173
מורן אזולאי 850

הזרעים שאמורים לפורר את הממשלה מכיוון מפתיע

בליכוד מתחילים להבין שדווקא משמאל יכול להיות יעיל יותר לסכסך כדי להוביל לפירוק הקואליציה. בינתיים הסחרור מפרדוקס נתניהו מעמיק את המרמור - וכולם מחכים לתוצאות מבחן התקציב | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 02/07/2021
השבוע השני לכהונתה של "ממשלת השינוי", שאופיין בעיקר במאבקים בלתי פוסקים בין אופוזיציה לקואליציה ונגרר ללילות לבנים במליאת הכנסת ושגרה בתנאי טירונות, כתש עד דק את שני הצדדים.
כלפי חוץ שידרו שני הצדדים עמידות, נחישות, חוזק. בחדרים הסגורים הורגשה התפרקות. של ח"כים שלא ראו את הבית ונאלצו להעביר ימים שלמים במשכן במקרה הרע או במלון סמוך לכנסת במקרה הטוב.
עימותים בוועדה המסדרת, השבוע (צילום: ערוץ כנסת)
צילום: דוברות הכנסתנתניהו לצד אדלשטיין במליאת הכנסת. בחדרים הסגורים הורגשה התפרקות (צילום: דוברות הכנסת)
נתניהו מבין את הסכנות הפוליטיות הטמונות במצבו. לכן הוא מבקש להסיט את השיח מדי יום, כמה פעמים ביום, לעבר מה שמוגדר כחוסר הלגיטימיות של הממשלה הנוכחית
הקושי בשגרה הפרלמנטרית המתישה שהתפתחה ניכר בעיקר בקרב הפוליטיקאים המנוסים והוותיקים בכנסת, שיודעים שממשלות לא נופלות בגלל עבודת אופוזיציה טובה. הן מתפוררות מבפנים אחרי שאחד ממרכיביהן מחליט לעשות זאת במו ידיו.
העבר הקרוב ממחיש זאת. ב-2012 חוסר הסכמה על חוק הגיוס מתוך הממשלה; ב-2015 כשנתניהו החליט לפטר את השרים לפיד ולבני ולצאת לבחירות; ב-2019 כשנתניהו הודיע בישיבת הסיעה על יציאה לבחירות; ובמערכת הבחירות האחרונה כשנתניהו החליט שלא לקיים את הסכם הרוטציה עם גנץ ולא להעביר תקציב ובכך למעשה פיזר את הכנסת.
לקראת סוף שבוע הדיונים המתיש התחילו להבין בליכוד שמשהו באסטרטגיה הנוכחית פגום. עד כה השקיעו את מרב האנרגיות בלאתגר את הקואליציה מימין, אולם כעת מתחילים לחוש שחוליות חלשות אפשר לאתר דווקא משמאל, אם הצד הזה של המפה יחוש חלש ונבגד על ידי הממשלה.
סיבות טובות ניתנו השבוע למכביר, עם התעקשותה של שרת הפנים, איילת שקד, לחוקק את חוק האזרחות - המונע איחוד משפחות בין פלסטינים לישראלים - ככתבו וכלשונו ללא הקלות. גם ההסכם שנחתם עם מתיישבי המאחז אביתר, שבמקום פינוי והעמדה לדין כפי שציפו בשמאל, זכו למו"מ ומעמד של כבוד כולל פתרון משביע רצון.
ייתכן שכבר בקרוב יד נעלמה תבעיר את הצד השמאלי של המפה בתקווה שדווקא משם אפשר יהיה לסכסך ולתקוע טריז - ואז גם תושג התוצאה של ממשלה שמתפרקת מבפנים.

נתניהו והליכוד: הכי גדול, בלי שלטון

לאורך השבועיים האחרונים מנסה בקדחתנות ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה בהווה, בנימין נתניהו, לנטוע בליבם של חברי מפלגתו את התקווה שזה אוטוטו קורה. שהפלת הממשלה קרובה משאפשר לדמיין. שבכוחו של הגוש לעשות זאת.
בפועל, רבים מהם לא קונים את הנבואה. ויותר מזה: המרמור הגדול בליכוד מחריף על ספסלי האופוזיציה. חלק מחברי מפלגת השלטון לשעבר סבורים שעידן נתניהו ממילא תם. שהגוש המאוחד שסביבו שווה ביום הכי טוב שלו 52 מנדטים (משום שבנט ושקד כבר עברו פרוצדורה רפואית לניתוק השלייה ממנו). הם מאמינים שבתנאים שנוצרו הוא כבר לא יוכל לחזור.
נתניהו, האיש היחיד שיכול לגרוף עם מפלגתו מספר דו ספרתי גבוה של מנדטים, הוא גם היחיד היום בליכוד שלא יצליח להביא שלטון. בגלל שנאות אישיות ומערכות יחסים רקובות. היותו הדמות הפוליטית הפופולרית ביותר בישראל והשנואה ביותר בו זמנית מטלטלת את בכירי הליכוד. הם מסוחררים מהפרדוקס.
כל עוד נתניהו בראשו, הליכוד יהיה הכי גדול שהוא יכול, אבל לא יהיה בשלטון - וזאת משוואה אכזרית עבור מי שכבר שנים רגילים ליישם מדיניות ולא להתקוטט עם עידית סילמן בוועדה מסדרת.
נתניהו מבין את הסכנות הפוליטיות הטמונות במצבו. לכן הוא מבקש להסיט מידי יום, כמה פעמים ביום, את השיח לעבר מה שמוגדר כהיעדר הלגיטימיות של הממשלה הנוכחית.
גדעון סער לחברי הליכוד: "התעללתם בדמוקרטיה הישראלית" (צילום: ערוץ כנסת)

אני לא רובוט

ביום שני האחרון בשתיים בלילה, כשהקשב כבר רופף וחברי הכנסת עייפים ומותשים, עלה לדוכן המליאה שר המשפטים גדעון סער והטיח בחברי הליכוד טענות קשות. הן לא באו מהאוויר. גם סער מכיר את התסיסה שהחלה בליכוד ועוד לא צפה כלפי מעלה, ואת הביקורת הגוברת על הטעויות של נתניהו שעליהן המפלגה כולה משלמת היום.
בזמן נאום סער ישבו רבים מחברי הליכוד במליאה ובחרו לשתוק (מלבד דוד אמסלם שתקף אותו, ועוד כמה משפטים שהשחיל בעדינות יחסית אופיר אקוניס). סער עמד שם מולם, שונה ב-180 מעלות מהדמות הרובוטית שיצרו לו בארץ נהדרת, והטיח בהם: "נגררתם אחריו כמו סחבות", "אלקין, שרן השכל, בני בגין ואני מייצגים את ערכי הליכוד הרבה יותר משאתם מייצגים אותם".
זמן קצר לאחר מכן הובאה להצבעה הצעת החוק שנועדה לאפשר לארבעה חברי כנסת להתפצל מסיעתם מבלי לגייס שליש סיעה כפי שדורש החוק כיום. ההצעה שמטרידה מאוד את הליכוד בחדרים הסגורים, לא נולדה אמנם על בסיס אירוע מתהווה, אבל נועדה לפתוח אופציות ולאפשר את פיצול הליכוד במקרה הטוב ולייצר פרנויות אצל הצד השני במקרה הפחות טוב.
בשורה התחתונה, המבחן המשמעותי היחיד שעומד לפתחה של הקואליציה - ומהווה באותה נשימה את נקודת המבחן הרצינית ביותר בליכוד - הוא העברת תקציב המדינה.
אם הממשלה תשרוד והתקציב יעבור, בליכוד יתחילו לחשב מסלול גם מול נתניהו, שכבר היום מבין שכוחו הופך מוגבל (כמו עם רצונו לקיים כעת פריימריז שנתקל בכיסי התנגדות חריפים שגרמו לו לוותר על הרעיון). אם לא יעבור התקציב וההמשלה תקרטע, נתניהו יישאר במשחק. ועדיין יצטרך נס כדי להרכיב פעם ממשלה.
לכתבה זו 173 תגובות
הוספת תגובה
173

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
92.

אז כולנו נסבול מבזבזנות ממשלטית בשילוב אם חוסר מענה. זה דבר רע מיסודו, מדהים איך שוב ושוב האינטרס של נתניהו נמצא בניגוד מוחלט לאינטרס של המדינה.

91.

בחיים צריך לדעת להגיד די.הבנת גברת אזולאי

comment-2-comment

comment-2-comment

90.

שוב כתבה ברמה נמוכה, עם הטיה ברורה. מדוע ממשיכים לתת לה לפרסם? זה לא מוסיף דבר לעיתון/אתר שלכם.

89.

כמה חירטוטים כתבת אחת יכולה לדחוף לכתבה אחת, משעממת ומטופשת?

88.

ככה שהגוש של נתניהו טהיה גדול יותר משמעותית

87.

86.

85.

וואלה אתר צבוע,מעלה רק תגובות של שמאלנים מרקיבים ואתם קוראים לעצמכם תקשורת? פחדניםםםםםם.

84.

לפיד הבטיח שביום שביבי הולך יהיה שקט במדינה.ראו פלא אין שקט וגם השינוי שהבטיחו לא נראה,התקשורת כל היום מתעסקת בביבי במקום בממשלה כי הממשלה משעממת ללא בשורה וללא תוכן ולכן חוזרים לביבי.מבטיח לכם שלאורך כל הקדנציה של ממשלת המרמה וההפרת אמונים הנוכחית תשמעו רק ביבי ואולי זה דווקא טוב ומעיד על כיוון חיובי לימין

comment-2-comment

ימין אלק, שילמו לחמאס פרוטקשן, נכסים בירושלים הועברו לפוטין, הקפאות בניה והעדר שליטה בירושלים. מדיניות רווחה היא שמאל, כמו שהחרדים מבקשים.

comment-2-comment

ספר לנו....

83.

(לא שאני קורא לדודי אמסלם כלב) ו..השיירה עוברת..ובנט ראש הממשלה

comment-2-comment

82.

כוחנו עוד יותר מתחזק

81.

זו היתה אמורה להיות כתבה על הממשלה הקיימת או יותר נכון פירוקה, בסוף יצא לך כתבה על ביבי. אובססיבי משהו,לא?

80.

comment-2-comment

comment-2-comment

את מוזמנת לג'קוזי בקיסריה לערב גיבוש

79.

יהיה מצחיק לראות אותך מסתובב בחוץ בפרנויה, מישהו יקום יום אחד ויחליט שאתה מיותר כמו שהחליטו בליכוד שאתה משקל עודף והגיע הזמן לחתוך אותך, ככה גם בחיים..

78.

77.

comment-2-comment

76.

75.

בנט ולפיד זה חיבור גרוע, שמאל וערבים יחד עם ימין זה לא עובד. שוטפים לציבור את הראש לגבי נתניהו, כשבפועל הוא האיש הנכון, בעל הניסיון העשיר ביותר, נתניהו לא טיפל נכון במתנגדיו, צא ולמד איך בנט למד להגביל את ההפגנות מול ביתו. כל החלשים והנכשלים עשו יד נגדו. העובדה שהלא מתאימים חברו יחד, זה נזק עצום למדינה וכולנו נשלם את המחיר, אבל הציבור בכללותו נוטה ימינה ויאלץ להגן על ערכי מדינה יהודית ודמוקרטית מחוסר ברירה.

comment-2-comment

למשפט

comment-2-comment

היחידים ששטפו ו את המו זה אתה וחבריך. נכדיכם יתביישו בכם.

74.

הפסקתי לקרא אחרי השורה השנייה....דיי צפויה. אני יכול לנחש מה יהיה בהמשך...שוב פעם ביבי הסיוט שלה שלא מוכן להגמר...

73.

כל הרשת גועשת. #למה

comment-2-comment

שששששש, אסור לך לכתוב או לדבר על הנושא הזה, החונטה המשפטית בעזרת התקשורת המגוייסת שומרת היטב על האינטרסים שלהם

72.

כל הרשת גועשת. #למה

71.

מה שנלקח בגניבה יוחזר במהרה לעם.

comment-2-comment

לך תעשה טיקטוק

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

70.

ממשלה רעה צריך ךהפיל

comment-2-comment

comment-2-comment

בתולדות מדינת ישראל

comment-2-comment

צודק ביבי נוכל, בנט איש ישר וצדיק לפיד בוגר מועדון הגנקי איש מופת לנוער שלנו, גנץ דוגמה ומופת לאיך עושים עסקים "כשרים" וסער.....נו טוב המבין יבין

comment-2-comment

נכון מארק צודק

comment-2-comment

69.

מאפיה שממממנת ארגון טרור

68.

67.

comment-2-comment

comment-2-comment

חחחח

comment-2-comment

חחחח כל הכבוד

66.

66.

כי ביבי לא חוזר להיות ראש הממשלה. זמנו עבר ולא חוזר. צעירים כמו בנט וגדעון סער ואפילו לפיד יותר מתאימים. הם מייצגים עתיד, תקווה ותנופה.

65.

הוא כבר לאקוסם. הוא כבר לא מלך. כל מה שהוא רוצה לשדר עכשיו זה שהוא מלא כוח כדי להרתיע כאלה מהליכוד שחושבים להתקומם. זמנו עבר. כולם מבינים זאת, ביחוד כשרואים ממשלה מתפקדת בצורה שקטה ורגועה עם שיתוף פעולה יחסי בין מרכיביה.... גם לאלה שעדיין חושבים שהוא יחזור, כדאי שיתחילו להפנים שזהו. הוא סיים ומה שרואים עכשיו זה פירפורי הגסיסה הפוליטיים שלו. ימים יוכיחו לכולם שזה נכון.... תזכרו.

64.

גם את זה גנבו מהמדינה, משפחה דפוקה.

63.

תודה לביבי על הדברים הטובים שעשה, ועכשיו שיפנה את מקומו. אחזור להצביע לליכוד כשהליכוד יחזור להעמיד בראש מישהו שטובת המדינה ורק טובת המדינה לנגד עיניו.

comment-2-comment

62.

לכל המגיבים משמאל הרי אתם אינטלגנים איך אתם לא שמים לב שבעצם אתם בכלל בובות של התקשורת ובכלל אין לכם יכולת חשיבה

comment-2-comment

אפילו מילה כמו אינטליגנטי הוא אינו יודע לאיית,

comment-2-comment

61.

שכל עוד הם מעורבים לא יתפרק כלום כדי שחלילה המפלגה ההזויה הזאת לא תחזור לשלטון

60.

שום דבר לא מונע! שיתאחדו אצלם!

59.

שהממשלה הרעה הזאת תיפול ומהר אמן שום טוב לא יצא ממנה כמו חבריה נוכלים בלי שום עשיה רק דברת ושינאה לנתניהו איזה רוע אתם כל היום משדרים מי מאמין לכם בכלל בערוץ... סערון.... לפידון הקיפודון ובנטון הבטן

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מהרה בימנו אמן!!!!

58.

57.

אבל רק בהתחלה מתגברים על הפחד מקבלים את המציאות נכוחה ומפנים את המקום. צא צא כל עוד הכבוד שלך לא נרמס כי אין שום סנטימנטים במשחק הזה.

56.

אמסלם יכול לפתוח באסטה בשוק אם הצעקות שלו כך מתגלה פרצופו

comment-2-comment

comment-2-comment

55.

comment-2-comment

comment-2-comment

54.

הזמן פועל לרעתו של נתניהו. ככל שיעבור הזמן ככה ההילה סביבו תתעמעם והתדמית שלו תישחק. ניר ברקת, ישראל כץ ושאר הליכוד יודעים את זה, ולכן הם לא יתנו לו לעשות פריימריז מהירים לראשות התנועה. הם יתנו לזמן לשחוק את נתניהו. בליכוד החליטו כבר שנתניהו סיים, אבל הם מציבים אותו בינתיים בתור בובה בפרונט, כדי להתארגן מחדש מאחורי הקלעים

53.

52.

51.

comment-2-comment

איפה הם ולמה לא נשמע קולם של חברי הכנסת המכובדים שנמצאים בליכוד. אתם לא מתביישים באיך שהחברים שלכם מתנהגים בכנסת ומה השתיקה הזו מצידכם... אל תהיו פחדנים... עידן נתניהו עבר.

50.

אז ייחשף פרצופו האמיתי והמכוער. וכדי להקל עליו מתנים זאת בהחזרת הבנים. כאילו זה מעניין אותם. אבל בסוף הם הרי יכנעו...

comment-2-comment

49.

comment-2-comment

אתה בסהכ ממלמל את מה שהפוליטיקאים הנכשלים מגוש הימין ז"ל מכניסים לך לראש- נסה בבקשה להיות מעט מקורי יותר!!!

comment-2-comment

רק פנת יכול להגיד על משהו טוב שהוא רע.

comment-2-comment

אתה ממלמל את מה שהתשקורת הנכשלת מכניסה לך לראש

comment-2-comment

כראש הממשלה שלו

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

48.

הליכוד היה הרבה שנים בשלטון לא יודע אם היה משהו מיוחד רצוי מידי פעם ממשלה אורח לרגע רואה כל פגע שבת שךום

47.

comment-2-comment

מה נתניהו והליכוד עשו עם הנגב??????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

comment-2-comment

46.

comment-2-comment

כלומר אפשר שאני אהיה ראש ממשלה של כולן ואחרכך הוא של כולם. במיטה אני רוצה גם אותו וגם אותה (שרה) וגם אותו יאירוש הפרזיטוש

45.

44.

43.

42.

41.

40.

שכנעת אותי, עצם הדאגה שלך מצביעה שהאסטרטגיה הזאת יכולה לעבוד כי הר ידוע באיזה צד הסכינים הארוכות.... בה' ובעזרת הכסיפים ממשלת ההונאה תקרוס...

39.

38.

ביבי מתי תבין שראשות הממשלה לא שייכת רק לך.תן גם לאחרים להיות בממשלה.12 שנים לא הספיקו לך.!!!!

37.

נתניהו, האדם הכי שנוא. והוא הביא זאת על עצמו בכלל הזחיחות שלו, השקרים שלו. אף אחד כבר לא מאמין לו. הוא חושב שאם אין ביבי, לא תהיה מדינה. אז בבקשה, המדינה הייתה הרבה לפני ביבי, ותהיה הרבה גם אחריו. ביבי צריך לללכת לביתו ולמשפטו. ויפה שעה אחת קודם..

comment-2-comment

36.

comment-2-comment

35.

34.

comment-2-comment

comment-2-comment

33.

comment-2-comment

comment-2-comment

32.

31.

אבל הוא מפחד על הג'ובים במרכז הליכוד.. יש לו משפחה שהוא צריך גם לפרנס וגם מפחד שיפגעו בהם

30.

אי העברת תקציב המדינה פגעה באזרחים והכל במטרה לשרת אינטרסים של אדם אחד. זו מפלגה לא לגיטימית שחושבת רק על עצמה ולא על האזרחים!

29.

28.

ומי שלא שמע מזה אופוזציה אולי בכלל צריך להיות במקום אחר

27.

כאשר חומה מתפוררת, הבדיקה ה ראשונה לבצע היא בחינת איכות המלט. כי בדרך כלל, חיבור בין אלמנטים נפרדים (אגרגטים) מוחזק רק בכוח ההדבקה של המלט (הגורם שהתקשה בתהליך בלתי הפיך). כל היתר זה סתם חול, חצץ ומים. זאת יודע כל פועל בניין ים-תיכוני.

26.

comment-2-comment

comment-2-comment

25.

24.

comment-2-comment

23.

22.

comment-2-comment

21.

רק בודק מדוע אני מצונזר כל הזמן בוואי נט

20.

19.

18.

17.

באיזה עולם אתם חושבים שלשמאל עדיף את נתניהו? הם יוותרו על הערכים שלהם והתקציב יעבור בסוף. אחר כך קרב הסכינים בליכוד יתחיל ונתניהו ייפול סופית.

comment-2-comment

16.

ממשלה של איזונים שמונעים גניבה של המושכות בידי קבוצות כוח קטנות. אולי סוף סוף, בחסות האופוזיציה, תהיה לנו מדינה להתגאות בה.

comment-2-comment

ממשלה שנקנתה ברמאות ושקרים אין לה תקנה..והמשכיות לאורך זמן.זה כמו לקנות אהבה בכסף.האינטרס מושג.אך החברות הסתיימה באכזבה רבה.וכך יהיה עם הממשלה הרעה הזו..בע"ה..

comment-2-comment

נסה למצוא משהו רע בממשלה הזו. איזה אקדח מעשן. שוב, בלי סיסמאות חלולות

comment-2-comment

comment-2-comment

אני איש ימין ובחרתי בבנט נכון בהתחלה הרגשתי שגנבו לי את קולי אבל כרגע עוד לא נפלתי מהכיסא מה שכן מפריע לי זה שאמרו שבאו לשנות ברגע שאני רואה שהחוקים הראשונים זה: גיוס בנות לצבא חוק החל"ת קומבינות לוועדות הדיינים באמת זה לא נקרא לשנות... זה פשוט אותו ממשלה אם אותו קומבינות... חבל מעוד

comment-2-comment

תנסה להפעיל את המוח במקום את הפה על אוטומט

comment-2-comment

על פי חוקי המדינה הממשלה הזו היא חוקית ולכן לגיטימית. היא קיימת במסגרת כללי המשחק הנהוגים בישראל. שוב פעם ביבי המסית השקרן המשיח השקרן משתמש בביביסטים חסרי דעה כדי לקנות שלטון ברמאות.

comment-2-comment

רק תנו לה לעבוד!!!

15.

נוכלים לא חסרים שם

14.

13.

העם רוצה

comment-2-comment

ברוך שפטרנו מעונשו של לזה

12.

מי עוד קונה את הבולשיט הזה?

11.

בינימין נהנתיהו לא רואה בעניים הוא הסכנה הכי גדולה לקיום המדינה הוא וחולת הנפש לצידו צרה נתינהו

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

comment-2-comment

comment-2-comment

משל לאישה שרצתה רק להנות ולא התכוונה להרות

comment-2-comment

מה בלילה עושה גולללו גולללו גולללו...

9.

היא לפמפם באוזני חברי הליכוד שאוטוטו הוא חוזר ובגדול. רק כשהם יבינו שאלה דיבורי סרק שנועדו לתועלתו ולשמירת כוחו בלבד, רק אז ייפול להם האסימון שזמנו עבר.

8.

7.

האחים. די!! התחלף שלטון רגע לפני שיצאנו לאבדון. נס גדול. כל אזרח בארץ צריך לשאת תפילה יום יום להצלחת המהלך ולא לחרחר ריב ומדון, כמו שהיה כאן בשנים האחרונות. תתעוררי! זה הזמן.

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

שים אטמי אוזניים, ניתן לרכוש בריקושט. מחולל פלאים, תרגיש בעולם אחר

comment-2-comment

5.

השמאל אוכל קרפדות לבנתיים, אבל היא צריכה להבין שגם השמאל יעביר חוקים שעקרונית מנוגדים למפלגות הימניות וגם הם יצטרכו לבלוע קרפדות בשביל שהממשלה תמשיך לשרוד.

comment-2-comment

לוגיקה זה לא הצד החזק שלך

4.

חלאס

3.

comment-2-comment

2.

1.

comment-2-comment

אבל כל הזמן פחדת מאד להישפט והיכנס למקום הנכון לנוח בכלא

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה