ד"ר אלרעי פרייס: משבוע הבא אפשר יהיה להוריד מסכות בחוץ

בריאיון ל-ynet ציינה ראש שירותי בריאות הציבור כי לפי הנתונים כרגע, משבוע הבא נוכל סוף-סוף להוריד את המסכות במקומות פתוחים ללא התקהלות. "95% מישראל ירוקה - הישג מדהים", אמרה, "פסח וביטול הקפסולות לא העלו תחלואה". ומה עם נסיעות לחו"ל? "נתב"ג הוא אתגר בגלל הווריאנטים. רשימת המדינות הבטוחות קטנה. ממליצה להיזהר"

תמונה כללית
אטילה שומפלבי | פורסם: 13/04/2021
ד"ר שרון אלרעי פרייס, הבוקר (צילום: שמוליק דודפור, שחר גולדשטיין)
ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, התראיינה הבוקר בריאיון לאולפן ynet והתייחסה ראשית לנתוני התחלואה הנמוכים: "כבר שבועיים שיותר מ-95% ממדינת ישראל ירוקה. זה הישג מדהים". לדבריה, "המטרה שלנו היא לפתוח כמה שיותר מהר, לחזור לשגרה ברוכה - אבל בזהירות. הקורונה עדיין נמצאת פה".
ד"ר אלרעי פרייס שיתפה תמונת מצב מעודדת שלפיה גם אחרי תקופת חג הפסח, וגם עם ביטול הקפסולות בכיתות ג', לא נראתה עלייה בתחלואה.
צילום: שמוליק דודפורד"ר שרון אלרעי פרייס (צילום: שמוליק דודפור)
- מה יקרה ביום ראשון? אפשר להוריד את המסכה מחוץ לבית? "את המסכה חייבים להמשיך ולשמור בתיק, כי חובת עטיית מסכות בחללים סגורים תימשך. אנחנו לא יודעים מי סביבנו חולה או לא, מחוסן או לא, ובמרחבים סגורים הסיכון גבוה יותר. לכן, המסכות חייבות להיות איתנו. לפי הנתונים כרגע, במקומות פתוחים וללא התקהלות, אפשר יהיה להוריד את המסכות החל משבוע הבא".
- הציבור רוצה לדעת מה קורה בבתי הספר, אין יותר קפסולות והפרדות? "אנחנו חוזרים לבתי הספר במתווה שבו משרד החינוך מאפשר למוסדות הלימוד לפעול, כלומר אנחנו לא מטילים הגבלות על בתי הספר, אבל כשתהיה תחלואה בתוך מוסד - הפעילות סביבה תהיה יותר אקטיבית ונרחבת. כך יהיה במסגרת מתווה שהתחלנו לבנות במשרד הבריאות, ונשתף אותו עם משרד החינוך והשלטון המקומי. הוא נקרא 'מגן חינוך מותאם'. הרעיון הוא שברגע שיש תחלואה - מתנפלים, מזהים את כל התחלואה הסמויה, מנסים לזהות את כל החולים, ובכך לכבות את זה".
צילום: EPAהילדים יחוסנו? "עדיין מתקיימים דיונים מקצועיים" (צילום: EPA)
"ראינו כבר בעבר במגפה הזאת שהתפרצות בבית ספר הביאה ליישוב אדום, ממש מירוק לאדום תוך כמה ימים", הוסיפה ד"ר אלרעי פרייס, "אנחנו לא רוצים להיות במצב הזה. רוב המדינה כרגע ירוקה, 85% מהאוכלוסייה ברת החיסון מחוסנת, אבל עדיין יש לנו 37% מכלל האוכלוסייה שלא מחוסנת, בין אם בשל הילדים או כי עדיין יש מיליון אנשים מעל גיל 16 שבחרו לא להתחסן. צריך לפעול בזהירות. אם תהיה תחלואה, נמליץ לבצע דיגומים בצורה נרחבת. כלומר, חוץ מהילדים שהיו באותה כיתה נמליץ על בדיקות יותר רחבות – בשכבה, אחים, מגעים של מגעים, מורים ועוד - כדי לוודא קטיעת שרשראות בצורה יעילה. זו לא חזרה לטרום-קורונה. אנחנו מאפשרים לפתוח כי התחלואה נמוכה ואנחנו מאוד רוצים שהילדים יחזרו ללמוד".
- מה תהיה המלצתכם לחיסון ילדים? "אנחנו מקיימים דיונים מאוד מקיפים, הצוות לטיפול במגפות כבר התחיל אותם והולך להיות דיון נוסף בתחילת שבוע הבא שבו יוצגו עמדות שונות. היום פרסם איגוד רופאי הילדים נייר עמדה מאוד מקיף, תשעה עמודים, שבו מידע על חשיבות החיסון ותמיכת איגוד רופאי הילדים בו.
"אנחנו עורכים דיונים כדי להבין גם את נתוני החיסון מבחינת יעילות ובטיחות בילדים", המשיכה, "וגם מה המשמעות של קורונה בילדים - שאי אפשר לבטל אותה - וגם מה מצב המגפה כרגע, ואם במצב הנוכחי כדאי או לא כדאי להמליץ באופן גורף על חיסון ילדים. זאת שאלה ואנחנו מקיימים את כל הדיונים המקצועיים על מנת להגיע להחלטה מקצועית".

"הסיכון - נתב"ג והווריאנטים"

ד"ר אלרעי פרייס ציינה שני אתגרים בתקופה זו, אחד קשור באוכלוסייה הלא מחוסנת, בעיקר ילדים והמסגרות שהם לוקחים בהן חלק, והשני הוא הזנים החדשים של הנגיף. "הווריאנט עלול להתפתח גם במדינת ישראל, אבל כשמייבאים ממדינות אחרות - הסיכון יותר גבוה", אמרה. "בנתב"ג אנחנו משאירים את ההנחיות אודות שמירה על מרחק של שני מטר כדי שלא תהיינה התקהלויות, כמו התו הירוק במדינת ישראל, ואנחנו דואגים לבדיקות - גם 72 שעות לפני העלייה במטוס וגם בנחיתה, גם למחוסנים ומחלימים. ברוב המדינות לא עושים את זה, אבל אנחנו יודעים שגם מחוסנים ומחלימים עלולים לחלות ואנחנו לא רוצים לקחת את הסיכון הזה".
צילום: נדב אבס"הסיכון - ייבוא זנים חדשים ממדינות אחרות". נתב"ג (צילום: נדב אבס)
עוד ציינה ראש שירותי בריאות הציבור בנושא הווריאנטים: "אנחנו עובדים עם מערך לאומי גנומי שמרצף את המאומתים שחוזרים, כדי שאם יהיה ווריאנט נזהה אותו מהר, נכיר ונוודא את שרשרת ההדבקה שנוצרה ממנו. אנחנו עושים הכול כדי להתמודד פרו-אקטיבית עם הדבר הזה, לזהות מוקדם, ולהפחית את הסיכון בהגעה".
- המערך הזה עובד טוב? אפשר לוודא שכל מי שחוזר לארץ נבדק בצורה מעמיקה? "לגבי כל מה שבאחריות משרד הבריאות, אני יכולה להגיד בוודאות שאנחנו מרצפים את האנשים שחוזרים מחו"ל. לפעמים מבחינה טכנית אי אפשר לרצף, אבל כשניתן אנחנו בהחלט מרצפים. אנחנו עוקבים ונותנים הנחיות, ואנחנו מודאגים מאכיפת הבידוד. גם את זה משרד הבריאות לקח על עצמו, והוא מקדם את נושא הצמידים האלקטרוניים על אף שהוא לא גורם האכיפה במדינת ישראל".
ד"ר אלרעי פרייס, בשבוע שעבר: "יש מאות מאומתים מדי יום, המגפה עדיין כאן" (צילום: אלכס גמבורג, משי בן עמי)
- הקיץ מתקרב, את ממליצה לאנשים מחוסנים לטוס לחופשה בעת הזו? "כל אחד והחלטתו האישית. אין ספק שיש מקומות מחוץ לארץ שיש בהם 'אסטרטגיית אפס הדבקה', כמו ניו זילנד, שאין שום סכנה לנסוע לשם. אבל היקף המדינות הללו קטן. בקצה השני יש מדינות עם תחלואה גבוהה וזנים מסוכנים, כמו ברזיל, ולשם לא הייתי נוסעת גם אם מותר. אישית לא הייתי נוסעת למקומות האלה. הבעיה היא רוב המדינות שבאמצע, שהידע שלנו על הווריאנטים שם מאוד מוגבל. בבריטניה אנחנו יודעים טוב מאוד מה המצב, במקומות אחרים פחות.
"התחלואה יכולה להשתנות מאוד מהר, אני הייתי נוסעת למקומות שבהם יש רמת חיסונים גבוהה - ורמת תחלואה נמוכה", אמרה ד"ר אלרעי פרייס, "קשה לתכנן מעכשיו עד לקיץ, אבל הייתי עוקבת בזהירות"
-אולי תפרסמו רשימת מדינות מומלצת לפי הנתונים שבידיכם? "מדובר ברשימה קטנה מאוד. אלה מדינות שדוגלות באפס הדבקה, מדינות שאתה נכנס אליהן לשבועיים בידוד על חשבונך בדרך כלל. אנחנו יכולים לפרסם את המדינות שבסיכון, זה יצא לתקשורת - בברזיל והודו התחלואה גבוהה, הווריאנטים מסוכנים בחלקם, או שיש בהן אפס ריצוף. לכל המדינות באמצע, לצערנו קשה לתת הנחיות. היום אנחנו יכולים להגיד על מדינה שהיא בסדר, ובעוד שבוע התחלואה עולה. זה קורה מהר מאוד, ראינו את זה לאורך המגפה. הדברים משתנים מהר יותר מהרשימות הללו וכדי לא להטעות את הציבור - לא נכין אותן. מה שכן, במקומות 'השחורים' יש להיזהר".
לכתבה זו 90 תגובות
הוספת תגובה
90

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
58.

חובה להפעלת בתי ספר. משרד הבריאות שכל כך מתלבט לפתוח בתי ספר חייב לשמור על רישום חיסוני הורים ולדווח לבית ספר.ילדים של הורים לא מחוסנים אסור להם להיכנס לבית ספר.

comment-2-comment

57.

comment-2-comment

56.

ברגע שגורם שאמור להיות חשוב אחראי אומר דבר כזה להוריד מסיכות בחוץ אפשר, אבל בתיק לסחוב ולעטוף במקומות חללים סגורים כנראה אותם גורמים לא מפעילים שכל שאזרחי מדינת ישראל לא באמת ממושמעים. יש הרבה אנשים עשו חיסון ראשון ולא מתכוונים לעשות חיסון שני כי יש תופעות לוואי חזקות טווח ארוך משפיעים. על זה אתם גם משתיקים ולא מגיבים.

55.

כל הקורונה הזאת שקר אחד גדול סרט מבויים מראש לדילול אוכלוסיה עולמית בעוד מספר חודשים יתחיל הסרט האמיתי עם מאות אלפי מתים מהחיסונים חיסולים

comment-2-comment

תועיל בטובך ותתאבד?

54.

כן אני נגד הורדת אתנית המסכות במרחב הפתוח

53.

היא מופרעת. מחוסנים לא יכולים לחלות אלא אם כן הם חלשים במערכת החיסון. שמישהו יהרוג אותה כבר

52.

comment-2-comment

comment-2-comment

51.

יגיע לפה משהו חשוד מטומטמים.

50.

49.

מעייפים את הציבור עם המלחמות הפנימיות כן קפסולה לא מסיכה יאללהה אפשר להסיק שיש לנו ערימות של מתים ברחובות וצריך מתנדבים לאסוף את הגופות, הרסתם את הנפש של הילדים לפי התחזית של הפסיכיאטרים יגדל פה דור של אלכוהליסטים מדוכאי חיסון

comment-2-comment

48.

ובסוף יש כאלה הטוענים שהממשלה כשלה בניהול הקורונה...

47.

של משרד הבריאות שהתאהב בכח להטיל הגבלות קשות על הציבור

46.

כל היום מסתובבת בלהפחיד אנשים. קל מאוד להפחיד ולסגור ולסגור. בריאות הציבור זב לא רק קורונה. זה גם בריאות פש, פרנסה, חינוך. דברים שהיא לא מבחנה בהם או מתעלמת במכוון.

45.

מיותרת לגמרי. כסף שאנשים מוצאיים, זיהום סביבתי, שלא לומר כפייה ללא כל צורך. למה? טעיתם? תשנו מיד.

comment-2-comment

44.

43.

עושה דברו של נאשם עם שלושה כתבי אישום פליליים וחמורים.

42.

זו היתה הנחיה מטומטמת אפילו בדצמבר

comment-2-comment

41.

באסה... היה תענוג. לא צריכים להתאפר לא רואים את הפגמים בפנים ובצואר... ובכללל מתגעגע לסגר שכולם יושבים בבית ולא מבלים...

40.

אזרחי ישראל על תורידי את מסכות המגן נגד הקורונה במרחב הפתוח הוורינט הדרום אפריקאית עמיד לחיסון פייזר

comment-2-comment

כמה ימותו במקרה הרע? 50 אלף? ומה? המדינה תפסיק להתקיים? תשתו כוס מים כל הקורונה הזאת זאת היסטריה אחת גדולה

comment-2-comment

אמרו שהוא יותר עמיד מוריאנטים אחרים, עדיין אצל רוב האנשים נחיסון יעיל גם נגדו

39.

comment-2-comment

38.

37.

comment-2-comment

הגיע הזמן למות

36.

משמע אם אפשר להוריד בחוץ אז אני גם בספק שמישהו ישים פס על דה גם בפנים

35.

פה זה מקום פתוח (כניסה לסופר) יאלה נכנס שנייה לסופר בלי מסכה לשנייה לא יהיה כלום....אסור לבטל את זה עכשיו!!!!!!!!!!!!!!

comment-2-comment

34.

לאלהוריד מסכות כל הילדים לא מחוסנים מהווה סכנה גם בין אנשים שלא חוסנו להיזהר בבקשה

comment-2-comment

הח לא חולים במחלה באופן קשה אז למה ? בגלל היסטרים כמוך? אני לא אחסם את הילדים שלי תאכלו את הכובע

comment-2-comment

אתם אנשים שאין להם מושג במגיפות ומפליצים שטויות מהפה שלכם בלי סוף. אין לכם שום השכלה בנושא. מדהים שהאנשים עם הכי פחות ידע ברפואה הם האנשים שחושבים שהם מבינים הכי הרבה בנושא. אירוני, לא?

comment-2-comment

תבדקו מתי התחילו המוטציות. אסור לחסן באמצע מגיפה.

33.

מסוכן הרבה יותר לילדים מקורונה

32.

31.

יאללה קישטה! מיצית!

30.

רוב המדינה נקייה ומחוסנת. הילדים לא מפתחים מחלות קשות גם אם נדבקים. זה סתם טרטור חסר משמעות.

29.

מה אני צריך את חול שיישארו שם מיצידי שימשיך ליהיות סגור והעיקר הבריאות חג עצמאות שמח לכולם

28.

ואני חשבתי שאתם לא סומכים על האזרחים

27.

למרות שלדעתי זה לא תקין. צריך להמשיך ולהיזהר.

26.

אתה לא חייב לטוב, אבל אל תחליט עבור אחרים.

25.

מהריצוף לא מבינים כלום אנחנו לא דוקטורים .

24.

300,000 מחוסנים מנה ראשונה ומנה שניה. המון אנשים התחסנו פעם אחת ולא הגיעו לזריקה השניה....מדובר באנשים שהאמינו בחיסון....מעניין מה קרה להם אחרי החיסון הראשון שמנע מהם את החיסון השני.

comment-2-comment

comment-2-comment

1. חלו בקורונה ולכן נמנעה מהם אפשרות לקבל חיסון שני 2. עוד לא עברו 21 יום ולכן עוד לא קיבלו את החיסון השני והם יקבלו בהמשך 3. היו להם תופעות לוואי לאחר החיסון הראשון ולכן לא הגיעו לקבל את השני. 4. סיבות אחרות החלק השלישי הוא ממש לא 300,000 מהאוכלוסייה כמו שניסית להציג אותו, אלא חלק הרבה יותר קטן מזה, הרוב המוחלט של האנשים משתייכים לסעיפים 1 ו-2.

comment-2-comment

זה נראה מספרית ככה כי יש 3 שבועות רווח בין החיסונים

23.

במוסדות להשכלה גבוהה , גם אם כולם מחוסנים לכאורה , הישיבה באולמות סגורים , צפופים אחד לשני וללא מסכות במשך שעות למידה ארוכות , מצריכה הסבר לסטודנטים ופיקוח של האחראים במוסד.

comment-2-comment

מהונדסי תודעה חמודים תירגעו

22.

הישראלים יחשבו אני מחוסן לא יקרה לי שום דבר ויסעו לחול. יחזרו עם ויראיאנטים .

21.

comment-2-comment

comment-2-comment

ואוו לגמרי!!

comment-2-comment

תפסיקו להיות אנוכיים! ותשימו מסיכה שאנשים עוברים לידכם. אנשים זבל

20.

זה באמת היה יכול להיות נחמד מאוד אם הים לא היה דביק מנפט ומהול בביוב באדיבות השפדן, רשויות ומועצות אחרות ומפעלי תשתיות ותעשיה ביטחונית. חפשו בגוגל: "היתרי הזרמה או הטלה לים"

19.

יש שכבת גילאים ושכבה באוכלוסיה שלא שמעה על מסיכות מתחילת הבלאגן. אמנם הם חבורה של טיפשים, מצד שני שהם רואים מה קורה בממשלה קשה לבוא אליהם בטענות מלבד שכל אחד ידאג לעצמו

comment-2-comment

הם הבינו שהיעילות של מסיכה בחוץ היא מזערית והרגישו מטופשים להסתובב ברחוב או בטבע עם מסיכה - והפלא ופלא עכשיו גם המומחים של משרד הבריאות אומרים לך שאכן זה לא היה נחוץ אפידימיולוגית, אבל הם חששו שהאנשים ימשיכו בלי המסיכה גם למקומות הסגורים, כלומר רצו לחנך אותנו ללכת עם מסיכה (ותחשוב על כל המקרים ששוטרים התנפלו על אזרחים בקרן הרחוב או בחוף הים, כמה טפשי והרסני זה היה).

comment-2-comment

אלו שיושבים ברכב לבד עם מסיכה, ואלו שהולכים בשדה פתוח רק הם והצרצרים עם מסיכה, הם החכמים.

18.

17.

16.

15.

comment-2-comment

יש מחקרים רבים שמראים מניעת הדבקה על ידי מסכות, יש מחקרים שמוכיחים שקיימת הדבקה באוויר הפתוח, ישראל היא מדינה צפופה מאד, והמרווח הציבור הומה אדם ותתכן הדבקה גם באוויר הפתוח, וסביר מאד שאנשים לא יענדו מסכה כאשר הם עוברים ממקום פתוח (רחוב למשל) למקום סגור. בקיצור, אולי אתה לא יודע יותר ממערכת הבריאות, ומרופאים ומדענים שזו עבודתם. קצת ענווה ופחות שנאה.

14.

כל הכבוד על העבודה שלכם

13.

זה היה מקור הבעיה מלכתחילה, מסכות בשטח הפתוח צריך להוריד כבר אתמול כדי שהציבור לא יהיה מותש

comment-2-comment

הניסיון להאט הדבקה תמיד היה מגוחך מתמטית ויצר יותר נזק מתועלת. בשוודיה יש יותר מפי 2.5 קשישים אבל פחות מפי 2.5 תמותה מאצלנו. והחורף שם קשה יותר, והחיסונים בקושי הגיעו לשם, ויש להם פחות מיטות אישפוז מאיתנו ועוד ועוד. זה קרה כי כשיש פחות הגבלות ההדבקה "המהירה" מגיעה אל יותר צעירים ואז מיד מואטת עם החלמתם. אי אפשר להפריד מבוגרים, אז עדיף להגן עליהם עם הדבקה מהירה אצל צעירים. זה לא רק עבד נגד זה, אלא כמחלימים יש להם עמידות גבוהה יותר נגד ואריאנטים מאשר מחוסנים. בונוס כפול. ואריאנטים יגיעו, לפחות אל תוציא להורג אנשים דרך הכלכלה.

12.

11.

תודה, שאת עוסקת במלאכה הקשה יום וליל, כחומה בצורה מול כל הפסיכים. מיעוט קטן וצעקני, המשכי בדרכך המושכלת והבטוחה, אנחנו, רוב העם השפוי לצידך

10.

המערכת חייבת להיות חד משמעית והחלטית. "כנראה" - זו מילה של פוליטיקאים, רבנים ותקשורת שאוהבים לסובב את הציבור בכחש. רוצים להוריד - תנו הוראה ברורה.

9.

8.

7.

comment-2-comment

comment-2-comment

6.

היסטרית, קיצונית, מטורללת, טוב שנזכרו לפתוח את מערכת החינוך, למרות שלילדים לא קורה כלום, והמבוגרים יכולים להתחסן. שחררו כבר פסיכים, ותפסיקו מידית עם בידוד הילדים.

5.

בטח כיף איתה במסיבות

comment-2-comment

4.

comment-2-comment

3.

2.

1.

comment-2-comment

שיצאו לחו"ל ולא יחזרו

לכל התגובות
0