יחסים בין אחים כשאחת מהם חזרה בתשובה: "פתאום אי אפשר להתחבק"

האחים נירית, אורטל, רועי וגיא היו תמיד בקשר טוב, וכשנירית חזרה בתשובה היחסים ביניהם קיבלו זווית חדשה. "עד היום יש נושאים שמראש אנחנו לא נכנסים אליהם כי יש אי הסכמה". מדור חדש

אביטל להב | פורסם:04/06/2021
נירית, אורטל, רועי וגיא, האחים למשפחת ביבי, גדלו בבית קטן בפתח-תקווה. "ארבעה ילדים בדירת ארבעה חדרים", מספרת אורטל (40), נשואה ואמא לשני ילדים. "היה חדר לבנים וחדר לבנות שאותו חלקנו עד גיל 22, כשעזבתי את הבית. אני זוכרת שכילדה הייתי מפחדת בלילה ונירית הייתה מחזיקה לי את היד. היו לנו שיחות נפש לתוך הלילה".
נירית (42), נשואה ואמא לשישה ילדים, מוסיפה: "בעיני זה מדהים וחובה, וזה ככה היום גם אצל הילדים שלי. מגיל צעיר למדתי לוותר, זה עיצב לי את האישיות".
צילום: אלבום פרטירועי, אורטל וגיא (צילום: אלבום פרטי)
רועי (39): "אצלנו זה היה פחות אידיאלי מהבנות. זה כן יצר אינטימיות, היינו מדברים במקום לישון עד שאמא הייתה צועקת עלינו, אבל בגיל צעיר זה היה יותר תחרותי, כי אתה 24/7 עם אותו אדם בחדר ואין לך את האזור הפרטי שלך. מצד אחד, לא יכול לומר שאהבתי את זה לאורך כל הדרך אבל אני מסכים שזה יצר משהו שאם היינו בחדרים נפרדים, לא היה קורה - תקשורת וחיבור".
גיא (35): "מבחינתי זו הייתה חוויה חיובית כי תמיד הערצתי אותו, עד היום. נכון שהיו לנו ריבים, שאולי באמת נבעו מתחרות או שפשוט הייתי מפונק. אני חיקיתי אותו ויכול להיות שזה הפריע לו כי אז אתה יכול לשאול את עצמך: 'איפה אני? מה הייחודיות שלי?'"
קראו עוד:
כשהייתה בת 24 נירית חזרה בתשובה וזה השפיע על הקשר בין האחים. "יש משהו שלא דיברתי עליו עם נירית", מספר רועי. "כשהיא חזרה בתשובה הלכתי בעקבותיה והייתי מבלה אצלה שבתות וחגים. ממש הייתי בן בית. אחרי שלוש שנים הפסקתי לשמור שבת והיה קשה לי לדבר על זה איתה כי הייתי צריך להבין קודם כל עם עצמי אם זה הצעד הנכון עבורי. אני מרגיש שבאשמתי נוצר נתק וממצב של להיות בן בית פשוט נעלמתי לה ולאחיינים שלי".
למה היה לך קשה לעשות את השיחה הזו?
"כי ידעתי שהיא רוצה את מה שהכי טוב בשבילי ושמבחינתה זה אומר להיות מחובר ליהדות. אולי פחדתי לאכזב אותה. זה לא שלא סמכתי עליה שנשרוד את זה, אבל היה לי קשה לדבר איתה".
נירית: "מבחינתי זה היה להאשים את היצר הרע, עד שהוא התקרב. ללכת ללמוד בבצלאל עם חבר'ה שלא בעניין, זה היה מוכרע מראש. קיבלתי את זה בהבנה ולא התעלקתי עליו אבל רציתי משהו אחר בשבילו".
"יש פה שני צדדים שחוששים לגעת במשהו שאולי אין בעיה בכלל, אולי זה יותר ממקום של התחשבות"
אורטל: "אני חושבת שזה עדיין מאפיין את ההתמודדות שלנו. אולי בגלל שגדלנו בבית מסורתי אבל לא היינו דתיים זה הכריח אותנו להחליט איפה אנחנו עומדים על הרצף הזה, וגם אני הרגשתי צורך להתרחק כדי למצוא את המקום שלי".
נירית: "אני זוכרת שאמא אמרה לי 'את יותר דתייה מהאפיפיור' אבל מצד שני גם הייתה תמיכה גדולה. ידעתי שאתם מקבלים את המצב ושזה לא שחור ולבן".
צילום: אלבום פרטינירית ואורטל (צילום: אלבום פרטי)
מה עוד זה עשה לקשר ביניכם?
גיא: "לי זה היה מובן וטבעי אבל זה כן התבטא גם בשינויים פרקטיים, כמו שמירת נגיעה למשל. אנחנו רגילים לחבק, ופתאום מותר רק להורים. בשלב מסוים אמרנו לנירית: 'אנחנו אחים!' והמשכנו לחבק אותה. היום אם אפגוש אותה בשכונה שלה לא אחבק אותה, אבל אם אני אצלה בבית אז כן".
נירית: "נתקלתי בפסק הלכה שאומר שאם זה מצער את אחד האחים, אז פעם בכמה זמן זה אפשרי, וכך אנחנו נוהגים".
רועי: "מבחינתי, יש פה אדם שאתה אוהב ומכיר בצורה מסוימת ואתה צריך למצוא דרך חדשה לתקשר איתו כי עולים נושאים חדשים ונכנס עוד משהו לתוך הקשר ברמה מסוימת. אני מאמין שהרבה משפחות חוות את זה בצורה קשה. גם אצלנו זה לא היה מאוד קל אבל ידעתי שזו נירית ושיש בינינו קשר חזק".
"נירית חזרה בתשובה ואני בדיוק עברתי לתל אביב. הלכנו ממש לכיוונים שונים והרגשתי שהיו דברים שלא יכולתי לדבר איתה עליהם"
אורטל: "בחוויה שלי, במיוחד בהתחלה, זה כן השפיע. נירית חזרה בתשובה ואני בדיוק עברתי לתל אביב. הלכנו ממש לכיוונים שונים והרגשתי שהיו דברים שלא יכולתי לדבר איתה עליהם, ויותר מזה, היא האחות הגדולה, הערצתי אותה. היא הייתה משאב יקר לשיחה על זוגיות נגיד, ולא יכולנו לדבר על זה יותר. לקח לי זמן להבין שזו בסוף נירית אבל זה כן השפיע על היחסים ועד היום יש נושאים שמראש אנחנו לא נכנסות אליהם כי יש אי הסכמה".
רועי מזדהה עם אורטל ומספר: "אצלי יש עולם שהוא חצי מנוגד לעולם הדתי, שקשור ליציאה שלי מהארון. נירית שמעה על האקס שלי לא מעט אבל אני חייב לומר שהיו דברים שלא סיפרתי. זה לא שנמנעתי לדבר כי חשבתי שהיא לא תוכל להכיל אבל ידעתי שזה יהיה לה קשה".
נירית: "אני יכולה להכיל את זה. אולי לא ארצה שבעלי והילדים יהיו שותפים לשיחה, אבל אני יכולה להכיל את זה. מצד שני אני מבינה אותם שאולי לא נוח לדבר על דברים מסוימים, ואני יודעת שלפעמים מסתירים ממני דברים, אבל זה בסדר".
צילום: אלבום פרטילא מדברים על הכול (צילום: אלבום פרטי)
ואיך זה מבחינתך לשמוע שיש דברים משמעותיים שהם לא יכולים לדבר עליהם?
"יכול להיות שזה יוצר ריחוק אבל אני מבינה אותם ומכבדת את ההעדפה שלהם. הרבה פעמים אני חושבת מה היה יוצא מזה אם הוא היה אומר, ושאלו לא דברים ששווה להתעכב עליהם".
אורטל: "כשצריך לדבר על עניינים משמעותיים זה לא באמת ישפיע כי הבסיס הוא הרבה יותר חזק".
רועי: "נכון, כי כן דיברתי עם נירית על האקס שלי אבל לא באותה הצורה שדיברתי עם אורטל, כי יש פה שני צדדים שחוששים לגעת במשהו שאולי אין בעיה בכלל, אולי זה יותר ממקום של התחשבות".
טיפ ליחסים טובים?
אורטל: "זה מתחיל בבסיס שנבנה במשך שנים בבית אבל פתיחות, סובלנות וקבלה מאוד עוזרים".
גיא: "חשוב לא להסתמך על סטראוטיפים. כשמישהו חוזר בתשובה או יוצא מהארון ישר המחשבות רצות קדימה, מתוך מה שאנחנו חושבים שיהיה, וזה לא בהכרח ככה. ולכן, במקום לתת מקום למה אנחנו חושבים שזה אומר, לראות בתכלס מה זה אומר".
נירית: "הכול בזכות ההורים, שהדגישו כמה חשוב הקשר בינינו, ועדיין עושים את זה. זה תרם ליכולת שלנו להכיל ולכבד כל אחד איפה שהוא נמצא וגם היום זה עדיין נדרש מאיתנו וזה קיים".
רועי: "הרבה פעמים ניתן יותר מקום לשלילי מלדברים החיוביים - למה שהאדם הזה בשבילך, למה שהוא מסמל עבורך והוא יכול עדיין לסמל את אותם הדברים. אני מעריץ ואוהב את נירית על כך שהיא תמיד הלכה והולכת בדרך שלה, נאמנה למה שהיא חושבת ואוהבת".
אורטל: "נכון, היא תמיד הייתה ככה".
השיחה עם האחים חיזקה בי את ההבנה שכאשר הבסיס לקשר הוא טוב, כלומר יש חיבור אמיתי, הקשר מושתת על אהבה, חברות, הקשבה, סובלנות ולכל אחד מהאחים יש כלים טובים לקיום הקשר - יכולת לראות ולכבד את נקודת המבט של האחר ולשוחח על הדברים, יש סבירות גדולה יותר שהקשר יחזיק מעמד אל מול השינויים, ואף יתחזק ויתפתח.
המראיינת היא עובדת סוציאלית ובעלת המיזם "אחיות ואחים-מרכז לחיים" לחיזוק הקשר והתקשורת בין אחים ואחיות
17

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
16.

15.

14.

אחים יכולים להתחבק. אולי זה לא "מקובל" אבל אין שום בעיה עם זה. לא צריכים להתחבק ברחוב זה סתם לא מכובד. (גם בן עם בן... נעים יותר לשמור על איפוק ברחוב) החזרה בתשובה באה לידי ביטוי בעיקר שמירת שבת וכשרות. גם לובשים בגדים צנועים (שרוולים...) מאז שחזרתי בתשובה, האהבה עם האחים וההורים רק גדלה.

13.

12.

מה אתם מערבבים את המוח של האנשים ומטשטשים להם את הזהות ושוב מנסים בכול הכוח ליצור ניתוק בשם הדת , אנחנו אוהבים דתיים חילונים שחורים לבנים ורודים אחים ואחיות

11.

10.

9.

8.

7.

האח הגאה כשיאמץ ילדים, האם יוכלו ילדיו לבקר יחד עם בן זוגו אצל המשפחה הדתית ? איפה תהיה הפתיחות אז? ההצעה שלי היא לא לקבל את היד סימטריות הזו. החוזרים בתשובה צריכים להבין שהם לא יכולים לצפות מהצד החילוני תמיד לקבל אותם ושזה לא כביש חד סטרי.

comment-2-comment

אנחנו נפגשים בלי סוף ונהנים מאוד אחד מהשני. ברור שהילדים שלי מבינים שבחרנו בדרך שונה אך זה לא מונע מהם להכיר את האחיינים שלי. בקיצור, אלה ש"מסתכסכים" עושים זאת מסיבות אחרות. החזרה בתשובה לא מרחיקה. להיפך היא מקרבת. מניסיון...

6.

5.

4.

היהדות היום כבר לא דומה למה שהיה לפני 100 שנה ואפילו פחות.....

3.

איפה כתוב בהלכה שאחים צריכים לשמור נגיעה? זאת בטח הנפצה של איזה רב. גדלתי בבית דתי מאוד ומעולם לא שמעתי את זה. מקרבה ראשונה אין צורך לשמור נגיעה. שקר וכזב.

2.

נכון מבחינתם שיש שינוי מאז שהאחות חזרה בתשובה, אבל זה לא העיקר בחיים. אם זו הבעיה היחידה שיש לכם כתוצאה מהחזרה בתשובה מצבכם מצוין.

1.

לכל התגובות
0