66

מישראל אולי תצא תרופה לאלצהיימר. אבל הסיפור הרבה יותר גדול מזה

בעולם שבו תוחלת החיים הולכת ומטפסת, מגפת הדמנציה דרמטית ומאיימת לא פחות מהקורונה - רק שבניגוד לקורונה, פה אין לנו חיסון, וכישלונות העבר מרעילים את המחקר בתחום. פרופ' מיכל שוורץ, שמתארחת בפרק חדש של "האמת היא", רוצה לשנות את כל זה. אם היא תצליח, זה עשוי להפוך מקצה לקצה את חייהם של עשרות מיליונים

עפר שלח | פורסם:21/01/2022
האזינו והירשמו לפודקאסט "האמת היא" עם עפר שלח גם בספוטיפיי או באפל פודקאסטס
בעוד כמה חודשים תתחיל פרופ' מיכל שוורץ לפקח על הניסוי הראשון בתרופה שפותחה בעקבות המחקר פורץ הדרך שלה במחלת האלצהיימר. זה היה ניסוי בכמה עשרות חולים, מה שמכונה בעגה המקצועית שלב 1 ו-2; אם יצליח, יגיע אחריו שלב 3, השלב המכריע בדרך לאישור השימוש בתרופה. ואם זה יקרה, זו תהיה לא רק פריצת דרך היסטורית, שתשנה את פני ההתמודדות עם מחלות הדמנציה; זו תהיה גם הוכחה שעשרות שנים ומיליארדים של דולרים שהושקעו בניסיון למצוא מזור למחלה האיומה הזו, בוזבזו על הקונספט הלא נכון.
אלצהיימר היא אחת ממחלות הדמנציה, השם הכללי למחלות הניווניות של המוח. בכל צורה שהיא, דמנציה תהיה אחת המגיפות הקשות ביותר של המאה ה-21. היא תתקוף יותר אנשים, לא רק כי אנחנו חיים יותר ורבים יותר מאיתנו מגיעים לגיל שבו המוח מתחיל להתנוון, אלא גם בגילים צעירים יותר ובצורות קשות יותר. כבר היום יש, על פי ההערכות, יותר מ-120 אלף חולי אלצהיימר בישראל – וכאמור מדובר בהערכות, כי סימפטומים של מחלה יכולים להתפרש, בשלבים המוקדמים שלה, כמשהו אחר לגמרי.
צילום: הדר יואביאןעפר שלח. השאלה "מהם חיים ראויים" תלווה אותנו עוד שנים קדימה (צילום: הדר יואביאן)
יותר ממאה שנה אחרי שהרופא הגרמני אלואיס אלצהיימר נתן לה את שמה, אין לאלצהיימר או למחלות הדמנציה האחרות תרופה או חיסון. חולה או משפחתו, שמגיעים אחרי אבחון לשיחה עם רופא, שומעים את אותם הדברים שאמרו לאנשים במצבם לפני עשרים ושלושים שנה. הם נוגעים לטיפול בסימפטומים, בעיקר לחולים שהמחלה מתבטאת אצלם קודם כל בהתנהגות, לסדרי חיים מומלצים ולטיפול תומך בחולה ובקרובים לו. אף אחד, בשום מקום בעולם, לא יכול להבטיח שהוא מסוגל להאט את המחלה, ובוודאי לא לרפא אותה.
מיכל שוורץ היא מחשובי החוקרים בכל תחום שהוא בישראל. היא פרופסור במכון ויצמן ונשיאת האגודה הבינלאומית לנוירואימונולוגיה, ומהמעבדה הקטנה והצפופה שבה אנחנו מנהלים את השיחה כבר יצאו פרופסורים וחוקרים מכל העולם. וכבר עשרים שנה שהיא טוענת שכל העולם טועה במשהו שהוא עמוק בהרבה מהשאלה איך נמצא תרופה לאלצהיימר.
תמונה כללית
בלי לסבך יותר מדי כאן – תקשיבו לשיחה, היא מסבירה את הדברים בבהירות – מחקר האלצהיימר הסתמך על ההנחה, שמשטחים של ציפוי של חלבונים ("פלאקים") שמצטברים במוח, הם שאחראים לניוון התאים שהוא הסיבה לדמנציה. רק שניסוי אחרי ניסוי, תרופה שניסתה לפרוץ דרך אחרי תרופה, נכשלו במבחן המציאות.
שוורץ באה מחקר המוח, ועסקה קודם לכן ביישומים שונים שלו. ההנחה שלה ערערה על אחת התפיסות היסודיות בתחום: שיש מחסום (המכונה "מחסום דם-מוח") המונע ממערכת החיסון שלנו להגיע למוח, כדי שלא יגיעו אליו גם המרעין בישין שמסתובבים לנו בגוף ומערכת החיסון נלחמת בהם.
ושוורץ, כמו הילדה מהשיר ששואלת "למה", חשבה שזה פשוט לא יכול להיות: שלא יכול להיות שהאיבר בגוף שמגדיר אותנו, היחיד שלא נוכל להשתיל כי הוא אנחנו (יש סרט נפלא של ורנר הרצוג, שבו אדם אומר "אם מורידים לי רגל אני אומר 'הרגל שלי ואני'; אבל אם מורידים לי את הראש, האם זה "הראש שלי ואני' או 'הגוף שלי ואני'?"), מנותק מהמערכת החיסונית שמגנה עלינו. היא הוכיחה את התיאוריה הכללית שלה במחקרים אחרים, ואז פנתה לאלצהיימר. את הפרטים המרתקים אתם מוזמנים לשמוע בשיחה.
תמונה כלליתפרופ' מיכל שוורץ
תמונה כללית
לפי ארגון הבריאות העולמי, יש בעולם כ-55 מיליון חולי דמנציה, ומספרם צפוי להגיע ל-78 מיליון עד סוף העשור ו-140 מיליון ב-2050. אבל דמנציה היא מגפה לא רק מפני שיותר אנשים יחלו בה, אלא מפני שהיא פוגעת אנושות לא רק בחולה, אלא גם בסביבתו. 120 אלף חולים בישראל משמעם שיש חצי מיליון איש, אולי יותר, שחייהם לא נראים אותו דבר, והסבל שנגרם להם הוא איום. עם סרטן החולה וסביבתו מתמודדים יחד; בדמנציה האדם האהוב עליך מתפרק לך מול העיניים, מאבד כבוד אדם במובן הכי מילולי, ואתה לא יכול אפילו לחלוק את זה איתו.
ההתמודדות עם המגפה הזו מביאה אותנו לשאלות הכי משמעותיות שאיתן נתמודד בעידן שבו תוחלת החיים תטפס ל-90 ומעבר לזה, וזה יקרה בעשורים הקרובים: מהם חיים ראויים? מתי יותר חיים זה יותר מדי? ומה מותר לנו, מה ראוי לנו, לעשות אל מול התופעות הבלתי נמנעות שמתלוות לזקנה?
בישראל, מדינת "החיים קודמים לאיכות החיים", השיח הזה מתקיים בין אלה שזה נוגע בגופם ובגוף יקיריהם, אבל מושתק לחלוטין על הבמה הציבורית. ב-2014 כמעט הצלחתי להעביר בכנסת תיקון לחוק החולה הנוטה למות, שנגע לכמות קטנה של חולים אנושים ובעיקר למצב הבלתי אפשרי שבו נתונים הרופאים שלהם. אחד מחברי הכנסת שתמכו בחוק אמר לי, "גם אם זה יעבור זה לא עוזר לי, ולאמא שלי שיושבת על כיסא עם ראש שמוט כבר חמש שנים ולא יודעת מי היא, ואני יודע שהיא לא הייתה רוצה לחיות ככה". גם את החוק המינורי ההוא בלם בסוף שר מ"הבית היהודי", כי הוא היה יכול.
אבל מהשאלה הזו לא נוכל לברוח. היא תרדוף אותנו כשנצטרך להכריע במה משקיעים כסף במחקר ומה נכנס לסל התרופות. השוק החופשי יהיה חלק מהדיון, אבל הוא לא יוכל להביא פתרונות לשאלות שהן בראש וראשונה ערכיות. תקשיבו לדברים שמיכל שוורץ אומרת על מחקר האלצהיימר ותבינו.
תמונה כללית
בסוף שנות ה-60 יצאו שני חוקרים ממכון ויצמן, מיכאל סלע ורות ארנון, לחקור שאלה, שתישמע לכם מוכרת אם הגעתם עד כאן בטקסט: איך עובדת מערכת החיסון. הם עשו את זה באמצעות ניסוי בגרימת טרשת נפוצה, והמחקר שלהם הוביל לפיתוח הקופקסון – אולי המוצר החשוב ביותר אי פעם שיצא מישראל, והבסיס שעליו עמדה "טבע" בעשורים שבהם הייתה החברה הישראלית הבולטת בעולם ו"המניה של העם".
אם מיכל שוורץ אכן תסלול את הדרך למציאת תרופה לדמנציה, זו תהיה פריצת דרך באותו סדר גודל. עם השאלות הגדולות על חיינו ומותנו, ועם ההשלכות העצומות שלהן על מדיניות ציבורית, נצטרך להתמודד בכל מקרה.
לכתבה זו 66 תגובות
הוספת תגובה
66

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
44.

שומע את הפרומו שלך. נשמע כמו אליטיסט (די מגעיל) יש הרבה ילדים שאין להם מים נקיים. שלא לדבר על איי-פון. אתה מדבר רק לחברה כזו? אתה כזה מנותק?

43.

ואף יצא ספר בנושא. אבל זה לא מעניין את המערכת כי אין כאן הרבה כסף לחברות התרופות כתבה מקיפה על הנושא פורסמה במגזין אפוק אם מעניין אתכם חפשו בארכיון הדיגיטלי שלהם

comment-2-comment

חחח, תמרח אתה קינמון על הלשון ותקווה לטוב...

42.

41.

אם המראיין היה מדבר הרבה פחות, זה היה הרבה יותר טוב

40.

תודה.

39.

בקיצור בזבוז זמן

comment-2-comment

38.

37.

לא מצאתי קישור לתמליל של הפודקסט. התמליל דרוש להנגשת התוכן לחרשים.

36.

במדע ומחקר הוא לא מבין דבר וגם לא מתעניין בהם. ולא אכפת לו שהמרואיינת באה לדבר על מדע ומחקר. הוא רוצה לדבר על מוסר ופילוסופיה. בהם הוא מבין עוד פחות מאשר במדע אבל שם הוא משום מה מרגיש בטוח בעצמו. בקיצור אם תרצו ללמוד על מחקרה של שוורץ, כאן זה ממש לא המקום. כמה טוב לדעת שלאיש הזה כבר אין כח פוליטי. מפחיד לחשוב שהיה לו.

comment-2-comment

מסכימה

comment-2-comment

תקשיב לברדוגו בגל"צ....

35.

דווקא האנשים שאני הכרתי שסבלו מאלצמייר היו אנשים רזים מאוד שעסקו בספורט. אבל כן אכלו הרבה מתוקים תעשייתים

34.

היו צריכים להעיף אותה מהמכון כבר לפני שנים. מבזבזת כספי ציבור. לא מצליחים לחזור על שום תוצאה שלה.

33.

מחשבות פורצות דרך, כל הכבוד!!!

32.

comment-2-comment

31.

ככישלון פוליטי, לא נראה לי שיש לך מה ללמד על מה לעשות, אולי כדאי שתלמד על מה לא לעשות....

comment-2-comment

מקווה שכל חייך כל הסובבים אותך יפרגנו לך כפי שפירגנת כעת לעפר שלח. מה בדיוק אכל אותך ומה הקשר להיותו פוליטיקאי בעבר לכתבה הנוכחית? יש בך רוע לב ברמות על

30.

29.

ידוע לכל שמי שאוכל רק מן הצומח (לא בשר, דגים, חלב וביצים) לא יחלה במחלה. אז במקום לאכול נכון, מנסים בכח למצוא פתרון שיאפשר המשך צריכת מזון שהורס את כדור הארץ, נעדר חמלה וממש רעיל לנו.

comment-2-comment

אתה מערבב חמלה (דבר חשוב, כולל לבע"ח) עם אורח חשיבה של שבוי בכת שלא נותן לעובדות לבלבל אותו.

comment-2-comment

comment-2-comment

מרעילת בארות

comment-2-comment

comment-2-comment

ולעניינו, בשר מעובד זה רק אחד מגורמי הסיכון לאלצהיימר אבל יש עוד גורמי סיכון וגנטיקה שחלקה ידוע כמו מוטציה בAPOE מכיוון שטבעונות תפסה יחסית מאוחר, עדיין אין מספיק זקנים טבעוניים. עוד כמה עשורים תראה את ההבדל

28.

comment-2-comment

27.

התשובה היא לא. אין סיכוי. לא תרופה וגם לא פרס נובל לחוקרת. אלצהיימר היא מחלה מאד מסובכת לניסוי קליני. מדובר באנשים מבוגרים לרוב מלווים במטפל שנדרשים למעקב של מספר שנים. חלק גדול מת בזמן הניסוי. לכן, רק חברות ענק יכולות לבצע ניסויים קליניים באלצהיימר ואין הרבה התלהבות. דרך אגב, פרופ' מרתה רוזין מהאוניברסיטה העברית פתחה תרופה שמאטה את ההתדרדרות הקוגנטיבית באלצהיימר. על כך קיבלה את פרס ישראל. במקרה זה, סתם יחסי ציבור בלי בסיס.

26.

תזכירו לי רק על מה הייתה הכתבה?

25.

comment-2-comment

24.

23.

22.

לא מאחל לשונאים שלי את המחלה הזו.

21.

20.

תשאל אותה על התקופה שהיא 'רפאה" משותקים. היא מצוינת בלהשיג כספים לפרוייקטים גרנדיוזיים שבסוף לא יוצא מהם כלום. גם העבודה הזאת כבר מתגלגלת שנים ללא תוצאות בבני אדם ואם חוקרים רבים שלא הצליחו לחזור על התוצאות בעכברים

19.

comment-2-comment

שמתרוצצים ברשת והפכו דיעות פוליטיות למחלה כביכול בעידודו של הזבל נתניהו שהולך לעסקת טיעון הלוואי ותחלה במחלות כמו אלצהיימר סרטן ועוד חולרע ואז תדבר על מחלת השמאל בוט אנושי שכמוך

18.

אל תכניסו לגופכם שום דבר שהוא מעשה אדם.

17.

ומתעלמים מהרוב המוחלט של המחקר המדעי, זה שלא מתרחש בישראל ואין לו קשר לחוקרים ישראלים.

comment-2-comment

16.

הקופקסון לא ממש עובד ויש מעט מאד פיתוחים שאינם על בסיס התיאוריה שששיווק המנחה של אלואיז אלצהיימר על בסיס מסקנות המחקר של אלצהיימר ושאינן עומדות במבחן המציאות הקלינית כל הכבוד לפרופסור שוורץ

15.

סיפור מדהים של נפילה נוראה מאיגרה רמה לבירא עמיקתא

14.

במרואיין ותן לו הזדמנות לומר את הדברים המעניינים באמת.

comment-2-comment

13.

וחבל. יכול היה להיות יותר קצר וממצה ומהנה.

12.

11.

עופר, אם קצת היית מברר היית מגלה שזו מדענית שנויה במחלוקת המעטה. לא מצליחים לחזור על תוצאות שלה. ראיון שכזה פוגע בציבור בסופו של דבר משום שמייצר הבטחה. ניחא על בסיס עבודתו של מדען רציני...

comment-2-comment

מספיק להעיף מבט ברשימת הפרסומים של פרופ מיכל שוורץ ולהבין לפי כמות המאמרים (גבוהה בכל קנה מידה אקדמאי) ולפי איכות המאמרים (שמתפרסמים בעיתונים היוקרתיים ביותר) שמדובר במדענית משכמה ומעלה.

10.

שמעתי ממקור מאוד מוסמך שחברת טבע במשא ונתן עם מכון ויצמן כדי שהם יקבלו בלעדיות על התרופה הזאת שהולכת לגלגל מאות מיליארדי דולרים לא להאמין איזה מזל יש לחברה הזאת

9.

כל הזמן מפסיק אותה ומנסה לעשות רושם בפילוסופיה. מתחילה להסביר ולפני שמסיימת קוטע בשאלות ארוכות על סרטן, על שאלות מוסר וכו'. חיכיתי לשמוע אותה שתספר הכל על המחקר, זמנים וכו'. הוא לא נותן לדבר!נ לא מעניין אותי לשמוע אותו אלא אותה!!! מראיין שחושב שכל הזמן באנו לשמוע אותו.

comment-2-comment

הרבה לא יודעים לראיין. מראיינים אישיות מעניינת ולא נותנים לדבר. שואלים שואלים ולפנים גם עונים במקום רחמנ ליצלן.

8.

פתרון למחלה אחת יוחלף עם בעייה אחרת. הזקנה עם כל קשייה נשארת ואם לא יתנו פתרון לזכותו של האדם למות בכבוד נשאר תמיד באותו מצב.

comment-2-comment

comment-2-comment

7.

6.

בסוף אין כלום

5.

איפשר למצות את נושא המחקר שלה. צריך לדעת לשאול את השאלות הנכונות, ובטח לא לקטוע אותה ברגעים המעניינים שלה.

4.

האמת האמיתית היא שכל הניסיונות למצוא תרופות למחלות ניווניות למיניהן נדון לכשלון. המאמץ צריך להיות במניעה. בהפחתת הדלקתיות בגוף, שפוגעת במערכת החיסון, שכפי שמתברר מתוך יותר ויותר מחקרים, היא זו שבגלל הפגיעה בה מתרחש תהליך דמנטי. כל תרופה שלא תהיה, לא תפתור את הבעיה אלא תביא לשלל תופעות לוואי וברץעיות בריאות נוספות

comment-2-comment

comment-2-comment

אח שלי עמד בראש צוות פיתוח של תרופה כזו באסטרה זנקה. מצאו חומר שמונע ניוון ואף גורם להתפתחות תאים חדשים. הזריקו אותו לעכברים במינון מתאים. בתחילה זה עזר קצת. אחר כך המוח של העכברים המשיך לגדול ולהתפתח וכיוון שנפח הגולגולת לא היה מספיק, הוא התחיל לצאת לעכברים מארובות העיניים ומהאוזניים. נשמע מגעיל אבל זה סיפור אמיתי בהחלט.

3.

2.

אכן מדובר באחת המחלות הכי נוראיות שיש, מאחל מעומק ליבי שכבר בשנים הקרובות ימצא מזור למחלה האיומה הזאת שהופכת אנשים מדהימים לילדים קטנים חסרי זהות ופוגעת ומאמללת את כל המשפחה והסביבה.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה