תחרות עסרקים קטנים 13

גילו לי שיש ארוחה במתנה: הכירו את בית הקפה החברתי באשכול

בבית ספר נטוש בעוטף עזה שהפך למרכז קהילתי, ממוקם אחד המיזמים המרגשים והמיוחדים: בית קפה חברתי, שמעודד אנשים להפיץ טוב על ידי רכישה של ארוחות לאנשים זרים. הכירו את העסקים שנבחרו לתחרות "עסקים קטנים 13" במסלול החברתי

ynet | פורסם:09/07/2021
בשיתוף בנק הפועלים
בית קפה שכולו שמחה ונתינה. צפו
צלם: ירון שרון, במאי: אסף קוזין, מפיקה: אולגה רזניק, תחקיר: עומר חמווי, עורך: גיא פוקס
גילו לי, חבל אשכול
תחום הפעילות: בית קפה חברתי
היזמים: גלית באשרי (50)
שנת הקמה: 2019
בית הקפה גילו לי בצוחר שבחבל אשכול הוא מקום שעצב ושמחה מתערבבים בו ביחד. אינספור קישוטים וחפצי נוי עליזים וצבעוניים, בייחוד של פרפרים, מעטרים את הקירות, ולא משאירים ספק לגבי הכוונות השמחות של בעליו. אבל כששומעים את הסיפור מאחורי בית העסק, קשה לשמור על עין יבשה.
גילו לי נקרא על שמו של גיל בשארי, שנפטר לפני שלוש שנים וחצי מסרטן העצמות, והוא רק בן 10. "הצוואה של גיל היא להיות שמחים, ובית הקפה הזה כולו שמח. אין בו טיפה של עצב", מספרת אמו, גלית בשארי, מייסדת ומנהלת המקום, שמתעקשת שהאנשים ייצאו מבית הקפה עם טעם מתוק ועם שמחה בלב. "בשבועות האחרונים שלו, היה לגיל כבר קשה ללכת. הוא עבר קטיעת רגל קשה, ושכב הרבה במיטה. יום אחד הוא צבע את המילה Happy ואמר שזו המילה הכי יפה שיש, שאדם שנמצא בשמחה, לא חסר לו כלום".
צילום: חיים הורנשטייןגילו לי הוא לא בית קפה רגיל. כבר מההתחלה, היה ברור לגלית שהוא יהיה עסק חברתי. (צילום: חיים הורנשטיין)
בית הקפה גילו לי מבוסס כולו על מוצרי מאפה עבודת יד של גלית, ובהם בין היתר 20 סוגי עוגיות מיוחדות ("רוב המתכונים הם של הסבתות שלי") וגם עוגות, לחמים וקישים – כולם נעשים במקום. בתקופת הקורונה בית הקפה עבד במתכונת טייק־אוויי. "הייתי אופה בבוקר ובצהריים ומתחילה לעשות סבבי משלוחים. אחר כך עברנו לסלי פיקניק".
הרומן של גלית עם האפייה החל לפני 20 שנה עם לידת בנה השני, כשגילתה כישרון לאפיית עוגיות. בהמשך הפכה את הכישרון לעסק, ובין היתר פתחה בית מאפה קטן בבית סבתה. לאחר פטירתו של גיל, החליטה כי פניה קדימה, להתחלות חדשות, וסגרה את בית המאפה.
צילום: חיים הורנשטייןגילו לי (צילום: חיים הורנשטיין)
כששמעה שבית הספר שבו למדה בצעירותה, וננטש לפני 12 שנים, הופך למרכז קהילתי לעסקים קטנים, היא קפצה על המציאה. "החלטתי לקחת את כיתת המדעים שבה למדתי ולהפוך אותה לבית קפה קטן". עוד אפשר למצוא במתחם חנות יד שנייה, סטודיו לפסיכודרמה ומרכז לאמנים.
גילו לי הוא לא בית קפה רגיל. כבר מההתחלה, היה ברור לגלית שהוא יהיה עסק חברתי. "כשגיל היה חולה, הוא קיבל הרבה מתנות. אחרי שנפטר החלטנו שעכשיו אנחנו רוצים לתת מתנות לאחרים. זה התחיל מסלי מזון שחילקנו לנזקקים ולחיילים, ומשם עבר גם להעברת מתנות בין אדם לחברו. לקוחות רוכשים מתנות בצורת מנות למי שהם בוחרים", מספרת גלית, ושולפת כרטיסיות של ארוחות מתנה. אחת מהן מיועדת לסבא או סבתא, שמגיעים עם נכד או נכדה. "שתהיה לכם ארוחה טעימה וכיפית", נכתב בכרטיס הברכה.
צילום: גדי קבלו"כשגיל היה חולה, הוא קיבל הרבה מתנות. אחרי שנפטר החלטנו שעכשיו אנחנו רוצים לתת מתנות לאחרים" - גילו לי (צילום: גדי קבלו)
"כדי שאוכל להעביר הלאה את המנות. אני צריכה לראות את האנשים", מדגישה גלית. זו הסיבה, היא אומרת, שאין לה שאיפות לגדול ולהתרחב. "אני רוצה שהמקום יישאר כמו שהוא. אותו גודל ואותה אינטימיות, שתהיה לי את האפשרות לראות את כל האנשים. לחבק אותם, להיות איתם. זה מה שאני אוהבת. מי שבא לכאן, אני מאוד אשמח שיעביר את זה הלאה - את הנתינה ואת הקבלה".
בשיתוף בנק הפועלים
21

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
21.

20.

19.

18.

17.

16.

בית הקפה גילו לי מקום מדהים שכייף לבקר בו

15.

14.

אכלתי ארוחת בוקר טעימה ומדהימה עם לחמניות מעשה ידיה מאוד מאוד טעים....ועדיין לא דיברתי על דברי המאפה

13.

מי כעמך ישראל

12.

אישה מדהימה

11.

קראתי בדמעות את כתבה .את אשה נפלאה ולב רחב.את עושה הרבה טוב לאנשים.מן השמיים תבורכי. חיים

10.

מאחלת לך הרבה בריאות ושמחה

9.

אישה מקסימה אמא מקסימה נשמה גדולה תמשיכי לעשות עם הרבה אהבה ולב גדול

8.

שתזכו לשמחה אהבה ובשורות טובות. הפרויקט שלכם מקסים ומחמם את הלב

7.

מקסים ומחמם הלב בהצלחה גדולה

6.

מקסים ומחמם הלב בהצלחה גדולה

5.

כל הכבוד

4.

3.

מרגש

2.

1.

נתינה היא קבלה כפולה מאחל לך הרבה שמחה ואושר ונבוא לבקר בקרוב.

לכל התגובות
0