריו משדרים "מסר המטעה את הצרכנים" ותיתכן סכנה למשתמשים. מסיבה שאפשר רק לנחש, החל וידיסלבסקי לאחרונה להשתמש במעין שפה מקודדת בפוסטים שלו. לדוגמה, הוא מדבר על "וירוס הקוקוריקו", ומהדהד פקפוק לגבי בטיחות ה"חיסולים". חיסולים נשמע כמו חיסונים, אגב.
בעבר דמויות כמוהו היו נאלצות לעמוד עם רמקול בקרנות רחוב, על ארגז עץ חורק. היום יש להן שותפות: ענקיות האינטרנט. דוח שפורסם לאחרונה בבריטניה העריך את ההכנסות מפרסום של מתנגדי חיסונים ברשתות בכמיליארד דולר, כל שנה. פייסבוק מאפשרת לראות את נתוני הפרסום של וידיסלבסקי, והם מעוררי השתאות: פוסט שלו ובו ראיון עם רופאה ו"שוטפת אנרגטית" שכולל הסבר מדוע "64 אחוז מהרופאים מסרבים להתחסל", קודם באמצעות שלוש מודעות. פייסבוק הכניסה מהן כ-4,000 שקל, מה שהביא לכ-200 אלף התרשמויות. למעשה, פייסבוק פירסמה עשרות מודעות שונות מהעמוד שלו בעשרות אלפי שקלים בשנה האחרונה (לא כולן עסקו בקורונה). אפשר רק לנחש כמה ישראלים ראו אותן.
אמנם בתקופה האחרונה הורידה פייסבוק כמה קבוצות שהפיצו פייק ניוז רפואי, אבל מאמציה של חברת הענק נעשים, וכך גם חושבים במשרד המשפטים, בעצלתיים.
את הכסף, לעומת זאת, היא מקבלת מיד.
דני וידיסלבסקי מסר בתגובה לדברים: "אינני מתנגד ולא התנגדתי מעולם לחיסונים. אין לי קשר לסיינטולוגיה למעלה מעשור. אני תורם מזמני ומכספי עשרות אלפי שקלים בשנה לפעילות ציבורית וחינוכית. עם פרוץ מגיפת הקורונה ראיתי כשליחות להביא דיעות שונות של מומחים בתחום הרפואה, של מומחים בתחום הפוליטי מדיני ועוד. כל זאת על מנת ליצור בהירות בכאוס ששלט בישראל. אחזור ואדגיש אינני מכחיש קורונה ואינני מתנגד לחיסונים. אך יחד עם זאת הטיפול במגיפת הקורונה מעלה שאלות ותהיות קשות בנוגע להתנהלות של מקבלי ההחלטות ושל גורמי רפואה. הם אלה אשר צריכים לתת את הדין לתושבי מדינת ישראל".
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 178 תגובות
הוספת תגובה
178

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
163.

האם המדינה גם הבטיחה לפייזר לשתף אותה במידע הרפואי האישי של כל מקבלי החיסונים? או של אלו שיופיעו אצלם תופעות לוואי? והאם מותר למדינה לתת את המידע או לסחור בו? אחרת כיצד מסייע תיעוד רפואי שני עשורים אחורה לקדם את קבלת החיסונים?

162.

אבל כנראה שניתן להידבק בקורונה גם אם מחוסנים, רק חולים פחות קשה וגם בשל הקושי לשמור את המנות בתנאים שהן צריכות יתכן שחלק מהמנות שאנשים יקבלו יהיו פגומות ולכן לא יחסנו את מי שיתחסן בהן

161.

160.

מה כבר אפשר לצפות מהתקשורת הממוסדת?

159.

158.

אם הבכיר באחת מקופות החולים כבר מוכן לחלוק עם התקשורת את דאגתו הכה עמוקה, עד שאינו ישן בלילה - למה הוא מסתיר את שמו? מצד אחד מבהיל. מצד שני מפחד להזדהות. מדובר פה בעניין רציני של חיים ומוות והבכיר מסתתר? ראו הפסקה: "הסיפור האמיתי".

157.

156.

הכל מהקב"ה!! שאלתם איפה הוא במגפה? אז הנה, הוא מופיע בניסי ניסים, רק צריך לומר לו תודה!

comment-2-comment

comment-2-comment

וכיון שהקב״ה הוא האחד והיחיד כמובן הוא זה ששולט גם על מה שקורה בסין, והקורונה כמובן היתה בגלל חטאי הסינים שאוכלים בשר לא כשר נכון? אז למה הוירוס לר רק מדבק את מי שאוכל את הבשר הטמא בדיוק כמו שפעת העופות והפרה המשוגעת? אהה אני יודעת, בגלל שהקב״ה שרגיל לקרוא ולכתוב רק עברית לא הבין את השלטים כי הם בסינית...

155.

קרא בין השורות... יש ביטוי כזה. לפירושו חפש בגווגל. זו מין אנציקלופדיה ברשת שמסבירה לאנשים כמוך.

154.

153.

אתה מציע לו להתמודד עם דיעות שונות ע"י הקשבה, חקירה, ותגובות לגופו של עניין?? גדול על דובר העדר.

152.

מוכן להאמין לכל מה שכתוב בערוצי התקשורת המרכזיים, אם זה נאמר מספיק פעמים. כי לחקור ולחשוב בעצמך זה מתיש... עדיף להשקיע את הזמן באח הגדול ובנינג'ה ישראל

151.

חייבים להםסיק את גניבת הקרדיט של כל דבר טוב שקורה כאן על ידי הנאשם מבלפור

150.

149.

אבל המטומטמים פה יתנו לביבי את הקרדיט. אותו ביבי שהרעיב את מערכת הברחאות עכשיו יקבל מחיאות כפיים על ההתחחה של מה שנשאר מהמערכת הזאת. מדינה הזויה.

148.

הונאת הקורונה

147.

146.

הבעיה היא ההחלטות הלא רפואיות המביאות לגל עצום של נידבקים . להסתכל רק על החיסונים והבאתם לישראל היא טעות. ישראל גם הביאה מאות מכונות הנשמה וטבליות כלורקווין חסרות תועלת , אבל אינה מסוגלת למנוע התקהלות בלוויה של רב, למנוע מסיבות ולאכוף את דיני שמירת הבריאות . עכשיו קוטפי קולות מוכרים לנו חיסון באמצעות מאמרים "מלומדים" . התוצאות אולי יוודעו בעוד 4 חודשים . ואז שוב תהא פרשנות

145.

גם לא בביתו

144.

כל הכבוד לגברת בניטה אלקון ביטנר, נציגת פייזר במדינת ישראל שעסקה ימים ולילות והצליחה להביא את החיסון למדינה הכי מהר שאפשר.,

143.

איזה יופי לקרוא טור מעמיק ואינטיליגנטי, בלי הטיה פוליטית אוטומטית. נקווה לקרוא עוד טורים כאלו.

142.

ביבי מלך ישראל

141.

על כל 1000 מתחסנים יש לפחות עוד 10 נדבקים חדשים שחוטפים את המחלה תוך הצטופפות בתורים לקבל חיסון. לכן כל סגר נוסף לא יועיל כאן משום שמספר הנדבקים יגדל ככל שלא יתנו לכך תשומת לב מתאימה

140.

139.

האמת מאחורי רכישת החיסונים מחברת פייזר יעד ביטנר, בעלה של האישה שהיא גאווה ישראלית פאר-אקסלנס מספר על אשתו. מסתבר, תפערו פיכם בתדהמה, שלא השקרן הביא את החיסון של חברת פייזר אלא אישה צנועה אחת, גדולה מהחיים מהחדר בביתה עקב שהייתה בבידוד. האיש ששם בטוויטר שלו תמונה שלו למרות שחברת דירוג האשראי שמה את תמונתו של ישראל (הורדוס) כ״ץ, האיש שראה את הכלניות ופרץ את הדרך לירושלים, כרגיל שוכח את האנשים להם מגיע באמת הקרדיט על פועלם לטובת כולנו. זה מה שבעלה כתב: בחדר של עמית... בקומה השניה, בחדר קטן, בבית בכפר האורנים... התנהל בארבעת החודשים האחרונים משא ומתן בין חברת פייזר העולמית לבין מדינת ישראל. על המלאכה ניצחה בצניעות, בדיסקרטיות, ברצינות ובאדיבות תוך חיבור, גישור וקידום של שני הצדדים, בניטה אלקון ביטנר (למען הגילוי הנאות, אשתי) מנהלת יחידת החיסונים של חברת פייזר העולמית בישראל, זאת תוך נאמנות כפולה. שהרי מצד אחד בניטה נציגת פייזר בישראל ומצד שני אזרחית ישראלית שרוצה שהחיסון יגיע לישראל כמה שיותר מהר... את כל זה עשתה תוך סגר, שני בידודים וילדה מאומתת בקורונה בחדר הסמוך... אז היום ביום בו נחתם ההסכם והחיסון תכף בדרך, חשוב להגיד שלא הכל נעשה ביומיים האחרונים ע"י זה או אחר ואפשר קצת לספר ולתאר את ההיסטוריה שהתרחשה כאן בתקופה האחרונה ולהיות גאה באשתי האהובה... ולא לשכוח שבניגוד לאחרים אצלה העבודה לא נגמרה אלא רק מתחילה.... יישר כח! ואני מוסיף: יש שלוקחים את כל הקרדיט לעצמם ומתהדרים בנוצות טווס

138.

137.

ניסויים כמעט לגבי כל דבר וגם החיסון. אנשים נהרו להתחסן כי אין מוצא אחר. רוצים לגמור עם החרא הזה הרבה יותר מכל מדינה אחרת. כשחצי מהאוכלוסיה החולה הם דתיים וסוגרים את כל המדינה בגללם זה אומר שמישהו מטורלל מנהיג אותנו. אז יאללה כולם להתחסן כדי שלא יהיה עוד קלף למטורף הזה ביבי לענות אותנו. לכו להתחסן. המספרים יירדו וביבי יצטרך לבחור בקלף אחר כדי להמשיך להידבק לכיסא שלו.

136.

135.

לפי קצב ההתחסנות של הישראלים ניתן להבין כי העדר רוצה לינוק הרבה יותר משהפרה רוצה להיניק, הפרה הישראלית מיניקה לא מתוך דאגה לעדר אלא להאדרת שמו כמו בכל דבר אחר שנעשה לאחרונה בישראל של נתניהו (הפרה)

134.

133.

עכשיו הכל ברור יותר.

comment-2-comment

תמיד יכולות להיות תקלות - וזה לגמרי הגיוני ולגיטימי שזה מה שמפחיד בכירים במערכת - שתקלות יקרו, כי המחיר יהיה בחולים/מתים. אבל זה לא אומר שנהיה שפנים. כל העולם רוצה את החיסון - אם הצלחנו לתת לפייזר סיבה להעדיף אותנו במלאי, מצויין.

132.

comment-2-comment

וזה נאמר בריש-גלי כמעט בכל כתבה, ודיון על החיסון.

comment-2-comment

התקווה שלא יצוצו מוטציות עמידות. החשיבות של חיסון כמה שיותר היא שהמגיפה תדעך כמה שיותר מהר ושהחולים/מתים יהיו מינימליים.

131.

comment-2-comment

פייזר דרשו בלעדיות בתמורה למחיר זול יותר, ביבי ואדלשטיין סירבו (עובדה שנקבל חיסונים גם ממודרנה).

130.

לצערי לזה אין חיסון

129.

כל כך מהנה לקרוא ולשמוע את נדב אייל

128.

127.

הרי ברור ש השמאל ירוץ כמפלגה אחת, מחכים רק לסקרים לצורך האיחוד. ומה חשבתם שסער שרואה את עצמו ימינה מליכוד יעדיף את טיבי ? יקבל 10 מנדטים ויצטרף לממשלת ביבי תחת תירוץ זה או אחר.

126.

125.

comment-2-comment

124.

מקיף ומעניין

123.

122.

שילמה הרבה כסף לתקשורת שתפמפם על החיסון,בסך הכל שפעת=קורונה עם יחסי ציבור...

121.

120.

התקשורת שטפה לאנשים פה את המוח במשך שנה שלמה, זרעה פאניקה בציבור, הפחידה מפני הקורונה ושטפה את המוח ללכת להתחסן, ועכשיו הם עוד מתפלאים?!

119.

118.

117.

כנראה יש לך בעיה בהבנת הנקרא.

116.

זה מזיק לרייטינג. הרבה יותר כיף להתענג על דברי הסתה פרועים נגד כל מי שמטיל ספק ואפילו מתריע נגד בטיחות החיסונים.

115.

מה בדיוק האידיאולוגיה של ביבי ?

114.

113.

בחריין מקום ראשון ישראל מקום שני אל תזייפו

112.

בפירסום של עצמו בעיקר בכדי לעשות כסף מפריירים ולאזרח המצוי זו אולי הזדמנות לבידור רגעי בקיצור לא לקחת אותו ברצינות

111.

תתבייש לך! לא פותחים טלוויזיה בגלל כתבים כמוך !! מה הציע לך הנאשם מה? עוד מעט אף אחד לא יגיע להתחסן תהיה בטוח

110.

כדי לדעת את האמת, צריך להסתכל לכתבה ב-Focus. הבעלים של Biontech מסביר מה קרה עם הזמנה ואישור של חיסון באירופה.

109.

מקצועי,ישר, יסודי, מאוזן,רהוט. עינייני ולא לעומתי. פשוט נדיר

108.

107.

נדב איל אחד הכתבים האהובים עלי. הטור היה ממש מעניין

106.

105.

104.

יש נסיונות שמצליחים יותר , פחות או נכשלים . מי הזמין אותם מהמר איתנו בהצלחה שלו .....

103.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3607036832723215_talkback_contentid=700066083420319

102.

עם כל ההערכה שיש לנו למר אייל, ככל הידוע לי ולא רק לי סיפורי סבתא מעט שונים על אותה גברת הקשורה לפייזר זה מכבר בשל תפקידה במערכת, היא היא האחראית להאצת תהליך רכישת החיסונים ונתניהו שוב מפזר את כספו של הציבור(כן אותם אלו המפגינים במאות אלפים מידי שבת) ללא אבחנה או בקרה. יעילותו של החיסון עומדת למבחן ולא הצלחתו או כשלונו של ביבי.שכן זו שואפת למינוס המוחלט.

101.

בהצלחה

100.

99.

הרי כל מי שמבין קצת יודע שהחיסון הזה הוא רעל שלא נבדק. חד וחלק.

98.

97.

96.

שלקח את המחוייבות בשתי הידיים. לא צריך את כל שאר השטויות

95.

הלכתי להתחסן מחוסר בררה . הודיעו לי שלא אוכל לשוב לעבודה אם לא אתחסן. לא מוצאת במבצא הזה שום מקור לגאוה. חוסר האמון שלי בשלטון ובדרך הפוליטית שבה נוהל המשבר הרפואי במשך כל השנה הזו -רק גובר. אם לפחות היו עושים לפני החיסון בדיקות אפידמיולוגיות והיו מגלים אם גופי כבר מחוסן -ניחא. העובדה שמזכירים כל יום את נתוני התחלואה ממש לא מראה את התמונה. רוב רובם של הנדבקים במחלה מרגישים מצויין וגופם אינו חולה. הפאניקה משרתת את הנאשם בפלילים

94.

האמת היה שהכל הפוף על הפוף רוב הדברים שמציגים בתור אמת זה שקר ושקר מציגים בתור אמת ולכול קונספירציה יש לפחות 70% אמת פשוט לאנשים יותר קל להאמין למה שאומרים בחדשות אבל קודם תבדקו איך זה עובד ומי שולט על כל המדיה בעולם שלנו ותבינו לבד מה אמת ומה שקר זה לוקח זמן להבין אבל בסוף כולם יבינו שבמשך אלפי שנה שיקרו להם על הכל מהיסטוריה דת פוליטיקה וכל נושא חשוב .

93.

בלי פייסבוק?

92.

ומכחישי קורונה, ולא במקרה - מדובר באנשים שמסתכלים על הנתונים שמביא משרד הבריאות עצמו ותוהים מדוע מחלה ששיעור התמותה ממנה הוא פחות מאחוז, מטרללת מדינה שלמה. מדובר באנשים שקוראים את דו"חות ה-FDA ופייזר ורואים במו עיניהם את הכשלים שבניסויים. מדובר באנשים רציונלים ואינטליגנטיים שיודעים לקרוא ולנתח נתונים. הניסיון שלך להציג את כל מתנגדי החיסונים כאנשי ניו אייג' תמהוניים המתנגדים למדע או כדתיים המסתמכים על הרמב"ם או כסתם שקרנים, הוא לא פחות משפל ומרושע.

91.

מקומם בכלא

90.

הגיעה הזמן להגדיר בחקיקה אחריות פלילית על הפצת שקרים בנושאים רופאים. זה שווה ערך למניעת טיפול מחולה או חוסה

89.

מיסתבר שכל עיניין החיסונים הוא מסחרה אחת גדולה....מישהו כאן בעבור זה שכל העדר המטומתם מיתחסן עושה מיליארדים בתקשורת יגידו לכם לקפוץ מהגג של מיגדל שלום גם תיקפצו ? איך יודעים לנטב את העם המטומתם הזה בדיוק לאן שרוצים....

88.

87.

86.

הסיבות לכך שישראל מתחסנת יותר מהר הם: - מדינה יחסית קטנה, מתאימה בגלל זה לפילוט - מנטליות העדר, המונים רוצים להתחסן ראשונים, מתאימה בגלל זה לפילוט - קופות חולים יש רק במדינת ישראל, מתאימה בגלל זה לפילוט בלי קשר לקורונה ובלי קשר לשום דבר אחר זיבי הוא האוייב של עם ישראל, כל מה שזיבי עושה זה לטובתו האישית, לפעמים זה יוצא לטובת העם לרב לא, כשהיה קטן לא לימדו אותו לדבר אמת, לפעמים הוא מנסה, לא יוצא לו שום קול מהפה. לא צוריך שכולם ייתחסנו, יש מספיק אנשים שרוצים להתחסן עכשיו, עוד חודשיים כשיראו שאין תופעות לוואי, רב המהססים גם יתחסנו, בסוף נגיע ל 90 אחוז מחוסנים וזה מספיק ויותר מדי. Happy Christmas and happy new year

85.

84.

האפשרות השלישית היא הנכונה. ישראל אי מבודד עם מערכת בריאות טובה ואכלוסיה לא גדולה. כלומר ראש הממשלה יחד עם מערכת הבריאות יכל להבטיח לפייזר הוכחות מדעיות בשטח בזמן שיא קצר ולכן פייזר נרתמה. זה לא שונה משנות ה60 שהצרפתים רצו למכור לנו נשק ווגם האמריקאים לאחר מכן מכיוון שידעו שצהל ידגים את יכולות הנשק שלהם בצורה טובה מאוד ויקדם עם מעמדן בעולם. כמו שאיסטרטגיה זו היתה נכונה אז היא נכונה גם היום למדינה קטנה כמונו.

83.

82.

(:

81.

80.

נדב אייל תותח על.

79.

78.

נדב איל שמדבר בשם המדע. ולא פעם נשמע כשופר של הממשלה אולי תקשיב גם למאות אנשי מדע בתחום האפידמיולוגיה חוקרים בנושאי אימונולוגיה המעלים שאלות קשות לגבי חיסון הקורונה.ללא מענה.

77.

המטרה היא להוריד את הנזק מהקורונה לרמה של שפעת להוריד את הסכנה לקריסת מערכות הבריאות ואז חובה לפתוח הכל ולחזור לשגרה מיליון הקשישים ובעלי מחלות הרקע חוסנו - שיחכו בבית שבועיים עד שיהיו להם נוגדנים. כל השאר צריכים לחזור לשגרה.. אין אף חולה קשה בצה"ל מתו רק 15 עם קורונה מתחת לגיל 40 רובם בתאונות דרכים. הגיל החציוני במדינה הוא 30 - אנשים מתחת לגיל 30 לא מרגישים את המחלה. שיחלו ויחד עם המחוסנים ועם המחלימים הם יהיו 80% ונקבל כבר את חסינות העדר.

76.

כן יש קומץ של אנטי. תמיד יהיה. אבל רוב אלו שמביעים תמיכה בהם ידחפו בתור לקבל את החיסון באותה מהירות שהם עשו לייק בפייסבוק. הם לא באמת מאמינים בכלום, סתאם הולכים עם הזרם. בכל מקרה אין מה להסביר להם. ככל שנותנים להם יותר צומת לב הם יותר נקשרים לשטויות שהביאו להם את התשומת לב.

75.

74.

73.

די לראות את הראיון המרוח שלו בשפה רהוטה עם הטרול יורם יובל הנכד של הפרופסור שהגה את יודונאצים שכל כולו נאצות מוכרות נגד ביבי. הכל עטוף ברהיטות אינטלקטואלית וזה כוחו של הוידיסלבסקי. איש חלק לשון שיכול להפיל אלפים ברשתו. עכשיו בצגטבה מיתמם. ממש נשמע כמו מלאך שרת. צריך לקבל פרס הפילנטרופ השרלטן הזה.אחן גבול לחוצפתו

72.

לכותב יש סתירות ומתמצית הקריאה בכתבה ניתן להבין שהוא מציג את המימסד כלא אמין לציבור, ממסד של שחיטות פוליטית ורפואית ומצד שני יש לו טענות למי שאיננו נותן אמון בשחיטויות אלו. מציג אותנו כשפני ניסיון לפיילוט שלא הוכח עדיין ושרופא בכיר לא ישן בלילה אבל קורא למתנגדי החיסונים, השחיטות, השליטה, המחקרים הממונים, פייק ניוז וקונספירטיבים וקורא לסתום פיות, גם לדני , שנראה אדם שפוי סקרן ומחפש אמת אמיתי , ומציג אוודות חכמות ומעניינות על ידי גורמים רבים מתחום הבריאות והמדע שטוענים שהמימסד הרפואי והפוליטי והכלכלי משחק בנו בבריאותנו ובחופש שלנו לבחור מה נכון לנו. אז הכותב ,נדב, יש לך המון סתירות בכתבה ואתה בעצמך בתוכך יודע שאין כאן כל כך על מי לסמוך. ואתה בעצמך יודע שמה שהמדע והרפואה יודעים עדיין זה מתי מעט ממה שליקום עדיין יש לספר. בעיקר ברקע של שחיטות

71.

וטוב שעזבת את ערוץ הבלהות שערוץ 13 נהיה

70.

זה השם שהיתי נותן למבצע הזה. עף אחד לא יודע באיזו נסיבות ביבי קיבל את החיסונים והאים אנחנו חלק של ניסוי. מיתפלא עליך אייל נדב, אחד מי הכי טובים בארץ. אני מערץ אותך.

69.

68.

67.

66.

אני חיסנתי את הורי ואחיותיי נגד קורונה ב22.02.86 בעין כרם והוצאתי ויזה לארה'ב

65.

64.

63.

הציבור מעדיף מנהיג ערמומי-ממזר ולא משנה איךהוא עושה את זה

62.

זה שהעם שלי מחורבן. מצפצף על הנחיות מצילות חיים, לא רואה במטר קשישים וחולים. רוקד, שותה מתחכך אחד בשני. טס לחו"ל בשביל שוויצים כי לא מסוגל להתפק ומתבכיין שדורשים ממנו בידוד במלון. אז אין שום דבר להתגאות בו, די לחפש כותרות.

61.

60.

ביבי שם לב שיש חיסון נגד הקורונה ושהחיסון הזה יכול להציל אותו פוליטית ומשפטית

59.

58.

והנה הודאה שמערכת הבריאות מצויינת. אחת הסיסמאות והמנטרה שחפרתם לנו על מערכת בריאות קורסת כדי להפיל את נתניהו בבחירות הקודמות

57.

56.

גירעון שלעולם לא נצא ממנו.

55.

54.

53.

לא מאמין לך לאף מילה שיוצאת מפיך

52.

העלה את שני היורמים שאחד מהם סבו אמר שחילי צהל הם יודונאצים ניסו למכור לנו לוקשים שהכל פיק ניוז של ביבי כל זאת בשם אגנדה שמאלנית הזויה וחסרת אחריות ! אחד מהם לא התביש ובפוסט אחר הוא טען שהוא חלק מהדיפ סטיט

51.

זה שיש קופת חולים ובה אפשרות לראות רופא/אחות /רופאים מומחים ובסניפים מסויימים אף חדרי רנטגן זה פשוט נפלא. רק כשעברתי לחו״ל הבנתי כמה מערכת הבריאוץ בארץ מתקדמת,כשכאן בקנדה-כביכול מדינה מתקדמת,הרופאים עדיין משתמשים בפקס ובתיקים מנייר,אנן מערכת ממוחשבת ואפליקציות . הזוי

50.

מה אכפת לו, הוא ושרה לא צריכים לגור שם. כל מה שהם צריכים זה לנצח כאן בבחירות. למה שהם ידאגו ליצואנים לאירופה. ליהודים שנולדו שם וגרים שם. התאוריות שלו פורסמו בעשרות עיתונים בשפות שונות באירופה בשבוע האחרון. זה בידיוק מה שמפיצי אנטישמיות מחפשים. תאוריות שיראו שיהודים דואגים ליהודים ולא לארץ שבה הם נולדו, במקרה הזה יוון, שגם ככה רוויה באנטישמיות.

49.

אתם מקבלים חומר עם יעילות לא מוכחת שלא עברה מספיק בדיקות ומשמשים כשפני ניסיון

48.

47.

46.

הרשימה הסמולנים לובשים סמרטוטים שחורים וזועקים שהמערכת קורסת. אם מעלים אותנו לראש הרשימה הסמולנים לובשים סמרטוטים שחורים וזועקים שזה בגלל המשפט של ביבי. ככה זה שאין אידאולוגיה, אין דרך, אין עקרונות, יש רק לא ביבי

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

45.

מחדש, מקיף, מעניין

44.

קל להם יותר להאמין שיש כמה אנשים או תאגיד מסוים מאחורי המצב המורכב , מאשר לחשוב שכל העולם מעורב בזה ...

43.

42.

41.

40.

פחח... רוצו מהר לפני שיגמר...

39.

שלא נוסו מספיק זמן על בני אדם -ולציג כ"מתנגדי חיסונים" "קונספיטורים" וכד. אמשיך לתמוך באלו שאינם מתחסנים, בקליניקה ובמדיה.

comment-2-comment

38.

אז לא התחייבו לחברה אחת. https://www.i24news.tv/en/news/coronavirus/1609441469-report-israel-to-receive-1-million-moderna-vaccines-next-week

37.

אם אפשר לקמבן בצוללות וביטחון למה לא בתחום הפארמה?

36.

שמע אתה פח, זו לא מילה

35.

נדב אתה תוחת

34.

33.

32.

נדב אייל מקצועי מאוד.יודע לנתח כל מצב.מציג עובדות.תענוג לשמוע אותו בערוץ 13 בשפה קולחת.יישר כח!!

31.

"חסידי ניו-אייג' שדוחים את המדע, בורגנים שראו יותר מדי סרטונים ביוטיוב". חזק.

30.

29.

מדוע משתיקים את המתנגדים לחיסונים ? כי חברות התרופות יפסידו כסף. יש רשימת סיכונים בת 10 סיכונים מהחיסון ! ! משתיקים במכוון.

28.

הסכנה שלאור רגישותו לטלטול והצורך לשמר אותו בטמפרטורות מסוימות, חלק מהמנות לא יעבדו. אני לא ישן בלילה בגלל זה, הודה השבוע בכיר באחת מקופות החולים. שאלתי מה אפשר לעשות. לקוות, הוא השיב.

27.

הסיבה האמיתית היא איחור באישור של חיסון Biontech באירופה.

26.

25.

המגוחח הוא שאנשים חושבים שדעות שונות מיצרות בהירות !!!! מגוחך, מי שמייצר את הכאוס זה אותם פרשנים טוחנים שמגיעים כל יום לשפוך את מהויי נפשם

24.

23.

22.

21.

20.

comment-2-comment

בתקופת מפאי הקופות היו נראות כמו דואר ישראל.

19.

18.

17.

16.

אתה ממציא פגמים שאף אחד לא העלה עדין!!!!

15.

מדבר על אחרים נו טוייב...

14.

כל השאר יכולים או להתחסן ללא דחיפות, או לקבל חסינות עדר טבעית ללא סימפטומים משמעותיים.

13.

ואל תקחו לנו את חןפש הדיבור בבקשה

12.

11.

1. הפירוט לגבי מתנגדי חיסונים הי

10.

9.

8.

7.

חס וחלילה שגם פייסבוק תרוויח מהנדסת תודעה וקידום נראטיב שיקרי. צריך לשמר את המונופול של אברמוביץ ושות'

comment-2-comment

הנדסת תודעה

6.

comment-2-comment

5.

4.

3.

האמת שאף אחד לא יודע הרבה דברים.למשל כמה זמן יחזיקו הנוגדנים ושאר ירקות T B .מה שכן פיספסו זה חיסון של חברת נובהבקס שמבוסס על טכנולוגיה של הזרקת החלבון עם הנגדונים ופה הנוגדנים יכולים להחזיק שנים.על בסיס חיסונים אחריםשנתנו מאותה טכנולוגיה.

2.

יודעים איך לעשות טורשי ? לוקחים שמאלני חמוץ שלא יודע לפרגן ושמים אותו בצנצנת עם מפפון, פלפל, כרובית ... ובכולה ובכולה אחסן טורשי יוצא :) מה שמעניין ש"החמוצים" ישר רצו להתחסן :)

comment-2-comment

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה