17

לא רק עדכון מדרגות מס רכישה: שינויי המס שמטרתם הורדת מחירי הדירות

מי שירכוש דירה ראשונה בסכום של עד כ-3.44 מיליון שקל ישלם מס רכישה נמוך יותר, תושבי חוץ כבר לא יקבלו הטבות כמו מקומיים, משפרי דיור יוכלו להחזיק בדירה הקודמת רק 12 חודשים ועוד. רשות המיסים פירסמה תזכיר חוק עם שינויים רבים שצפויים להגדיל משמעותית את הכנסות המדינה ממיסי נדל"ן

תמונה כללית
גד ליאור | פורסם: 13/01/2022
כאשר ברקע שיאים חדשים במכירת דירות רשות המסים פרסמה היום (ה') תזכיר חוק להערות הציבור הכולל שבעה תיקונים בחוק מיסוי מקרקעין - במס שבח ובמס רכישה - שמטרתם עידוד מכירת קרקעות לבנייה למגורים, גביית פחות מס מרוכשי דירות ראשונות זולות ותיקון עיוותי מס שונים. מטרות החוק לפי הסברי האוצר: עידוד מכירת דירות מגורים בטווח הקרוב, הגדלת היצע והורדת מחירי הדירות. הצעדים צפויים להביא להגדלת הכנסות המדינה ממסים. התזכיר פתוח להערות הציבור עד ה-3 בפברואר.
צילום: Gettyimagesבנייה בתל אביב (צילום: Gettyimages)
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

פחות מס על דירות זולות, יותר על יקרות

הצעד הראשון הוא עדכון מדרגות מס רכישה באותו נוסח שאותו אישרה כבר הכנסת בקריאה טרומית במסגרת הצעת חוק עליה היו חתומים חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה. לפי המדרגות החדשות, שיעורי מס הרכישה החלים על רוכש דירת מגורים יחידה, ישתנו כך שמי שירכוש דירה ראשונה בסכום של עד כ-3.44 מיליון שקל ישלם מס רכישה נמוך יותר.
מדרגות מס הרכישה לדירה יחידה לפי הצעת החוק החדשה:
 • על חלק השווי שעד 1,930,000 שקל לא ישולם עוד כלל מס רכישה.
 • על חלק השווי העולה על סכום זה ועד 2,330,000 שקל ישולם מס בשיעור של 3.5%
 • על חלק השווי העולה על 2,330,000 שקל ועד 3,100,000 שקל – 5%
 • על חלק השווי העולה על 3,100,000 ועד 5,300,000 שקל – 8%.
 • על חלק השווי העולה על 5,300,000 שקל – 10%.
מדרגות מס הרכישה לדירה יחידה כיום הן:
 • על חלק השווי שעד 1,747,865 ש"ח – לא ישולם מס
 • על חלק השווי העולה על 1,747,865 שקל ועד 2,073,190 שקל – 3.5%
 • על חלק השווי העולה על 2,073,190 שקל ועד 5,348,565 שקל – 5%
 • על חלק השווי העולה על 5,348,565 שקל ועד 17,828,555 שקל – 8%
 • על חלק השווי העולה על 17,828,555 שקל – 10%
נזכיר כי לפני חודש וחצי נכנסה לתוקף העלאת מס הרכישה למשקיעים על דירה שנייה מ-5% לעד 8%. זאת קרוב לשנה וחצי לאחר ששר האוצר הקודם, ישראל כץ, ביטל העלאה דומה שביצע קודמו, משה כחלון.
החוק החדש העמיד את מדרגת המס לרוכשי דירה שנייה על 8% בדירות שנרכשו במחיר של עד 5,348,565 שקל ול-10% מעל למחיר הזה. עד כניסת החוק לתוקף, מדרגת המס לרוכשי דירה שנייה מתחילה ב-5% עבור דירות במחיר של עד 1,284,770 שקל לדירה, 6% עד 3,884,294 שקל, 7% עד 5,348,565 שקל, 8% עד 17,828,555 שקל ומעל מדרגת מס של 10%.
צילום: shutterstockאתר בנייה (צילום: shutterstock)

ביטול פטור לתושבים זרים והערמת קשיים על משפרי דיור

אלו הצעדים הנוספים בהצעת החוק:
 • קיצור התקופה שבה משפרי דיור יכולים להחזיק בשתי דירות מגורים, ועדיין להיחשב כבעלים של דירה יחידה, לצורך הטבות המס הניתנות בחוק לבעלי דירה יחידה. נכון להיום תקופה זו עומדת על 24 חודשים ולפי תזכיר החוק מוצע לקצר אותה ל-12 חודשים.
 • ביטול פטור למי שאינו תושב ישראל ממס שבח במכירת דירת מגורים וממס על השכרת דירת מגורים: לפי נתוני רשות המסים כ-83 אלף דירות מגורים מצויות בבעלות תושבי חוץ (לא כולל דירות מגורים שנרכשו בידי ישראלים שהיגרו), וכ-40 אלף מהן מצויות בתל אביב וירושלים. כיום, תושבים זרים יכולים ליהנות מהפטור הסוציאלי הניתן במכירת דירת מגורים יחידה, וכן מהטבה במכירת דירת מגורים בישראל, ומפטור על השכרת דירות מגורים, בדומה לתושבי ישראל. מדובר בפטורים חריגים, ביחס למדינות אחרות במיוחד כיום, בהינתן היצע מצומצם של דירות מגורים לתושבי ישראל ורמות מחירים גבוהות. תיקון זה מציע לבטל הטבות אלה כך שהכנסות של תושבים זרים מבעלותם בדירות מגורים בישראל ימוסו. מוצע שהשינוי יחל רק מתחילת שנת 2024 כדי לאפשר לתושבים הזרים תקופה של שנתיים שבה יוכלו למכור את הדירות שלהם תוך קבלת הטבת המס הקיימת, אם רצונם בכך.
 • החלת שיעור מס על הכנסות גבוהות מרווח ממכירת דירת מגורים: כיום, מוטל מס נוסף על יחיד שהכנסותיו החייבות עולות על כ-650 אלפי שקל בשנה, בגובה של 3% על ההכנסות מעל סכום זה. נכון להיום הכנסות משבח ממכירה של דירות מגורים עד לתקרה של כ-4.75 מיליון שקל אינן נכללות בבסיס המס שעליו מוטל המס הנוסף, על אף שמדובר בהכנסה חייבת במס ככל הכנסה אחרת. תיקון זה מציע להכליל את ההכנסות משבח של דירות מגורים בבסיס המס שעליו מוטל המס הנוסף, ובלבד שההכנסה איננה פטורה ממס שבח לפי חוק מיסוי מקרקעין.
 • הפחתה בשיעור מס שבח על קרקעות אשר נרכשו לפני 7 בנובמבר 2001. על מנת לעודד מכירת קרקעות לבנייה למגורים אשר נרכשו לפני ה-7 בנובמבר 2001, קרי קרקעות הנמצאות במשך שנים רבות בידי בעליהן ונצמח עליהן שבח גבוה (אשר באופן רגיל יחויב במס של כ-40% בממוצע), התיקון מציע לקבוע כהוראת שעה, שבמכירת קרקעות כאמור על ידי יחיד, בתקופה של שלוש שנים, יחול שיעור מס של 25% על השבח הריאלי המיוחס לתקופה שמיום הרכישה ועד ליום ה-7 בנובמבר 2001 (במקום 47% כיום), ובלבד שבמהלך 8 השנים שלאחר הרכישה נבנו על הקרקע דירות המגורים שניתן לבנות לפי התב"ע החלה עליהן.
 • סגירת עיוות מס לעניין פטור ממס שבח החל על מוכרי דירת מגורים אשר נבנתה על קרקע שהייתה בבעלותם לפני שנת 2014: החל מינואר 2014 נקבע כי מי שמוכר דירת מגורים שאינה דירתו היחידה, ושיום רכישתה הינו לפני ה-1 בינואר 2014, ייהנה מפטור ממס שבח בגין השבח הריאלי שנצמח מיום הרכישה ועד ל-1 בינואר 2014. לפי רשות המיסים גביה זו יצרה פרצה, לפיה גם מי שבבעלותו הייתה קרקע ב-1 ינואר 2014 ולא דירת מגורים, נהנה מההקלה אם בעת מכירת הנכס נבנתה על הקרקע דירת מגורים. התיקון מבקש לבטל את פרצה זו. על מנת לאפשר לציבור להתאים עצמו לתיקון נקבעה תקופת מעבר של 4 שנים שבה ניתן יהיה עדיין ליהנות מההטבה.
 • הבהרה לעניין מיסוי דירות מעטפת: כיום, קיימת מחלוקת בשאלה האם דירת מעטפת היא דירת מגורים לצורך החבות בשיעורי מס הרכישה החלים על דירת מגורים או שיעורי מס הרכישה הרגילים החלים על רכישת זכות במקרקעין. מבחינה מהותית, אין הצדקה לכך שרוכשים של דירות מעטפת ייהנו מיתרון המיסוי, ויתחמקו מתשלום שיעור מס הרכישה המוטל על דירות מגורים. על כן, מוצע לקבוע בחוק באופן מפורש כי דירת מעטפת תהיה חייבת במס רכישה כדירת מגורים.
לכתבה זו 17 תגובות
הוספת תגובה
17

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
12.

חול בעיניים. הממשלה לא מעוניינת להוריד את מחירי הדירות. הנדל״ן הוא כוח כספי אדיר בשוק ומספק לממשלה המון הכנסות. הרבה יותר ממה שמוצהר. מי היה פוגע במרכז רווח שעובד?? אם באמצהיומרוצים להוריד את המחירים היו מתחילים בשחרור מאסיבי של קרקעות והקלות בתהליכי הבנייה. לא במיסים. הכל עבודה בעיניים. המטרה היא לא הוזלה. המטרה היא ייקור הנדל״ן.

11.

והשוק יוצץ בדירות

10.

אם לממשלת ישראל חשובים הזוגות הצעירים ולא קופת האוצר כי קופת האוצר שייכת לעם ישראל ולא למשרד האוצר הממשלה חייבת לבטל לאלתר או לפחות לשלש שנים את מס השבח על מכירת דירה שנייה ואז אלפי דירות יצאו לשוק בעיקר באזור המרכז דבר שיקפיא או יוזיל את מחירי הדירות.

9.

8.

7.

להוריד מייד ל-50% חתימות דיירים בפינוי בינוי בתמא38/3.

6.

קראתי את כל הכתבה בעיון. המסקנה היחידה העולה מהכתבה הואחלומם הוורוד של נערי האוצר. מלבד הקלה לא משמעותית בדירה קטנה וזולה יש העלאת מס לכל אורך הדרך. זריית חול בעיניים. ממשלת המסים ממשיכה לחנוק את האזרחים במסים ועוד מסים.

5.

למצוא חן בעיני הבוחרים ואל תגידו שלא

4.

3.

יש מצב שמס הרכישה החדש שיאושר בכנסת יחול רטרו על מס חודשים לפחות????

2.

אם תסתכלו על -כל- המספרים זה לא באמת מוזיל משמעותית את המס לאלה שיש להם כסף. העיקר לא לפגוע בעשירים. כולם פחדנים.

comment-2-comment

כל ממשלה, בוודאי לפני האחרונה, היא הנהנה הגדול ביותר מכל הגאות בנדל"ן. כל מה שקורה כאן הינו בהכוונתה וכתוצאה מפעולותיה והיא תעשה הכל כדי שהמחירים לא ירדו כדי לא להקטין את הרווח ממיסים. לא להאמין לבליל השטויות האלה, המחירים לא ירדו לעולם. יש מספיק גופים שידאגו לכך (רמ"י, הבנקים, הקבלנים וגם בעלי הדירות שחושבים שהם עשירים קטנים, אבל לא מבינים שזה לא נכון אבל לילדים שלהם לא תהיה דירה לעולם).. ובנתיים הזוגות הצעירים וחסרי הדירות יראו את החלום מתרחק עוד ועוד... ארץ אוכלת יושביה...

1.

ואם נניח זה עובד, אז למה לא להוריד את מחירי הפירות והירקות על ידי שיטילו עליהם מס? ולמה המיסים הגבוהים על מכוניות לא מורידים את המיסים עליהם?

comment-2-comment

החזירו את הוראת השעה לפיה יש פטור ממס שבח על דירת מגורים (שאיננה היחידה בבעלות המוכר) אחת לארבע שנים. תופתעו לראות כמה דירות תזרומנה פתאום לשוק ואיך, ככל הנראה, ישפיע הדבר על מחירי הדירות- לטובה (כלומר להורדת המחיר). אתה הבנת את זה ברוך? פשוט!

comment-2-comment

המדינה התמכרה למיסי נדל"ן, כחלק משמעותי מהכנסות המדינה. כדוגמה מקבילה: חלק גדול מהכנסות המדינה נובע ממס הבלו. על הדלק. דא עקא, השוק הולך לכיוון החשמליות. אז מחפשים אפשרות למס מיוחד על חשמליות, בכדי לסגור את הבור התקציבי הצפוי...

comment-2-comment

המס כבר קיים. עכשיו תשלם פחות כי הוא יחול ממחיר יותר גבוה, אבל תהיה לך רק שנה למכור דירה קודמת אז זה יקצר את הזמן של חזרה של נכסים לשוק. אם אתה לא מבין לפחות אל תסביר.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה