51
מורן אזולאי 850

הקואליציה משחקת בונקר

האופוזיציה ממוקדת המטרה לוחצת על רחבת ה-16 בכנסת, והח"כים של בנט-לפיד יכולים רק להתגונן. למזלם, הם מצאו בולם זעזועים מובנה | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 16/07/2021
צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסתעוד ניצחון אופוזיציוני קטן. השבוע במליאה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
זה היה שבוע רע לקואליציה. מלבד יוזמות שיבטיחו את הישרדותה, חבריה לא הצליחו לקדם הרבה. חוזקה של הקואליציה, שאמורה להיות רעננה וממוקדת בתחילת דרכה, הסתכם בימים האחרונים בעיקר ביכולת לבלום מהלכים אופוזיציוניים ולכבות שריפות. את ההצעות שהגישו חבריה עצמם והפכו באופן פתאומי לשנויות במחלוקת, הם נאלצו למשוך ברגע האחרון ולא להעלות להצבעה. ביום רביעי האחרון התעדכן סדר יום המליאה לא פחות משש פעמים, כשבכל פעם הוסר ממנו מוקש אחר.
במקום לעלות להתקפה ולהריץ את חוקי הדגל מההסכמים הקואליציוניים, עברה הקואליציה לשחק באסטרטגיית המינימום נזקים. "בונקר", קוראים לזה בשפת הכדורגל. וגם אז, השורות היו מחוררות. חוק הדיינים, שאותו הוביל במרץ ח"כ גלעד קריב (העבודה) ושנועד לשנות את הרכב הוועדה לבחירת דיינים, נפל בעקבות תחבולות של אופוזיציה משופשפת שניצלה את העייפות וחוסר הריכוז של הצד השני.
בזמן שעשרות הסתייגויות היו על סדר היום והצבעה עליהן קדמה להצבעה על החוק, זיהו בליכוד שיש כאן פירצה. אחרי רצף הצבעות "נגד" הסתייגויות האופוזיציה, הגיח לפתע ח"כ מיקי זוהר בנונשלנטיות לדוכן וביקש מיו"ר הכנסת מיקי לוי למשוך את ההסתייגויות ולהצביע ישר על החוק. לוי היה אחרי 24 שעות של מליאה פעילה בתנאי טירונות ותחת לחצים עצומים שהצטברו לכל אורך השבוע הסוער במשכן. המצב התודעתי שלו היה כנראה עדיין בהצבעה על ההסתייגויות. כשהחוק עצמו עלה, לוי הצביע נגד (כמו שעשה על ההסתייגויות) במקום בעד.
סערה בכנסת: שוויון בהצבעה על חוק הדיינים (צילום: ערוץ כנסת )
לזכותו של לוי יאמר שעל אף עשרות תלונות שקיבל בימים האחרונים, וחרף לחצים חריגים לאפשר לקואליציה לצלוח הצבעות, הוא קיבל בשבוע החולף רק החלטות שטובות לפרלמנט דמוקרטי ומתפקד ללא שיקול פוליטי. ועדיין, החוק נפל. בקואליציה תפסו את הראש.
הרצון של הקואליציה להמשיך יחד בשל החלופות הרעות שמחכות בחוץ (בחירות) גובר עכשיו על אינטרסים אחרים. הם נכנסו לממשלה במצב תודעתי מסוים מאוד: הם מצפים לרע מכל
קשה לשחק מול אופוזיציה כזאת, מנוסה וממוקדת מטרה, שאינה בוחלת בשום שטיק פרלמנטרי. כל הצעה לסדר, כל דבר חקיקה, כל נאום וכל הצבעה הם מבחינתם עניין של להיות או לחדול. הדרך לא חשובה. אירועים שמתפתחים בשוליים, הצבעות על החיים עצמם ועל חוקים שהם מזדהים איתם – כל אלה לא חשובים אל מול מטרת העל. המשחק חשוב מהכול וממשיכים לשחק אותו. מי שלתחושתם השלטון נלקח מהם לא מתכוונים להתגמש. לא משנה כמה ניצחונות קטנים יירשמו, זה לא מספק. החתירה היא למטרה אחת: הפלת הממשלה.
תמונה כללית
ולמרות ההתנהלות האופוזיציונית המרשימה, חובה להדגיש: הפלת הממשלה הזאת מבחוץ היא לא משימה פשוטה, לא רק בגלל ההכרח באי-אמון קונסטרוקטיבי.
ממשלת בנט-לפיד שהושבעה לפני קצת יותר מחודש דוהרת בשני מסלולים: הראשון הוא המסלול הממשלתי, שם הכל מתנהל על מי מנוחות באופן שמפתיע אפילו את ותיקי המערכת. המסלול השני הוא הכנסת, שם כאמור, כשהרוב דחוק, העייפות משפיעה והלחצים מבחוץ נותנים אותותיהם - מתחיל הבלאגן.
אלא שדווקא חולשתה של הממשלה הזאת והרכבה השברירי מהווים לפחות בנקודה הזאת את היסודות המוצקים להמשך יציבותה. שורה של קלקולים שהתעוררו השבוע הוכיחו שיש לקואליציה, לפחות בינתיים, בולם זעזועים מובנה: הרצון להמשיך יחד בשל החלופות הרעות שמחכות בחוץ (בחירות שבהן כולם עלולים להפסיד) גובר עכשיו על אינטרסים אחרים. שחקני הממשלה נכנסו לאירוע הזה מראש במצב תודעתי מסוים מאוד. הם ממילא ציפו לרע מכל.
מועד הזמן הקריטי היה ונותר תקציב המדינה בעוד כחודשיים. הוא יכריע לאן פניה של המערכת הפוליטית: האם לעבר יציבות, האם לעבר מערכה מסוג אחר.
לכתבה זו 51 תגובות
הוספת תגובה
51

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
43.

אפילו באופוזיציה אתה מצליח לפגוע במדינה ובאזרחיה!!

42.

על אף כל העצות והרעיונות שבנט/לפיד/גנץ/ליברמן מקבלים מיועציהם, לביבי יש שתי נקודות תורפה: 1. מספר קטן אך יציב של חכ"ים איכותיים, שאינם לקקנים חסרי מוח ועמוד שדרה, שרק ממתינים להזדמנות להתנתק מביבי בלי לדפוק לעצמם את העתיד. 2. החרדים, במיוחד יהדות התורה, שיש גבול כמה אפשר לסבול בכיס בשביל נאמנות לרודן. את התורפה הראשונה - התחילו לתקוף, חוק 4 חכ"ים שיכולים להתפצל. זה לא מספיק, צריך לבצע מהלך משלים, לא ע"י חוק אלא ע"י הבטחת עתידם הפוליטי במסגרת חליפית, תוך תימרוץ אקטיבי לתפקידים (שניתן להסבירם לציבור גם אידאולוגית ולא רק כיסאולוגית). את התורפה השנייה - תוקף ליברמן, צריך לתת לו 100% גיבוי של כל הקואליציה, ללכת עוד צעדים קדימה - יצירתיות - ואם חלק ממגזרי הציבור של הקואליציה ייפגע, למצוא פיצוי בכיוון אחר, מותאם ספציפית למגזר שנפגע. החרדים יצעקו וישתוללו, אבל זה בערך כל מה שיכולים לעשות, וככל שהפגיעה הכספית בהם תעמיק, יחד עם צעדים לבלימת השליטה של ההנהכה והעסקנים שלהם, בסופו של דבר הם יגיען לגבול יכולת הספיגה ויעברו צד (רק יהדות התורה, כי ש"ס זה בעצם ביבי ב')

41.

40.

אין מה לעשות שאתה אומר א ועושה ב

39.

38.

37.

ככה זה שבראש ממשלת ההונאה עומד אשם שמלא בזיהום וזיהם את הפוליטיקה בישראל רק נילת הממשלה הנואלת הזאת תביא לריפוי המדינה והמשך שגשוגה . מה שנפתול וחביריו להונאה הרסו יקח זמן רב לבנות .

36.

35.

הקואליציה מתכננת "חדר קורונה" שבו יוכלו ח"כ מאומתים קורונה להצביע. אני תמיד הייתי תחת ההבנה שאדם מאומת קורונה חייב בבידוד ואסור לו לצאת מאזור הבידוד שלו. אם כך, איך יגיע ח"כ בכלל למשכן הכנסת מאזור הבידוד שלה/ו כאשר חל עליה/ו חובת בידוד?

34.

33.

בנט לפיד סער , זה הזמן לעבור לעבור למתקפה ולהפסיק להיות נחמדים מול החיות האלה . זה בנפשנו

32.

קואליציה תחזיקו מעמד. אין חלופה אחרת וכל יום שעובר, זו הצלחה.

31.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

30.

29.

comment-2-comment

שואל אפילו את השאלה הזו !

comment-2-comment

28.

פסק הדין של פאינה אחרי קודמים בישראל בתינו הוכיח שליברמן ומפלגתו מושחתים מהיסוד,בושה שנותנים לו במה ומאתרגים אותו בעיתון זה.

27.

כמו באירן שמטרת חמנאי הוא לשמור על שלון האייטולות, ולעזאזל העם והמדינה, כך פועל האופוזיציה המחריבה, הכל מותר כדי לחזור לשילטון במסואב של המנהיג. ביחד, האזרחים שמבינים את גודל הסכנה להחזרת השלטון לאופוזיציה, נשמור אותם באופוזיציה כמה דורות.

comment-2-comment

26.

25.

24.

23.

עלובים שכמוכם . כנסת שמבזה את עצמה ......

22.

21.

20.

19.

קואליציה חדשה וחסרת ניסיון לעומת חבורת הזבל(האופוזיציה) המשופשפת בטריקים ושטיקים והצינית. הם עוד ילמדו!

18.

קואליציה חדשה וחסרת ניסיון לעומת חבורת הזבל(האופוזיציה) המשופשפת בטריקים ושטיקים והצינית. הם עוד ילמדו!

17.

16.

15.

לפי הכתבה, קיימת "הרמוניה" של ברית אחים לפיד-בנט !!! אז למה לבזבז כספי ציבור על "ראש ממשלה חילופי", "משרד ראש ממשלה חילופי", "ראש לשכת ראש ממשלה חילופי" ???!!!...עשרות מיליוני ש"ח מושחתים של יאיר לפיד !!! ביבי וגנץ לא האמינו זה לזה, ולכן חוקקו חוק של "ראש ממשלה חלופי", ולפי סחטנות ודרישה מושחתת של גנץ, הוא קיבל לשכה וראש לשכה חילופי...

14.

13.

הממשלה החליטה עם היווסדה, לא לעשות שום דבר עד אשר יצטרפו אליהם עריקים מהדתיים והליכוד כדי לבסס רוב ברור,זה לא קורה בנתיים והשעון מתקתק לפיתחם.התחזית של בנט עם הספר שלו. עלו בעשן ,כבר מתלחשים. להחליפו עם לפיד,אך גם הוא יתייצב על מגדל הקלפים שבנה.מי שמחכה להם בפינה, גנץ. שעשוי לקבל גיבוי ציבורי יותר חזק ויבקש מאשכנזי לחבור אליו שנית להיות ראש הממשלה.אגב אשכנזי הוא הראוי ביותר.בנט יעלם בערפל הפוליטי ולפיד יהי ספק הקולות לממשלה החדשה

12.

מילא אם ההצבעות היו מפילות את הממשלה .אבל ההצבעות רק פוגעות בעם ובביטחון.חוק איחוד משפחות.חוק נגד אנסים חוק בעד מעשני קנאביס כל אלו חוקים לטובת העם והאזרח ומאוד רע שהליכוד התנגד לכולם.אני בכל אופן סיימתי עם הליכוד

11.

10.

קואליציה נכבדה תתאשתו אחרת נקבל את ערימת הזבל כולל התחמן הראשי מחדש.

9.

שהוא קיבל 'רק החלטות שטובות לפרלמנט דמוקרטי ומתפקד ללא שיקול פוליטי' זו בדיחה, על חשבון הדמוקרטיה ועל חשבוננו .

8.

אחרי שחבורת נאמני נתניהו הלכו שבי אחרי חזון "שתישרף המדינה" והצביעו נגד חוק האזרחות, אך אף אזהרות חמורות של השב"כ, השבוע האופוזיציה הצביע נגד הצעת חוק של מירב בן ארי למען נפגעות אונס ותקיפה מינית. ההתנהלות של האופוזיציה היא גם מסוכנת למדינה וגם לא מוסרית. אפס אידואולוגיה, ושוב, כרגיל, האינטרס של הנאשם גובר על כל אינטרס אחר.

7.

טוב מאד! ממשלה של רמאים ונוכלים שמוכרת את המדינה ואדמותיה לשונאינו ואינה מסוגלת להבטיח ביטחון פיזי ליהודים בארצם היא לא לגיטימית וחייבת ליפול. דרך אגב, איני "ביביסת" עיוור .... בוחן את הביצועים שלהם ....

comment-2-comment

ושוב נחזור לשיסוי ולטריקים שלאלה שטובת המדינה לא מעניינת אותם ,שוב נחזור לשחיתות ולהקצאת כספי משלם המיסים לפרזיטים,הגיע הזמן שתתפקח ושטובת המדינה תעניין אותך ולא טובת המושחתים ואנשי השררה.

6.

המלחמה בין המשותפת לרע"ם היא כבר יותר מעניינת מהליכוד נגד קואליציית השינוי.

5.

צריך להבין אותם. היו רגילים לתזרים של מליונים דרך מאות קומבינות ועכשיו כלום.

4.

כאילו הם לא שם בשביל לדאוג לעם

3.

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה