31
העולם והקורונה

10% מהצ'כים נדבקו: המדינה הקטנה ב"מועדון המיליון"

10.7 מיליון תושבים חיים בצ'כיה, שמתמודדת עם הגל השלישי של מגפת הקורונה. היום היא רשמה ציון דרך עגום והפכה למדינה ה-21 עם יותר ממיליון נדבקים. איפה היא טעתה?

סוכנויות הידיעות | פורסם:03/02/2021
קרוב לעשירית מאזרחי צ'כיה נדבקו בנגיף הקורונה מתחילת המגפה. היום רשמה המדינה החברה באיחוד האירופי ציון דרך עגום, כשמספר הנדבקים הכולל חצה את המיליון.
10.7 מיליון איש חיים בצ'כיה, שהפכה למדינה ה-21 בעולם עם יותר ממיליון נדבקים. מספר התושבים שלה קטן בהרבה מ-20 המדינות האחרות. בראש הרשימה נמצאת ארה"ב, שבה אובחנו 26 מיליון נדבקים מתחילת המגפה. לפי סוכנות הידיעות AP גם הולנד נכנסה היום לרשימה וחצתה את רף מיליון הנדבקים. מבין החברות ברשימה היא המדינה עם מספר התושבים הקרוב ביותר לצ'כיה: בהולנד חיים יותר מ-17.2 מיליון בני אדם.
צילום: EPAמחלקת קורונה בבית חולים בפראג (צילום: EPA)
צילום: gettyimagesראש ממשלת צ'כיה מקבל את החיסון לקורונה (צילום: gettyimages)
צ'כיה עברה יחסית בשלום את הגל הראשון של המגפה בחודשי האביב. בסתיו, ובחורף, תמונת המצב שונה: צ'כיה התקשתה להתמודד עם הגל השני ועם הגל השלישי של הנגיף. באירופה רק ספרד ופורטוגל דיווחו בשבועיים האחרונים על שיעור נדבקים גבוה יותר (מספר נדבקים ביחס לגודל האוכלוסייה). גם שיעור קורבנות הנגיף בצ'כיה הוא מהגבוהים באירופה. היום הגיע מספר המתים הכולל ל-16,683, כפול ממספר המתים בסוף נובמבר.
צילום: EPAפראג: צופים בהופעה מבעד לחלון זכוכית (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
צילום: gettyimagesבדיקת קורונה לנהגים בגבול צ'כיה-גרמניה (צילום: gettyimages)
בתי החולים בצ'כיה מתמודדים עם זינוק במספר המאושפזים מאז חופשת הקיץ, וסובלים ממחסור בכוח אדם. המאבק במגפה רחוק מסיום, וצ'כיה מקווה ללמוד מטעויות העבר שהובילו לעלייה בתחלואה - וגרמו למערכת הבריאות שלה להיות על סף קריסה.
בתחילת ינואר הגיע מספר הנדבקים היומי לשיא של קרוב ל-18,000. מאז המספרים ירדו, אך התחלואה עדיין גבוהה. מספר המאושפזים הגיע באמצע ינואר לשיא של יותר מ-7,000, וכעת עומד על כ-6,000. הממשלה מעוניינת להוריד את מספר המאושפזים ל-3,000 לפני שתחל ביציאה הדרגתית מהסגר. אתמול דיווחה צ'כיה על 9,057 נדבקים, והממוצע בשבוע החולף הוא 6,770.
צילום: EPAבדיקת קורונה בפראג (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
הממשלה של אנדריי באביש אכזבה שוב ושוב את המומחים שהזהירו מחומרת המגפה. "הייתי אומר שהגישה שלנו לא הצליחה", אמר יאן טרנקה, ביוכימאי מאוניברסיטת קארל בפראג. טרנקה אמר שלממשלה – שהחליפה שלושה שרי בריאות מתחילת המגפה – לא היו יעדים ברורים שאותם רצתה להשיג, ועם הזמן גבר חוסר האמון של הציבור במקבלי ההחלטות. כשהמוטציה הבריטית החלה להתפשט באירופה, המצב בצ'כיה רק החריף.
החיסונים אמורים לעזור – אך לפי הסקרים כ-50% מהצ'כים אומרים שהם לא מעוניינים להתחסן. לפי הסקרים הצ'כים שלא רוצים להתחסן חוששים לבריאותם, או ניזונים מדיס-אינפורמציה על סכנות החיסון. "הייתי רוצה לקוות שכולם יתחסנו כדי שבסתיו כבר נוכל לחיות ללא הגבלות – אבל אני פסימי לגבי התרחיש הזה", אמר טרנקה.
צילום: רויטרסלפי הסקרים, 50% לא רוצים להתחסן (צילום: רויטרס)
בעקבות הגל השלישי של הנגיף הממשלה נאלצה בשבוע שעבר לבטל את התוכנית לפתוח את בתי הספר ואתרי הסקי, והטילה הגבלות נוספות על התקהלויות. "אין ספק שהקורונה היא רוצחת", אמר ראש הממשלה. "אנחנו חייבים שיותר אנשים יבינו שזאת לא שפעת לא-מזיקה, אלא נגיף מסוכן מאוד. יש לנו וריאנטים חדשים של הנגיף. המצב לא טוב".
באוגוסט ראש הממשלה באביש נשמע אחרת, כשטען שצ'כיה מצטיינת בטיפול בקורונה, והדגיש שאין צורך להטיל הגבלות חדשות. חודשיים לאחר מכן טיפסה המדינה לצמרת העולמית של מספר הנדבקים ביממה, ובתחילת ינואר הגיעה לצמרת המדינות עם שיעור המתים הגבוה ביחס לגודל האוכלוסייה. ציוני הדרך העגומים האלה היו כתוצאה מההחלטה לאפשר לחנויות, לפאבים ולמסעדות להיות פתוחים במשך כמה שבועות לפני חג המולד.
צילום: APאמילי, בת 95, מתחסנת בצ'כיה (צילום: AP)
לפי המרכז האירופי לבקרת מחלות ומניעתן, שיעור המתים מקורונה בצ'כיה בשבועיים האחרונים הוא השלישי בגובהו באיחוד: 205 למיליון איש. "עדיין יש לנו מספר עצום של נדבקים ואם שיעור הנדבקים מהווריאנטים באוכלוסייה ימשיך לגדול אנחנו עלולים להתמודד עם בעיה קשה מאוד במשך תקופה ארוכה", אמרה הווירולוגית רות טחזי.
לפי הלשכה לסטטיסטיקה בצ'כיה מספר המתים הכולל במדינה ב-2020 היה גבוה ב-16,700 מהשנה הקודמת, ועמד על כ-129,100. "אנחנו צריכים לומר בקול רם וברור שמה שקרה בסתיו – ועדיין לא נגמר - הוא ששיעור המתים במדינה הפך לגבוה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה", אמר יאן קונבלינקה, סגן הרקטור באוניברסיטת קארל בפראג.
לכתבה זו 31 תגובות
הוספת תגובה
31

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
11.

10.

9.

גיל אוכלוסיה מבוגר אז סביר שמתים יותר מקורונה. אבלל ללא מדדים השוואתיים בין שנים כל המידע פה לא משכנע...

comment-2-comment

איך החול בתוך האוזניים והאף? כיף?

comment-2-comment

מלחמת השנייה, זה לא נתון מספק עבורך? יענו, מאמז המלחמה, לא הייתה שנה עם תמותה כזו, וההסבר שלך זה גיל מבוגר? לפני שנה לא היו מבוגרים? פתאום השנה כל המבוגרים החליטו ללכת ביחד?

8.

comment-2-comment

7.

הולנד מפורסמת ברחוב החלונות האדומים וגם צ'כיה מצטיינת אז מה הפלא

6.

comment-2-comment

5.

כמובן - כשזה בא לחוסר אמון ברשויות, ישראל בהחלט בדרך להיות כמוהם - והאיזורים האדומים מפגינים את זה הכי טוב בארץ.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

4.

בהרבה ממדינות מזרח ומרכז אירופה אוכלוסיית הזקנים והסיכון גדולה פי כמה מבישראל, ועל כן התמותה גבוהה יותר. תבדקו ותיווכחו שבעוד שבועות בודדים מדינות נוספות באיזור יצטרפו ל״מועדון המיליון״. המגיפה הינה מראה לחולי החברה, תרבותה והקצאת המשאבים לגופי הרפואה בה טרום המגיפה. ״החלטות הממשלה״ בזמן המגיפה חשובים כקליפת השום משום שהמגיפה לא סופרת ממשלות בזמן אמת, אבל ביבי לא יודה בזה כי זה לא תורם לו פוליטית.

3.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

הקורונה כמושפעת מכה בחורף וכמעט ונעלמת בקיץ. אין חוקים לקורונה, רוב המדינות עשו את אותו הדבר אבל קיבלו תוצאות שונות, מה שאומר שאין לאף אחד מושג איך לעצור את זה גם אחרי שנה. לגבי החיסונים כרגע לא נראה שהם ממש עובדים ועכשיו התקשורת מחפשת תירוצים מדעיים לזה

comment-2-comment

הנתונים מישראל מראים שבקרב מי שהתחסן קצב ההדבקה ירד בצורה דרסטית, במיוחד החל משבוע לאחר המנה השניה. נראה שהסיכוי של מתחסן להידבק הוא לפחות פי עשר יותר נמוך מאשר מי שלא התחסן. אז למה המספרים הכללים בישראל נשארים גבוהים? כי החיסון לא עוזר למי שלא מתחסן, ורוב האוכלוסיה (כ-65%) עדין לא מחוסנת.

comment-2-comment

comment-2-comment

מה אכפת לי להידבק? מה שמעניין אותי זה לחלות קשה וכצעיר בריא הסיכוי לזה הוא נמוך. תפתחו כבר הכל ותנו למחלה לעשות לנו קצת ניקוי אורוות שאחנו כל כך צריכים.

comment-2-comment

comment-2-comment

שים לב למה שקורה עכשיו בצ'ילה. שם שיא הקיץ עכשיו וקצב ההדבקה רק עולה אחרי שהיה נמוך כל החורף

comment-2-comment

comment-2-comment

כל אחד נהיה פה מומחה למגיפות..

comment-2-comment

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה