תוכנית: לאסור הכנסת כלים חד פעמיים ובקבוקי פלסטיק לגנים הלאומיים

יוצאים לטיול? נראה שבקרוב תצטרכו להשאיר בבית את בקבוק הפלסטיק. כללי ההתנהגות למבקרים בגנים הלאומיים בישראל, שכמעט לא עודכנו מאז 1967, עומדים לעבור רענון שיתאים אותם לימינו. כלים חד-פעמיים, מוזיקה רועשת, משחקי כדור, אירועים, רחפנים וטיפוס על מצוקים - כל אלה ייאסרו או יוגבלו במטרה לשמור על הטבע ולצמצם את הפגיעה בחיות הבר

תמונה כללית
אילנה קוריאל | פורסם: 19/01/2021
יותר מ-50 שנה עברו מאז חוקק חוק עזר לגנים לאומיים ושמורות טבע, וכעת הוא בדרך להיות מעודכן למאה ה-21: במשרד להגנת הסביבה וברשות הטבע והגנים פועלים לאשר עוד לפני הבחירות שורת כללי התנהגות חדשים למבקרים בגנים הלאומיים בישראל, במטרה לצמצם את הפגיעה בטבע.
כיום חוק העזר חל על 29 מתוך כ-85 גנים לאומיים מוכרזים, ומעתה יחולו הכללים על כל הגנים. כרגע מדובר רק על הגנים הלאומיים, אך עו"ד אופיר ברטל, היועץ המשפטי של רשות הטבע והגנים, אומר כי "השלב הבא יהיה קידום החקיקה גם על שמורות הטבע".
צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגניםמוקד משיכה מסוכן לבעלי חיים (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
טיוטת הכללים החדשים פורסמה להערות הציבור ביוני 2018 וגובשה לנוסח סופי לאחר דיונים של אנשי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים עם הגורמים הרלוונטיים במשרדי הפנים, התחבורה והביטחון. השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מבקשת לקדם עוד בכנסת הנוכחית את התיקונים, ופנתה בדחיפות לשרי הביטחון והתחבורה ולמשרד הפנים, שכן נדרשת הסכמתם לפי חוק. "קידמנו בתקופה הנוכחית מהלכים חשובים שיצמצמו דרמטית את מפגעי הפסולת בשטחים הפתוחים. הכללים החדשים יעזרו לנו לשמור על הטבע נקי וימנעו את הפגיעה בחיות הבר שאוכלות את הפלסטיק המושלך", אמרה השרה גמליאל.
"השינויים שחלו בתרבות הטיול והנופש בחיק הטבע בקרב הציבור הישראלי, כגון הפרעה בגן על ידי שימוש בטיסנים וכלי רחיפה אחרים, אינם מקבלים מענה בחוק העזר הקיים", נכתב בדברי ההסבר לתיקונים. אתמול אושרה טיוטת הכללים במליאת רשות הטבע והגנים, ובהמשך הם יאושרו בוועדת הפנים והגנת הסביבה.
גם ביערות: מטיילים ומלכלכים (צילום: אבי חי)
צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגניםסכנה לבעלי החיים (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
אחת הבשורות הגדולות ביותר היא איסור הכנסת כלים חד-פעמיים. "איסור זה נועד בראש ובראשונה לצמצם את הפגיעה בטבע ובערכי הטבע המצויים בגנים הלאומיים מפני נזקי הכלים החד-פעמיים, אשר מתפזרים ומתעופפים ויוצרים לכלוך בגן הלאומי”, נכתב בהסבר. “כלים אלה עלולים לסכן את בעלי החיים המצויים בגנים הלאומיים, מעבר לנזקים שהשימוש העודף יוצר לסביבה הגלובלית". האיסור מצטרף לצעדים משמעותיים שנקטו רשויות מקומיות בעת האחרונה, בראשן עיריית אילת שאסרה הכנסת כלים חד־פעמיים לשטחי החופים.
בשורה נוספת נוגעת לייצור רעש באתרי הטבע. "לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות (שימוש במערכות מוזיקה מתקדמות על ידי מבקרים, וכו'), הקמת הרעש שכיחה ומשמעותית יותר מבעבר", נכתב. התיקון לחוק מציע להסדיר הגדרה של אזורים "שקטים", שבתחומם תיאסר הפעלה של כלי נגינה ומכשירי קול שונים.
צילום: אייל כהן, רשות הטבע והגניםאשפה בטבע (צילום: אייל כהן, רשות הטבע והגנים)
בין היתר, הוחלט להגביל אירועים העלולים להפריע לציבור המבקרים ליהנות מנופש בחיק הטבע, או כאלה העלולים לפגוע בגן הלאומי או בסביבתו. היתר לקיום אירוע יינתן על ידי מנהל הרשות בלבד. זאת על רקע בעיות שהיו בעבר, לפיהן מנהלי מחוזות ברשות נתנו היתרים לקיום אירועים. לפי הכלל המוצע לא יינתן היתר לאירוע בעל אופי פוליטי או מפלגתי, או אירוע למטרות מסחריות בלבד.
בנוסף, ברשות התקבלו תלונות רבות על הפרעות ומטרדים שמקורם בהתנהגות בלתי רצויה של מבקרים בגן. "משחקי כדור ומשחקים אחרים יוצרים לעיתים מטרד או הפרעה למבקרים אחרים בגן", נכתב בדברי ההסבר. "הכלל המוצע נועד לאפשר לרשות לקבוע מקומות מוסדרים שרק בהם יתקיימו משחקי כדור או משחקים אחרים באופן שלא יפגום בהנאת המבקרים האחרים". התיקון יגביל גם הטסת טיסנים ורחפנים, שכן כלים אלה נעשו שכיחים באתרים הלאומיים, מה שמסכן מבקרים וגם בעלי חיים. הכללים יחולו 180 ימים מיום פרסומם ואישורם. 
מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, אמר: "השינויים הטכנולוגים והתפתחות תרבות הפנאי בחיק הטבע חייבו עדכון חקיקתי הנוגע להתנהגות הציבור בגנים הלאומיים. הכללים המוצעים שואפים לאפשר שמירה על ערכי הטבע והמורשת בגנים הלאומיים לצד הגנה על בעלי החיים הניזוקים מהאשפה המושארת בשטח, כחלק מתפקידה של הרשות להגברת התודעה לתחומי שמירת הטבע בקרב הציבור".
לכתבה זו 104 תגובות
הוספת תגובה
104

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
90.

הורס כל חלקנ טןבה גורם טרטומה לבעלי חיים ורעש זוועתי.

89.

זה מאוד פשוט וקל. אם יש מים בסביבה אז שוטפים ואם לא אז שמים בשקית ושוטפים בבית. זהו

88.

קפיש?

87.

המפגשים כמה משפחות כל משפחה מביאה לעצמה את הכלים

86.

מי ראית שמביא כלים רגילים לטבע? משפחה שעושה על האש תביא לכולם צלחות זכוכית??

85.

84.

comment-2-comment

83.

חכם

82.

81.

הסיבה שזה לא קורה היא חוסר הבנה והתנגדות החרדים והדתיים. החוק קיים כבר במדינות מתוקנות

80.

79.

78.

77.

חייבים להתחיל להתמיע את הנושא ולחנך את הילדים מהגן לא להשתמש במוצרי פלסטיק חד פעמי.

comment-2-comment

76.

75.

בלי כפיה אנשים לא יוותרו על הנוחות. עם השקיות זה הצליח לא רע.

74.

73.

72.

71.

70.

אנשים משאירים בטבע ריהוט וציוד בישול.

69.

בקשר לקורונה בחגים

68.

67.

66.

עד עכשיו. ואם לא יהיה תשלום, השמורות יהיו אפילו יותר מפוצצות וכבר לא יהיה מקום. ומה הקשר רחפנים? לא ראיתי מימי רחפנים בשמורת טבע פה.

65.

ערסיאדה לא תשרוד בטבע בלי מנגל ומזיקה רועשת.

64.

63.

נהדר,החלטה מעולה תפילו החלטה חד משמעית ונחרצת.לאכוף ביד קשה.וזה יתפשט לעוד ועוד מקומות.חזק ואמץ.

62.

61.

60.

גם החדפ המתכלה מזיק לחיות ולא צריך להשליכו בטבע. רעיון נפלא שיפחית משמעותית פסולת

59.

comment-2-comment

58.

57.

אבל יש חד פעמי מתכלה.

56.

גם ככה יש כלים חד פעמיים מתכלים- שיאפשרו למכור רק אותם וזהו

comment-2-comment

55.

54.

53.

52.

מצוין גם שקיות ניילון

comment-2-comment

51.

50.

49.

כי בישראל כולם אוהבים לציית לחוקים ולכבד אחד את השני...

48.

ולתת לפקחים סמכות לקנוס במקום. הגיע הזמן שהישראלי המכוער יתחיל לשלם על מעשיו. לא טוב לו? שייסע לדובאי. נראה אותו מלכלך שם

47.

46.

ואז כל הערסים שוב יביאו סכינים אמיתיים ויתחילו לדקור על ימין ועל שמאל

45.

השרה לאיכות הסביבה ושרת התחבורה שתי נשים שאין להם מושג על שמירת איכות הסביבה. אלו הן בדיוק הישראלי המכוער שמזהם את הסביבה

44.

43.

וזה יקרה לפני או אחרי סגירת נתב"ג?

42.

41.

זה כמו פח (הדבר הזה שהם לא יודעים להשתמש בו) רק עם עוד הרבה חטא

40.

39.

חובה לשים שלוט בעברית ובערבית שיש לאסוף את הפסולת כשעוזבים.קנסות רציניות ואולי מצלמות נסתרות.המצב הוא ממש איום.

comment-2-comment

מנקה, גם מאה שלטים לא יעזרו, רק פגיעה בכיס

38.

37.

36.

רק להוסיף פקחים ואכיפה לא מתפשרת

35.

צופה הרבה אלימות סביב העניין כי מי שאלים כלפי הסביבה כנראה יהיה גם אלים כלפי הפקח. המצב הזה כל כך עצוב, מכעיס נורא ומתסכל. הלוואי שהיה אפשר ללמד את האנשים האלה משהו

comment-2-comment

מצלמה שתוצב בכניסה לשמורה -תצלם את מספר הרכב והקנס ישלח בדואר

34.

כלים חד פעמי אפשר לקחת בשקית ולזרוק בפח ,בלי חד פעמי מה יביא כלי זכוכית שישבר וישאירו ואחרים יפצעו צריך לצלם ולתת דוחות או לקחת כמה שקלים על כניסה ולשלם למנקים בשכר

comment-2-comment

comment-2-comment

33.

32.

באיסלנד בשמורות וגנים לאומיים, אין פחי אשפה! הכלל, "קח איתך את האשפה שלך". ואכן השמורות והגנים הלאומיים נקיים מכל אשפה.וכן, אין גם תשלום בכניסה לגנים לאומיים. כמו כן ברבים מהגנים הלאומים והשמורות, חל איסור על הפעלת רחפנים.

31.

30.

רוצים טבע ומלכלכים, עוד מעט יגמר הטבע אבל הפלסטיקים ישארו

29.

28.

27.

26.

או ילטפו את הבן של השכן

25.

עם כל עדריי הבבונים ממשפ אסולין אכלולין ושתולין.עם של בהמות.

24.

23.

22.

21.

20.

ביפן אין בכלל פחים, לא ברחובות ולא בפארקים. כל מה שהבאת תקח בחזרה הביתה/מלון.

19.

הגיע הזמן

18.

רייזרים וטרקטורנים הפכו למיטרד אקולוגי ואנושי בפארקים ושמורות הטבע. יש לאפשר להם להשתולל רק בשמורות מצומצות

17.

צריך לאסור בכלל יבוא כלים חד פעמיים!

16.

15.

14.

13.

לא ברור למה זה לא נחקק לפני 30 שנה

12.

ולתת להם מעמד של שוטר עם קשר ישיר לתחנת המשטרה. לאסור כניסה עם כלים חד פעמיים ולקנוס בסכומים גבוהים

11.

10.

9.

8.

7.

לפני שנמצא את עצמנו טובעים בפלסטיק, אבל מי יעז, הדתיים משתמשים בכלים אלו על בסיס יומי, וביבי הגיבור איש הסיירת המובחרת, רועד פחד מהדתיים,

comment-2-comment

6.

5.

4.

comment-2-comment

3.

2.

יתקינו מדיח ....שרה משועממת מיותרת לחלוטין

1.

comment-2-comment

למה לשים פחים בשמורת טבע? זה מחטיא את המטרה של מינימום התערבות אנושית! לפני מספר שנים עשינו טיול משפחתי בשמורות טבע ענקיות בקנדה. קילומטרים של מסלולי הליכה, פחי זבל יש רק בחניון הכניסה. מצפים מהמבקרים שכל מה שנכנס איתם לשמורה גם יחזור איתם לחניה. מים? רק בבקבוק רב פעמי (נלג'ן). הילדים סיימו חטיפים? העטיפות חוזרות לתיק. הקטנה מילאה את הטיטול? עטפנו טוב בשקית ובחזרה לתיק. אם אתה לא מסוגל לעמוד בכלל הפשוט הזה, אל תבקר בשמורות טבע!

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0