קורבנות האסון: בעלי החיים שנפגעו מהזפת בחופים

אסון הזפת פוגע קשות בבעלי החיים גובה קורבנות רבים. להערכת רשות הטבע והגנים, יידרש זמן רב לנקות ולפנות את זיהום הזפת מהחופים והאזורים הסלעיים, בהם גם טבלאות הגידוד, המהוות בתי גידול למגוון מיני בעלי חיים

נעה פישר
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית

אסון הזפת שמתרחש בחופי ישראל זה כשבוע גובה את חייהם של בעלי חיים רבים. בין היתר, נפגעו עד כה זוחלים, סרטנים, ציפורים, צבי ים, דגים, ושושנות מים. 

להערכת רשות הטבע והגנים, יידרש זמן רב כדי לנקות ולפנות את זיהום הזפת מהחופים ומהאזורים הסלעיים, בהם גם טבלאות הגידוד המהוות בתי גידול למגוון מיני בעלי חיים.

צילום: איתי שרנצל רשות הטבע והגניםשושנות ים מוקפות גושי זפת בטבלאות הגידוד בראש הנקרה (צילום: איתי שרנצל רשות הטבע והגנים)
צילום: אילה בסקין רשות הטבע והגניםשחפית ים בשמורת ראש הנקרה (צילום: אילה בסקין רשות הטבע והגנים)

מהערכת מצב שהתקיימה אמש ברשות הטבע והגנים עולה כי החופים עדיין מלוכלכים ומזוהמים בזפת, בעיקר באזור הצפוני ובמשטחים הסלעיים של החופים, שבהם עבודות הניקוי והפינוי של הזפת מורכבות יותר. 

לקריאה נוספת: קטסטרופה בחופים: אסון הזפת והשאלות הקשות  

צילום: אילה בסקין רשות הטבע והגניםשחפית ים בשמורת ראש הנקרה (צילום: אילה בסקין רשות הטבע והגנים)

בנוסף לכך, עולה כי נכון לעתה כיסוי הזפת ברצועות החול הוא בעיקר בגושים קטנים יחסית (בגודל מטבעות) בכל השטח, דבר שאף הוא מקשה על פעולות הניקיון והפינוי של הזפת ומחייב סריקות נרחבות ומאומצות לאורך כל השטח החולי. 

רשות הטבע והגנים נערכת עם צוותים מתוגברים, ובשילוב מאות מתנדבים וקבוצות מאורגנות בהן יחידות צה"ל, להמשך פעולות הניקוי ושיקום החופים שבאחריותה. 

צילום: בועז פריפלדסרטן שנפגע בשמורת פלמחים (צילום: בועז פריפלד)
צילום: אייל מילר רשות הטבע והגניםצב ים שנמצא על ידי מתנדבים בשמורת ראש הנקרה (צילום: אייל מילר רשות הטבע והגנים)
עופר יעקוב רשות הטבע והגניםסרטן שנפגע מהזפת בראש הנקרה (עופר יעקוב רשות הטבע והגנים)

במסגרת מבצע השיקום, הוצבו כ-13 תחנות מידע וקליטת מתנדבים באזורי החופים שבשמורות הטבע והגנים הלאומיים בהן הם תודרכו וצוידו בציוד עזר ומגן כגון: כפפות, נשמיות, ערדליים, חליפות אלבד, מגרפות, אתים ושקיות לאיסוף הזפת והפסולת. באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים הושקה מערכת לניהול ותיאום ההתנדבות של קבוצות, שתסייע לרשות הטבע והגנים בניהול פניות המתנדבים ושיבוצם בגזרות הרלוונטיות. לפרטים והרשמה להתנדבות מצד קבוצות מאורגנות ניתן להיכנס לאתר הרשות בכתובת: https://www.parks.org.il/new/zihum-zefet/ 

צילום: טלי כהןחרדון שנמצא בחוף הבונים (צילום: טלי כהן)

צילום: חגי דביר רשות הטבע והגניםסרטן שייט כחול נמצא בחוף שקמונה (צילום: חגי דביר רשות הטבע והגנים)

במקביל, צו איסור פרסום על חקירת אסון הזפת הוצא אתמול לבקשת המשרד להגנת הסביבה. הצו אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה וכל פרט העלול לזהות את החשודים, ובכלל זה שם כלי השיט, נמלי מוצא ויעד, מטען ונתיב שיט. על פי החקירה, הזיהום נגרם כ-50 ק"מ מחופי אשקלון לפני כשבועיים ובשל הסערה הגיעו כמויות עצומות של זפת לחופי ישראל - מראש הנקרה בצפון ועד חוף זיקים בדרום. ynet וכלי תקשורת נוספים הגישו בקשה לבית המשפט להסיר את צו איסור הפרסום.