13
יומן הטיולים פרויקט 850 660

חצבים פורחים וטיולי מים: תשרי

מפגש עם פריחת החצבים המרגשת בתל יודפת וטיול למטיבי לכת בנחל זוויתן שברמת הגולן. אלו הטיולים המומלצים לחודש תשרי (ספטמבר-אוקטובר), ואתם מוזמנים לגזור, לשמור – וכמובן לטייל. יומן הטיולים, פרויקט מיוחד

תמונה כללית
גלעד כרמלי | עודכן: 10/09/2021
תמונה כללית
חצבים בתל יודפת (צילום: אורי ארליך, רשות הטבע והגנים)
השנה העברית מתחילה בסוף הקיץ, כשהאוויר עדיין חם והנוף ברוב האזורים עוד צהוב ויבש – אבל פרחים אמיצים ראשונים כבר מגיחים מן האדמה ופורחים בצבע לבן חגיגי. זה גם הזמן לטיולי מים אחרונים, לפני שהחורף מגיע. אלו הטיולים המומלצים לסוף ספטמבר ותחילת אוקטובר.
תמונה כללית
החצבים וגם חבצלות החוף נחשבים לפרחים "מבשרי סתיו", אבל למעשה מדובר בפרחי קיץ, וראשוני החצבים כבר מתחילים לפרוח באמצע אוגוסט – ותקופת חגי תשרי זה זמן אידיאלי לטייל אל מוקדי הפריחה שלהם.
צילום: גיל לפידות, רשות הטבע והגניםחצב פורח בשמורת גמלא (צילום: גיל לפידות, רשות הטבע והגנים)
צילום: אורי ארליך, רשות הטבע והגניםחצבים בתל יודפת (צילום: אורי ארליך, רשות הטבע והגנים)
צילום: אורי ארליך, רשות הטבע והגנים (צילום: אורי ארליך, רשות הטבע והגנים)
אחד ממוקדי החצבים הוא תל יודפת שבגליל התחתון - מהאתרים הארכיאולוגיים היפים והמעניינים ביותר בארץ. מלבד השרידים הארכיאולוגיים, הנוף סביב התל יפהפה, ולקראת הסתיו מצטרפים רבבות חצבים שמכסים את הגבעה בצבע לבן.
במקום שכנה עיר מקראית ובתקופת בית המקדש השני התקיים בה יישוב יהודי. עם פרוץ המרד הגדול בשנת 67 לספירה בוצרה העיר ועמדה 47 יום במצור, עד שהרומאים הצליחו לכבוש אותה, הרסו אותה עד היסוד והרגו את רוב תושביה. בתל עצמו שביל הליכה מעגלי קצר, ומטיבי לכת יכולים לצעוד גם בהמשכו אל תצפית הר עצמון – מסלול אשר דורש הקפצת רכבים.
צילום: מוטי קמחימטיילים בתל יודפת (צילום: מוטי קמחי)
צילום: גלעד כרמליחצבים בגבעת נפוליאון (צילום: גלעד כרמלי)
צילום: גלעד כרמליחבצלת החוף בתל אביב (צילום: גלעד כרמלי)
לפירוט אופן ההגעה ולמסלולי טיול נוספים שבהם תפגשו פריחת חצבים או חבצלות חוף, החל מתל רקת שליד הכינרת, דרך תל דור שלחוף הים התיכון וגבעת נפוליאון שבלב גוש דן, ועד למכתש רמון ול"שביל החצבים" בערד – הקליקו.
תמונה כללית
רגע לפני שהחורף מתחיל, יש בתקופת החגים עדיין כמות יפה של ימי שמש חמימים – אבל לא תמיד לוהטים כמו ביולי-אוגוסט. לכן זה גם זמן מושלם לטיולי מים, גם במסלולים קשים ללא צל שלא מומלץ לטייל בהם בשיא החום של הקיץ, כמו מסלול נחל זוויתן עליון.
צילום: יעקב שקולניקמטיילים באחת הבריכות בנחל זוויתן עליון (צילום: יעקב שקולניק)
הזוויתן הוא מהיפים בנחלי הגולן, והטיול במסלול הנחל העליון יפגיש את המטיילים מטיבי הלכת עם "משושי זוויתן" – בריכות עמוקות וצלולות לצד מצוקי בזלת מרשימים שמזכירים את בריכת המשושים המפורסמת. עדות לקילוחי הלבה שפעם זרמו כאן מהרי הגעש של רמת הגולן.
צילום: גלעד כרמליבריכת משושי זוויתן (צילום: גלעד כרמלי)
צילום: גלעד כרמליאחת מבריכות המשושים בזוויתן (צילום: גלעד כרמלי)
לאחר הבילוי בבריכות ממשיכים עם השביל אל המצפור שמשקיף על מפל הזוויתן, ומכאן מומלץ לפנות ימינה אל השביל היורד אל המפל עצמו. הירידה אל המפל תלולה ולא קלה, אך היא תוביל את המטיילים שיבחרו בה אל שתי בריכות גדולות בעומק של כשמונה מטרים הנמצאות למרגלות המפל. מכאן, החזרה אל הרכב לוקחת כ-45 דקות.
צילום: באדיבות טיולי רדיוסלמטיילים חובבי אתגרים - סנפלינג בנקיק השחור (צילום: באדיבות טיולי רדיוס)
נחל זוויתן זורם בשטחה של שמורת יער יהודיה, ומציע גם את מסלול "הנקיק השחור" האתגרי שהמעבר בו אפשרי רק באמצעות סנפלינג. למדריך המלא לטיול במסלולי הזוויתן ובשמורת יער יהודיה – הקליקו.
פורסם לראשונה: 00:50, 19.10.20
לכתבה זו 13 תגובות
הוספת תגובה
13

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
11.

10.

אתם ממליצים. חוכמולוגים. להציע זו לא חכמה. בואו ותקחו את הילדים בעצמכם לטיולים. יותר לא תציעו.

comment-2-comment

9.

8.

7.

מקסים

6.

תודה גלעד על כתבה נהדרת.

comment-2-comment

5.

4.

3.

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה