142
מורן אזולאי 850

במרחב הסכנה: נפתלי בנט בול באמצע

ימינה עם מספר גבוה של מנדטים מפחידה הן את נתניהו והן את מתנגדיו. כולם חוששים שבנט ישלים 61 לצד השני, ולכן הם יעשו הכול בזמן שנשאר כדי לכווץ אותו ביום בחירות | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 12/03/2021
צילום: AFPנפתלי בנט. כולם צריכים אותו, אבל לא גדול מדי (צילום: AFP)
ארבעה מועמדים מסתובבים במבוך, מחפשים את הגבינה, כל אחד בדרך אחרת. הראשון, נפתלי בנט, עומד במקום ומחכה שהיא תגיע אליו. שני אחרים, יאיר לפיד ואביגדור ליברמן, נעים בזהירות במרחב עם קשר עין לנקודת ההתחלה. והאחרון, גדעון סער, יוצא פיזית לחפש אותה וגם לוקח את הסיכון הגדול ביותר לטעות בדרך.
המשותף לכל הארבעה הוא הרצון להחליף את השלטון ולהיפרד מבנימין נתניהו. המפריד ביניהם, גם עכשיו, הוא הנתיב שיבחרו והאופן שבו הם מתכננים לעשות את זה, ממש כמו במבוך בחיפוש אחר הגבינה. ככל שיתקרב יום הבחירות 2021, יתחדדו ההבדלים בין מי שרצים אחרי אותה המטרה.
שתי שאלות מרכזיות עומדות עכשיו על הפרק. הראשונה שחוקה ומוכרת: האם יצליח נתניהו לגייס את 61 המנדטים המיוחלים? השנייה מתחדדת בימים האחרונים ועוד תתחדד בזמן שנותר: עם כמה מנדטים יסיים יו"ר ימינה בנט, שיצר לעצמו את מעמד לשון המאזניים. התוצאה שיקבל בקלפיות היא קריטית בניסיון לחזות איך תיראה המפה הפוליטית ביום שאחרי.
עד כמה בנט מעורר אנטגוניזם ואי-אמון אצל לפיד וליברמן? הם יהיו מוכנים להתפשר על גדעון סער בראש, גם אם יקבל מספר נמוך של מנדטים, כי על בנט הם פשוט לא סומכים
שלושה תרחישים נמצאים על הפרק: בראשון בנט משלים לנתניהו את ה-61; בשני הוא משלים קואליציה ללפיד, סער וליברמן, והשלישי הוא היעדר הכרעה.
בשני התרחישים הראשונים, מספר המנדטים שתקבל ימינה הוא קריטי. אם יהיה מדובר בתוצאה חד-ספרתית או דו-ספרתית נמוכה, למעשה תתנדף יכולת המיקוח שעליה חולם בנט. תוצאה נמוכה בתרחיש הראשון תוביל לכך שהוא ישלים לנתניהו ממשלת 61 ולא ייצא להרפתקאות שמצביעיו בשום אופן לא בשלים להן.
אבל אם הסקרים טועים, וימינה תקבל מספר מנדטים גבוה, המשחק ייפתח לשני הכיוונים, ובנט יציף את סוגיית ראשות הממשלה כתנאי להתקדם בשני הצדדים.
(צילום: ירון ברנר)
אצל לפיד, כפי שהצהיר בעצמו השבוע, המוטיבציה להחליף את נתניהו היא גבוהה מאוד ובחסותה הוא פתוח לכל מיני תרחישים וקומבינציות, אבל המלכת בנט לראש ממשלה עם תשעה או 10 מנדטים לא באה בחשבון. זה לא בקלפים של לפיד, גם לא של ליברמן. עד כמה בנט מעורר אצלם אנטגוניזם ואי-אמון? הם יהיו מוכנים להתפשר על סער בראש, גם אם יקבל מספר נמוך של מנדטים, כי על בנט הם פשוט לא סומכים.
אבל מה יקרה אם ימינה תזכה בהישג דו-ספרתי גבוה? זה כבר משהו אחר. בלית ברירה, כאן לפיד יהיה פתוח לשיח.

הציפייה לקמפיין ליכודי אגרסיבי

בצד השני הסיפור דומה. השיח על רוטציה בראשות הממשלה בין נתניהו לבין בנט עם פחות מעשרה מנדטים הוא סיפור אחד, ואם יגיע להישג דו-ספרתי גבוה – זה כבר סיפור אחר. בנט עם מספר גבוה של מנדטים מהווה הפעם סיכון אמיתי מבחינת נתניהו, כי המשוואה ברורה: בנט גדול שיכול להשלים לו 61 או אותו בנט שעלול מבחינתו להשלים קואליציה גם לצד השני.
זו גם הסיבה שמשני צידי המפה הפוליטית יעבדו קשה בימים שנותרו כדי לכווץ את בנט ולנטרל את יכולת המיקוח של מי שמתעקש להישאר עמום על הגדר בסוגיית כן-רק-לא-אולי-ביבי. במובן הזה עלול דווקא בנט, שעד כה היה יציב בסקרים, להיכנס למרחב מסוכן.
קמפיין ליכודי אגרסיבי של הרגע האחרון יעניק לימינה טיפול יסודי. הפעם זה לא אותו בנט של שרשרת בחירות 2019/20, ובליכוד יודעים שמספר מנדטים גבוה לימינה הוא סיכון גדול מבדרך כלל בגלל היכולת של בנט לדרוש ראשות ממשלה הן מנתניהו והן מהגוש הנגדי.
עד היום חשש נתניהו מהדרישות של בנט במו"מ מול הליכוד. עכשיו הוא צריך לעבוד כדי שימינה תהיה קטנה וחסרת לגיטימציה לדרוש ראשות ממשלה גם מהצד השני.

לפיד נותן מרווח תמרון

השבוע כינסה יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי מסיבת עיתונאים ראשונה והציבה בראשה את נושא השוויון במשפחה כמו גם תוכנית המפרטת שורת צעדים לשוויון בין נשים לגברים. היא נשאלה אם תציע ליו"ר מרצ ניצן הורוביץ לפרוש מהמרוץ תמורת תפקיד במכסה שלה, אבל התחמקה מתשובה. היא כיוונה את האש בעיקר לכחול לבן, שלטענתה תיתן לנתניהו ממשלה בכל מחיר.
גם מיכאלי וגם הורוביץ קיבלו השבוע מתנה ודלק לישורת האחרונה בלי להתאמץ יותר מדי. מאמר שפרסם לפיד ב"הארץ" הבהיר שהוא פתוח לתרחישים פוליטיים שונים בדרך להחלפת נתניהו ושהוא לא מחויב לסיים את המרוץ כראש ממשלה.
נציגי מרצ, העבודה ויש עתיד בעימות באולפן ynet (צילום: ירון ברנר)
ההצהרה הזאת, והאסטרטגיה שעוטפת אותה, מרחיבות את התמרון של מיכאלי והורוביץ. ההתעקשות של לפיד להימנע מקרב ראש בראש מול נתניהו מאפשרת למיכאלי והורוביץ חמצן ומרווח נשימה משום שתחושת החירום של המחנה לא באה לידי ביטוי כפי שקרה בשלושת הסבבים האחרונים תחת בני גנץ וכחול לבן.
המסר למצביעים הפוטנציאליים במחנה השמאל הוא שהקרב הוא על קווי היסוד של הממשלה ולא על ראשות הממשלה, ובכך הצבעתם יכולה להיות הפעם אסטרטגית. לפיד לא התכוון לזה כנראה, אבל על הדרך הוא מסייע לשתיים מהחשובות בגוש העתידי שלו.
לכתבה זו 142 תגובות
הוספת תגובה
142

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
101.

100.

99.

אני לא מבינה איך אפשר להצביע למי שרק פוסל אחרים וגורר אותנו שוב ושוב ושוב לבחירות, בגלל שנאה אישית.

98.

97.

96.

95.

94.

מרץ חייבת לפרוש, או שסוף הדמוקרטיה ירשם על שמה! הסיכון שמרץ לא תעבור את אחוז החסימה עצום. ביבי והחרדים יפרקו את שלטון החוק ויהפכו אותנו למדינת הלכה

93.

92.

comment-2-comment

91.

90.

בנט מתנהג כילד כאפות שתוקע אצבע בעין.

89.

88.

87.

86.

comment-2-comment

היא לא אפויה לגמרי.

85.

רק להסתכל על הרקורד שלו ולהבין שהוא כלומניק חסר תקנה. ביבי התעלל בו והוא ביקש עוד.זה מנהיג?

84.

לא עשה שום דבר משמעותי עבור תושבי המדינה, למען עצמו עשה הרבה. יהיה תואם הנאשם מבלפור!!

83.

לך תעשה לביתך. נמאס לשמוע מייבב על ההחלטות של ביבי ומפחד לעמוד מולו. הלוואי ולא תעברו את אחוז החסימה.

82.

ראו את תיפקודו בסגר הראשון. הכי חכם ושפוי מבין כל מתנגדי ביבי

81.

לבנט אין מספיק מנדטים להחליף את ביבי בימין והמקסימום אם יעבור את אחוז החסימה יחבור לביבי בתקווה שהיום שאחרי ביבי יוכל להתמודד על הגוש ...מה שלפיד עושה למד מביבי שבנט חשב לחבור לגנץ הוא מינה אותו לשר הבטחון ועכשיו לפיד ממנה אותו לראשות הממשלה

80.

79.

78.

77.

76.

75.

74.

שמה שמעניין פוליטיקאים זה כוח, כבוד, וכסף, ולכן אתה לא תהיה ראוי ותמעל בשליחותך. ואל תשכח שהוא אישר מכירה של צוללות הכי מתקדמות למצרים מאחורי גבה של מערכת הביטחון כנראה עבור בצע כסף. תתרחק מנבל זה פן תיפול כמו גנץ.

73.

72.

הוא מביא את השמאל ומרץ

71.

70.

בנט חזק היא הדרך היחידה להקמת ממשלת ימין יציבה ואפקטיבית.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

69.

אנשי ימין ממלכתיים שדואגים למדינה בגלל איבוד הדרך של משפחת נתניהו אך לא רוצים בשלטון השמאל ולפיד, מצביעים לבנט שגם ממיצג כלכלה חופשית. אך זו מלכודת שמוליכה לשלטון יחיד של נתניהו בו בנט תמיד תומך ובונה לו גושים. הם בנו יחד אסטרטגיה מבריקה ומתוחכמת אחרי ששלוש פעמים לא הגיעו ל61

68.

comment-2-comment

67.

comment-2-comment

דווקא נצביע בנט. כי ביבי כשל

66.

65.

בנט לא יעיז לחבור לאחרים ולהדיח את נתניהו הוא פחדן

64.

במקרה הטוב הוא יסיים עם תשעה-אל תשכחו שבכל זאת מדובר במפד"ל בתחפושת

63.

62.

comment-2-comment

61.

לפי התכנית שלו יהיו פה זקנים ברחובות ורפואה לעשירים. האיש פשוט ילדותי ולא מסוגל להבין שלא כל המציאות עובדת לפי תמריצים כמו בהייטק. שנים של כשלון כשר חינוך והוא לא למד כלום. דוגמא קלאסית לאדם אינטליגנטי אך לא חכם.

60.

היא ישרה וחכמה אבל חוסר היכולת להתגמש כדי לצרף אליה את הורוביץ וזליכה פסל אותה מבחינתי.

comment-2-comment

59.

או שאותו ליברל לא לברל באמת

58.

כל מי שלא רוצה שישראל תהפוך למדינת ההלכה חייב להצביע לליברמן.

57.

56.

comment-2-comment

קיבלת ממשלת שמאל בתמיכת המשותפת מחבקת מחבלים שדוגלת בחיסול המדינה

comment-2-comment

comment-2-comment

שמתחבק עם מחבלים

comment-2-comment

55.

comment-2-comment

54.

מי שיצביע ביבי מקבל גם את דרעי, לצימן, גפני. את כל הפרזיטים שכופים על אחרים מה לעשות כאשר הם לא עובדים ומקבלים תקציבים מהאוכלוסיה החילונית העובדת שמשלמת מיסים ומשרתת 3 שנים בצהל. בושה ששוב הם יהיו בשילטון יחד עם עבריין מושחת ושקרן ושמו נתניהו.

53.

comment-2-comment

52.

51.

אסור להצביע לבנט כי הוא ״פייק מנהיג״ שלא אומר את האמת למצביעים ולא משנה מה תהיה התוצאה הוא יסחט את אחד הצדדים וחלק מהמצביעים ירגישו שרימו אותם. פוליטיקאי שמתנהג כך איננו מנהיג אלא משתמש בשיטות סחיטה. ימין וממשלה יציבה רק סער יכול להקים!!!

50.

49.

... בעתיד הקרוב או הרחוק ... ולכן חייבים להצביע בנט !!

48.

באם לא יוחזר ביבי לקיסריה, זהו סופה של מדינת ישראל הדמוקרטית. בתוך שבועיים לא נכיר את מקומנו. נהפוך לנתיני מלוכתה של שרה שמעולם לא נבחרה. שלא לדבר על שלטון האימים של בעלה. ראו הוזהרתם.

47.

comment-2-comment

46.

45.

comment-2-comment

44.

סוף סוף יש לנו אישה מוכשרת בדמות מיכאלי אז קדימה לכל הנשים להצביע למפלגת העבודה מפלגה שהקימה את המדינה היקרה שלנו

comment-2-comment

comment-2-comment

שרה.

comment-2-comment

היתה מדינה סוציאלית וציונית.

43.

גנץ +בנט+ליברמן אכלתם אותה .ביבי שיחק לכם אותה .מה נשאר האמינים שנשארו.יש עתיד בהצלחה...

42.

לכל אני התקשורת למינהם אתם צרכים להפנים ימינה משמשת גלגל רזרבי של הליכוד במידה וביבי יכול להקים ממשלה בלי ימינה מה טוב ולא ימינה מצטרפת לליכוד בלבד

41.

כן נתניהו או לא נתניהו זה הענין הפוליטי החשוב היותר היום. בוחריו רואים בו מנהיג רב כישורים שאין לו תחליף. מתנגדיו רואים בו אסון מהלך למדינה. כל אזרח עם ראיה פוליטית מינימלית, זכאי לדעת, לפני הבחירות, אם מפלגתו תומכת או מתנגדת לנתניהו. מדהים אותי איך אנשים מצביעים לבנט. פוליטיקאי שמצהיר שיישב על הגדר ויראה מי נותן אתנן גדול יותר, מי ישלם את המחיר הפוליטי הגבוה, ואליו להצטרף. אופורוניזם במירעו.

comment-2-comment

יש אנשים שלא רוצים להצביע לביבי אבל בטח שלא רוצים שלפיד יהיה ראש ממשלה, אותם אנשים מצביעים לבנט, בידיעה שביבי יהיה ראש הממשלה אך בנט יהיה שם כדי לקדם את האידיאולוגיה שלהם, וביושר. לך תילחם ב29 מנדטים של הליכוד, זה מועד לכישלון.

40.

רק ביבי הוא הישועה של עם ישראל לעת הזו

39.

comment-2-comment

38.

עושה דברו של נתניהו שעלול להמליך את נתניהו ולהרוס את הדמוקרטיה

37.

36.

35.

אף אחד לא לוקח אותו ברצינות וכולם ממש שונאים את איילת

comment-2-comment

מדובר בצמד לוזרים סידרתיים שיעשו הכל בשביל כיסא וזו הסיבה שחבל על הקול שינתן להם...

34.

הוא פשוט סדיסט כי לבחור בכל השאר שרק רודפים אחרי הכסא והתנאים של ח״כ זה לקבל יריקות בפרצוף ולהגיד לעצמך שזה גשם

33.

מי שלא התנגד בעבר לחוקי חסינות וגם ניצל כל הזדמנות לשדרג את תפקידו בממשלה הוא למעשה חבר מן המנין בבלוק החסינות. כל קול לבנט משול לקול לנתניהו ולכן מי שמעונין בסיום הסאגה של ניהול משבר עם העדר אכיפה כלפי ציבורים שלמים וניהול פוליטי של המלחמה במגיפה צריך לקחת בחשבון מי מסתתר מאחורי איזו מסיכה.

32.

31.

ב״ה לא יוכלו להקים קואליציה מדיחית הזויה עם הכהניסטים המנוולים והבבונים של הליכוד

30.

29.

28.

מודל סינגפור, כלכלה חופשית, הפחתת רגולציה, איחוי הפילוג בעם.על הסעיף האחרון אף מועמד לא התעכב למעט בנט.בנט אלטרנטיבה ראויה

comment-2-comment

לא נראה לי שביבונים רוצים לחטוף מלקות על זה שהם זרקו בדל ברחוב, למרות שלא נורא אם זה יקרה

comment-2-comment

comment-2-comment

שמאל מטופש. מפחדים שיקחו לו תגבינה

27.

26.

25.

אכן לבנט יש אספירציות קצת מוגזמות אבל ככל שמתבררים סקרים שונים החוזים לו תוצאות גבוהות( כלל לא בטוח שאכן כך יקרה) מתעוררים כל הנשמות הטובות ובראש כותבת המאמר ומקבלים/ות פיק ברכיים. לא יתכן שכאן יהיה רוהמ עם כיפה (קטנה) על הראש. היו לא יהיה

24.

23.

22.

מצביעים לו

comment-2-comment

מדוייק

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

21.

מר בנט שכחת כבר, כשנתניהו זרק אותך לכלבים, ועכשיו אתה סוגד לו, אתה עלול להפסיד הרבה מנדטים., כי הבוחרים אינם טיפשים.

comment-2-comment

20.

מי שרוצה את ביבי שיבחר בו ומי שרוצה את יש עתיד שיבחר בה...תפסיקו עם האמצע הלא ברור הזה של להיות עם ולהרגיש בלי וההפך...קחו החלטה ברורה ותפסיקו לתת כוח לשחקנים שיכולים להתהפך עליכם בכל רגע בגלל תפקיד שר

comment-2-comment

comment-2-comment

הבחירות הן על מי אתה חושב שידאג לך.

19.

אני לא איש ימין אך בנט מדבר דברים נכונים מקצועית וטוען שנתניהו נכשל. אם ישב תחתיו הוא יעלם מהמפה כמו גנץ

18.

17.

התמקדת ב"מה יקרה אם לבנט יהיה דו ספרתי דבוהה" אפשרות קלושה ומשעממת (המנדטים האלו מגיעים מלפיד/סער ולא משנים את מפת הגושים) אבל האפשרות היותר ממשית לפי הסקרים האחרונים ושתלויה באחוזי ההצבעה במגזר הערבי (שם יש פוטנציאל גדול) היא ששתי המפלגות הערביות תעבורנה את אחוז החסימה ואז.. מה? זו האפשרות האקטואלית והמעניינת ששווה את הניתוח המקיף

16.

15.

מה אכפת לי אם זה ביבי או סער או לפיד? כולם חסרי דיעה. העיקר שימינה ובנט יקחו את התיקים החשובים: בטחון, אוצר, משפטים ויקדמו אג'נדה ימנית. כל השאר לא מעניין.

14.

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

משועבדות לאינטרסים אישיים והיום יותר מתמיד. כל מהלכיו להישאר בשלטון בתקוה שיוכל להסיר מעליו את העמדה לדין. מצבו הרעוע מגביר את יכולת הסחיטה של הסוחטים למיניהם. החרדים, משפחתו ועוד רבים. ביבי במצבו המשפטי ונסחט הוא נזק למדינת ישראל והיה אמור להיות בניבצרות!!!

12.

11.

10.

9.

הגיע הזמן לדם חדש צעיר ונמרץ

comment-2-comment

8.

7.

6.

השנתיים האחרונות למדו שאיך כל כך קשר בין התוצאות שבנט מביא בסקרים חודש לפני הבחירות לבין מה שהוא מקבל בסוף. קהל המצביעים שלו פריך.

5.

4.

צריך להצביע סער

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

כולנו ראינו את הנזק בשלטון החרדים. החרדים ימשכו אותנו למטה, לעבר מדינת עולם שלישי.

comment-2-comment

2.

1.

comment-2-comment

סבא קסטנר שוכב בגיהנום ומבסוט

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה