7
יומן הטיולים פרויקט 850 660

נחלים צלולים ובריכות סלע: אב

טיול אל "בריכות גן העדן" של נחל כזיב שבגליל המערבי וטבילה בבריכת המשושים המיוחדת שבגולן. אלו הטיולים המומלצים לחודש אב (יולי-אוגוסט), ואתם מוזמנים לגזור, לשמור – וכמובן לטייל. יומן הטיולים, פרויקט מיוחד

תמונה כללית
גלעד כרמלי | עודכן: 15/07/2021
תמונה כללית
טיול ב"בריכות גן העדן" של נחל כזיב (צילום: צור מוסרי)
אין דרך טובה יותר להעביר יום קיץ לוהט מאשר להתמקם באיזושהי פינת צל לאורכו של נחל כזיב או ליד בריכת המשושים - ולהיכנס לטבילה אחר טבילה במים הצוננים. אלו הטיולים המומלצים לסוף יולי ותחילת אוגוסט.
תמונה כללית
נחל כזיב שבגליל המערבי הוא אחד מנחלי החוף הבודדים בישראל שמימיהם נותרו לא מזוהמים. סביבתו היא שמורת טבע, ובה גם אתרים ארכיאולוגיים כמו מבצר מונפור המרשים, תצפיות נוף מרהיבות, מעיינות צלולים וצמחים נדירים.
צילום: אמיר ירחיאחת מ"בריכות גן העדן" בנחל כזיב (צילום: אמיר ירחי)
צילום: איילה מוסרינחל כזיב (צילום: איילה מוסרי)
בשמורה מתקיימת גם אוכלוסיית יחמורים מרשימה, בזכות פרויקט של רשות הטבע והגנים להשבתו אל הטבע של היחמור הפרסי לאחר היעלמותו מארץ ישראל – והכל בלב חורש טבעי וירוק לאורך כל ימות השנה.
צילום: סוכנות ג'יני, מערך ההסברה קקמבצר מונפור, מעל נחל כזיב (צילום: סוכנות ג'יני, מערך ההסברה קק"ל)
צילום: אמיר ירחי, באדיבות אוצרות הגלילמסלול רטוב ב"ג'ונגל" של עין חרדלית (צילום: אמיר ירחי, באדיבות אוצרות הגליל)
צילום: גלעד כרמליפרפר חומית היבלית בשמורת נחל כזיב (צילום: גלעד כרמלי)
הנחל מציע מגוון מסלולי טיול ברמות קושי שונות, וברובם ניתן גם ליהנות מרחצה במים – החל ממסלול ה"מיני ג'ונגל" של עין חרדלית, דרך המסלול היפהפה בין המפל השוצף בעין זיו ל"בריכות גן העדן" של עין טמיר, ועד למסלולים ללא מים כמו מסלול מערת המקדש שחולף ליד תבליט "האיש שבקיר" המסתורי.
למדריך המלא לטיולים בנחל כזיב – הקליקו.
תמונה כללית
נחל משושים הוא הנחל הצפוני ביותר בשמורת יער יהודיה שברמת הגולן. כמו הנחלים זוויתן ויהודיה, גם נחל משושים יוצר קניון בזלת מרשים ובו מפלים וברכות.
גולת הכותרת של הנחל היא בריכת המשושים המפורסמת – והמסלול אליה קל וקצר יותר מהמסלולים של הזוויתן והיהודיה, ולכן מתאים גם לימי הקיץ החמים.
צילום: מנו גרינשפןמסלול קל וקצר. בריכת המשושים (צילום: מנו גרינשפן)
הבריכה הגדולה מוקפת מצוק הבנוי מהמוני משושי בזלת, אשר ניצבים על דפנותיה ויוצרים מראה מרשים ומיוחד. תופעת זו נוצרה מזרמי לבה שהתקררו והפכו לסלעי בזלת בתהליך איטי. כשהתגבשות החומר למוצק נעשית לאט-לאט ובלא הפרעה, הצורה הנוצרת היא משושה.
המסלול הקלאסי של נחל משושים הוא "שביל הבריכה" המתפתל בין עצי אלון התבור, שאורכו כ-2 ק"מ, והוא מסתיים בבריכת המשושים. מדובר בכ-20 דקות הליכה במורד הקניון אל הבריכה, ו-30 דקות חזרה בעלייה באותה הדרך.
צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגניםבריכת המשושים (צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים)
לפני שמגיעים אל הברכה מומלץ לפנות במעלה הנחל אל גשרון החוצה אותו, וממנו אפשר לצפות על המים השוצפים בנקיק הנחל הצר.
מטיבי לכת יכולים לחילופין לבחור ב"שביל הנחל", שמוביל גם הוא אל בריכת המשושים לאחר כ-3 ק"מ של הליכה במקביל לערוץ הזורם של נחל משושים וכולל טיפוס על גדת הנחל בעזרת יתדות. לאחר ההגעה לבריכה והבילוי בה אפשר לחזור אל רחבת החניה דרך "שביל הבריכה".
בווייז יש לנווט אל "שמורת טבע נחל המשושים". ההגעה היא דרך כביש 888, צפונית לחד-נס. הכניסה לשמורה בתשלום: 22 שקלים למבוגר, 9 שקלים לילד.
למדריך המלא לטיולים ביער יהודיה - הקליקו.
פורסם לראשונה: 01:12, 19.10.20
לכתבה זו 7 תגובות
הוספת תגובה
7

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
7.

6.

פשוט כתבה מהממת

5.

4.

3.

שאני אבין, הם נעלמו???

2.

אין פיקוח הגל מלא חיתולים ולכלוך סכנה בריאותית

1.

אני מאוד אוהבת לטייל ורוצה לרכוש מנוי 'מטמון' לביקור בשמורות טבע ופארקים לאומיים,אבל אין לי אפשרות להוציא רשיון נהיגה אז אני לא יכולה להגיע לכל המקומות הנהדרים הללו. למה משרד התיירות לא דואג לתחבורה ציבורית? מה הרעיון לשווק לנו מקומות שאי אפשר להגיע אליהם??

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה