צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אלעד גרשגורן

אשפוז בסלון במקום במסדרון: מכבי משיקה תוכנית לאשפוז ביתי

האם כבר לא נראה את מראות האשפוז במסדרון? ביקור יומי של רופא ואחות, בדיקות מעבדה ואפילו הדמיות - קופת חולים מכבי מעבירה את חלק ממבוטחיה לאשפוז בבית כדי להוריד את העומס הבלתי נסבל במחלקות הפנימיות. המנכ"ל: "כך נמנע את מותם של אלפים בשנה מזיהומים, ונאפשר לחולה להיות מוקף כל הזמן בבני משפחתו"

שרית רוזנבלום | פורסם:10/05/2021
מהססים אם להגיע לבית חולים מחשש שיאשפזו אתכם במסדרון? מעכשיו יש סיכוי שיטפלו בכם בבית. מכבי שירותי בריאות חונכת בית חולים שיתנהל כולו בבית.
בחורף הקרוב יטופלו מאות ממבוטחי הקופה בבתיהם, שם יזכו למעקב רפואי צמוד. מאות אלפי חולי קורונה היו בשנה האחרונה במעקב רפואי בבית. עכשיו קוראת הקופה השנייה בגודלה בישראל לנצל את המשבר למהפכה טיפולית: אשפוז בסלון - במקום במסדרון. המטרה: אפס מטופלים במסדרונות של המחלקות הפנימיות. אחרי פיילוט שנמשך שנתיים, הקופה תעביר לאשפוז בית מאות חולים שיזדקקו להשגחה צמודה, בשיתוף פעולה עם רמב"ם, שיבא ואסותא אשדוד.
לפי מכבי, אחד מכל שלושה חולים שמאושפזים כיום בפנימיות יכול להיות מטופל בבית. הפרויקט, שמיועד כרגע למבוטחי מכבי בלבד, יכלול אנשים הסובלים ממחלות זיהומיות, מחלות כרוניות שהחמירו, דלקת ריאות, דלקת בדרכי השתן, זיהומים עמוקים בעור, אי־ספיקת לב, ועוד.
המטופלים יופנו לאשפוז בית מחדרי המיון וממחלקות בתי החולים, ממוקדי הרפואה הדחופה ומרופאי המשפחה. הטיפול יכלול ביקורים יומיים של רופאים ואחיות, בדיקות מעבדה והדמיה בבית וכן טיפולים מורכבים.
"המצב בפנימיות בלתי נסבל", אומר רן סער, מנכ"ל מכבי. "כאשר החולה ישהה בביתו בני המשפחה יוכלו לשהות לצידו. אשפוז ביתי יוביל להפחתת העומסים במיון, להקטנת הצפיפות במחלקות ולמניעת מוות של אלפים בשנה מזיהומים".
קראו עוד:
יש הוכחות שזה עובד: מחקר שערכה הקופה בקרב מבוטחיה שטופלו בביתם, לעומת מאושפזים בבית חולים, מצביע על ירידה בממוצע ימי האשפוז של מי שטופלו בביתם וגילה שאין הבדל בין מספר האשפוזים החוזרים בקרב מי שטופלו בביתם לבין מי שאושפזו. התוכנית תצא לפועל, לפחות בהיקף לאומי ומלא, רק בתנאי שמשרד הבריאות יפצה את הקופות, ובעיקר את בתי החולים, על ההפסדים העתידיים שלהם כתוצאה מירידת מספר המאושפזים. עד אז יעמוד היקף האשפוז הביתי של הקופה על 100 מיטות בלבד במקום 250, כפי שתוכנן במקור.
"לבתי החולים אין כיום אינטרס לבטל אשפוז במסדרונות", אומר סער. "כל בית חולים רוצה למלא את המחלקות. המדינה חייבת להקצות 20% מהתקציב המיועד למיטות חדשות. במצב כזה אפשר יהיה להגיע ל־800 מיטות בכל הקופות, סדר גודל של שני בתי חולים גדולים, ולהביא אחת ולתמיד לסיום האשפוז במסדרונות".
12

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
10.

9.

הפשיסט הישראלי הוא הכי מסוכן היום לעולם החופשי בעזרת המצט והגפרור ובן גיץ

8.

רעיון מבורך

7.

לקריוא לפרוייקט "רפואה ניידת"לדחוף אותו בכל הכוח ולא להתחשב בבתי החולים וביתר הגורמים האינטרסנטים. כיום מאשפזים גם כאלה שלא חייבים אשפוז רק כדי לקבל את דמי האשפוז מהמדינה או מחברות הביטוח.הדבר יקל לא רק עם החולים עצמם אלא גם עם בני המשפחות שלא יצטרכו לרוץ לבתי החולים על כל הכרוך בכך.

6.

5.

4.

מרשם מעולה להרס מערכת בתי החולים במקום להוסיף תקנים ומחלקות אשפוז כדי שחולים לא ישכבו במסדרון פשוט שולחים הבייתה כמה נוח כמה קל כמה זול. זה מיידית יוביל לעוד צמצומים במערכת האוצר והקופות ישיגו "חסכון ויעילות" על חשבון החולים המסכנים. בושה

3.

2.

ובבתי החולים רופאים בכירים ימשיכו לקבל משכורת עתק על עבודה עד לשעה 14:00 ונחזיק בכל מחלקה איזה מתמחה עייף בשביל הכסת״ח ואיזה אחות אנטיפטית שלא בא לה לעשות כלום

1.

comment-2-comment

מי ישגיח על מצבו הרפואי של החולה במהלך היום והלילה המשפחה? הנטל והאחריות יפלו על המשפחה.

comment-2-comment

לכל התגובות
0