44
טור דה טרנס

"אני משנה לאנשים את החיים. שונאים היו ויהיו תמיד"

אורון הוא טרנסג'נדר שמתעד את תהליך ההתאמה המגדרית שלו. בחשבון טיקטוק פופולרי הוא מעז לדבר גם על הנושאים הכואבים ביותר. איך התגובות? "הנוער הטרנסי מאוד אוהב ומכיל ומקבל, יש את אלה שאני משנה להם את התפיסה ויש את מי שמאחל לי למות. אני עושה את זה בשביל אלו שאני משנה להם את החיים ובשביל אלו שאני עוזר להם", הוא מספר בריאיון

מיכאלה חזני | פורסם:18/03/2022
"ברגע שהבנתי שחסרים ייצוגים של אנשים כמוני, לא רק ברשתות החברתיות, במדיה באופן כללי, החלטתי שאני הולך להיות הייצוג הזה", מסביר אורון ליאו-לב, בן 31 ממודיעין. אורון הוא טרנסג'נדר שמתעד בכנות מוחלטת את תהליך ההתאמה המגדרית שלו.
בחשבון שהולך וצובר פופולריות בטיקטוק, הוא לא חוסך בפרטים, ומשתף את הצופים בשלביו השונים של התהליך. בין היתר, הוא מתעד את תהליך שינוי הקול, עונה בביטחון לשאלות קשות כמו "מה יש לך בין הרגליים?", ומתעד את גופו לאחר ניתוח הסרת החזה.
אורון מתעד בטיקטוק את תהליך ההתאמה המגדרית שלו (כתבת: מיכאלה חזני)
"הסרטון הראשון שלי דיבר על זה שאני לא גבר ולא אישה, כי בהתחלה יצאתי מהארון כא-בינארי, לא יצאתי ישר כטרנס. הסרטון הזה התפוצץ והגיע ל-200 אלף צפיות בכלום זמן. לאט-לאט, התחלתי להעלות עוד ועוד תכנים שמתעסקים בתהליך שלי", הוא מספר.
כבר שנים שהקהילה הטרנסית נלחמת על נראות גדולה יותר במרחב הציבורי. אומנם בשנים האחרונות יש יותר אנשים טרנסים בתוכניות הטלוויזיה השונות, אולם רוב הייצוג בדרך כלל מתמקד בנשים טרנסיות, ופחות בייצוג טרנסי גברי. אורון מקווה להפוך לאחת הדמויות שמובילות את השינוי, ובהתחשב במספר הרב של התגובות שהוא מקבל, ניכר שהוא מצליח.
אתה מאוד כן ואפילו רדיקלי בתכנים שאתה מעלה. יש משהו שלא תחשוף?
"את הדברים האינטימיים יותר, כל מה שקשור למין עצמו, אני אשאיר לעצמי. שואלים אותי איך אני עושה סקס – זה למשל מסוג הדברים שאני לא אדבר עליהם, זה הגבול שלי".
צילום: ירון שרוןאורון ליאו-לב. יענה על הכול בפירוט חוץ משאלות על חיי המין שלו (צילום: ירון שרון)
אילו תגובות קיבלת בינתיים?
"יש את התגובות של הנוער הטרנסי שמחפשים וצמאים לדמויות לחיקוי, ומאוד אוהבים ומכילים ומקבלים. יש את אלה שאני משנה להם את התפיסה, למשל כאלו שהתחילו מלקלל אותי ולרדת עליי, ולאט-לאט עברו תהליך של קבלה והכלה, ויש אנשים שפשוט מוקיעים אותי, 'הייטרים' בטיקטוק. זה ברמה של איחולי מוות. אז המנעד הוא מאוד רחב, אבל אני עושה את זה בשביל אלה שאני משנה ובשביל אלה שאני עוזר להם. שונאים יישארו ויהיו תמיד".

עוף מוזר

מגיל צעיר הרגיש אורון שהוא חי בתוך גוף שזר לו. למפגש איתי הוא הביא אלבום תמונות משפחתי קטן, וכשהוא מדפדף בתמונות הילדות שלו, הוא מודה שלדמות שמביטה בו יש ריקנות בעיניים וקושי רגשי מאוד גדול ונוכח.
"אני חושב שהרבה דברים בילדות לא היו מובנים לי, אבל יש שיחה אחת שלא אשכח לעולם", הוא נזכר. "בגיל 9, עם החברה הכי טובה, ישבנו ודיברנו על זה שאני רוצה להחליף את האיברים שלי. לא היה לזה שום היגיון באותו הזמן, זו רק הייתה שיחה של 'הלוואי שתהיה לי את האופציה להוריד את החזה', והשיחה הזאת הלכה איתי המון שנים. יש בי תכונות נשיות, תמיד היו בי, פשוט בילדות לא הרגשתי בת. לא הרגשתי כמו הילדה הזאת שכולם רצו שאהיה, ונורא כיוונו אותי להיות".
איך זה בא לידי ביטוי?
"תמיד רציתי לשחק עם הבנים, תמיד רציתי שהם ישימו לב אליי, אבל היום, כשאני מסתכל על זה, אני רואה שזה היה הרצון להיות אחד מהם, וזה לא קרה. היו תקופות שרציתי את תשומת הלב שלהם בקטע של בת שרוצה שיתעניינו בה, ובגלל שהחברה נורא רצתה שאני אהיה משהו מסוים, שאני אראה בצורה מסוימת, הלכתי בהארדקור לשם. המון שנים של התנהגות מאוד מינית וקיצונית, משהו מאוד לא מותאם חברתית.
"גם מבחינת לבוש, תמיד חיפשתי נגיד את הבגדים היותר גדולים. כל הדברים שהחברה רצתה שיהיו לי כמו חזה, הם דברים שלא הרגשתי איתם בנוח. ניסיתי תמיד להצניע, כמה שיותר להסתיר את הנראות שלי. חוויתי המון בריונות כי תמיד הייתי עוף מוזר. לא ידעתי לתמלל שמה שאני באמת רוצה להיות זה גבר".
צילום: ירון שרון"חוויתי המון ביריונות". אורון ליאו-לב (צילום: ירון שרון)

לצאת מהארון בלב שלם

כל להט"ב יגיד לכם שהיציאה מהארון נעשית בשלבים, ולא פעם יש לחזור עליה שוב ושוב עם אנשים חדשים. אותו תהליך קורה בצורה מועצמת יותר אצל אנשים טרנסים. "יצאתי בהתחלה מהארון בתור לסבית בכלל, בגיל 25. זה נגיד התקבל מאוד בקלות", הוא נזכר.
הרצאה שנכח בה במסגרת "איגי", ארגון הנוער הגאה, הפכה לנקודת מפנה בחייו. ההרצאה עסקה בטרנסיות, ובמהלכה נתנו לכל משתתף להגדיר לעצמו לשון פנייה. אורון באופן אוטומטי הגדיר את לשון הפנייה אליו כזכר, ולפתע כל החלקים בפאזל של החיים שלו הסתדרו.
"הייתי דראג-קינג, שזה פרפורמנס של גבר מאוד מוחצן. אבא שלי נורא נבהל מזה ואמר לי, 'רק אל תהפכי להיות גבר'. עוד לפני שבכלל העזתי לצאת מהארון, הוצב שם גבול של 'אל תעשי את זה"
"התחלתי לתקשר בלשון זכר והבנתי שאני יכול להיות מי שאני ומה שאני רוצה להיות", הוא נזכר בהתרגשות. "לאט-לאט הרחבתי את המעגלים עד שהגעתי למצב שאני יכול לצאת מהארון בלב שלם. זה לקח תהליך לפחות של שנה מהרגע שהבנתי, לרגע שבאמת יצאתי בפני כולם מהארון".
אורון מספר שתהליך היציאה מהארון, שהתחיל כשהיה בן 27, התקדם טיפין-טיפין. "טפטפתי אינפורמציה, באתי וסיפרתי לאנשים מה זה טרנס, עד שבשלב מסוים תפסתי מספיק ביטחון ואמרתי, 'או-קיי זה אני, זו ההגדרה שלי. אני גבר טרנס'. שלב לפני זה התחלתי לעשות דראג. הייתי דראג-קינג, שזה פרפורמנס של גבר מאוד מוחצן. אבא שלי נורא נבהל מזה ואמר לי, 'רק אל תהפכי להיות גבר'. עוד לפני שבכלל העזתי לצאת מהארון, היה שם כזה גבול של 'אל תעשי את זה'".
צילום: ירון שרוןלאבא שלו היה קשה יותר לקבל את השינוי. אורון ליאו-לב (צילום: ירון שרון)
איך היחסים שלכם היום?
"אבא שלי - נורא קשה לו לקבל את זה עד היום. אני חושב שמנטאלית יש שם משהו שלא מצליח להבין, אז עד היום זה תהליך מולו. גם עכשיו. אצל אמא שלי זה היה עניין של רגע להבין איך היא מתמודדת. היא תמיד חלמה שיהיו לה בן ובת, ובאמת הרבה שנים היא חיה במחשבה שיש לה בן ובת, ופתאום החלום הזה משתנה בגיל 30. אז אני מבין אותה, אני מקבל את זה שזה קשה לה, ושיש אפילו איזה צורך להתאבל על הילדה שהיא תמיד חלמה שתהיה לה".
את השינויים הפיזיים החל אורון לעשות ממש לאחרונה. לפני שנה וחצי הוא התחיל לקחת הורמונים ולפני חודשיים הוא עבר ניתוח להסרת החזה. מעבר לשינויים החיצוניים הנראים לעין, אורון מתרגש מהשינוי שמתחולל בו בפנים. "אחד הדברים הכי נפלאים שקורים לי זה להסתכל במראה בפעם הראשונה ולזהות את עצמי, וזה לא קשור רק לנראות החיצונית. זה משהו שמתיישר כזה בקו אחד עם הרגישויות שלי, עם המחשבות. פתאום הכול מסתדר. פעם הייתי בוכה הרבה. היום זה לא קורה כמעט".
אתה לא בוכה כמעט בגלל ההורמונים?
"אני אגיד משהו על ההורמונים, שהוא הכי לא פוליטיקלי קורקט, אבל אני מת על זה. אשכרה יש לך חרמנות שמובנית אצל גברים, משהו בהורמונים שקורה על אוטומט. גברים טרנסים הרבה פעמים יתביישו לדבר על זה, אבל זה קורה. החרמנות היא אחרת אצל גברים ואצל נשים, חוויתי את שניהם, ובתור מי שחונך כאישה כל חייו, אני יודע שגם אם יש לי את החרמנות המטורפת הזאת, אני עדיין יכול לשים לעצמי גבולות.
"אני חושב שאנחנו גם לומדים להשתיק את עצמנו. שבשל העובדה שגדלנו כנקבות, כנשים בחברה, אנחנו הרבה פעמים נקטין את עצמנו, נשתיק את עצמנו, נלמד לתפוס פחות מרחב ומקום".
"תמיד אומרים לנו שזו בחירה, אבל אני לא בחרתי שאבא שלי לא יוכל להסתכל בעיניים. אני לא בחרתי לפחד ללכת ברחוב. לא מזמן כתבו לי בטיקטוק שיורידו לי את המכנסיים ברחוב כדי לבדוק מה יש לי בין הרגליים, אני לא בחרתי את הדברים האלה"
אתה יכול להצביע על האתגר הכי קשה שהיה לך בתהליכי היציאה מהארון וההתאמה המגדרית?ֿ
"אני חושב שהפן המשפחתי. חוסר קבלה הוא משהו שהוא מפחיד ברמה שהוא יכול לשרוף לך את הנשמה. הידיעה שאנשים יכולים למחוק אותך ברגע רק בגלל הזהות שלך, ושזה בא פתאום באמצע החיים, זה היה מבעית ואני לא מאחל את זה לאף אחד.
"תמיד אומרים לנו שזו בחירה, אבל אני לא בחרתי שאבא שלי לא יוכל להסתכל בעיניים. אני לא בחרתי לפחד ללכת ברחוב. לא מזמן כתבו לי בטיקטוק שיורידו לי את המכנסיים ברחוב כדי לבדוק מה יש לי בין הרגליים, אני לא בחרתי את הדברים האלה".
לכתבה זו 44 תגובות
הוספת תגובה
44

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
34.

33.

מאחלת לך את כל הטוב שבעולם כי אתה ראוי לו

32.

כל הכבוד על האומץ להיות מי שאתה ולהיות נאמן לעצמך למרות חוסר התמיכה של המשפחה והסביבה. זהו תהליך מורכב ולא פשוט ואף אחד לא עובר אותו בגלל טרנד או בגלל שמתחשק לו - כאמא לילד טרנס אני יודעת כמה חשובה התמיכה של המשפחה ואני רק יכולה לתאר לעצמי כמה קשה להתמודד עם התהליך הזה לבד ולדבר עליו בפתיחות כזאת מתוך רצון לעזור ולהוות השראה לטרנסים נוספים. מאחלת לך שתמיד תהיה מי שאתה, נאמן לעצמך, שתהיה מאושר ומקווה עבורך ועבור משפחתך שיבינו באיזשהו שלב - שתמיכה בילדים שלנו היא לא רק במה שנוח לנו אלא נמדדת דווקא ברגעים הקשים. שיהיה לך המון בהצלחה

31.

אתם חיים את החיים שלכם, ולא של אחרים! אף אחד לא יחיה את החיים שלכם במקומכם, ואף אישור מאחרים לא יעשה את החיים שלכם למאושרים יותר מאשר האישור שלכם!

30.

כואב לי לקרוא את התגובה של אבא שלך. אנשים מתבלבלים וחושבים שהילד שלהם הוא הרכוש שלהם, ואם הוא לא עומד בסטנדרטים שלהם אפשר להשליך אותו כחפץ. צר לי על התגובות החשוכות והשונאות. מודה שלפני שהילדים שלי יצאו מהארון גם אני חשבתי שזה משהו ששולטים בו, שבוחרים בו. אי התאמה מגדרית, gender dysphorie, היא בעיה רפואית. היא חוסר התאמה בין המח למגדר של הגוף. אין כאן שליטה או בחירה, אלא כאב גדול . המחיר על התהליך ההכרחי הזה הוא כבד מאוד ולכן רק מי שהוא באמת כזה עובר את התהליך הרפואי. כל אחד מאותם אנשים, אם היה יכול לחיות בשלווה במגדר המקורי שלו- לא היה עושה את השינוי. המחיר שהם משלמים הוא גדול וקשה , גם רפואית אבל בעיקר חברתית, בגלל חוסר ההבנה של האחרים למצבם. חיבוק גדול, אתה נפלא.

29.

28.

רק לשאול אותם קומץ שאלות בסיסיות על העולם לפני שהם שולחים תגובה, כמו האם אתה מבין את ההבדל בין מין למגדר לנטיה מינית, גבר לזכר, ההבדל בין אישה לנקבה, אתניות לגזע, מה זו הבניה חברתית ומה זו ביולוגיה, מה ההבדל בין בקשה לכבד לבקשה לכפות... דברים שהם יותר בייסיק מלדעת לקרוא שעון או לשרוך שרוכים. מצד שני, זה ישאיר רק את האנלפביתים שכל חייהם קראו רק ספרות קודש (או במקרה הכי מופקר, איזה איין ראנד).

27.

26.

כמו שלך יש את החופש להחליט על עצמך, לאחרים יש את החופש לראות בך כבן (או כבת), והן לאבא שלך. הבחירה לעשות שינוי בידיך, אבל היא לא כופה על הכלל.

comment-2-comment

25.

שים זי"ן על כל המבקרים למיניהם. זה מה שהביקורת שלהם שווה.

comment-2-comment

24.

הכי חשוב להיות עצמך ולא לפחד.

comment-2-comment

היא אשה, נקבה. לא משנה איך היא נראית או מתלבשת. לקרוא לעצמה "גבר" זה שקר. אין שום כבוד בשקר הזה.

23.

comment-2-comment

מצד אחד רב שנהל ביד רמה ובלי למצמץ למאות אלפי אנשים את החיים (להגנתו ייאמר שהם הלכו אחריו כמו כבשים. "למען לימוד תורה", בטח). מהצד שני, מישהו שהיה צריך להיאבק כדי לנהל את חייו האישיים כראות עיניו. אגב, אין שום קשר בין מגדר לסקס או ליבידו, הוא לא החליף מין בשביל הסקס. אתה פשוט בור וצר אופקים מכדי להבין את ההבדל. יש כמה שנים טובות של קריאה והפתחות לעולם כדי שיהיה אפשר להסביר לך בכלל.

comment-2-comment

שנכנסת לכאן ולא התרכזת באבל שלך

22.

אבל יש בעיות לאותם אנשים שלעצמם, גם בגלל שהחברה לא יודעת איך להתייחס אליהם אבל גם ובעיקר פנימית, כי אי אפשר לעבור תהליכים כאלה בלי בילבול. הטרנסים והטרנסיות שיצא לי לפגוש היו אנשים מבולבלים, כואבים ולפעמים כועסים. בתור שכאלה היה קשה איתם, למרות הצדדים הטובים והמעניינים שיש באישיות של כל אחד. לכן זה משהו שלא הייתי מאחל לאף אחד, כמו שלא הייתי מאחל לאף אחד בעיות רפואיות או כספיות. "גאווה" היא מילה נורא מוזרה בהקשר הזה. אני יכול רק לאחל לאנשים שהכרתי רגיעה פנימית והבנה שאף אחד אינו אשם בבעיותיהם, כך שיהיה פשוט יותר לאחרים לקבל אותם.

21.

כבוד והערכה מקבלים ולא דורשים , לצערי כל אותם WOKE במיוחד בארה"ב יש דרישות כגון PRONOUNCE חסרי הבנה ועד "אני אישה למרות שהוא גבר", מנסים לכפות את עצמם בתחרויות ספורט בכוח ולא בהבנה , דבר שכזה גורם לאחרים ריחוק ולכן קשה ליותר לאנשים בעלי פן שונה לנסות לשנות דעות של אנשים כלפיהם,

20.

19.

וחבל כי יש הרבה טרנסים שבסוף מתחרטים על התהליכים הפיזיים, ואז כבר מאוחר מדי

18.

למזלינו, דעתכם הענייה לא חשובה. שכל אחד יעשה מה שפאקינג בא לו. תתעסקו בעניינים שלכם. יא מרובעים משעממים

17.

16.

את המושג התאמה מגדרית למדתי מנינה, דרך הסיפור שלה. כנראה דברים לא משתנים כל כך מהר. אבל מספיק שהם נמצאים בסביבתנו, הם יכולים לעזור לכמה לבבות שפחות מוצאים את הכח. והחיבוק הדרוש כדי להרגיש שלמים עם עצמם , תודה עם הכתבה , החשיפה , האומץ וסליחה בשם כולם על האנשים הקטנים שמנסים להקטין ולהרוס עולמות נפשיים

15.

כל הכבוד על האומץ להראות את מי שאתה

14.

לא מבינה את כל הנגד... לא מתאים לכם אל תהיו טרנסים... סך הכל בחירה אישית שלו

13.

12.

11.

10.

תמשיך להילחם ותמשיך בדרך שלך ושים פס על כל ההייטרים!

9.

הסבל לא פוסח על אף אחד מהם. הוא מתמשך. הלוואי שהמדע ילמד לזהות את התופעה עוד בזמן ההריון ויוכל למנוע סבל הדדי. ליבי עם כולם.

8.

7.

ובעיקר מהוות דוגמה רעה לצעירות מהן. היא לא גבר, היא אשה תמיד הייתה ותמיד תהיה אשה לסבית, ממש לא גבר. היא לא יכולה להיות גבר כמו שגבר לא יכול להיות אשה. פעם דיברו על זה שעדיף לבנאדם לקבל את עצמו, היום מעודדים שקרים עצמיים בליוויי תרופות מסוכנות ומיותרות לגמרי. עצוב מאוד.

6.

חיבוק ענק . תן למי שצריך להתפוצץ - שיתפוצץ

5.

comment-2-comment

לא לקבל, לא לכבד אחר שלא פגע בך: זו מופרעות.

4.

3.

לא מבין את הצביעות - אדם שהיה רוצה לשנות את הגזע שלו בניתוח פלסטי כי הוא לא מרגיש "שחור" בפנים היה גורר גל של תגובות נאצה נוראיות מכל חסידי הפוליטיקלי קורקט. למה אדם שלא מוכן לקבל את המגדר שלו ואת הגוף שלו זוכה לגלים של תמיכה ואהדה מאותם נבלות?

comment-2-comment

פחות מעניין מה אתה לא מבין , כי זה בערך כלום. אז למה להתערב ולהביע דיעה ??

2.

מה שמישהו מרגיש זה קדוש וחייבים להתעלם מהמציאות בשביל לא להעליב

comment-2-comment

אנשים לוקחים את החיים ברצינות מדי, העולם משתנה מ"דרך אחידה" שכולם צריכים לעבור ל- הגשמה עצמית, להמציא את עצמך, לחיות את החיים שלך. אז מתחילים לראות "תופעןת" שלא מתיישבות בשכל הישר לכולם ולא מסתדרות עם מה שחונכו - אבל אין זה אומר שזו לא הדרך. אנשים צריכים ללמוד לשחרר, כל עוד זה לא החיים שלך בכלל לא ברור על מה הביקורת. חיה ותן לחיות ושחרר במוח את הפחד להתקדם ולהכיר דברים חדשים.

1.

איזו רשעות ואנוכיות לדון את אביך? את לא בחרת שאביך יסתכל עלייך בצורה כזו??? גברתי את לא הבן שלו... את הבת שלו!! מגיע שד לוקח את הבת, חותך לה ציצים שם לה שפם ועכשיו אבא חייב להאמין שאתם אותו אחד??? מי הכופה פה? מי מכריח את מי לשנות את דפוסי דעיו? מי פה בעצם חשוף לביריונות מצד מי? אלוהים מעניק למישהו בת... והחברה כלכך טובה, בריאה, ונאורה שקשה להם להבין את טרוניית האב..ממש חברה מתוקנת.. (ציניות כן) מאחל לך שיום יבוא ואביך יסלח לך על מה שרשמת עליו... הבמה שקיבלת פה אולי מעלה לך קצת את הביטחון העצמי.. את מאמינה שאת דוגמא לילדים אחרים.. אבל תזכרי מי שנולדה עם פוט-נקבה! נולד עם פין-זכר!

comment-2-comment

מדבר את הסיפור שלי. אוהב אותו הכי בעולם אבל כן קשה להגיע לניתוק כזה על הרגע הזה

comment-2-comment

צר לי עליך. נולדים ככה. בתור הורה לילדה טרנסית, אני רוצה להגיד שזו בדיוק ההגדרה של אהבה ללא תנאי. מה שמשנה זה הבן אדם, לא מה שיש לו או לה בין הרגליים. מאחלת לאורון אושר ובריאות ולאבא שלו הכלה וקבלה. וגם לך הכלה ובריאות

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה