31

ואם לא יהיה מרד הפריפריות, מה כן יהיה?

יש משמעות אחת לתורת בני העניים, כותב אבי דבוש: לקחת את הכוח, לא להתחנן. בפרק חדש של "האמת היא" עפר שלח משוחח עם מי שביקש להיות יו"ר מרצ ופרש ממנה, ומנסה כבר שני עשורים להוביל את "גורי האריות" מהפריפריה. דבוש מנבא בספרו עתיד שבו תקום תנועה שתגיד "די" - אז למה מה שלא קרה 73 שנים יקרה עכשיו?

עפר שלח | פורסם:14/01/2022
האזינו והירשמו לפודקאסט "האמת היא" עם עפר שלח גם בספוטיפיי או באפל פודקאסטס
בראשית היה ואדי סאליב. אם לא הייתם אז, ורוב הישראלים של היום לא היו, תפתחו את הערך בוויקיפדיה ותקראו. מחאה אלימה של כמה ימים בשכונה בחיפה, בעקבות ירי של שוטרים ברגליו של הסבל יעקב אלקריף, הולידה תגובה גזענית של הממסד, ועדת חקירה ממלכתית ועדות מצמררת של מי שהפך לסמל המחאה, דוד בן הרוש. אחר כך הקים בן הרוש תנועה פוליטית, שניסחה מצע חברתי מפורט ורצה בבחירות של 1959. היא לא עברה את אחוז החסימה.
אחר כך באו הפנתרים השחורים, ששאלו את שמם מהמחאה השחורה בארה"ב. הם מילאו כיכרות ועשו פעולות שתפסו כותרות, גולדה אמרה עליהם שהם "לא נחמדים", ובסוף הם רצו לכנסת. אחוז החסימה עמד אז על אחוז אחד בלבד. הם הגיעו קרוב, אבל לא עברו. סעדיה מרציאנו וצ'רלי ביטון (שבגין, אהוב השכונות, היה מכנה אותו "צ'רלס ביטון") הפכו לח"כים במפלגות השמאל, וזהו. היום הפנתרים הם ראיונות בסגנון "איפה הם היום" בתקשורת, ודמויות ייצוגיות מגוחכות למדי בסדרות טלוויזיה.
מחאה חברתית לא בהכרח צריכה להיגמר בייצוג פוליטי. היא יכולה לשנות תודעה, להביא לשינוי בחוק או במדיניות, לעשות דברים שיותר קשה לכמת אותו במה שנראה בעין. אפשר להתווכח מה באמת חוללו אירועי ואדי סאליב, הפנתרים, ויקי כנפו, מחאות יוצאי אתיופיה. מהפכה לא הייתה פה.
תמונה כללית
צילום: הדר יואביאןעפר שלח. מחאות לא חייבות להיות ממוקדות (צילום: הדר יואביאן)
אבי דבוש מתחיל את הספר החדש שלו, מרד הפריפריות, בטקסט על בני העניים, שמהם תצא תורה. "יש משמעות אחת לתורת בני העניים", הוא כותב. "מהפכה. כוח. דרישה נחרצת לשינוי. לא בקשה, לא תחנונים. לקחת את הכוח. לקחת את האחריות".
דבוש נולד באשקלון, גר בברור חיל והיום בשדרות. כבר עשרים שנה הוא פעיל בארגונים חברתיים ושותף למאבקים, שהבולטים שבהם היו המאבק נגד הקמת תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון ו"התנועה לעתיד הנגב המערבי", שדרשה פתרון אחר לסוגיית רצועת עזה. הוא רץ להנהגת מרצ, היה מועמד מטעמה בבחירות לכנסת ופרש ממנה. עכשיו הוא כותב את מה שלא הצליח לממש.
השיחה איתו היא קצת מעגלית, כי שנינו מכירים את המצב. "גורי האריות", כפי שהוא קורא לדור החדש של צעירי הפריפריה, אולי קיימים, אבל איש עדיין לא שומע את שאגתם. העובדות שהוא מפרט בספר ידועות: ככל שאתה מתרחק מתל אביב תחיה פחות, תרוויח פחות, קרש הקפיצה של ילדיך לחיים יהיה נמוך יותר. הוא עובר פרק פרק של החיים הישראליים ומפרט את העבודות האלה ומשמעותן. רק שגם הוא מכיר את התוצאה, לפחות נכון לעכשיו: עוד יותר שתיקה, עוד יותר ייאוש, עוד יותר תחושה של חוסר אונים, כי ככה היה וככה יהיה.
צילום: גדי קבלואבי דבוש. כותב את מה שלא הצליח לממש (צילום: גדי קבלו)
תמונה כללית
למחאה של 2011 קראו אצלנו "המחאה החברתית", כי בניגוד לרוב המחאות ההמוניות שהיו אצלנו עד אז, היא לא נגעה למלחמות (יום כיפור, לבנון הראשונה), לתהליכים מדיניים (אוסלו, ההתנתקות) או לפוליטיקה (בחירות). בעיקרה, היא נסבה על יוקר המחיה, מצוקת הדיור, צפיפות הכיתות. התחושה שקשה לחיות פה למי שעובד ומשלם מיסים וחושב, משום מה, שזה אמור להספיק לחיים של נוחות מסוימת.
מחאות לא חייבות להיות ממוקדות, ומי שאמר אז למובילי המחאה "למה אין לכם רשימת דרישות" דיבר שטויות. המחאות הממוקדות שהיו כאן נגעו לאנשים, בדרך כלל בדרישה שילכו הביתה – גולדה, בגין, רבין, נתניהו. האנשים אכן הלכו, מי במחאה ומי בכדורי אקדח, אבל מחאה נגד אדם לא משנה את המצב.
מחאת 2011, שנולדה כשצעירה אחת, דפני ליף, שמה אוהל בשדרות רוטשילד, דווקא הולידה צעדים מעשיים. קמה ועדת טרכטנברג, וחלק גדול מהמלצותיה אכן יושמו. האם זה שינה את החברה בישראל? לא, וזה לא היה יכול לשנות. זו גם לא הייתה הדרישה של רוב המפגינים באירועים ההמוניים בתל אביב. הם באו רובם מהשכבות שהמצב הנוכחי טוב להן. אולי דווקא בגלל זה באו צעדים מעשיים. אלה גם השכבות שהשלטון מקשיב להן.
תמונה כללית
המסר העיקרי של דבוש הוא שגורי האריות צריכים לקחת את ההגה לידיים. שמי שחושב שיאמץ אותם, כמו שעשה הליכוד בשנות השבעים וכמו שהשמאל-מרכז מנסה באופן מגושם לעשות כבר הרבה שנים, לא מבין שהם צריכים לשבת בראש השולחן. הוא צודק באופן עקרוני, גם בדרישה הזו יש כשל מעגלי. מי שרוצה לשבת בראש השולחן צריך להתיישב שם בכוח, או לבנות לעצמו שולחן משלו, וכל הניסיונות האלה נכשלו בישראל.
אולי לא תהיה פה אף פעם מהפכה. אולי בפריפריה ימשיכו למות שבע שנים קודם ולהרוויח עשרות אחוזים פחות ולראות ב-8200 עשרים ילדים מרמת השרון על כל ילד מירוחם. אולי אין לגורי האריות כוח או תודעה למשוך את עצמם ברעמה מתוך הבוץ הזהותי הזה, ומי שבא מתל אביב ומנסה להתחבר אליהם הוא סתם אשכנזי מתנשא שחושב שהוא יודע בשביל אחרים מה טוב להם.
אבל אם לא תהיה פה מהפכה, מה יהיה כאן? זו התשובה שאנחנו חייבים לעצמנו.
לכתבה זו 31 תגובות
הוספת תגובה
31

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
24.

התגלה כדברן גדול

23.

22.

עיר עם אנשים הזויים שחוץ ממדינת תל אביב לא רואים כלום. צריך להוציא ממנה את כל משרדי הממשלה ולפזרם ברחבי הארץ צריך להוציא את הבורסה והבנקים בכח ממנה וצריך פשוט ליבש את העיר הזאת. כולם ירויחו מזה המחירים ירדו של הנדלן ותהיה פריסה יותר שיוויונית של משרות

21.

20.

19.

מה לך ולזה נהנתן שבע?

18.

בימים אלא עופר שלח היה צריך להיות שר בממשלה ולא כותב מאמרים או פרשן בערץ הספורט.חבל עלכך שהו הגיע עד לבאר ולא שתה.אחרי כל המאמץ ביש עתיד .נתן לאחרים וקבל החלטה לא נכונה.

17.

נראה את גורי האריות

16.

אין לי דעה פוליטית אבל אני תוהה למה כל הכתבות שלך כל כך שליליות? פסימיות? ביקורתיות להחריד. היית בפוליטיקה, למה לא נשארת כדי לשנות? לכתוב הרבה יותר קל מלעשות?

comment-2-comment

15.

14.

13.

12.

שהיה במרצ....שתי מפלגות אליטיסטיות של אנשים שבעים, שמדברים בסיסמאות ריקות...בדיחה ממש (עצובה...)

11.

לאדם יש מעגלי זהות נוספים מאשר זה הפרטי, ודווקא אלו מונעים את ההתפוררות שלנו כקולקטיב. ההתעלמות מהם אולי יכולה בטווח הקצר להביא לידי הגשמה עצמית, אבל בטווח הרחוק לירידה מהארץ ואיבוד הזהות בכלל. בשביל לרומם בני אדם באופן יציב צריך לחשוב על נקודות החיבור בשורש ולא לכרות אותן...

comment-2-comment

זהות קולקטיבית היא סוג של שטיפת מוח ע"י פוליטיקאים ואנשים בעמדות כח

comment-2-comment

10.

אתה משעמם ואין לך תמיכה,רק בעיתונים שמאלנים ובברנגה יש לך מקום,ממש נמאסתם,לפחות תשמיעו את קולו של העם הנרחב ולא המיעוט הרקוב.

9.

8.

השמאל חסר הלב לא דואג לפריפריה, רק הימין ידאג לביטחון סוציאלי וצדק חברתי נגד החחבורה האשכנזית השמאלנית הקיבוצניקית המסריחה.

comment-2-comment

comment-2-comment

אנשים כמוך רק הורסים, בניגוד לאלו שהזכרת שבנו כאן מדינה, נלחמו, והקימו מוסדות מפוארים

comment-2-comment

comment-2-comment

7.

די ל התמסכנות תשרפו תתאמצו תתקדמו

6.

5.

זה מיתוס

4.

3.

מי שרוצה יכול להתקדם אין פריפריה מאוחדת אין חיה כזאת

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה