12 שעות לפני פקיעת המנדט: הליכוד מקדם בחירות ישירות

כפי שפורסם ב-ynet, הליכוד פועל להכרעה נוספת אחרי שנתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה בראשותו. יו"ר הוועדה המסדרת מיקי זוהר מנסה כעת לזרז הצבעה על שורת חוקים שהליכוד החליט לקדם אחרי שנים שלא טיפל בהם: ביטול האפשרות לראש ממשלה חלופי, פסקת התגברות, עונש מוות למחבלים, הסדרת מאחזים ומינוי שופטים לעליון

מורן אזולאיפורסם 12:25, 04/05/2021
תמונה כלליתתמונה כלליתתמונה כללית
על מי יטיל הנשיא את המנדט? מורן אזולאי באולפן (צילום: משי בן עמי)


כפי שפורסם ב-ynet, הליכוד מקדם בחירות ישירות רגע לפני פקיעת המנדט של בנימין נתניהו להרכבת הממשלה. יו"ר הוועדה המסדרת, מיקי זוהר, הודיע היום (שלישי) שיכנס בשעה 17:30 את חברי הוועדה לקידום שורת חוקים שהונחו על שולחן הכנסת - בהן קידום בחירות ישירות, ביטול התיקון ל"חוק יסוד: הממשלה" שמאפשר תפקיד של ראש ממשלה חלופי, ביטול חוק ההתנתקות (בנוגע ליישובים שפונו במסגרתה בשומרון) ועוד הצעות חוק רבות שלא טופלו כלל בשנים האחרונות - או קודמו על-ידי מפלגות אחרות כמו ימינה וישראל ביתנו. 

תחילה שקלו בליכוד לקדם את החוקים דרך נשיאות הכנסת, אך לבסוף הוחלט להביא אותם לוועדה המסדרת, ולבקש פטור מחובת הנחה (שיזרז את קידום החוק - מ"א) לחוקים הבאים: חוק בחירות ישירות לראשות הממשלה, חוק ביטול תוכנית ההתנתקות, חוק עונש מוות למחבלים, חוק איסור כניסת מסתננים, חוק הגבלת זכות העמידה, חוק מינוי שופטים לעליון, חוק התובע הכללי, חוק להסדרת ההתיישבות הצעירה, חוק פסקת ההתגברות, חוק פסילת ראיה וכאמור חוק ביטול ממשלת החילופים.

צילום: ערוץ כנסתראש הממשלה נתניהו אתמול במליאת הכנסת (צילום: ערוץ כנסת)

מבחינה פוליטית, רוב הנתיבים של נתניהו עדיין חסומים ואין דרך נראית לעין שבמסגרתה הוא יכול להקים ממשלה. למרות זאת, בליכוד מחפשים דרכים להפעיל לחץ כבד על יו"ר ימינה, נפתלי בנט, ולשמור את יו"ר רע"מ מנסור עבאס קרוב אליהם - ובכך למנוע הקמת ממשלת שינוי. בנט כבר התבטא בעבר נגד הבחירות הישירות - ואמר כי מדובר הלכה למעשה בבחירות חמישיות. 

שני הגושים נמצאים כעת במאבק של הרגע האחרון. בגוש שמתנגד לנתניהו פועלים כדי שיו"ר יש עתיד יאיר לפיד יקבל את המנדט ואיתו כוח גדול לשליטה באירועים לתקופה הקרובה. מנגד בסביבתו של בנט עושים מאמצים כדי שהוא יקבל את המנדט לידיו ויוכל לשמור על כל האפשרויות פתוחות. בליכוד מנסים למנוע הקמת ממשלת שינוי. 

אתמול בצהריים הודיע נתניהו כי הסכים לרוטציה שבה בנט יכהן ראשון כראש הממשלה. "אמרתי לבנט שכדי למנוע ממשלת שמאל אהיה מוכן להיענות לבקשתו להסדר רוטציה שבו הוא יכהן ראשון כראש ממשלה במשך שנה אחת", אמר ראש הממשלה בסרטון שפרסם. 

צילום: יואב דודקביץ', אלעד גוטמןבנט ולפיד. מאבק מי יקבל את המנדט (צילום: יואב דודקביץ', אלעד גוטמן)

כעבור זמן קצר השיב בנט לנתניהו ואמר בפתח ישיבת סיעתו בכנסת: "שמעתי את ההצעה של נתניהו ואני חייב לומר שהיא לא מובנת. לא ביקשתי מנתניהו את ראשות הממשלה, אלא ממשלה. ואת זה לצערי אין לו כי סמוטריץ' שרף את כל הגשרים לממשלת ימין". 

יו"ר "תקווה חדשה" גדעון סער הודיע גם כן שהוא מסרב להצטרף לממשלה שבה נתניהו יכהן כראש הממשלה החליפי. "מצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורנו על יסוד קו הפוך מכך, המחויב לשינוי ולא להמשך שלטון נתניהו. גם תזוזה של נתניהו לשנה לתפקיד ראש הממשלה החליפי אינה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו ", אמר סער בישיבת הסיעה שלו.