הלובר בימי קורונה: כך נראים השיפוצים והשחזורים בביתה של המונה ליזה

המוזיאון הגדול בפריז ואחד מהמפורסמים בעולם סגור מאז 30 באוקטובר בשל מגפת הקורונה. ההנהלה החליטה לנצל את הזדמנות הפז ולבצע שלל עבודות שנדחו לאורך השנים אל מול זרם המבקרים הבלתי פוסק

AP
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
מרץ 2020, הלובר נסגר לראשונה 

המונה ליזה בת 518 השנים ראתה הרבה דברים במהלך חייה, אבל מה שקורה בחודשים האחרונים ללא ספק חדש לה. כמעט ארבעה חודשים לא נכנסו מבקרים למוזיאון הלובר בפריז. כשהיא מביטה דרך זכוכית חסינת כדורים אל מה שפעם היה המוזיאון הכי מבוקר בעולם אפשר כמעט לזהות תחושת הקלה בחיוך שלה. לא רחוק ממנה פסל ונוס ממילו הלבן, בדמותה של האלה אפרודיטה, נהנה גם כן מחופשה ממושכת ממבקרים. 


לא ברור מתי מוזיאון הלובר ייפתח מחדש לאחר שנסגר ב-30 באוקטובר כחלק מהצעדים של הרשויות בצרפת לנסות ולבלום את מגפת הקורונה. מי שבר מזל מספיק כדי לשהות בפנים, מסיבה כזאת או אחרת, יכול ליהנות מסיור נדיר ומרווח בין פרטי האומנות שמכסים 9,000 שנות היסטוריה. 

מרחב אישי זה מה שבימי שגרה חסר מאוד במוזיאון. לפני המגפה הצוות התלונן שהוא לא יכול להתמודד עם הקהל הרב – בין 30 ל-40 אלף בני אדם – שמבקרים במקום בכל יום. הסגר שנכפה על המקום העניק להנהלה הזדמנות פז לבצע שיפוץ שהיה צריך להתבצע כבר מזמן, אך לא היה ניתן לעשות אותו בזמן שכמעט 10 מיליון מבקרים מגיעים אל המקום בכל שנה.  

צילום: APהפסל "ניקה מסמותרקיה" עומד שומם (צילום: AP)
צילום: APפועלים מרימים את הציור Saint Louis, King of France, and his Page של הצייר הספרדי אל גרקו (צילום: AP)
צילום: APציור בשם Christ on the Cross Adored by Two Donors, גם כן של אל גרקו (צילום: AP)
צילום: APהציור מובא למקומו החדש (צילום: AP)
צילום: APונתלה בזהירות ובמקצועיות (צילום: AP)
צילום: APציור נוסף של אל גרקו - Portrait of Antonio de Covarrubias y Leiva (צילום: AP)
צילום: APציור בשם The Healing of Saint Bonaventure as a Child של הצייר הספרדי פרנסיסקו הררה ת'ה אלדר מונח על כריות (צילום: AP)
צילום: APפועלים חולפים עם פיגומים סמוך ליצירות הקלאסיות (צילום: AP)
צילום: APפסל של האמן הצרפתי Francois Girardon (צילום: AP)
צילום: APפיסת היסטוריה על גבי מלגזה (צילום: AP)
צילום: APברקע: ונוס ממילו (צילום: AP)
צילום: APעטוף בניילון: הפסל Funerary monument to Francois-Louis de Bourbon, Prince de Conti של האמן הצרפתי ניקולה קוסטו (צילום: AP)
צילום: APניקה מסמותרקיה (צילום: AP)
צילום: APאולם של פסלים יווניים בלובר הסגור (צילום: AP)
צילום: APפסל של האמן הצרפתי אנטואן קואזוו (צילום: AP)
צילום: APהעבודות נמשכות במלוא המרץ (צילום: AP)
צילום: APבעיית הריחוק החברתי נפתרה (צילום: AP)

שלא כמו בסגר הראשון, שגם כן עצר את פעילות המוזיאון, בסגר השני כ-250 מעובדי המוזיאון המשיכו לעבוד במשרה מלאה. צבא של אוצרים, משחזרי אמנות, ועובדים נוספים מנקים פסלים, מסדרים מחדש חפצי אמנות, בודקים מלאים, מארגנים מחדש חללים ומבצעים שחזורים.

"אנחנו מנצלים את סגירת המוזיאון כדי לבצע כמה עבודות גדולות, להאיץ את מבצעי התחזוקה ולהתחיל לתקן יצירות שקשה לעבוד עליהן בזמן שהמוזיאון פועל באופן רגיל", אמר לורן לה גודר מנהל מורשת אדריכלות וגנים בשיחה עם סוכנות הידיעות AP. 

בזמן שהוא דיבר משחזרים עמדו על פיגומים מאחוריו וביצעו בדיקות מדעיות של הקירות לקראת עבודת שחזור, חוזרים עד למאה ה-18 דרך שכבות על שכבות של צבע. מעבר לפינה ניתן לשמוע נגרים שמרימים מרצפות כדי שיוכלו להניח כבלים למערכת אבטחה חדשה. 

לפני כן ניתן היה לבצע את העבודות האלה רק בימי שלישי שבהם המוזיאון היה סגור. כעת הפטישים והמקדחות פועלים כל השבוע ונעצרים רק בשל אילוצים של ריחוק חברתי. בסך הכל עשרה פרויקטים גדולים שהיו בהמתנה מאז חודש מרץ יצאו לדרך ומתקדמים במהירות וביעילות. 

צילום: APוגם זה קורה: רקדן הבלט Germain Louvet בצילומי פרסומת (צילום: AP)
צילום: APממשיכים לנקות (צילום: AP)

"כשהמוזיאון ייפתח מחדש הכל יהיה מושלם עבור המבקרים – ליפהפייה הנרדמת הזאת יהיה את הזמן לפדר את אפה", אמרה אליזבת אנטוני-קוניג אוצרת במוזיאון. "המבקרים ישמחו לראות שוב את החדרים שעברו שיפוץ וכעת מוארים היטב עם רצפות מבריקות".  

ומי שלא יכול לחכות עד אז מוזמן לראות את יצירות האמנות בסיור וירטואלי