132
צילום: EPA / Emirates News Agencyצילום: EPA / Emirates News Agency

החלטנו אחרת اخترنا بشكل مختلف

טור מיוחד ומשותף לשר החוץ יאיר לפיד ולשר החוץ של האמירויות בן זאיד מתפרסם היום ב"ידיעות אחרונות" ובעיתון "נשיונל" באיחוד האמירויות. "שלום הוא דרך חיים. הטקסים שערכנו השבוע אינם סוף הדרך - הם רק ההתחלה"

יאיר לפיד ועבדאללה בן זאיד אל נהיאן | פורסם:01/07/2021
העולם ציפה שההבדלים בינינו הם שיגדירו אותנו. אחד מאיתנו יהודי, והשני מוסלמי. אחד מאיתנו ישראלי, והשני ערבי. התכונות האלה עיצבו אותנו כבני אנוש, אך יותר מזה - הן הציפו שאלה שעולה שוב ושוב: האם העבר קובע את העתיד, או שמא אנו אדונים לגורלנו?
בשבוע בו נערך ביקור רשמי ראשון של שר ישראלי באיחוד האמירויות, ובמהלכו חנכנו שגרירות ואת הקונסוליה של ישראל באיחוד האמירויות, זוהי הזדמנות לשאול את השאלה שוב, ולהחליט לענות עליה.
כשאיחוד האמירויות וישראל חתמו על הסכמי אברהם ההיסטוריים ב-2020, הן החליטו לצעוד בדרך אחרת. ביסוס היחסים הדיפלומטיים הוא מאמץ משותף של שתי המדינות להגדיר השקפת עולם חדשה שתשפיע על האזור כולו, שבמרכזה החתירה לשלום, ליציבות, לביטחון, לשגשוג ולדו קיום בין שני העמים שלנו. הנחישוּת שלנו לממש את ההסכמים נובעת מההכרה שיש לנו הרבה מטרות משותפות, והבולטת שבהן היא המחויבות שלנו ליצירת עתיד טוב יותר לדורות הבאים. אם יש לנו הזדמנות לבנות עולם של שלום למענם, אסור לנו להחמיץ אותה.
לפיד בפגישה עם שר החוץ עבדאללה בן זאיד (צילום: עוז אביטל, לע״מ)
חנוכת שגרירות ישראל באבו דאבי וקביעת מזוזה (צילום: עוז אביטל, לע״מ)
אין ספק שאנו ניצבים בפני אתגרים גדולים. השלום שהמדינות שלנו בחרו בו מתקיים על רקע התפרצויות של אלימוּת וקיצוניוּת באזור המאופיין בדינמיקה דיפלומטית מורכבת ובאינטרסים כלכליים כבדי משקל. הגישה שלנו היא לפעול בראש ובראשונה למען שיח פתוח בין שני העמים, אבל יהיה עלינו להתגבר על כוחות שינסו לחתור תחתנו. ואף על פי כן, אנו מאמינים בלב שלם בכוחן של החלטות אמיצות שמציבות את טובת אזרחינו בעדיפות ראשונה, ומקווים להמשיך לעודד עוד מדינות באזור לבחור בדרך המובילה אל השלום.
היתרונות בהשכנת שלום יציב ברורים לכל. ביסוס היחסים בין איחוד האמירויות לישראל הביא לשגשוג רב: צמיחה כלכלית, חילופי תרבויות ושיתוף פעולה פוליטי בין המדינות. אנחנו עדים למשלחות עסקיות שבחנו הזדמנויות מבטיחות להשקעה ולמסחר בשלל ענפים: בריאות, תעופה, חקלאות, חינוך, אנרגיה, טכנולוגיה, תיירות, ועוד. אנחנו עדים לשיתוף הפעולה הצמוד בינינו במחקר ופיתוח של חיסונים לנגיף הקורונה, ולראיה: ישראל ואיחוד האמירויות מובילות את המאבק במגפה, ושיעורי המחוסנים בהן הם מהגבוהים בעולם. כעת שתי המדינות מחויבות לשיתוף ידע ומומחיות עם מדינות אחרות כדי לתרום למאמץ הבינלאומי לנצח את מגפת הקורונה.
יאיר לפיד לאחר הנחיתה באבו דאבי (צילום: עוז אביטל, לע"מ)
זאת ועוד, שתי המדינות שלנו שמחות לשתף מהמשאבים שלהן בתחומים כגון טרנספורמציה דיגיטלית, ערים חכמות, סייבר ובינה מלאכותית. צמיחה בענפים האלה תביא תועלת רבה לצעירים, תקדם את רווחת האזרחים, תגביר את התחרות בשוק ותכין את המדינות שלנו לעתיד.
בכפוף להסכמים הכריזו איחוד האמירויות, ארצות הברית וישראל על הקמתה של קרן אברהם. דרך הקרן יוכלו ארה"ב (באמצעות ה-DFC, התאגיד הבינלאומי למימון פיתוח), איחוד האמירויות וישראל לנייד יותר מ-3 מיליארד דולר להשקעה בשוק הפרטי ולפיתוח יוזמות שיקדמו שיתוף פעולה כלכלי אזורי ויביאו לשגשוג במזרח התיכון ומעבר לו. יוזמה זו תייצר הזדמנויות חסרות תקדים לתושבי האזור.
בימים אלו שתיים מהתרבויות המתקדמות והדינמיות בעולם החלו לבנות יחד מנוע עוצמתי של קדמה והזדמנויות חדשות -לא רק למען איחוד האמירויות וישראל, אלא לטובת האזור כולו. החזון הזה משותף לנו וחשוב מאין כמותו. אזרחי איחוד האמירויות וישראל רוצים לחיות בעולם של שלום. כדי להגשים את החזון הזה עלינו לעבוד קשה, ליצור הזדמנויות למגעים משותפים ולעודד אחרים להצטרף אלינו. את המאמץ הזה אפשר לקדם רק באמצעות שיתוף פעולה רב צדדי בין מדינות החולקות את המחויבות שלנו להשקעה בשיתוף פעולה במקום בעימותים.
אמנם הסכמי אברהם הם הראשונים מסוגם באזור, אך אנחנו מאמינים שהם מתווים דרך להסכמים נוספים, לעתיד שבו הבדלים אינם מכשול בדרך להידברות. ככל שהעשייה צוברת תאוצה, אנו נזכרים שלפעמים ההחלטות המכריעות מכולן הן ההחלטות הנראות לנו קשות, ואולי אף בלתי אפשריות.
שנינו רוצים לחיות בעולם שהשלום בו אפשרי. עלינו לעבוד קשה ולעבוד יחד - עם אזרחינו וזה עם זה. כדי להגיע לפתרונות ארוכי טווח ובני קיימא לבעיות באזורנו, נמשיך להוביל את חזון השלום בכל מאמצינו לבנות עולם טוב יותר למען ילדינו. שלום אינו הסכם שחותמים עליו. שלום הוא דרך חיים. הטקסים שערכנו השבוע אינם סוף הדרך - הם רק ההתחלה.
We chose a different path - that of peace
 اخترنا بشكل مختلف. اخترنا السلام
 בחרנו אחרת. בחרנו בשלום
לכתבה זו 132 תגובות
הוספת תגובה
132

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
70.

comment-2-comment

comment-2-comment

69.

You lead us to a better path and true enlightment. Accepting and loving people who are different than us. You are amazing.

68.

67.

אף אחד בממשלה הזו לא בכיוון. לא מעניין אותנו כלום אם הקורונה זוקפת ראש. לא יעזור שום הסכם אם הקורונה תתפשט פה שוב. ומ-3 ביום עברנו ל-300 אז תתעורר יאיר. אתה יו"ר המפלגה הגדולה בכנסת!!צריך צעדים מיידיים היום!! לא מחר!!

66.

65.

64.

63.

כאשר קוראים את הדברים הכלליים, אי אפשר שלא לתמוך ולהתלהב. ובכל זאת מתגנב החשש בלב שמא ייפתח פתח, ולו הצר ביותר, לחלוקת הארץ. מול הדרישה הזאת של העולם הערבי בכלל יש צורך בכוח עמידה ונסיון. האם יש ללפיד את שניהם? ימים יגידו...

62.

comment-2-comment

למה יש סיבה לחשוב שהממשלה הנוכחית תעשה שלום עם סעודיה? נחיה ונראה.

comment-2-comment

61.

בלי הממשלה הזאת עוד היו מקשקשים על עיסקאות מטוסים.

60.

מקווה שביבי מצטער שמנע מהשרים לצאת לאמירויות והתעקש שהוא יהיה הראשון עד ששרה תחלים לא הסכים בלעדיה ובסוף הם כבר לא רצו להיות חלק מתעמולת בחירות, אז הוא נתן בגלל עקשנות ללפיד את הכבוד מקווה שילמד מזה לקח,

59.

comment-2-comment

העם לא עם מפלגת המחורבנט

58.

comment-2-comment

comment-2-comment

57.

עם ביבי היה יותר טוב

comment-2-comment

comment-2-comment

56.

שחצן קטן, איזה זלזול היה מול נתניהו שהביא את ההסכמים אז לפיד בחר אחרת? אחרת ממה? מההסתה שלך? בחיים לא חשבת דבר כזה אז אל תתהדר בנוצות שלא שלך. אתה כלום

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

טראמפ הביא את ההסכמים

55.

54.

comment-2-comment

סבבה בזכותו נו ו...? אז להתחוות לפניו? הוא היחד שעשה אי פעם משהו כזה מטורף??...סבבה אמרו שזה בזכותו ובזכות טראמפ ותודה רבה באמת ויאללהצלהמשיך להתקדם...

comment-2-comment

53.

ויש לו חגורה שחורה בקראטה.

comment-2-comment

comment-2-comment

52.

51.

היה כאן שר חוץ קודם שלא קיבל קמצוץ קרדיט על ההסכמים, ככה זה שהראש ממשלה שלך חותך לכל משרד במדינה את הידיים ואת הרגליים. בממשלה הזאת נתחיל לשמוע שחברי כנסת שהם לא ביבי הגיעו להישגים. אמנם זה קשה לשמוע שהישגים של אדם אחד פתאום מתחלקים בין 61 אנשים, קשה להשמיט הרגלים רעים של 12 שנה...

50.

לשלום בין האנשים .ככה עם ירדן ומצרים. השלום הוא לעולם לא יהיה בין האנשים .

49.

לעשות את זה יותר.

48.

comment-2-comment

47.

46.

comment-2-comment

אם לא תפנימו שביבי כבר לא בכיסא, תמשיכו לשנוא ולחיות בהזיות... לפיד בנט -זה ימין ומרכז. איזון מצוין*

comment-2-comment

45.

הממשלה הזאת שכל הזמן צעקה שממשלתו של נתניהו נכשלה כל מהלך מוצלח שלהם קשור לנתניהו הם רוכבים על ההצלחה והכוחמנ של נתניהו.בכל מה שקשור אליהם הם כישלון חרוץ .הקורונה פרצה שוב איזה אפסים

comment-2-comment

comment-2-comment

אמת ויציב

44.

וזאת בלי לקבל פרסי נובל לשלום. הבנאדם צריך ברצינות לחשוב לרוץ לנשיאות ברה"ב בשלב כלשהו.

43.

תגידו עכשיו יפה שטראמפ היה הנשיא הכי טוב של ארה'ב

comment-2-comment

כך אומרים רב גורמי הבטחון בישראל, הסכם עדיף על לא הסכם. וטראמפ היה נשיא גרוע לארה"ב, פערי העוני, הקורונה שם התרחבו בצורה משמעותית. לישראל הוא היה סך הכל בסדר חוץ המעניין האיראני, הסכמי שלום דבר מבורך.

42.

41.

ארהב מספקת חמקנים מתקדמים למפרציות, והן מנרמלות יחסים עם ישראל.

40.

מי אתה בכלל?לא עשית כלום חוץ מלרכב על הגב של מישהו ביינתיים

comment-2-comment

39.

comment-2-comment

אין אח ורע לכמות הזמן הזאת בפוליטיקה למעט משטרים כמו של אסד ופוטין.

comment-2-comment

ביבי רק ניצל את פרי פעילותם של טראמפ וחתנו להאדרת עצמו. תרומתו של ביבי - קצ״א כפונדקאי להעברת הנפט מאילת לאשקלון. מוקש שעוד יתפוצץ לנו בפנים.

comment-2-comment

comment-2-comment

ביבי לא עשה כלום. הקרדיט של קושנר והמלך טראמפ. נקודה.

comment-2-comment

נזרק? נתניהו הינו פוליטיקאי מושחת, אדם שאף אחד לא מאמין לו, בארץ ובעולם. פוליטיקאי שלקח את הליכוד כבת ערובה ומרבה רע בחברה הישראלית.

38.

צריך להיגמל מהציניות לפעמים, כל הכבוד!

37.

36.

לא סבלו את ביבי השחצן,ולא סתם סרבו לבקשות ביבי לעשות תיאטרון בחירות עכשיו באים לעבודה,ותראו ותשמרו שיתוף הפעולה יהיה מדהים. זו ממשלה שיותר מתאימה להם

35.

comment-2-comment

34.

comment-2-comment

comment-2-comment

ביבי הוא זה שרוכב על העבודה השחורה של כולם ומקומו בפח אשפה של ההיסטוריה

comment-2-comment

33.

comment-2-comment

32.

כל הכבוד ללפיד.

comment-2-comment

31.

אולי נזכה להופעה של חסן אל ג'סמי

30.

ככה דיברו לפני אוסלו.

comment-2-comment

comment-2-comment

בלי שלום כולנו סובלים. השלום הוא הדבר הכי חשוב לנו ובתקווה לשכננו. אבל אתה בטח לא עשית אפילו צבא אז קל לך לחשוב שאדמה חשובה יותר משלום

29.

28.

קודם תפתרו את הבעיות פה ביו"ש וההשתלטות הערבית על קרקעות ותתנו לנו לבנות ולהקים ישובים כמו שצריך, ביטחון בצירים והגבלת התנועה של הפלסטינים שיבינו שהם צריכים להשאר בבתים בכפרים שלהם ולא להסתובב בשטח ואז תלכו לכל מני מקומות לחתום הסכמים והביקורת הזאת היא קודם כל על ביבי שהתחיל בכל השטויות האלה והזניח את ההתיישבות

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

יפה אמרת. תסדירו עכשיו גם את ענייננו הפנימיים על ידי הסכם שלום עם אוייבנו, תסדירו יישובים, ויאללה נסיים עם הבלאגן של הקרקעות. הרבה כסף יעבור מביטחון, להשקעה בתשתיות, חינוך, עזרה לחלשים. בהצלחה למתיישבים ולתהליך השלום

27.

comment-2-comment

26.

25.

לא מנצל את נסיעותיו לצרכיו האישיים שלו ושל אשתו לא לוקח כביסה מלוכלכת מהבית לניקוי במלונות בהם מתארח לא סוחב את אשתו וילדיו למסע תענוגות יש תחושה שהממשלה החדשה אכן באה לעבוד ורוצה את טובת העם . בהצלחה

comment-2-comment

comment-2-comment

עלינו האזרחים

comment-2-comment

24.

וזאת לאחר 12 שנים שעשו לציבור שטיפת מוח של מה עלול היה לקרות לולא נתניהו. פולחן אלילים אמיתי!

comment-2-comment

23.

22.

21.

20.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

19.

18.

comment-2-comment

ביבי סלל את הדרך, המשיך אותה וגם השלים אותה. לפיד ובנט קיבלו הסכם שלום יציב וקיים

17.

16.

זה יופי לעשות שלום ובהחלט טוב מאוד. רק צריך להיזהר מההסכמים ותוכנם. אני מקווה שהאביב הערבי לא יביא להשתלטותם כאן בארץ, לקניית נכסים ובסוף בקלות יקנו את המדינה. ראו את צרפת היא שייכת לערבים עכשיו. אין צרפתים. רק השם הוא צרפת השאר הכל ערב.

15.

I'm glad the last Gaza flare-up did not end the new friendship.

comment-2-comment

14.

13.

המערך: יגאל אלון, משה דיין, לוי אשכול, יצחק רבין, ידין, פרס, וכו' אישרו כיבוש יהודה שומרון עזה הגולן הסיני, הרג מיצרים, פלשתינאים, סורים, התנחלויות. השמאל הנוכחי בחסותו של בן אליעזר אשר ישב בממשלת שרון גנב אדמות מפלשתינאים ואישר בניית גדר ההפרדה, וזה המשיך עם אהוד אולמרט, ברק, ציפי לבני, עמיר פרץ, אשר אישרו מלחמות בלבנון ובעזה ורצח חפים מפשע בלבנון ועזה, ובניית התנחלויות. גם בצוק איתו אותו סיפור: יש עתיד, יאיר לפיד, ציפי לבני, שותפים להרג ושותקים! גם עכשיו השמאל שותק, לשמאל מזמן לא אכפת ממדיניות הכיבוש והתנחלויות. השמאל האמיתי, אנשים שפויים, אנשי שלום, ערבים ישראלים, חייבים לעזוב לארץ אחרת! כאן נראה לי יש קללה, ונראה לי שאף פעם לא נצא ממעגל הדמים הזה,שנאה שנאה ועוד שנאה, ואין שקט באופק! אגב...רוב הנושא גם קשור לדת: אצלינו הקיצונים, הקיצונים אצלם, בשם התנ"ך, בשם האיסלאם, גם הם וגם אנחנו חייבים לצאת כנגד הקיצוניים, ולבחור באנשים אשר קוראים להפריד בין הדת מהמדינה, מכיוון שזה לא יקרה בעתיד, עדיף לעזוב את הארץ! אסור לבחור בשמאל! אני בעיקר מאוכזבת מהבחירות האחרונות בהם בני גנץ ועמיר פרץ, בגדו בשמאל ועוזרים לימין שבשלטון. למה אני כותבת את כול זה? בגלל השמאל יש מלחמות והתנחלויות, ואילו בזכות הימין שלום. אם בסופו של דבר....תחליטו שלא לעזוב את הארץ...אז תבחרו ימין. חבל שבגלל שהשמאל אישר בניית התנחלויות, יש מדינות ערב המפחדות לעשות איתנו שלום, בגלל כיבוש והתנחלויות.תבינו דבר אחד....אם השמאל בזמנו לא היה מעלים עין (וחלקו תמך) בהקמת התנחלויות, אם לא השמאל מזמן היה לנו שלום עם כול מדינות ערב, ואני מדגישה כול!!!! אני כותבת את כול זה כי אינני מאמינה יותר לשמאל! ביחוד הבחירות האחרונות...בהם גנץ ופרץ בגדו בשמאל והצטרפו לממשלת ימין. אני מעדיפה מהיום לבחור בימין אמיתי ואפילו קיצוני....מאשר ימין בתחפושת שזה השמאל!

12.

11.

10.

9.

למה צריך שלום כי אין מלחמה

comment-2-comment

אמר עוד יותר דברים ועשה עוד יותר אחרת. הצביעות ונתניהו היו מאז ומתמיד החברים הכי טובים.

comment-2-comment

די מתוק שלי, לקחו לך את השילטון אז אתה מטנף? לא יפה...חחחחח לך תבכה 4 שנים עכשיו.

8.

שר חוץ מעולה ויהיה ראש ממשלה מעולה

comment-2-comment

המנהיג שהוביל לשלום הזה!!!!!

comment-2-comment

כל בעלי התפקידים כאן וגם שם יודעים את זה. נתניהו חתם על משהו שהיה כבר מבושל. שיתוף פעולה עסקי קיים בין המדינות כבר כמה זמן. גם מגיב 8 צודק. סוף סוף אנחנו רואים שר חוץ מעולה, שיודע למנף, שעובד בשבילנו, שלא מונחה לשתוק כדי שכל הקרדיט ילך לראש הממשלה.

7.

6.

comment-2-comment

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

דחוף מבלפור ישר לאישפוז

4.

"לא אאפשר ללפיד להיות ראש הממשלה, גם לא ברוטציה" נפתלי בנט מתחייב

comment-2-comment

״לא יתכן ראש ממשלה תחת אישומים״ עוד ציטוט של ביבי: ״צריך להגביל כהונת ראש ממשלה ל8 שנים״ עוד ציטוט של ביבי: ״מה?! מה פתאום! , לא אבקש חסינות״

comment-2-comment

comment-2-comment

ההתחייבות הזו לא הותנתה במשהו? זה היה דף עם מקום ךשתי חתימות. משהו על ביבי שצריך להתחייב גם? מה קרה עם ההתחייבות השניה?

comment-2-comment

אני אמוטט את שלטון החמאס. ומה מאז ? נכנענו בצוק איתן ריחמנו עליהם בשומר חומות ומזוודות הכסף זרמו חופשי חודשי בחסות הנוכל סגול השיער ואשתו המ-טו-ר-ל-ל-ת BAMA

3.

comment-2-comment

2.

1.

החילונים והשפויים חייבים להתעורר בעקבות כתבה זו! רוב הסכסוכים במזרח התיכון הם דתיים, לכן כשיש שקט ושלום הדת מתגמדת ונעלם הסכסוך. גם בישראל החילונים והשפויים חייבים להתאחד! להתאחד ולבחור במפלגות אשר באופן מובהק בעד הפרדת הדת מהמדינה. אני ממליץ על מפלגת אור הרב לשעבר ירון ידען מנהל אתר דעת אמת. למה הוא? הוא ימני כמו רוב העם, ועקבי במשך השנים ברעיון להפריד את הדת מהמדינה.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה