"עם כל הקושי, אני תאב חיים"

מיד אחרי שהשתחרר נחום לאמור פרידמן משירותו הצבאי, הרגיש שהוא חווה סערות בראשו שאינו מצליח להסביר, לכולם שידר שהכל בסדר בעוד ניסה להתמודד עם המצב, אך ללא הצלחה. היום, כשהוא אחראי להקמת מיזם שמסייע לשיקום נפגעי פוסט טראומה, הוא מספר על ההתמודדות, השימוש בקנאביס רפואי שעוזר לו להתמודד עם לחצים ולישון היטב ועל התהליך של חזרה לחיים

יובל חנינוביץ' | עודכן:18/02/2021
בשיתוף PEACE NATURALS
(צילום: ניצן דרור)
לפני כמה שנים נחום לאמור פרידמן (37) לא הצליח להבין "את הסערה שמתחוללת לו בראש", כדבריו. ההתדרדרות שקרתה בהדרגה וכללה התקפי הזעם, הימנעות מיציאה מהבית וסיוטים בלילות גרמו לו להבין שהוא, כמו רבים אחרים, סובל מפוסט טראומה בעקבות שירותו הצבאי.
כיום, כשהוא נשוי למיטל ואב למעין בן הארבעה חודשים, סטודנט שנה שנייה לקיימות וממשל ונמצא בעיצומו של יצירת מרכז יום לשיקום נפגעי פוסט טראומה כמוהו, הוא מספר על הדברים שעוזרים לו בהתמודדות וביניהם - הקנאביס הרפואי.
"השתחררתי בשנת 2007 וזה התחיל ישר אחרי, אבל לא ידעתי", מספר לאמור פרידמן ששירת כחייל ואיש קבע ביחידת הצנחנים, "עבדתי בקיבוץ מעגן מיכאל במפעל, פשוט המשכתי את המכניזם הצבאי, לא חזרתי לאזרחות", אומר, "הייתי מגיע למפעל לפני שיש אור, יוצא ממנו אחרי אור, בבית בחדר בקיבוץ מתחבא, שותה קצת אלכוהול, אם הייתי נרדם נפלא, ליום הבא".
כשטס לבקר חברים ולטייל בארה"ב דברים התחילו לצאת בצורה מועצמת יותר. "אני כל הזמן אומר לעולם הכל בסדר, מחייך ואומר הכל בסדר. ומסתבר שעשיתי את זה טוב, כי רוב האנשים פשוט לא ידעו מה קורה איתי" הוא משתף, "אחרי שבוע שקלטתי פתאום שלא יצאתי מהבית אפילו פעם אחת החלטתי לקנות כרטיס טיסה לארץ ולהתחיל לטפל בעצמי".
לאמור פרידמן, בחור מלא באנרגיה ושמחת חיים, מחליט לשתף אותנו בדברים שעוברים עליו מאז שירותו הצבאי. "זה ברמה של להסתובב המון פעמים עם מתח ועם מוכנות אדירה, מוכנות לאלימות קיצונית, כל הזמן, כל הזמן מחפש מאיפה זה בא", מנסה להסביר, "יש ימים שלא הייתי מסוגל לתפקד, חוסר שינה, לא הייתי מסוגל לעבוד", הוא מוסיף. "היום אני עושה תהליכים פנימיים שמאפשרים לי להשאיר את המתח הזה בבקרה. אם זה מיינדפולנס, נשימות ובנוסף משתמש מדי יום בקנאביס רפואי".
תמונה כללית
ההתמודדות של לאמור פרידמן עם הטראומות שחווה בצבא, היא שהביאה אותו להחלטה להקים מיזם לשיקום נפגעי פוסט טראומה. במחצבת אבנים מרהיבה ששימשה לבניית האקוודוקט נמצא המיזם החברתי 'בורגני'. המרכז, שנמצא בקיבוץ מעגן מיכאל שם הוא מתגורר, בנוי על ערכי הקיימות וכולל נגרייה, משתלה קטנה עם גידולים אורגניים, פעילויות חינוכיות ועוד.
יחד עם הפעילויות השונות במסגרת המיזם, לאמור פרידמן מספר על המתח העצום והניסיון לשמור על שיחה קוהרנטית ולא לברוח כל הזמן לדברים שרצים בראש – ההתמודדות עם אלו מתאפשרת בזכות השימוש בקנאביס רפואי. זה אף מאפשר לו לאכול מסודר יותר, לשמור את קו המחשבה רציף עם פחות ניתוקים מהמציאות ומקל על הכאבים שיש לו בגוף.
הוא מסביר כי אותו צמח עם אותו הרכב פעיל ישפיע אחרת על שני אנשים עם אותה בעיה. "לי לקח כמה חודשים לדייק את שלושת הזנים שמתאימים לי ויתנו לי מענה 24 שעות ביממה. כיום אני לוקח זן אחד בבוקר, זן אחר בצהריים וזן שונה ללילה. זה משאיר אותי בבקרה כל שעה ביום".
"מטופלי הלם קרב סובלים מפלאשבקים המשבשים את היכולת שלהם להתנהל בשגרת יום מיטבית, ולהשיג שינה רציפה בלילה", מסבירה רוני כ"ץ, סמנכלית שיווק ב-PEACE NATURALS. "כדי להגיע לשקט נפשי ולהרגעת הכאב במהלך היום מומלץ זנים בעלי אופי היברידי ושל סטיבה, אשר בדרך כלל מעלים את מצב הרוח, משככים את הכאב ומאפשרים המשך תפקוד מלא. לקראת הלילה מומלץ זנים שיש להם יותר השפעה של אינדיקה ולכן הם לרוב ישרו מצב של רוגע שיוביל לשינה עמוקה ורציפה. כמובן שתהליך של דיוק הזנים משתנה ממטופל למטופל ועשוי לקחת בין חודשיים לשלושה".
תמונה כללית
"מהניסיון שלי למדתי שכאשר אני מערבב מעט בין הזנים אז האפקט יותר טוב לי", אומר פרידמן. "אני הרבה פחות אלים ואגרסיבי ואני מסוגל לנהל את הוויסות הרגשי, אני פחות מתמקד ברעשים מהסערה הפנימית", הוא מסביר ומוסיף כי בתקופה הזו אין לו יציבות בזנים בשל הרפורמה בתחום, "זה קושי עצום, ההתפשרות הזאת בזנים וחוסר הוודאות", הוא מוסיף.
תמונה כללית
בדרכו שלו, הוא מוצא את הדרך של מסלול חייו בעזרת הקנאביס הרפואי ובעזרת המיזם. "זה מרחב שנועד לתת מקום לחבר'ה עם פוסט טראומה לתהליך של חזרה לחיים, להם, לבני המשפחות שלהם", מסביר פרידמן, "אין בארץ מרכזים פעילים לאנשים עם פוסט טראומה ורציתי לפתח מודל שיהיה אפשר לפתח בעוד מקומות. עם כל הקושי, אני תאב חיים. אחרת לא הייתי פה. יש לי חברים שהם לא איתנו, הם לא קיבלו את הליווי הזה. זאת משימה. זה, פרויקט לחיים".
תמונה כללית
*המוצר אינו בגדר תרופה שנרשמה כדין, ואין לייחס לו סגולות מרפא; רכישתו וצריכתו מותרת רק באמצעות מרשם מרופא שהוסמך לכך; וכל שימוש אחר מנוגד לחוק הפלילי.
בשיתוף PEACE NATURALS
פורסם לראשונה: 08:00, 02.02.21
44

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
28.

שימוש אפל באדם פגוע. זה פשע. תתבישו

27.

26.

25.

אדם ענק

24.

זה החיים בארץ עושים פוסט טראומה עם מגעיל זה האויב האמיתי שלנו התעללויות בבתי הספר קטילות וחוצפה ברחוב עם אגרסיבי מדינה מפוצצת בחלאות. עם של חולי נפש לא סתם המון צעירים עם פוטנציאל עפים מפה מי שיכול כמו שום מדינה אחרת

23.

נחום אתה ענק מי כמוך יוכל להבין ולמצוא שפה משותפת עם אנשי השוליים. ועל הדרך לרפא את עצמך. בהצלחה איש יקר.

22.

על החשיפה והתהליך הטיפולי. מאחל המון הצלחה

21.

תודה שאתם נותנים מקום לדיון בנושאים כל כך הרי גורל

20.

כולם עובדים על כולם

19.

אפילו לא מנסים להסתיר את זה. לסמים גם הקרויים "קלים" יש המון תופעות לוואי שגומרות על המוח ועל הזיכרון. סמים לא מטפלים בבעיות נפשיות, הם רק מדכאים לפעמים סימפטומים שלהם ויוצרים בעיות אחרות.

18.

סיפור כל כך עצוב. הם ישמחו.

17.

את הכל אפשר לעטוף היום ב״סיפור מרגש״

comment-2-comment

16.

15.

14.

אם באמת לא הייתה סטיגמה לגביי בריאות הנפש ובאמת היו עוזרים זה היה עושה בהרבה יותר טוב מסמים. איך אתה לא מהללים את האלכוהול שעוזר לאנשים לשכוח את הצרות? הזייה מה שקורה בעולם הזה

13.

כי תמיד היה (ועדיין יש) טאבו חזק מאוד סביב כל הנושא של בריאות נפשית. שחס וחלילה לא יינפץ מיתוס הצבר המאצ'ו

comment-2-comment

12.

קנאביס יכול להעצים את תסמיני החרדה אצל אנשים שכבר חרדתיים

comment-2-comment

comment-2-comment

ולא נותנים לכל אחד

11.

למרות הקשיים מול הממסד לכל גווניו וצורותיו אתה ממשיך להאמין בעשיית הטוב. ממש מרשימה הדרך שלך.

10.

9.

8.

נולדים אוטיסטים ואחרי זה מאשימים את הצבא בזה

comment-2-comment

comment-2-comment

ואני מאחל לך שתחוןה מהיא פוסט טראומה ובצורה הקשה ביותר!

comment-2-comment

7.

comment-2-comment

6.

יישר כוח נחום לאמור פרידמן והלוואי וירבו כמותך

5.

צריך לכתוב בתחילת הכתבה שזה תוכן פרסומי או מקדם שיווק של קאנביס.לצרוך קאנביס זה לא להתמודד עם פוסט טראומה.זה אולי מקל על הכאב אבל זה לא מסלול של ריפוי.

comment-2-comment

4.

איך יוצרים קשר למיזם חברתי "בורגני" שאתה ממנהל?

3.

2.

חבל שהנושא החשוב מפורסם בשיתוף פעולה של חברה מסחרית.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

וצפוי שמזה תגיע פוסט טראומה.

comment-2-comment

מה לא ברור? הבחור הלום קרב בעקבות שירותו הצבאי כששמר בין השאר עליך ועל המשפחה שלך.

comment-2-comment

ככה זה כשחיים על החרב

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0