1

"מבצע דוגו": אוכלים פלאפל מסביב לעולם ביחד עם שורד השואה

דוד ("דוגו") לייטנר צעד כנער בצעדת המוות מאושוויץ, וחלם על מאכל שאימו הבטיחה לו שיאכל בישראל. מאז, בכל 18 בינואר, מצוין "מבצע דוגו" בו אוכלים עימו פלאפל לאות זיכרון והזדהות. השנה השתתפו במבצע אלפי אנשים בעשרות מדינות, ביניהן צרפת, דרום אפריקה, מצרים, אוסטרליה, דנמרק, שוויץ, דובאי ואפילו באושוויץ

ynet | פורסם:20/01/2022
ב-18 ינואר 1945 צעד דוד ("דוגו") לייטנר, נער בן 15, בצעדת המוות ממחנה ההשמדה הנאצי אושוויץ. בעודו צועד, על סף אובדן כוחות, נזכר בסיפורה של אימו גולדה ז"ל על ה"בילקלך" - לחמניות עגולות, שיאכל בארץ ישראל.
כשעלה ארצה וביקר לראשונה בשוק מחנה יהודה בירושלים, הבחין לייטנר בדוכן פלאפל ונזכר באותן לחמניות עגולות שעליהן חלם בשואה. "דוגו" החליט שבכל 18 בינואר הוא יאכל את ה"בילקלך הישראלי" – הפלאפל, כאות וכסמל לניצחונו האישי, וניצחון כלל השורדים.
מאז הוא יזם, יחד עם מוזיאון השואה "בית העדות", יום ציון שנתי, ביום בו החלה צעדת המוות מאושוויץ, בו הציבור כולו מוזמן לאכול מנת פלאפל לאות הזדהות.
תמונה כלליתמבצע דוגו בכניסה לאושוויץ
"מבצע דוגו" - השנה היה בינלאומי מאי פעם, כאשר אלפי אנשים בעשרות מדינות מסביב לגלובוס ציינו את ניצחון דוגו, וניצחון כלל שורדי השואה, באכילת פלאפל. אנשים מצרפת, דרום אפריקה, מצרים, אוסטרליה, דנמרק, שוויץ, דובאי ומדינות נוספות הצטלמו אוכלים מנת פלאפל לזכר הניצחון. אפילו באושוויץ בפולין, נסגר מעגל כשצולמה תמונה של ישראלי אוכל פלאפל לאות הזדהות.
"מדובר ביום מיוחד בו אנו זוכרים את כל אלה שיצאו לצעדות המוות ולא זכו לשרוד ולהגיע אל ארץ ישראל, לצד ציון ניצחונם של מאות אלפי שורדים ששרדו את המסעות והמחנות", מסביר דוד לייטנר ('דוגו') בן ה-92. "מרגש שיוזמה שהחלה בזיכרון ילדות איש שלי הפכה למבצע חובק עולם בו אנשים מכל קצוות תבל מנציחים את זיכרון השורדים".
מנכ"לית בית העדות, רחל רוזנמן עפר, מסכמת: "'מבצע דוגו' מסמל את הניצחון האדיר של מאות אלפי יהודים ששרדו את השואה, עלו לארץ ישראל והקימו את ביתם ומשפחתם במדינת ישראל. נדהמנו מהיקף ההשתתפות במבצע השנה והתרגשנו משלל התמונות שהגיעו אלינו בו אזרחים מכל העולם מציינים את מבצע דוגו".
תמונה כלליתמבצע דוגו במצרים
תמונה כלליתמבצע דוגו באנגליה
תמונה כלליתמבצע דוגו בצרפת
תמונה כלליתמבצע דוגו בשוויץ
תמונה כלליתמבצע דוגו בקרום אפריקה
תמונה כלליתמבצע דוגו בארה"ב
תמונה כלליתמבצע דוגו בדובאי
לכתבה זו 1 תגובות
הוספת תגובה
1

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
1.

0
מצב לילה
מצב לילה