צילום: מטה ארגוני המקדש
צילום: מטה ארגוני המקדש

אחרי כשלושה שבועות מתוחים: הר הבית נפתח ליהודים

מאז 3 במאי רק מתפללים מוסלמים הורשו להגיע למתחם, והבוקר לאחר העימותים הקשים של השבוע שעבר המשטרה פתחה את שערי המקום גם ליהודים. אתמול הופצו בקרב הפלסטינים תמונות של פעילי ימין בטענה שבכוונתם להגיע חמושים לאל-אקצא

תמונה כללית
גלעד כהן | פורסם: 23/05/2021
יהודים במתחם הר הבית, הבוקר (צילום: מעיין ברבי, TPS)
מתחם הר הבית נפתח הבוקר (ראשון) לכניסת יהודים אחרי 20 ימים שבהם נסגר בימי הרמדאן ובצל המתיחות והעימותים בין המתפללים המוסלמים למשטרה. ההחלטה התקבלה על-ידי גורמי הביטחון - ונתמכה מצד ראש העיר משה ליאון שהקפיד לומר שהוא סומך על המשטרה.
פתיחת המתחם נערכת במקביל להפצת תמונות של פעילי ימין שהצטלמו בשעריו הסגורים של ההר כשהכניסה נאסרה - תחת הכותרת שמדובר ביהודים חמושים שנערכים לפלוש למתחם אל-אקצה ביום ראשון.
התפרעויות בהר הבית ביום שישי, אחרי הפסקת האש
מנכ"ל "בידינו - הקרן למורשת הר הבית", תום ניסני, מסר: "זהו בוקר חשוב מאוד שמציל מעט מהכבוד הלאומי של עם ישראל. פתיחת ההר היא חדשות טובות. אנחנו קוראים לממשלה ליטול מהווקף הירדני את כל סמכויות הניהול של הר הבית, לפתוח אותו לכניסת יהודים בכל שעות היממה ומכל שעריו עם חופש תנועה ופולחן מלאים, ולהפסיק את הכניעה לאיומי חמאס שמובילה רק לעוד טרור".
גם ביום ירושלים לפני שבועיים החליט הדרג המדיני לאסור את כניסת המתפללים היהודים להר בעקבות אזהרות גורמי הביטחון. פעילים למען פתיחת המתחם תקפו את המשטרה שלא מצליחה להתמודד עם מתפרעים - והפנו אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זאת התקפלות", טענו בריאיון לאולפן ynet. "אין יכולת ואין רצון מצד ממשלת ישראל לעשות את מה שצריך כדי להפסיק את האלימות. זה המקום הקדוש ביותר לעם ישראל", אמרו.
כבר ביום שישי, חצי יממה אחרי הפסקת האש שסיימה את מבצע "שומר החומות", פרצו בהר הבית עימותים מול אלפי פלסטינים שהגיעו לתפילות. ההתפרעויות כללו יידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות המשטרה. כוחות המשטרה השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ורק אחרי כמה שעות התפזרו המתפרעים. כמה עשרות נעצרו והסהר האדום דיווח על 15 פצועים.
אתמול הוארך מעצרו של צעיר תושב מזרח ירושלים החשוד בתקיפה המתועדת של שוטר במתחם הר הבית ביום שישי.
בנוסף, הלילה נעצרו 33 חשודים במעורבות בהפרות סדר שהתרחשו לאחרונה - יידוי אבנים ובקבוקי תבערה, תקיפות שוטרים, פגיעה בעוברי אורח וכן ברכוש במזרח ירושלים. כך נמסר מהמשטרה ומג"ב. כולם הועברו להמשך חקירה.
מי שפיקד על פעילות הכוחות שהובילו למעצר החשודים הוא מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן. "משטרת ישראל לא תאפשר התפרעויות אלימות מכל סוג ופגיעה בשוטרים, ותגיע לכל המעורבים באירועים אלו בכל במקום שינסו להסתתר, ותפעל נגדם בכל האמצעים העומדים לרשותה ותמצא עימם את הדין", נמסר בהודעת המשטרה.
92

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
51.

מעניין אם היתי נכנס לקותל עם ליווי משטרה להתפלל שם כמו שאתם מנסים לחרבן יום יום

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לפחות תלמד הסטוריה ואז תכתוב. בכל מקרה, לכולם יש הזכות להתפלל בהר הבית!

50.

מה הגיע משיח איזה יופי יהודים בהר הבית שירד כבר בית מקדש

49.

48.

comment-2-comment

47.

ליהודים יש את הכותל. תעזבו את המוסלמים בשקט ותנו להם את המקום שלהם. ככה רק אפשר להגיע לשלום, תוך כבוד הדדי. תסלחו לי אבל בזה שהממשלה הימנית המתסיסה מלחמה, נותנת גושפנקא לימנים הקיצוניים להתרברב עם המוסלמים ולמרר להם את החיים,,, היא רק שמה שעון מתקתק לרגע שהשוטרים על הסוסים יתחילו לאיים, ולרגע שישלחו את צהל להפגיז בעזה ולרגע ש... בדיוק כפי שזה קרה כאן עכשיו, ב״מבצע״ המגעיל הזה שכאילו ישראל ״נגררה אליו ורק הגיבה״. אני חושבת שבמקום כל ההרג וההרס הזה צריך לשים בכלא את ביבי. כי הוא האחראי הראשי לכל ההדרדרות במצב פה. למה שיהרגו אזרחים משני הצדדים רק כי ביבי רוצה להישאר בשלטון? וכל התומכים בו מסתבר, רמאים גדולים ובושה לעם היהודי... שפעם הפגין מוסריות...

comment-2-comment

46.

מעניין רק את הדתיים משני הצדדים, תנו להם להכנס ולשחוט אחד את השני, ככה העולם ישאר בטוח יותר.

45.

היהודים לא נכנסים לתוך התחום של המוסלמים איפה הבעיה? אני לא מבין

44.

כל מחרחרי המלחמה משני הצדדים בבקשה תקימו מדינה משלכם ותעזבו אותנו בשקט.. אנחנו רוצים חיים נורמליים בלי ריבים על מקומות קדושים..זה לא מעניין אותנו, בבקשה תנו לנו לגדל את הילדים שלנו בשקט

comment-2-comment

43.

42.

41.

אתר המזבח הוא מכוון והוא נמצא על הר הבית. אסור להקריב קרבנות מחוץ להר הבית.

40.

39.

ואל תגידו לי "זה חזון ארץ ישראל השלמה" או "זאת זכותו של העם היהודי". לא מעניין אותי! אין ליהודים מה לחפש על הר הבית כמו שאין למוסלמים מה לחפש ברחבת הכותל. זה מאוד פשוט.

comment-2-comment

אותו הדבר בדיוק

comment-2-comment

comment-2-comment

ואל תגיד לי: "זה חזון ארץ ישראל השלמה" או "זאת זכותו של העם היהודי". לא מעניין אותי. אין לאחד כמוך מה לחפש בפלשיתנא שכידוע לך (לא לי), שייכת לפלשתינים. אז יאללה תחפף מפה וקח את הרגליים הכובשות שלך מארץ לא שלך. רק לידיעתך, הר הבית הוא לב ליבו של העם היהודי וסלע קיומו ומשם צדקתו להיות בחלק כלשהו מחלקי הארץ. כל זכויותינו על הארץ כולל הכותל (שהוא חומה חיצונית של בית המקדש שהיה בהר הבית), וכולל חלקת הארץ שאתה גר בה וכובש אותה מבחינת אויבנו. הבנת את זה אדוני הכובש?

38.

comment-2-comment

37.

סוף סוף הר בידנו.חחחחחחחחח.בחלום

36.

יש את הימין הקיצוני בארץ ואת הדתיים הקיצוניים מצד אחד, ויש את הדתיים הקיצוניים וה"ימנים הקיצוניים" מהצד הפלסטיני. כל המלחמות וההתנגשויות הן בין הקבוצות האלו. כמובן שבצד הפלסטיני המצב יותר קשה מהבחינה הזאת, אבל כל שאר האנשים בישראל, יו"ש ועזה הם בני ערובה של הפירומנים האלה.

35.

מה ההתעקשות לעלות למקום שהוא חבית אבק שריפה,ויכול להצית מלחמה מחודשת בכל רגע?תנו לחיות בשקט ובשלוווה,למען השם!

comment-2-comment

שם מסגדים והם לא מתפרעים כמו פה.

34.

יש הרבה דרכים להאמין: יהדות, איסלאם, נצרות ועוד. כל אחד חופשי להאמין איך ובמה שהוא רוצה. למה זה צריך לשלול את האחר? יש מספיק מקום לכולם ואין צורך לקבוע בעלות על הר מסויים או אתר מסויים. כולם יכולים להתפלל זה לצד זה ברוגע ובטוב. עד היום לא ניסינו את זה. אולי הגיע הזמן שננסה? אם אלוהים ברא הכל - הוא ברא גם את השוני בסוגי האמונות ועלינו ללמוד לחיות עם השוני הזה. ההסטוריה מלאה במלחמות דת מכל הסוגים. האם זה הועיל במשהו למישהו?

33.

comment-2-comment

32.

יתכן ובהמשך יותר ליהודים להכנס גם ליפו...

31.

30.

כניסת יהודים למסגד אלאקצא מה יש להם באלאקצא העברניים הפשסתים האלה רק מוסיפים בעיות שילכו לגיהונפ יכולים לעשות מפילות בכותל ובבית כנסת רק רודפים בעיות

29.

שיח ג'ראח לא תפונה זה הרי נמרח עשרות שנים עד כדי כך ששכחו כבר את האמת בכל הסיפור

28.

כל מקום בארץ ישראל צריך להיות פתוח ליהודים . כל מקום . כשאני בטורקיה ורוצה להיכנס למסגד אני ניכנסת למסגד אף אחד לא אומר לי לא ! כשאני בניו יורק רוצה להיכנס לכנסיה אף אחד לא אומר לי לא . יש להלך חופשי בארץ ישראל . יש להלך חופשי בירושלים עדין לא הבנתם את זה ? אם ארצה לטייל בהר הבית או לטייל במסגד אל אקצה זו זכותי כאדם חופשי בעולם . גם אם אני יהודיה !!!

comment-2-comment

מי שאשם בבעייה הוא ישראל. פשות לא רוצים שלום

comment-2-comment

comment-2-comment

רק מציתים אש ותגרים בערבים. בגללם התחילה המלחמה האחרונה.

comment-2-comment

בשנות התשעים הכניסה למבקרים לא מוסלמים הייתה מותרת בשעות שאינן של תפילה, ללא קשר להיותם יהודים או לא. השאלה כאן לא שאלת ביקור תמים, את יודעת ואני יודע

comment-2-comment

די לקשקש ולהפיץ שקרים!

27.

comment-2-comment

26.

25.

23.

22.

21.

comment-2-comment

20.

הבעיה היא שאנחנו תקועים איתם. הגיע הזמן שישתלבו בחברה הישראלית כבני תרבות ויפסיקו גם את המלחמות בין החמולות. מי שאצלם איננו רוצה אותנו שילך לגור במדינה איסלמית. אחרי חודש יתחנן לחזור למדינה התרבותית.

19.

18.

מחפשים להתגרות ואחר כך לרשום שיש מתפרעים ולהתחיל לעשות בלגאן מדינה בפגרה

comment-2-comment

ירושלים שייכת לעם היהודי...איפה מוזכרת ירושלים בקוראן?...בלי קשר צריך.לשמור על סטאוס קוו בירושלים שהיא מקום פולחן לכל הדתות...וזה מה שנעשה...איפה הויכוח פה אני לא מבין?

comment-2-comment

תגיד לי איזה קו אדום ? כשאתה בטורקיה מטייל במסגד מישהו אוסר עלייך ? הר הבית שלנו . כל רחוב בירושלים ובישראל הוא שלנו ושתמיד נטייל חופשיים בירושלים ובארץ ישראל .

comment-2-comment

comment-2-comment

'ירושלים'? 'שייכת'? 'עם יהודי'? לך תמצא חיים יא טפיל עצלן אפס!

comment-2-comment

17.

הגיע הזמן לעשות פינוי בינוי בהר הבית

comment-2-comment

16.

15.

comment-2-comment

comment-2-comment

לא מחפשים מלחמה, עוד מעט תגיד לי אל תיכנס לרמלה כי זה מעצבן אותם, אולי תתעורר הם רוצים לזרוק אותך לים ואתה נכנע לקצת פורעים, בסוף זה יגיע גם אליך צפונבון

comment-2-comment

שמחים

comment-2-comment

14.

comment-2-comment

כולם מסכימים ש90 אחוז מההר מותר בכניסה לאחר טבילה רק בשטח המוגבה שעליו עמד המקדשים מותר להיכנס לאחר טהרת אפר פרה שעדיין לא מצויה בידינו

13.

12.

11.

אתם לא רוצים לקלוט שכל העניין של הדו קיום כבר קרס? למה לחפש דו קיום בכח עם מי ששונא אותך? נדרשת מנהיגות אמיצה שתקבל החלטה אסטרטגית להוביל להפרדה היכן שניתן ולוותר על ערים שאין בהם יהודים.

comment-2-comment

למה למה להצית כולנו מחפשים דו קיום אם אתה רעל אז תשמור את זה לעצמך ולמשפחתך גזען

10.

8.

7.

6.

מה בדיוק אתם רוצים, חירבתם את המדינה חלאות

comment-2-comment

5.

comment-2-comment

4.

מחפשים רק מלחמות חלאות

comment-2-comment

comment-2-comment

הר הבית משמעו הבית בתל אביב, נתניה, חדרה אילת, חיפה, באר שבע. ברגע שנוותר שם, כך נוותר בשאר הגזרות.

comment-2-comment

פשוט תשאר ותסתכל

comment-2-comment

3.

כל הכבוד, הרגשה של ניצחון

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

1.

לכל התגובות
0