78
צילום: דובר צה"לצילום: דובר צה"ל

ירי באמצעות ג'ויסטיק וברזייה בתא הלוחמים: הנמ"ר החדש של גבעתי

כיבוש יעד ב-45 דקות במקום 4 שעות, מושבי אנטי-הדף, עשרות מצלמות היקפיות, חיישנים ומסכים. הנמ"רים החדשים הגיעו לגבעתי - שהפכה לחטיבה השנייה בצה"ל עם המשוריין המתקדם. תיעוד

יואב זיתון | פורסם:04/03/2021
חיילי גבעתי מתאמנים בנגמ"ש החדש ברמת הגולן
חטיבת גבעתי הפכה בשבועות האחרונים לחטיבה השנייה בצה"ל שמשתמשת אך ורק בנגמ"שים מסוג נמ"ר. מדובר בנגמ"שים מתקדמים עם מערכת ההגנה מפני טילי נ"ט "מעיל רוח". הם החליפו את נגמ"שי "האכזרית" המיושנים, שנמצאים בשימוש בצבא זה כמה עשורים ויעברו לשימוש גדודי מילואים.
לוחמי גבעתי קיבלו את הגרסה האחרונה והמשודרגת ביותר של הנמ"רים, עם שיפורים ביחס לאלה שבהם משתמשת חטיבת גולני. מערכת "מעיל רוח" בנמ"ר כוללת רכיבים טכנולוגיים שמאפשרים זיהוי מדויק של מקור הירי, כדי לכוון אליו אש שתשמיד אותו לאחר היירוט.
צילום: דובר צהאימון של גבעתי בנמ"ר החדש (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל)
ללוחמים גם יהיו מושבים נוחים ורחבים יחסית עם מנגנון אנטי-הדף שמונע פגיעה בחיילים אם הנמ"ר עולה על מטען גחון. מערכת השליטה והבקרה שלו מאפשרת למ"פ ולמג"ד לתכנן את הקרב בשולחן נשלף בבטן בנגמ"ש - מבלי לצאת מתוכו בשטח האויב.
מהירות הנסיעה בנמ"רים איפשרה בתרגיל גדוד "צבר", שנערך לראשונה עם הנמ"רים, להסתער בקצב שלא היה מוכר ללוחמים: רצועת "אויב" בשטח פתוח לאורך ארבעה קילומטרים נכבשה בתוך 45 דקות, לעומת ארבע שעות של הסתערות וכיבוש במתכונת הקודמת ששילבה בין התקדמות חי"ר לנסיעה בנגמ"שים הישנים.
המקלע הכבד והמא"ג של הנמ"ר נשלטים מתוך תא הלוחמים בג'ויסטיק ייעודי ובאופן ממוחשב עם מערכת ה"קטלן", בסיוע מצלמות היקפיות שסורקות את כל השטח שמסביב לכלי המשוריין החדיש, לטווחים קרובים של מטרים בודדים ועד לכמה קילומטרים. בניגוד למסדרון היציאה מהאכזרית, שכונה "מעליה" והיה צר עבור החיילים, הפריקה להסתערות מתוך הנמ"ר היא רחבה יותר, והתאורה בתא הלוחמים מתחלפת בהתאם לצורך - תאורה כחולה מסייעת לחיילים לא להסתנוור ברגעים הראשונים שלהם מחוץ לנמ"ר, ברגעי ההסתערות ממנו.
צילום: יואב זיתוןמצלמות היקפיות סורקות את השטח שמסביב לנמ"ר (צילום: יואב זיתון)
צילום: יואב זיתוןשולחן נשלף מאפשר לתכנן את הקרב מבטן הנמ"ר (צילום: יואב זיתון)
צילום: יואב זיתוןאמצעי ראיית לילה מתקדמים מאפשרים לצמצם את ההישגים של חמאס וחיזבאללה (צילום: יואב זיתון)
צילום: יואב זיתון (צילום: יואב זיתון)
צילום: דובר צה (צילום: דובר צה"ל)
גם מבחינת הנדסת אנוש הוכנסו כמה שיפורים, כמו מרווחים גדולים יותר ללוחמים שבכלי, תוספת של תאי אכסון, מערכות חימום ומיזוג חזקות יותר ואף מתקן לשתיית מים קרים בתא הלוחמים, שבו יוכלו להשתמש במקום ה"שלוקרים" שהם נושאים באפוד האישי.
"אני יכול לבצע נוהל קרב מלא מתוך הנמ"ר, עם החפ"ק המורחב שלי, כולל עם הקמ"ן, תוך כדי תנועה, ולא במכלול היערכות בחוץ", הסביר מפקד גדוד צבר סגן אלוף דביר עלימי. "תא הנהג מרווח והוא יכול לראות ב-360 מעלות בצורה טובה, וגם למפקד אין סיבה להוציא את הראש החוצה. ריבוי המצלמות, החיישנים והצגים בתא הלוחמים מונע מהם להיות מופתעים כאשר הם יוצאים מהנמ"ר, בניגוד לעבר שבו חצינו גבול עם האכזרית והפעם הראשונה שדרכנו על שטח עזתי היה הרגע שפרקנו מהאכזרית להסתער".
כמעט כל האימון נערך בלילה. הלוחמים והמפקדים קיבלו תגבור משמעותי של אמצעים לראיית לילה, כמשקל נגד לאויבים כמו חמאס וחיזבאללה שהצטיידו גם הם בציוד לראיית לילה בשנים האחרונות.
צילום: דובר צהמח"ט גבעתי איציק כהן (צילום: דובר צה"ל)
מח"ט גבעתי אל"מ איציק כהן התייחס לאימון ואמר כי "הנמ"ר מכפיל כוח והאימון סיכם שנתיים של הסבה לכלי. הוא מבטא את כלל יכולות הצוות הקרב הפלוגתי שיכריעו את המערכה הבאה".
בתוך כך, בפיקוד דרום השלימו בשבוע האחרון את הקמת החלק התת קרקעי במכשול החדש נגד מנהרות ללא הרכיבים האלקטרונים במלואם וכלל החיישנים שיורכבו בהמשך השנה. בנוסף, נמשכות העבודות להקמת הגדר העילית החדשה
לכתבה זו 78 תגובות
הוספת תגובה
78

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
57.

״ראש ממשלה השקוע עד צוואר...״ עלול ליזום מלחמה ולהפעיל את צה״ל כדי להציל את התחת שלו

56.

55.

54.

צבא של כוסיות. מפסידים בטוח במלחמה הבאה

53.

לא הוסיפו מכונה אוטומטית למניקור ופדיקור

52.

הרי בסוף ייסעו על זלדות כי אין כסף לצייד את כל החי״ר והמילואים, אבל בשביל הפנסיות הרמטכל יגיע עד לבית המדפט.

51.

50.

אנחנו, כולנו אוהבים אתכם.

49.

48.

47.

46.

מרוב פטפטת הלשון כבר כואבת. הכל פקא...פקא...פקא... . אם שכחתם, "את הכסף סופרים במדרגות". דיבורים כמו חול, ואין מה לאכול. המילים "את האכזריות יעבירו למילואים.... אומרות הכל. כבר כמעט אין מילואים, והם לא מתאמנים. הפסיקו לדבר. זה לא עוזר. יש הרבה מה לספר על כך. שאלו גם את האלוף בריק

45.

44.

לא מצלמות, לא מסכים, לא תאורה מתחלפת, לא ריפודים לתחת. והכי גרוע - לא ג'ויסטיק שיורה במקומכם. תצטרכו לצאת החוצה ולירות במאג והמק"ח כמו פעם.

43.

למה לסכן חיילים ? החיילים צריכים רק לצאת לוודא שהאויב כולו הושמד, קונים כלים יקרים וטכנולוגיה כדי לחסוך בחיי אדם. לא כדי לשלוח חיילים כמו בגבעת התחמושת למלחמת פנים מול פנים מיותרת. כשאין ברירה אז אין אבל כשיש?

42.

מחמם את הלב לראות כיצד משקיעים בציוד איכותי לטובת בנינו הלוחמים הצעירים. היו גאים במה שיש לנו !!

41.

40.

39.

comment-2-comment

38.

השאלה אם זה מגיע עם כיסא יעודי ליועץ משפטי או קו תקשורת מהיר להתייעצות?

37.

הכל למראית עין - דוגמאות בלבד... בזמן אמת, אין מספיק, לא הספיקו להצטייד ומשתמשים בזבל מפני 60 שנים...

comment-2-comment

36.

המלחמה היום היא כלכלית - אנחנו משקיעים במטוסים, מלטים, נגמשים, טנקים, טילי נמ - שעולים מילארדים והם משקיעים ברחפנים, טילים, בלונים שעולים אלפים. חייבים לחתור לסיום מהיר סטייל מלחמת 6 הימים גם עם מחיר כבד לשני הצדדים. בכל מלחמה ארוכה יותר אנחנו מפסידים.

35.

34.

אין תחליף ללוחמה נועזת וישירה, עם כלים מכאניים שקשה כיום לאויב להשבית מרחוק, אבל קל לחיילים לתקן בשטח.

33.

תחסכו לנו את כתבות היח"ץ. לא היה קונפליקט אחד שצה"ל ניצח מאז 67'. ילדי שוקולד משחקים בג'ויסטיק ופלזמות, בעוד שהיריבים שלנו כבר צוברים ניסיון של עשור במלחמה ברוטלית.

32.

31.

Looks like a country that lost the moral compass. All the money goes to new toys for the military and no money to the social agenda.

30.

29.

למדנו מהתנך שמלחמה עושים בתחבולות, בהפתעה ועורמה. אז למה לעזאזל אנחנו חושפים הכל לטובת אויבנו? למה מצלמים את תוך הכלי? איפה שר הבטחון?

comment-2-comment

comment-2-comment

28.

הגדוד הכי טוב בצה"ל כל הכבוד

27.

בריזנטציה מהממת, בוא נראה איך מתפקדים בלבנון או בעזה, שלו נדבר על המעצמה אירן..

26.

רק עכשיו אומרים ש צוידו ב ראיית לילה והאויב כבר הצתייד מזמן יפה כל הכבוד לצהל ו למפגשים בדרג הגבוהה מה אומר גנץ

25.

היה אפשר לממן דיור ציבורי לכולם בכסף הזה.

24.

שכחנו כבר את העיקר.לא הטנק ינצח אלא האדם.גולם שיפיל את צהל.אמא המיזוג לא עובד..כרמלה מנשה ישר לעיתון

23.

comment-2-comment

22.

נח''ל צנחנים כפיר מסייעת שריון וכל המילואימניקים עדיין עם נגמשים מעפנים ממלחמת ויאטנם שאפילו אז לא היו מיועדים להיכנס לשטח האויב

21.

comment-2-comment

יש מקום למסג'יסטית תאילנדית בטנק נמר

20.

19.

18.

17.

comment-2-comment

16.

הכסף הולך לחרדים

comment-2-comment

comment-2-comment

וגם צריך גם להרחיק צעירים מהבקו"ם. כשיגמרו הפראיירים אולי המדינה תפסיק להתחנף לחרדים

15.

14.

13.

לגולני יש את הנמר הזה כבר מ2012 מה חדש

comment-2-comment

comment-2-comment

אז עברתי הכשרה על האכזריות וגולני כבר עברו על הנמרים...

12.

comment-2-comment

11.

10.

נו, וככה צה"ל חושב לנצח במלחמה הבאה. שתי חטיבות מצוידות ו-80% מהצבא על גרוטאות משנות ה-70....

comment-2-comment

שנות ה 60

9.

8.

אנחנו הרי יודעים איך נראה ציוד בצה"ל.

7.

6.

5.

comment-2-comment

4.

תשקיעו באימוני קומנדו בריטיים ואמריקאיים ואל תגייסו ליחידות המיוחדות אנשים ממוצא נחות אחרת האויב ידפוק לכם בדלת תוך זמן קצר....הכוח של כיהודים נמצא במוח ולא באביזרים מעולם הפלייסטיישן......

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

2.

כל הכבוד למש"א

1.

צה"ל כרגע מובס בכל החזיתות - חוץ מחיל האוויר, עדיין - למרות כל קופסאות המתכת האלה.

comment-2-comment

בזכותו נשפר את צה"ל בע"ה

comment-2-comment

comment-2-comment

את רוב הביזיונות והמחדלים לא מספרים לציבור רק כשיש הרוגים או אובדנים רציניים בונים שח"א יטפל בכל רק לא יודעים שמהקוקפיט כל שדה הקרב נראה כמו מטפחת קטנה ...ולא ניתן במיידי לנטרל קבוצות קטנות של מחבלים....וזה גם עושה יותר מידי רעש בינלאומי........

comment-2-comment

כשחייל נמצא באימון בניווט לילה בתוך ישראל הוא לא מתכנן לפגוש אויב. אין לו אפילו כדור בקנה. ייתכן שבשניות הראשונות הוא בכלל חשב שמדובר בחלק מהתרגיל. בכל מקרה, אם שני אנשים מתנפלים עליו במפתיע הוא נמצא בנחיתות, בין אם הוא חייל קומנדו או לא. הביקורת הזאת היא די מטומטמת.

comment-2-comment

לכל התגובות
0