מלכת יופי, ברונית סמים: אשתו של אל צ'אפו נעצרה

אמה קורונל איספרו, אשתו הצעירה של ברון הסמים, נעצרה בנמל תעופה בארה"ב ומואשמת בסיוע לעסקיו ותכנון הבריחה הדרמטית שלו מהכלא ב-2015, עם מנהרה באורך 1.6 ק"מ. בעקבות אותה בריחה הוא הוסגר לארה"ב ומרצה שם מאסר עולם. היא עמדה לצדו במשפט, וניצלה את התהילה עם מותג אופנה ותוכנית ריאליטי: "שופטים אותנו מבלי להכיר, זה קשה"

סוכנויות הידיעות
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

אמה קורונל איספרו, אשתו של ברון הסמים המקסיקני חואקין גוזמן המכונה "אל צ'אפו", נעצרה אמש (יום ב') בנמל תעופה בארה"ב והואשמה במעורבות בסחר בסמים. התביעה בארה"ב טוענת כי קורונל, מלכת יופי לשעבר שצעירה בשלושה עשורים מבעלה, סייעה לעסקיו לאחר שנכלא במקסיקו וכי הייתה מאלו שעמדו מאחורי אחת הבריחות הדרמטיות שלו מהכלא שם, שבעקבותיהן הוסגר לארה"ב ונכלא שם לכל חייו. 

צילום: EPA"גדלה לעולם הסמים מאז שהייתה ילדה". קורונל בניו יורק, ב-2019 (צילום: EPA)
צילום: EPAגוזמן לאחר שנתפס ב-2016. אשתו תכננה מנהרה באורך של 1.6 ק"מ עד לתא בכלא (צילום: EPA)

קורונל בת ה-31, שמחזיקה באזרחות מקסיקנית ואמריקנית, נעצרה בנמל התעופה הבינלאומי דאלס בווירג'יניה, והיא מואשמת בקשירת קשר להפצת סמים כגון הרואין, קוקאין, מריחואנה ומתאמפטמין. היא מואשמת גם כי לאחר שגוזמן נעצר במקסיקו ב-2014 היא העבירה מסרים בינו לבין מקורביו ובניו, על מנת לקדם את הסחר בסמים. היא צפויה להופיע היום בבית משפט בוושינגטון הבירה באמצעות שיחת וידאו. 

לכתב האישום נגדה צורף מסמך נוסף שבו נטען כי קורונל הייתה מבין אלו שעמדו מאחורי הבריחה הדרמטית של גוזמן מהכלא המקסיקני ביולי 2015. לפי התובעים האמריקנים, קורונל ובניו של גוזמן עמדו מאחורי בנייתה של מנהרה באורך של 1.6 ק"מ, שהגיעה עד לתאו האישי של ברון הסמים, מתוך מטרה למנוע את הסגרתו לארה"ב.

צילום: EPAזכתה לתהילה ואף השתתפה בתוכנית ריאליטי. קורונל במהלך משפטו של בעלה בניו יורק (צילום: EPA)
צילום: MCTקורונל. "שופטים אותנו מבלי להכיר אותנו, זה קשה" (צילום: MCT)

התובעים, המסתמכים על עד שמשתף עמם פעולה לאחר שקיבל תשלום של מיליון דולר, טוענים כי קורונל ושאר המעורבים רכשו לשם הכנת המנהרה חלקת קרקע סמוך לכלא, כלי נשק ומשאית משוריינת, ואף הבריחו לגוזמן שעון עם GPS מובנה כדי שבוני המנהרה יידעו בדיוק היכן נמצא תאו.

הבריחה אז מהכלא, השנייה במספר של גוזמן, עוררה מבוכה רבה במקסיקו והעלתה שאלות באשר ליכולתה של מערכת המשפט שם למצות עמו את הדין. הוא נתפס בסופו של דבר בינואר 2016, והוסגר שנה לאחר מכן לארה"ב. לפני הסגרתו, כך טוענים כעת בתביעה האמריקנית, קורונל הייתה מעורבת בתכנון ניסיון הימלטות נוסף שלו מהכלא, ניסיון שכשל בסופו של דבר. 

גוזמן, נזכיר, עמד במקסיקו בראש קרטל הסמים סינלואה, שנחשב לאחד החזקים בעולם. במהלך משפטו בניו יורק ב-2019 טענו התובעים כי את כוחו ביסס בעזרת מעשי רצח ומלחמות בין קרטלים יריבים. הוא היה ידוע לשמצה בשל שיטות ההוצאה להורג האכזריות שנקט, וכשהורשע קבע בית המשפט כי התנהלותו הייתה "רוע מוחלט". הוא נידון למאסר עולם ועוד 30 שנה בכלא, ואת עונשו הוא מרצה כעת בבית כלא בקולורדו, אחד המאובטחים ביותר בארה"ב.

צילום: רויטרסעמדה לצדו גם כשהתובעים תיארו את שלל הבגידות שלו. איור של אל צ'אפו מנופף לקורונל במשפט (צילום: רויטרס)

קורונל נישאה לגוזמן ב-2007, כאשר הייתה בת 18 בלבד. בנערותה הוכתרה למלכת יופי במקסיקו, אולם לעולם הסמים היא גדלה כבר מילדותה, באזור "משולש הזהב", הכינוי לאזור במקסיקו שבו פעילות הקרטלים משמעותית במיוחד, בהם הפעילות של סינלואה. אביה הורשע גם הוא בסחר בסמים, ב-2017. נישואיה לגוזמן נערכו בזמן שזה כבר היה במנוסה מרשויות אכיפת החוק. לזוג שתי תאומות קטנות.

אופרת סבון, ומותג אופנה

מייק ויג'יל, בכיר לשעבר במנהל האמריקני לאכיפת סמים (DEA), אמר כי קורונל הייתה מעורבת בסחר בסמים "מאז שהייתה ילדה קטנה". לדבריו, היא מכירה היטב את אופן פעולתו של קרטל הסמים סינלואה, וייתכן שתשתף פעולה עם הרשויות. "יש לה מוטיבציה ענקית – שתי התאומות שלה". תומאס גואברה, מומחה לאבטחה מהאוניברסיטה האוטונומית של סינלואה, סבור כי ייתכן שמדובר דווקא בניסיון להפעיל לחץ על בעלה, כדי שישתף פעולה.

קורונל זכתה לתשומת לב רבה בארה"ב במהלך משפטו של בעלה לפני שנתיים, אז הקפידה להגיע לדיונים בבית המשפט בניו יורק, גם כאשר הושמעה עדותו של מי שהיה יד ימינו של בעלה, שטען כבר אז כי קורונל סייעה לו להימלט מהכלא ב-2015. במהלך הדיונים תיארו התובעים גם את יחסיו של גוזמן עם שלל מאהבות.

צילום: EPA"סיפור אהבה, כמו אופרת סבון". אל צ'אפו לאחר שנלכד (צילום: EPA)

במהלך המשפט לא יכלו השניים לדבר אחד עם השני, אך גוזמן נהג לנופף בידיו לאשתו. "זה היה כמו סיפור אהבה בשקט מוחלט, כיוון שהיא לא הורשתה לומר דבר", אמר העיתונאי המקסיקני מיגל וגה. "זה די מדהים מה שקורה כעת עם התיק החדש הזה. זה כמו אופרת סבון".

לדיונים הגיעה קורונל בשמלות מעצבים שמשכו את עיני הצהובונים, ואת התהילה הזמנית היא ניצלה אז כאשר השיקה מותג בגדים על שמו של בעלה. היא אף השתתפה בתוכנית ריאליטי שעסקה במשפחות פשע. "אני מגדירה את עצמי אישה נורמלית", היא אמרה באותה סדרה ששודרה בערוץ VH1, בזמן שישבה ביאכטה. "זה עצוב ששופטים אותנו מבלי להכיר אותנו. זה קשה".