56
צילום: שלו שלוםצילום: שלו שלום

סנ"צ גואטה הורשע בתקיפת מפגין נגד נתניהו: "לא היה צריך להשתמש בכוח"

קצין המשטרה, שתועד מפעיל אלימות נגד מפגינים במהלך הפגנות נגד ראש הממשלה לשעבר נתניהו ב-2020, הורשע בעבירות תקיפה לאחר שטען כי הפעלת הכוח הייתה על פי חוק וכי פעל מתוך הגנה עצמית. השופטת: "לנאשם לא ניתנה הנחיה על ידי מפקדיו לפזר את המפגינים בכוח"

יורם ירקוני | פורסם:23/06/2022
תיעוד האלימות שהפעיל גואטה (מתוך טוויטר)
סגן ניצב ניסו גואטה, בן 47, קצין המבצעים של מרחב ציון בירושלים, הורשע בשתי עבירות של תקיפה במהלך אחת מהפגנות המחאה נגד ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, לפני כשנתיים. בעבירה הראשונה נטען כי גואטה תקף את המפגין אביחי מיכאל גרין בן ה-31, ובשנייה נטען כי תקף את הצלם ילון גורביץ' בן ה-62, שתיעד מרדף של גואטה אחר מפגין אחר, במסגרת עבודתו כאיש תקשורת. השופטת: "אף מפגין לא יצר לגואטה סיכון שמצריך שימוש בכוח".
לפי כתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בראשון לציון על ידי המחלקה לחקירות שוטרים לפני כשנה וחצי ביום האירוע בחודש אוגוסט 2020, התקיימה תהלוכה של מפגינים נגד נתניהו, מגשר המיתרים בכניסה לירושלים לכיוון בלפור. למרות שהתהלוכה לא אושרה מראש, המשטרה אפשרה את קיומה וליוותה אותה.
כאשר התהלוכה הגיעה לרחוב בצלאל, מתוך כוונה להגיע לכיכר פריז, השוטרים שליוו את המפגינים, ביקשו למנוע את התקדמותם והורו למפגינים לחזור על עקבותיהם. בשלב מסוים פנה המפגין גרין לסגן ניצב גואטה והתלונן בפניו על התנהלות השוטרים נגד המפגינים. בתגובה, ללא כל סיבה, גואטה הדף את גרין בשתי ידיו בפניו, פעם אחר פעם.
ניסו גואטה בבית המשפט (צילום: יורם ירקוני)
הצלם ילון גורביץ': "קפץ לגואטה הפיוז" (צילום: משי בן עמי)
כאשר הדף אותו בפעם שנייה, מפגין אחר תפס את המסכה נגד קורונה של גואטה, הסיט אותה מעל פניו ומיד ברח. גואטה ושוטרים נוספים החלו לנהל מרדף אחר אותו מפגין, בזמן שנלווה אליהם צלם העיתונות ילון גורביץ', שתיעד את ההפגנה. לפתע דחף גואטה את גורביץ', מבלי שהייתה כל אינטראקציה ביניהם, והכה בו בעוצמה רבה בפניו בעודו אוחז בידו מכשיר קשר.
גואטה ופרקליטו טענו כי פעל במסגרת עבודתו והפעלת הכוח נגד המפגינים הייתה על פי חוק. גואטה טען בנוסף כי המפגין גרין קילל שוטרים וקרא להם "אפסים", ובהמשך ברחוב בצלאל התקרב אליו, נצמד אליו בצורה מאיימת ואז היטה את פניו אל תוך פניו, תוך שהוא צועק לעברו "אפס".
בתגובה, הסביר גואטה כי הוא דחף אותו כהגנה עצמית, תוך שמירה על בריאותו מפני הידבקות בקורונה. מיד אחר כך, המשיך גואטה, מפגין אחר חבט בו במכת אגרוף חזקה והסיר את המסכה מעל פניו. באותו הזמן מפגינים אחרים שפכו עליו מים ושוב גרין ניגש אליו והפריע לעבודתו המבצעית.
באשר לתקיפת הצלם גורביץ' טען גואטה כי הוא הפריע לעבודת השוטרים והתקרב אליו כמה פעמים, בעוד שהוא ביקש ממנו להתרחק. גואטה הסביר כי לאחר שגורביץ' לא הקשיב לבקשתו הוא הדף אותו מדרכו. גואטה טען כי הוא פטור מאחריות פלילית מנימוקים של זוטי דברים, הגנה עצמית והגנה מהצדק.
נציגת המחלקה לחקירות שוטרים, עו"ד שקד דהן, טענה כי יש בידיה ראיות מוצקות, בעוד שעדות גואטה היתה רצופת סתירות ולא עקבית. התביעה התבססה בין היתר על סרטון המתעד את האירוע, שתומך באופן ברור בגרסתו של גרין, לפיו גרין אינו נצמד לגואטה באופן שמונע מגואטה להתקדם או לבצע את עבודתו, וכאשר נראה גרין מתרחק מהמקום דווקא אז גואטה הודף אותו ותקוף אותו ומיד הודף אותו בשנית.
צילום: מוטי קמחיניסו גואטה בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
גורביץ' העיד כי כלל לא הוזהר על ידי גואטה וגם מעשה התקיפה שלו תועד על ידי צלם אחד שעמד לידו. התמונה, שהוצגה בבית המשפט, מתעדת את ידו של גואטה מונחת על צד ראשו של גורביץ', שנראה מתגונן מפני המכה שמנחית עליו גואטה על ידי הזזת ראשו לצד. כמו כן, צוות של ערוץ 12 צילם סרטון מההפגנה התומך בעדותו של גורביץ', שלפיה הותקף על ידי גואטה לאחר שהמפגין שרדפו אחריו הלך כבר בכוחות עצמו למיקום כינוס העצורים. אז, לפתע, גואטה נראה תוקף את גורביץ', בזמן שהיה רחוק מהמפגין שגואטה טען שהוא הפריע לו במעצרו.
כל טענות ההגנה שהעלה פרקליטו של גואטה, עו"ד עדי כרמלי, נידחו אחת לאחת על ידי בית המשפט. עינת רון, שופטת בית משפט השלום בראשון לציון, אמרה כי המפגינים הם אזרחים שומרי חוק שביקשו למצות את הזכות שלהם להפגין. היא ציינה כי לגואטה לא קמה טענה של הגנה עצמית, והסבירה בנוסף כי עצם היות ההפגנה בלתי-חוקית לא נותנת את הסמכות לשימוש בכוח, וכי לנאשם לא ניתנה הנחיה על ידי מפקדיו לפזר את המפגינים בכוח. בעקבות זאת, היא מסרה כי היא לא קיבלה את גרסתו של גואטה.
לכתבה זו 56 תגובות
הוספת תגובה
56

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
41.

40.

כל האלימות שוטרים במגרשים בפינוי עמונה גוש קטיף שום שוטר לא הורשע , אבל שזה מפגיני בלפור אז הם קדושים ומותר להם הכל אז אסור לגעת בהם.

39.

38.

השוטרים בעצמם עבריינים. רק שלא כל דבר מפרסמים. איך אותו קצין משתמש באלימות בוטה עם המון רוע להוקיר אותו שישב בבית סוהר בן אדם אלים ביותר.

37.

עם כל הכבוד הם פוגעים בתדמית המשטרה וראוי לפטר אותם מהאירגון לטובת כל המעורבים . ולפני הפיטורים להוריד להם את הדרגות. ...... מומלץ

comment-2-comment

נכון מאוד

36.

comment-2-comment

אם זו היתה הפגנה ימנית אני מבטיח לכם שאותה השופטת היתה תומכת בשוטר והיתה מגנה עליו בכל כוחה והיתה פוסקת לטובת השוטר והיתה שולחת את המפגין מאחורי סורג ובריח לכן נתניהו כשיחזור לשלטון חייב לנער את מערכת המשפט למען הצדק שכולנו מייחלים לו כמו שכתוב בתורה צדק צדק תרדוף

comment-2-comment

כשתטוף מכדיר קשר משטרתי לפרצוף ותאבד שיניים תבין מה זה בריונות משטרתית.

comment-2-comment

35.

comment-2-comment

הגיע הזמן לטפל בזה

34.

איש לא צייץ ואיש לא שילם.

33.

ועוד בוכים למה אין אכיפה ומשילות במדינה, הנה עוד דוגמא לקצין מצטיין שביצע את עבודתו במקצועיות והמדינה חיסלה אותו ,עכשיו לכו חפשו מי שיתגייס למשטרה המסורסת

comment-2-comment

32.

גם אם זה אומר לבחור בבן גביר אחרת הלכה באמת המדינה השופטים מורמים מעם ומעל החוק הכל פוליטי!!! תודה סער וליברמן על הממלכתיות

31.

comment-2-comment

30.

חבל

29.

או כמו נוער הגבעות.

comment-2-comment

28.

אתיופים, ערבים, מפגיני בלפור , נוער גבעות , חרדים, אוהדי כדורגל, שמאלנים כולם מסכימים שמשטרת ישראל לא יודעת לשמור על סדר ציבורי . זה חוסר מקצועיות בעיקר במחוז ירושלים תחת ידיד ותורג'מן . אין מקום לאדם כמו גוואטה במשטרה . כל הטוקבקים פה מגזימים אבל שוטר הוא לא יכול להיות בישראל כי הוא חף מריסון עצמי וממלכתיות . יש לי יותר מחשד שהוא שונא מפגינים ולא משנה מאיפה.

27.

ביבי כבר ישחרר אותו

26.

25.

עדר הבבונים המכוער שהתפרע כל מוצ''ש בירושלים , הפגנה בלתי חוקית מתוך פרנציפ , בשיא הקורונה , תקפו וקיללו שוטרים שמו עליהם פס , שוטרים צפון אפריקאים ומזרחיים נאלצו לקבל יריקות וקללות , ניסו אחי בשבילי ובשביל רבים אתה זך כשלג ,

comment-2-comment

חבל שאדון 25 קובע שאני בבון. חבל שהוא קובע ששוטרים מזרחיים קיבלו יריקות וקללות. מאיפה האמירות האלה. צעדנו מדי שבוע בצורה מסודרת. אמרנו שלום לשוטרים גם כשסגרו אותנו בגדרות, ולא שאלנו אף שוטר מאיזה מוצא הוא. גואטה התנהג באלימות לאורך כל הדרך, וחבל שרק 2 מקרים תועדו. כל כך קל להמציא סיפורים על גזענות. תפסיקו עם זה.

comment-2-comment

כי אתה לא מסכים עם תוכן ההפגנה?

24.

23.

ההגנה היחידה שהיית זקוק לה היא נגד הבריונות של עצמך. שכחת שכולנו ראינו את הסרט שצולם באירוע. אין לאחד כמוך מקום במשטרה,.

22.

העם אתך, פורעי החוק הם לא מעל החוק גם עיתונאי צריך להשמע לשוטרים שנותנים את נפשם .ובסיטואציה שבשטח אף שופט לא יכול לדון אתכם ,אלא לחזק אתכם לכף הזכות. משטרת ישראל אל תתנו לו ללכת שימרו עליו.

comment-2-comment

21.

משפט זה משפט. הלוואי ייעשה צדק באמת. עם זאת, השוטר ניסה לעשות את העבודה שלו ושמור על הסדר. אני לא מאמין לרגע שפעל בזדון. אין צורך להתנפל עליו ועוד לשמוח לאידו.

20.

19.

אף אחד מהשופטים לא עמד במצב שלו, חכם מאוד בדיעבד להגיד היית יכול כך או אחרת. עם שופטים כאלה אנחנו מדינה של חלמאים שהורסים את עצמנו מבפנים. רוצים משטרה של רקדניות בלט, חושבים שאנחנו קנטון בשוויץ. גואטה שוטר עילוי ומפקד בחסד, צריך לקבל מדליה על ההתנהגות המאופקת שלו.

comment-2-comment

גם לילדים שלו הוא מרביץ? גם לאישתו? מלך לא מרים יד על אזרחים שהוא אמור להגן עליהם. איבד את זה מזמן. חבל

18.

צריך לשנות את התייחסות המשטרה כלפי מפגינים לא אלימים.

comment-2-comment

17.

אם לא הבנתם זה הטריגר לאובדן המשילות. ככה זה מתחיל. הפגנה לא חוקית. צועדים לבית ראש הממשלה ופיזור ההפגה על ידי אנשי חוק מביא להרשעת מי שפועל לפרק את ההפגנה הלא חוקית. ככה זה מאבק אשכנזים בספרדים בעידוד הפרקליטות

16.

צריך לחקור את ההתנהלות של עבד נערני שהיה פי 10 יותר אלים מגואטה, ודורון ידיד שהיה אחראי על כל הברדק הזה

15.

רובם כאלה

14.

13.

כמובן רק אם המפגינים סמולנים. נגד ימנים אפשר להפעיל את כל הכוח.

12.

היה קורה כלום.

11.

טוב שהורשע והגיע הזמן ששוטרים אלימים יבינו שאזרחים הם לא שק החבטות שלהם

10.

9.

8.

אם אתם רוצים לחזור לתקופה החשוכה של משטרה שמגינה על ראש ממשלה מואשם בפלילים תצביעו שוב לביבי

7.

comment-2-comment

6.

5.

4.

3.

2.

1.

comment-2-comment

הלאה תמשיכו לתביעה אזרחית, ללכת איתו עד הסוף למען יראו ויראו עוד שוטרים מושחתים

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה