ביום של הדיון שנדחה: מחאות נגד נתניהו, הותר לפנות מאהלים מבלפור

מאות הפגינו בחיפה במחאה על דחיית הדיון במשפט רה"מ שאמור היה להיערך היום אך נדחה עקב הסגר. ברעננה מפגינים ליד בית היועמ"ש דרשו לפתוח בחקירת פרשת הצוללות. לפני כן: ביהמ"ש התיר לעיריית ירושלים לפנות את כל המאהלים ליד מעון רה"מ, מלבד אחד

אחיה ראב"ד, יעל פרידסון, רענן בן צור גלעד כהן וחיים גולדיטש
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
צעדת המחאה בחיפה (צילום: אחיה ראב"ד)


בכמה מוקדים בארץ נערכו הערב (רביעי) הפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בחיפה צעדו מאות במחאה על דחיית הדיון במשפט נתניהו, שאמור היה להתקיים היום אך נדחה בגלל הסגר. סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה בפתח תקווה נערכה הפגנה בדרישה להקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות.

בחיפה צעדו כ-500 איש בשדרות מוריה. בראש הצעדה החזיקו המפגינים דגמי צוללות. הם שרו בין היתר "יאללה ביבי לך", "מהפכה" ו"ביבי המושחת, תלך לבית משפט". כוחות משטרה גדולים אבטחו את הצועדים.


צילום: אחיה ראבכוחות משטרה גדולים אבטחו את המפגינים. חיפה, הערב (צילום: אחיה ראב"ד)

צילום: שרון צור (צילום: שרון צור)

בפתח תקווה כ-200 פעילי "חקירה עכשיו" והדגלים השחורים הפגינו בכיכר גורן סמוך לביתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט. המפגינים קראו בין השאר "ביבי לכלא", "הוא לא ידע" והניפו שלטים שעליה נכתב "מצילים את המדינה, נלחמים בשחיתות", ו"נכשלת". עקב ההפגנה נחסמה הכיכר לכל הכיוונים.

מוקדם יותר היום בית המשפט המחוזי בירושלים התיר לעירייה לפנות את כל המאהלים שהוקמו סמוך לבית ראש הממשלה, למעט האוהל של אמיר השכל. השופט שחתום על ההחלטה הוא עודד שחם, שגם מכהן בהרכב שדן בתיקי נתניהו. עו"ד אוריאל חור ניזרי המייצג את תושבי שכונת רחביה שהגישו עתירה בעניין מסר בתגובה: "נגמרו התירוצים לעיריית ירושלים. יש לפנות עוד היום את כל המאהלים הבלתי חוקיים בבלפור, למעט מאהל המחאה של מר אמיר השכל כפי שמופיע בעתירה".

צילום: יובל חןההפגנה בפתח תקווה (צילום: יובל חן)
צילום: מוטי קמחיהפגנת הדגלים השחורים בפתח תקווה (צילום: מוטי קמחי)
צילום: יובל חן (צילום: יובל חן)

"אין מחלוקת שהפגנה לפני 7 בבוקר איננה חוקית"

שופטת בית משפט השלום בבירה שרון לארי-בבלי מתחה הערב ביקורת חריפה על ההפגנה שערכו לפנות בוקר פעילי מחאה ליד בית ראש הממשלה. "אין מחלוקת ולא יכולה להיות מחלוקת שהפגנה לפני השעה 7:00 בבוקר תוך הצתת מדורות איננה הפגנה חוקית", כתבה השופטת בהחלטתה על שחרורם בתנאים מגבילים של שלושה מהמפגינים שנעצרו.

צילום: שלו שלוםהמפגינים הבוקר בבלפור (צילום: שלו שלום)

מחאת הדגלים השחורים לפנות בוקר בבלפור (צילום: קריים מיניסטר)


האירוע החל כאשר כמאה מפגינים הגיעו לפנות בוקר למחות ליד המעון הרשמי על דחיית הדיון במשפט. המפגינים נשאו לפידים בוערים והניפו שלטים. לטענתם נתניהו הוביל את ישראל ל"סגר פוליטי" כדי שהמשפט יידחה. חלקם אף לא עטו מסכות. הם הקריאו קטעים מתוך כתבי האישום נגד נתניהו והציגו את סדר היום של בית המשפט המחוזי בירושלים. לטענתם, "בית המשפט דחה באופן תמוה את הדיון של הנאשם, חרף העובדה שדיונים רבים ממשיכים להתקיים בו - ולמרות שנערכו באולם שיפוצים והתאמות שנועדו לקיום משפט נתניהו בתקופת הקורונה".

נציג המשטרה אמר בדיון: "הם מגיעים בשעה מוקדמת כשהתושבים של השכונה נחים, ופוגעים בסדר הציבורי ומרקם החיים. חופש התהלוכה וחופש ההפגנה זה לא חופש התפרקות מכל עול".