99
צילום: AFPצילום: AFP

חצי שנה למבצע "שומר החומות": כמה מחבלים באמת נהרגו במטרו?

המודיעין של צה"ל לא צפה את כוונות חמאס, הפצצת המטרו בעזה לא הרגה הרבה מחבלים, אבל במבחן התוצאה המבצע האחרון הרתיע את ארגון הטרור - וחצי השנה שעברה מאז היא השקטה ביותר אחרי מבצע כלשהו ברצועה. נפילת הלוחם בראל חדריה שמואלי לא הובילה להסלמה, אך שלרצועה חוקים משלה – והספירה לאחור כבר החלה

יוסי יהושוע | פורסם:12/11/2021
חצי שנה מלאה השבוע למבצע שומר החומות. זהו פרק זמן מספק על מנת להביט לאחור ולגבש סיכום ביניים של 12 ימי הלחימה: מה ישראל השיגה מול חמאס, מה החמיצה, ואיזה אתגרים ניצבים כיום בפני שני הצדדים.
מבחינה מבצעית די ברור שניתן היה להשיג יותר. פעולת המטרו "ברק כחול" נכשלה. אנו חושפים כאן שנהרגו בה רק עשרה אנשי חמאס. בסך הכול במבצע כולו נהרגו פחות מ-100 מחבלים של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. עוד קודם לכן המודיעין המקדים לא העריך נכון את כוונות חמאס, שפתח את הסבב בשיגור רקטות לעבר אזור ירושלים ושבמהלכו אירעו המהומות בערים המעורבות.
אבל אם מביטים על חצי השנה שחלפה מאז המבצע, הנתונים מראים כי שומר החומות סיפק את התקופה השקטה ביותר לאחר מבצע צבאי של צה"ל בעזה. בתקופת זמן זו חמש רקטות בלבד שוגרו לעבר ישראל. מדובר במספר הנמוך ביותר בהשוואה למבצעים אחרים. במהלך חצי השנה לאחר עופרת יצוקה (2009-2008) נורו כ-200 רקטות לעבר ישראל. לאחר עמוד ענן (2012) כ-70 רקטות ולאחר צוק איתן (2014) כ-20.
חשוב לציין שלאחר צוק איתן נשמר שקט יחסי ארוך, עד 2018, אז החלו צעדות השיבה. הירידה בהיקף הירי מאז שומר החומות מלווה במדיניות תגובה חדשה של צה"ל: תקיפות בעקבות שיגור רקטות ובלוני תבערה. יש לזכור, עם זאת, שהעורף הישראלי – כולל גוש דן – הותקף קשות בשומר החומות.
צה"ל תוקף את "המטרו" של חמאס בזמן המבצע (צילום: דובר צה"ל)
צילום: AFPתקיפת צה"ל בעזה בזמן שומר החומות (צילום: AFP)
באוגוסט התרחשה תקרית קשה וחמורה בגבול הרצועה שבה נהרג לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי ז"ל מירי מקרוב של פלסטיני. האירוע יכול היה להימנע עם היערכות טקטית נכונה על הגדר. הוא לא גרם להתלקחות בגזרה בשל הרצון להמשיך בתוכנית ההסדרה.
בזמן שבעזה היה שקט, ביהודה ושומרון היה סוער יחסית: אסירים ברחו מכלא גלבוע ונתפסו; חוליות מחבלים של חמאס והג'יהאד האיסלאמי נעצרו או חוסלו. בסך הכול יותר מ-30 מחבלים נהרגו, ללא תגובות צבאיות מעזה. בנוסף, הכסף הקטארי לא נכנס לרצועה במזוודות, מנגנון העברת המשכורות לפקידים לא הוסדר – ולמרות זאת לא נורו רקטות.
בצמרת צה"ל מונים שלוש סיבות לשקט: חמאס מורתע; הקלות הומניטריות ואופטימיות שהמצב ישתפר בעתיד; ורצון של ארגוני הטרור לבנות מחדש את הכוח לקראת העימות הבא. השאלה היא האם המצב הכלכלי בעזה ישתפר, משום שהבעיות ברצועה, כידוע, הן עמוקות.
צילום: שאול גולןהעורף הישראלי הותקף קשות בשומר החומות. הרס מפגיעה ישירה של רקטה ברמת גן (צילום: שאול גולן)
על פי צמרת צה"ל, יחיא סינוואר מעוניין בהסדרה. אבל בניגוד לפרסומים שונים אין התקדמות בעניין השבויים והנעדרים. ממשלת ישראל לא תהיה מוכנה לעסקה שתכלול שחרור רוצחים עם דם על הידיים. במקרה זה נדרש תיאום ציפיות מול הציבור.
לשני הצדדים יש אינטרס בשקט הנוכחי. כאמור, חמאס בונה את הכוח מחדש, מנסה לייצר רקטות שנגרעו מהמחסנים שלו, ובעיקר מבקש למצוא תוכניות התקפיות חדשות, משום שבשומר החומות כולן נכשלו: המנהרות, כלי הטיס הבלתי מאוישים, דרך הים וגם טיל הנ"ט. מבחינת צה"ל, האתגר כעת הוא חידוש בנק המטרות. בלי מטרות איכות, בנוסח תוכנית המטרו שבוזבזה, אין מה לצאת למבצע.
גזרת הרצועה, כתמיד, נותרה רגישה ונפיצה. חצי שנה לאחר המבצע ניתן לומר שהשקט נשמר, בינתיים. שני הצדדים מבינים שמלחמה היא עניין של זמן.
לכתבה זו 99 תגובות
הוספת תגובה
99

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
63.

כל הזמן הציבור בישראל טען כי צהל מפציץ מקומות אחרים מאדם וממחבלים וזאת תוצאת המלחמה אין מחבלים הרוגים ויש נזק למדינת ישראל

62.

מה לעשות שיושבים למעלה בראש,אנשים חסרי מעוף ופחדנים ,כי חושבים על ועדת החקירה ולא איך למוטט את החמאס.חסרים לנו אנשים כמו שמיר שרון רפול ועוד

61.

הרעשת מרחבי שיגור זה מונח של אולמרט בלבנון השנייה וזה ממשיך ואף מחריף

60.

המלאי של כיפת הברזל ירדה משמעותית והייתה חשיבה אסטרטגית להגיעה להפסק הלחימה.

59.

58.

ששששששששש היהוד מבסוט על השקט. חחחחחחחחחח

57.

שהחמאס מנסה לאתרג את הממשלה הישראלית-פלסטינית הראשונה. הכסף ממשיך לעבור אליהם דרך האו"ם, אבל מבחינתם שווב להם לשמור את ממשלת עבאס.

56.

55.

54.

53.

52.

חחח אתם לא שמים לב באמת מי העבד של חמאס כל הממשלה שלנו עבדים של חמאס בנט לפיד עבדים של חמאס חחח חלק מהממשלה שלנו זה אנשי חמאס והאחים המוסלמים אלו אירגוני טרור אנשים תתעוררו יחשוחים חלאס לטימטום הזה אלו אחראים לאוטובוסים המתפוצצים מה קרה שכחתם טוב לכם עכשיו איזה מדינה יאאלה

51.

הלך ביבי השטיח של טיבי, משחרר המחבלים ומחלק הכספים עכשיו יש ממשלה אמיצה וחזקה. ולא ממשלה של פחדנים ובכיינים.

50.

49.

48.

לא רצה להכשיל את ממשלת השינוי. עכשיו הוא יכול להתפרע.

comment-2-comment

comment-2-comment

47.

יש שקט? לשלוח מחבלים זה שקט?

46.

עם בנט וגנץ החמאס יודע שיחטוף ויחטוף חזק

comment-2-comment

גם בנט בעצמו לא מבין איך הפך לראש ממשלה

comment-2-comment

מזמן לא צחקתי ככה.תמשיך. מה אתה מעשן?

comment-2-comment

חחחחחחחחחח חי בסרט

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

פוטין, האיראנים והפלסטינים הבינו מזמן

comment-2-comment

יש לו גם הליכה של גורילה, ברחבי עזה ממש רועדים

45.

כמה זמן צריך בכדי שצה"לנו ישכיל ללמוד את ליקחי מלחמת יום-הכיפורים בתחום המודיעין....????

44.

comment-2-comment

צא מהסרט שאתה חי בו.

43.

הפרשנים מנסים להיות נביאים אחוז ההצלחה שלהם יחסית נמוך מאוד ראו אסאד סוריה והערבים שהשתוללו פה. אז נכון שהם רוצים להתפרנס..אבל ממש קחו את דעותיהם בערבון מאוד מוגבל...תבלו

42.

הפרקליטות גומרת אותנו די נמאסתם כבר

41.

comment-2-comment

40.

חמאס לא הורתע.פשוט גם הוא לא רוצה להפיל את הממשלה בארץ .בכל זאת עד שהוא הצליח להיכנס לממשלה בארץ.. שווה לו שקט עכשיו כדי לשמור עליה..

comment-2-comment

39.

comment-2-comment

38.

כנראה שצמרת צהל זוללת פיטריות הזיה. חמס מורתע. חזרנו לקשקושים הרגילים. בעשרים השנים האחרונות שמענו את השטויות הללו בערך אלף פעמים, עד שהתברר שהחמס לא מורתע, אלא צהל. נדמה לי שגם לפני המבצע העלוב לפני חצי שנה במטכל זמרו את השטויות הללו. ודרך אגב, צהל שרף לפחות חמישה מיליארד על מאה מחבלים. חמישים מיליון למחבל. בחמישה מיליארד היה ניתן לשלוח חצי מתושבי עזה לירח, וכך היינו נפטרים מחמישים אחוז מהמחבלים. ואף אחד לא התפטר ולא פוטר. אפילו לא שג.

comment-2-comment

comment-2-comment

היא התחננה לקצב גבריות

comment-2-comment

37.

השקט בא בעקבות פעילות חכמה של בנט, שסיסי יצר איתו קשר חם, ואותו סיסי הזהיר את החמאס שיפסיק את ההטרדות מיידית, אחרת הוא יסגור את מעבר רפיח, נשמת אפו של החמאס. בנט ברוב חוכמתו ידע על איזה מנוף ללחוץ, כדי שהחמאס יתקפלו. בנט הרבה יותר חכם מנתניהו, ורואה הרבה צעדים קדימה. הוא חד וחריף מאד. מנהל בחסד עליון. זה לא קל לפשר בין ימין ושמאל בממשלה הזאת, ובנט עושה זאת בצורה יוצאת מן הכלל. אצל נתניהו לא היתה בכלל בעיה, הימין והחרדים חד הם, והוא לא היה צריך כלל לפשר ביניהם. הימין הקיצוני והחרדים קיבלו את ליטרת הבשר שלהם, ונתנו לנתניהו יד חופשעית לעשות ככל העולה על רוחו. בגלל זה הוא הרגיש עצמו חסין, והופתע כשהואשם במרמה, שוחד והפרת אמונים. עדיין יש שופטים בירושלים, והם שופטים היטב. כל התיחמונים של כחול השיער ואשתו המטורללת עלו בתוהו. עליו נאמר: בור כרה ויחפרהו, יפול בשחת יפעל. רצה להפיל אחרים, והפילו אותו. בקרוב הוא ייכנס לבית סוהר, כמו קודמו אולמרט, וכמו עברייני ש"ס, בראשם האסיר המשוחרר שעדיין לא שוקם, דרעי אריה. בקרוב ישירו לנתניהו את השיר המפורסם: הוא זכאי, הוא זכאי, הוא זכאי.

comment-2-comment

comment-2-comment

וואו איזו חפירה לקקנית במסווה של פרשנות

36.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אין באמת דבר כזה ולא היה.

35.

34.

רמטכ"ל לא צנוע. רוצה עוד.

33.

אולי העדיפו להרתיע מבלי לגרום לטבח

32.

הפחד משתק את מקבלי ההחלטות. חבורת מתלהמים - מהרמטכל ועד אחרון השרים. את הכח הצבאי של החמאס היו חייבים לרסק עוד בעמוד ענן 2012. ובטח שבצוק איתן. יש להגיע למצב של פירוז - גם בכוח, ושיקום הרצועה. כל הבלופים של ה'מומחים' בצהל - תמיד מתבררים כעוד שקר מרוח. הנה עכשיו שוב מנפנפים במנטרה שסינוואר לא מעונין בהסלמה. כמה עוד נשמע את הבדיחה הזאת? כמה עוד ניתן לחמאס להכתיב את סדר היום הבטחוני שלנו?

comment-2-comment

comment-2-comment

זה לא לשטח את היער, לשתול גינה והכל יופי-טופי. לגדל גינה בלב הג'ונגל זה מאבק מתמיד. מעשבים, משורשי עצים, מצל, מחיות... ככה זה לגדל גינה בלב הג'ונגל. אז אתה באמת חושב שאם היינו נכנסים, מפרזים ומשקמים בזה היה נגמר? לא. ממש לא. זה רק היה קונה עוד קצת שקט עד שהעשב, ענף, שורש או חיה היו מנסים שוב להפריע לגינה שלנו.

31.

30.

פשוט פחות מפמפמים את זה כי זה לא ביבי

comment-2-comment

29.

לנתניהו-גנץ-כוכבי, ופה כלום. להזכירך, 'שומר חומות' היה בזמנם ועבודה שלהם, וגם ההחלטה שנגיב קשה אפילו על בלון תבערה. ועוד ברדיו, עם סידס ומירב בן-ארי, הצלחתם לזקוף את השקט לבקשות הרגיעה של לפיד בטיוליו. בדיחה. לפחות פה לא העזת לכתוב את השטויות האלו, וכתבת שצמרת צה"ל מונים שלוש סיבות לשקט: חמאס מורתע; הקלות הומניטריות ורצון ארגוני הטרור לבנות מחדש כוחם

28.

שנים וכבר מראה סימני עייפות (למרות שהוא מנסה לשדר כוחניות בפני הציבור). הסדרה היא עניין של זמן וגם שקט ארוך טווח (אני אומר את זה אחרי ש20 שנה הייתי מאוד מיליטנטי)... אנשים עיוורים לא רואים את הדברים שקורים מתחת לפני השטח.

comment-2-comment

27.

מצחיק! לא התבלבלת?

26.

למה לא כתוב בכתבה כמה אזרחים הרגנו? כי זה יותר מכמות ה"מחבלים"

25.

הרגנו יותר אזרחים מאשר אנשי חמאס... נראה לי שאנחנו לא בצד הטוב של ההיסטוריה

24.

23.

לישראל

22.

כמי שעוקב אחר מה שקורה בעזה ולומד את המהלכיםמבין בצורה ברורה שתורת השלבים להגיע להשגים חתיכה אחר חתיכה מיוסמת בשקט בשקט ...צירוף רעמ לממשלה לא הייתה סתם למען עתיד אזרחי לאזרחי ישראל הערבים....יש הסכמות בין רעמ לחמאס על מהלך מדיני שיגיע מהממשלה הנוכחית....לכן יש שקט מעזה כדי לא להכשיל את המהלך....צפו להמשך הסכם אוסלו שיתן לבנט את הבייס הבא שלו קולות שמאל....זה ברור....לכן גורמים ברעמ אמרו שעל חלק מההסכמות לא ניתן לדבר.....לאחר שתקום מדינה פלסטינאית חמאס ישתלט על הגדה יהודה ושומרון....ויקבעו עובדה שהם הנציגים הלגיטימיים של העם הפלסטינאי.. והשלב הבא יהיה פתרון לסוגיית עזה ....צפו להפתעות

comment-2-comment

21.

20.

לא ההרתעה גורמת לשקט אלא המרכיבים הפוליטיים שבתוך הקואליציה שפועלים כדי שהשקט מכוון עזה ישמר.

19.

ופה בישראל רק שומעים שזה לא יעבור לסדר היום. ולא עושים כלום רק לה לה לה כל הזמן.

18.

17.

כמה נהרגו באמת? אף אחד בארהב ברוסיה בצרפת באנגליה בסין וכו לא עולה במחשבתו העליבות הזאת של הכותב

16.

שהממשלה הזאת זוכה

15.

יהושוע חושב שבלע את כל הידע והחוכמה כדאי שיחליף ענף אולי בידור ופנאי מבין בזה

14.

תפסיקו לבלבל את המוח. המלחמה האחרונה שצהל ניצח בה הייתה מלחמת יום כיפור. מאז אנחנו רק מפסידים בגלל כמה שטנים אנטישמיים שמחופשים לאדם שמוחים בקמפוסים בארה"ב ובכל מקרה מוגבלים בזמן ובכח אש שארה"ב מכתיבה. צהל יכול לשטח את הרצועה עד מחר. אבל כל עוד הוירוס שורד הבניינים לא מעניינים. הוא ניצח ואנחנו הפסדנו.

comment-2-comment

כמה מוחים בקמפוס בארה"ב גורמים לך להפסיד מלחמה - כנראה שלא היית מנצח גם בלעדיהם.

13.

הם יושבים בממשלה למה שירו טילים אין להם אינטרס

12.

comment-2-comment

11.

בדיוק כמו שאמרו לפני היציאה מעזה: אם נצא מעזה יפלו טילים על ת"א. התעלמו מזה שנפלו ונופלים טילים על ישובי הגדר. אין לנו אלא להאשים את בגין על ההחלטה האומללה ולקוות למשיח...

10.

ירו מיד אחרי המבצע. הדבר היחיד שהתריע זה שבנט הפסיק להם את העברת המזומנים במזוודות ללא הבחנה.

9.

שצהל לא יפציץ בתים עם אנשים. עובד פלשתיני סיפר לי שהם תמיד מתחבאים עם אזרחים כדי שלא ירו עליהם

8.

נחכה עוד קצת

7.

שיורידו להם 50 אלף איש מהאוכלוסיה בתוך שבוע ויהיה שקט למשך מאה שנה.

6.

אצלנו לא התמוטטו בניינים , בעזה חטפו הרבה יותר (וטוב שכך)

comment-2-comment

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

ממש שטויות, אז נכנס כסף לעזה בדמות "הקלות הומניטריות", אותו הגברת בשינוי אדרת

comment-2-comment

comment-2-comment

אוי הטמ-טום

comment-2-comment

4.

comment-2-comment

3.

לא ידוע בודאות כמה פעילים נהרגו במנהרות כי אצלם אחד פחות אחד יותר מי סופר אבל הנזק שנגרם למנהרות הוא עצום זוהי הרתעה במיטבה

comment-2-comment

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה