ירי באמצעות ג'ויסטיק וברזייה בתא הלוחמים: הנמ"ר החדש של גבעתי

כיבוש יעד ב-45 דקות במקום 4 שעות, מושבי אנטי-הדף, עשרות מצלמות היקפיות, חיישנים ומסכים. הנמ"רים החדשים הגיעו לגבעתי - שהפכה לחטיבה השנייה בצה"ל עם המשוריין המתקדם. תיעוד

יואב זיתוןפורסם 12:14, 04/03/2021
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
חיילי גבעתי מתאמנים בנגמ"ש החדש ברמת הגולן 


חטיבת גבעתי הפכה בשבועות האחרונים לחטיבה השנייה בצה"ל שמשתמשת אך ורק בנגמ"שים מסוג נמ"ר. מדובר בנגמ"שים מתקדמים עם מערכת ההגנה מפני טילי נ"ט "מעיל רוח". הם החליפו את נגמ"שי "האכזרית" המיושנים, שנמצאים בשימוש בצבא זה כמה עשורים ויעברו לשימוש גדודי מילואים.

לוחמי גבעתי קיבלו את הגרסה האחרונה והמשודרגת ביותר של הנמ"רים, עם שיפורים ביחס לאלה שבהם משתמשת חטיבת גולני. מערכת "מעיל רוח" בנמ"ר כוללת רכיבים טכנולוגיים שמאפשרים זיהוי מדויק של מקור הירי, כדי לכוון אליו אש שתשמיד אותו לאחר היירוט.


צילום: דובר צהאימון של גבעתי בנמ"ר החדש (צילום: דובר צה"ל)

צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל )

צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל )

צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל )

ללוחמים גם יהיו מושבים נוחים ורחבים יחסית עם מנגנון אנטי-הדף שמונע פגיעה בחיילים אם הנמ"ר עולה על מטען גחון. מערכת השליטה והבקרה שלו מאפשרת למ"פ ולמג"ד לתכנן את הקרב בשולחן נשלף בבטן בנגמ"ש - מבלי לצאת מתוכו בשטח האויב.

מהירות הנסיעה בנמ"רים איפשרה בתרגיל גדוד "צבר", שנערך לראשונה עם הנמ"רים, להסתער בקצב שלא היה מוכר ללוחמים: רצועת "אויב" בשטח פתוח לאורך ארבעה קילומטרים נכבשה בתוך 45 דקות, לעומת ארבע שעות של הסתערות וכיבוש במתכונת הקודמת ששילבה בין התקדמות חי"ר לנסיעה בנגמ"שים הישנים.

המקלע הכבד והמא"ג של הנמ"ר נשלטים מתוך תא הלוחמים בג'ויסטיק ייעודי ובאופן ממוחשב עם מערכת ה"קטלן", בסיוע מצלמות היקפיות שסורקות את כל השטח שמסביב לכלי המשוריין החדיש, לטווחים קרובים של מטרים בודדים ועד לכמה קילומטרים. בניגוד למסדרון היציאה מהאכזרית, שכונה "מעליה" והיה צר עבור החיילים, הפריקה להסתערות מתוך הנמ"ר היא רחבה יותר, והתאורה בתא הלוחמים מתחלפת בהתאם לצורך - תאורה כחולה מסייעת לחיילים לא להסתנוור ברגעים הראשונים שלהם מחוץ לנמ"ר, ברגעי ההסתערות ממנו.

צילום: יואב זיתוןמצלמות היקפיות סורקות את השטח שמסביב לנמ"ר (צילום: יואב זיתון)

צילום: יואב זיתוןשולחן נשלף מאפשר לתכנן את הקרב מבטן הנמ"ר (צילום: יואב זיתון)
צילום: יואב זיתוןאמצעי ראיית לילה מתקדמים מאפשרים לצמצם את ההישגים של חמאס וחיזבאללה (צילום: יואב זיתון)

צילום: יואב זיתון (צילום: יואב זיתון )
צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל )

גם מבחינת הנדסת אנוש הוכנסו כמה שיפורים, כמו מרווחים גדולים יותר ללוחמים שבכלי, תוספת של תאי אכסון, מערכות חימום ומיזוג חזקות יותר ואף מתקן לשתיית מים קרים בתא הלוחמים, שבו יוכלו להשתמש במקום ה"שלוקרים" שהם נושאים באפוד האישי.

"אני יכול לבצע נוהל קרב מלא מתוך הנמ"ר, עם החפ"ק המורחב שלי, כולל עם הקמ"ן, תוך כדי תנועה, ולא במכלול היערכות בחוץ", הסביר מפקד גדוד צבר סגן אלוף דביר עלימי. "תא הנהג מרווח והוא יכול לראות ב-360 מעלות בצורה טובה, וגם למפקד אין סיבה להוציא את הראש החוצה. ריבוי המצלמות, החיישנים והצגים בתא הלוחמים מונע מהם להיות מופתעים כאשר הם יוצאים מהנמ"ר, בניגוד לעבר שבו חצינו גבול עם האכזרית והפעם הראשונה שדרכנו על שטח עזתי היה הרגע שפרקנו מהאכזרית להסתער".

כמעט כל האימון נערך בלילה. הלוחמים והמפקדים קיבלו תגבור משמעותי של אמצעים לראיית לילה, כמשקל נגד לאויבים כמו חמאס וחיזבאללה שהצטיידו גם הם בציוד לראיית לילה בשנים האחרונות.

צילום: דובר צהמח"ט גבעתי איציק כהן (צילום: דובר צה"ל)

מח"ט גבעתי אל"מ איציק כהן התייחס לאימון ואמר כי "הנמ"ר מכפיל כוח והאימון סיכם שנתיים של הסבה לכלי. הוא מבטא את כלל יכולות הצוות הקרב הפלוגתי שיכריעו את המערכה הבאה".

בתוך כך, בפיקוד דרום השלימו בשבוע האחרון את הקמת החלק התת קרקעי במכשול החדש נגד מנהרות ללא הרכיבים האלקטרונים במלואם וכלל החיישנים שיורכבו בהמשך השנה. בנוסף, נמשכות העבודות להקמת הגדר העילית החדשה