תמונה כללית

אפליית החיסונים: עובדי הקבלן בבתי החולים לא חוסנו לקורונה

חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות": הצוותים ששוהים שעות ארוכות בקרבת חולי קורונה - הרופאים, האחים, המזכירים וגם אנשי הכספים והמנהלה - חוסנו. אבל סקטור אחד נשכח מאחור בהוראת משרד הבריאות: עובדי הקבלן, ובהם המנקים - שחשופים במיוחד להדבקה

אדיר ינקו
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית


(צילום: ירון ברנר)


הם נמצאים בבתי החולים במשך שעות ארוכות, עוברים מחדר לחדר עם סמרטוט ומגב ומנקים כדי להגן על החולים והצוותים הרפואיים מפני זיהומים מסכני חיים. אבל בעוד עובדי בתי החולים היו הראשונים להתחסן לקורונה - נותרו עובדי הקבלן מחוץ למבצע החיסונים. במערכה הזאת 6,000 עובדים נשכחו חשופים ונמצאים בסיכון מוגבר להידבק במגפה ממטופלי בית החולים והקופות.

צילום: shutterstockעובדי קבלן. לא חוסנו לקורונה (צילום: shutterstock)

במדיניות החיסונים הזאת מנציח משרד הבריאות את פערי המעמדות בין עובדי הקבלן לעובדי בתי החולים. בתשובה לפניית ארגון חברות הניקיון למשרד הבריאות בנושא נמסר מהמשרד כי אכן אין חובה לחסן את עובדי הקבלן של בתי החולים - למרות שאלה חשופים לחולים ולהידבקות בנגיף הקורונה במידה לא פחותה מיתר העובדים: רופאים, אחים ועובדי קבלה ומנהלה.

"עובד קבלן שהוא לא חלק מסגל בית החולים – מאושר להתחסן רק אם הוא עובד במחלקת קורונה", נכתב בתשובת משרד הבריאות. במשרד הבהירו כי עובדי הקבלן שיחוסנו הם אלה שעובדים בבית החולים באופן קבוע. אלא שברגע שיש מחסור בכוח אדם עובדי הקבלן מתניידים למקום הנדרש - כך שרובם עובדים ביותר מבית חולים אחד. אלו, כפי שעולה מתגובת המשרד, לא יחוסנו.

"עובדי הניקיון פועלים בתקופת הקורונה בבתי חולים, בקופות החולים, בבתי הספר ובשאר מקומות עבודה חיוניים, ומעצם תפקידם פוגשים עשרות ואף מאות אנשים ביום", כתבו מנכ"לית ארגון חברות הניקיון, עו"ד ורוניקה רוזנברג, ויו"ר הארגון עו"ד אילן שמעוני.

 ורוניקה רוזנברג- מנכ״לית ארגון חברות הניקיון בישראל

"עובדי הניקיון הפועלים זקוקים לעבודתם לצורך קיומם הבסיסי ביותר. נוכח חשיפתם המתמשכת של עובדי הניקיון לציבור רחב ומשתנה מדי יום אנו דורשים כי יוכללו מיד בין האוכלוסיות הזכאיות לחיסון ויחוסנו באופן גורף - הראשונים יהיו אלה המועסקים במקומות עבודה חיוניים ועובדים כל העת ולאחריהם עובדי הניקיון הצפויים לחזור לעבוד עם החזרה מהסגר".


כאמור, בתגובה השיב המשרד כי אין חובה לחסן את עובדי הקבלן והוסיף כי: "ועדת החריגים העבירה את המלצתה לוועדת החיסונים וביקשה להכניס את צוותי הניקיון בקבוצות התעדוף הבאות".

גורמים בבתי החולים מאשרים כי אכן רוב עובדי הקבלן לא חוסנו. "זו הייתה שאלה שעלתה בדיונים אצלנו לפני תחילת מבצע החיסונים", מספר בכיר באחד מבתי החולים הגדולים בארץ. "אכן אין חובה כזו, אך בבית החולים שלנו הוחלט בהנהלה לחסן את כולם, כולל את עובדי הקבלן".

תגובת משרד הבריאות: "עובדי הקבלן הקבועים בבתי החולים נמצאים במגע הדוק עם חולים ומבקרים ונמצאים באזורים שבהם חייבים לשמור על כללים למניעת הזיהומים. מנכ"ל המשרד, פרופ' חזי לוי, העביר הנחיה גורפת וחד משמעית לחסן אותם נגד נגיף קורונה. 'עובדי הקבלן זכאים לחיסונים נגד קורונה בדיוק כמו כלל העובדים בבתי החולים', מסר".