25

הנהי של בני גנץ לא יעזור לו

הוא עדיין מפלרטט עם השאיפה להיות ראש ממשלה אף שמשרד הביטחון כבר קבר כמה וכמה קריירות. הטרוניה הילדותית שלו כלפי בנט בטח לא תתרום

ד"ר ברוך לשם | פורסם:17/05/2022
צילום: עמית שאבישר הביטחון בני גנץ (צילום: עמית שאבי)
שר הביטחון בני גנץ התארח בסוף השבוע בתוכנית "אופירה וברקוביץ'" כמי שמגיע למועדון אוהדים. השניים תלו בו עיניים מעריצות והרימו לו כדורים קלים להנחתה בסגנון "האם אתה רוצה להיות ראש ממשלה?". גנץ השיב בחיוב והצמד הנהן בהתלהבות. שאלה טובה שלא נשאלה היא מדוע גנץ חושב שהוא מתאים לתפקיד או בעל סיכוי להיבחר, כי אין לכך שום אישוש בסקרים, שלא מנבאים למפלגת כחול לבן יותר משמונת המנדטים שקיבלה בבחירות האחרונות. במידת ההתאמה לראשות הממשלה קיבל גנץ 9% (בסקר של ערוץ 13 בשבוע שעבר), בדומה לנפתלי בנט, לעומת 46% לבנימין נתניהו ו-15% ליאיר לפיד.
הסבר למצבו הבינוני בסקרים אפשר היה לקבל בהתבטאותו המדוברת מישיבת הממשלה בתחילת השבוע, שם האשים את ראש הממשלה בהתעלמות ממנו: "להרבה אנשים יש קרדיט על עבודת הממשלה הזו, אבל מול המצלמות דיברת רק על 'אני ואני ואני'. אני בחדר ואתה מתייחס אליי כאילו אני שר הרווחה. היית צריך להזכיר אותי".
איך הסתנן המשורר הרגיש הזה למערכת פוליטית כה כוחנית וצינית? מדובר הרי בשר ביטחון שמופקד על הנושא החשוב ביותר במדינת ישראל, עם תקציב של עשרות מיליארדי שקלים, ושכל אמירה שלו מסוקרת בהרחבה בתקשורת (שלא לדבר על סדרת פגישותיו עם בכירי הרשות הפלסטינית). והוא עוד דורש מחמאות מראש ממשלה שמייצג ביום טוב חמישה מנדטים ונתפש כמי שמכהן על כרעי תרנגולת? אם כבר, דווקא בנט זקוק בדחיפות למחמאות מגנץ.
הנהי הזה מעיד על בעיה מרכזית בדימויו של גנץ: הוא לא מציג את הקשיחות הנדרשת ממי שחותר לראשות הממשלה ונזקק לעור של פיל כדי להתמודד עם התפקיד. בעבר התלוצץ רובי ריבלין ואמר על אריאל שרון: "באפריקה התגלה פיל עם עור של שרון". לגנץ אין את זה. גם כשהוא אומר את הטקסטים החזקים ביותר (למשל היום על איראן), נדמה שהוא משדר חולשה פיזית ויציבה רופפת.
גנץ מכהן כשר הביטחון מאז מאי 2020. זה נתן לו הישג סביר של שמונה מנדטים, אבל עדיין לא מדובר במספר שמלמד על תמיכה גורפת שתהפוך אותו למנהיג השמאל-מרכז
אם גנץ סבור שתפקיד שר הביטחון יעשה עבורו את המלאכה כמי שטוען לכתר, הוא עלול להתבדות. ההיסטוריה הפוליטית הקרובה דווקא מוכיחה ששירות במשרד המרכזי הזה לא מקנה יתרון אלקטורלי. הנה כמה דוגמאות:
יצחק מרדכי היה שר הביטחון בממשלת נתניהו הראשונה. הוא הסתכסך עימו והקים את מפלגת המרכז יחד עם אמנון שחק, דן מרידור ורוני מילוא. מרדכי הועמד בראש הרשימה אבל תפקיד שר הביטחון ברזומה לא סייע לו והמפלגה זכתה בבחירות 1999 בשישה מנדטים בלבד, ולאחר מכן התאדתה הקריירה הפוליטית שלו בנסיבות פליליות.
אהוד ברק היה שר הביטחון במחצית השנייה של ממשלת אולמרט והמשיך בתפקיד בממשלת נתניהו השנייה. ב-2011 הוא פרש ממפלגת העבודה, שמרבית חבריה רצו לפרק את השותפות עם הליכוד, והקים את סיעת "עצמאות". הוא תכנן להתמודד במסגרתה בבחירות 2013, אבל הסקרים הבהירו לו שלא יצליח לעבור את אחוז החסימה והוא פרש מן החיים הפוליטיים.
גם למשה (בוגי) יעלון היו ברזומה כמה שנים כשר ביטחון, מה שלא עזר לו לקראת בחירות 2019: הוא הקים את מפלגת תל"ם, אבל כשהבין שלא יעבור את אחוז החסימה העדיף לחבור לקוקפיט של כחול לבן וכיום הוא כבר מחוץ למערכת הפוליטית.
בני גנץ על איראן, היום (צילום: המכון למדיניות ואסטרטגיה, אונ' רייכמן)
גם אביגדור ליברמן, שהתפטר מתפקידו כשר ביטחון ומהקואליציה לקראת בחירות 2019, לא הצליח להתרומם וקיבל לאחר מכן חמישה מנדטים בלבד. שלא לדבר על בנט, שכיהן כשר ביטחון בממשלת המעבר של נתניהו ולאחר מכן לא עבר את אחוז החסימה עם "הימין החדש".
תמונה כללית
ד"ר ברוך לשם
גנץ מכהן כשר הביטחון מאז הקמת ממשלת החילופים במאי 2020. זה נתן לו הישג סביר של שמונה מנדטים בבחירות 2021, אבל עדיין לא מדובר במספר שמלמד על תמיכה גורפת שתהפוך אותו למנהיג מחנה השמאל-מרכז. מה הלקח שהוא יכול להסיק מכך?
לקראת הבחירות הבאות, קיימת אפשרות סבירה לאיחודים בתוך הגושים. למשל, חיבור בין מפלגות תקווה חדשה לימינה. על הנייר, ובמערכת פוליטית עניינית, ניתן היה לשקול גם איחוד מחודש של גנץ עם לפיד, אלא שהאיבה ביניהם מאז פירוק כחול לבן כנראה לא תאפשר זאת לעולם. לכן, בבחירות הבאות יישאר גנץ כנראה תחת תקרת הזכוכית של שמונת המנדטים. במקרה הטוב מבחינתו, הוא יוכל לסחוט תפקיד בממשלת הליכוד. במקרה הרע הוא עוד עלול לפגוש את לפיד באופוזיציה.
  • ד"ר ברוך לשם הוא מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה ומחבר הספר: "נתניהו - בית ספר לשיווק פוליטי"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 25 תגובות
הוספת תגובה
25

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
22.

21.

אתה ודאי מכיר את 3 הזמנים של ברודל בפוליטיקה שמתרחשת מזה 4 השנים האחרונות גנץ יבר על נתניהו ולפיד.

20.

19.

האמירה המקורית של ריבלין הייתה "בסאפארי ברמת גן נולד פיל עם עור של ביבי" ולא "באפריקה התגלה פיל עם עור של שרון". . . למרות ששני המשפטים נכונים מבחינת הדימוי והדמויות המוזכרות בהם.

18.

גנץ נכשל כלכלית בפרשת חברת ההיטק שנעלמה וגנבה כספים מהמדינה והוא היה שם, גנץ כשל כרמטכל חלש עלוב ללא יכולת ממשית לפקד, כשל כשר בטחון , התבטאויותיו עלובות חלשות רפוסות ואנמיות, גם כשהוא "מרים את כולו.." הוא נשמע כמו ילד נעלב, אין בו לא כריזמה לא יכולת לא השפעה לא חוזק לא כלום.

17.

16.

בשביל להיות ראש ממשלה אתה צריך להיות שחקן טובולא לותר ולא למכור את המדינה אלא צריך חוט שידרה חזק ואצ זה אין לך ולא יביה כי אתה חלש ונסחט כמו לימון אתה לא יכול להגיד די או לא ולכן לא תהיה ראש ממשלה כי אתב לא מוביל אתה מובל ולצערי עד אכשיו אתה רק מחרת את המדינה לערבים בזול

15.

כי פעם 5 גלידה? כל עוד הנוכל עומד בראשות הליכוד דרכם לאופוזיציה סלולה.

14.

גנץ יצא למבצע שומר חומות נתניהו שלושה ימים אחרי העברת המנדט ללפיד. ביידן הוציא לו כרטיס צהוב. מחר יזכירו לו את זה.

13.

מתעלם מכך שגם בבחירות אף אחד לא חשב שגנץ יקבל 8 מנדטים והסקרים הראו שהוא בקושי עןבר את אחוז החסימה. מתעלם מכך שגנץ מקבל את הציון הכי גבוה מהציבור על תיפקודו. מתעלם מכך שגנץ היחיד שמקובל על מרבית המפלגות. מציג השוואה לשרי בייחון שבשלב הזה גם לא ראו עצמם מועמדים לראשות ממשלה. בקיצור מבחינתי לא היה שווה לבזבז זמן על קריאת הכתבה

12.

11.

את הפנסיה השמנה והמוגזמת. איש קטן עם שאיפות מוגזמות. הגעת להיות כאילו ראש ממשלה גם זה יותר מדי בשבילך. עשית זאת כשבגדת בבוחריך. תחזור לנהל חברות כושלות שמוכרות למדינה מוצרים לא נחוצים.

10.

שלא מפגין קשיחות, אבל את העבודה שלו הוא עושה כראוי.

9.

8.

במדינה בה מידת ההתאמה לרשות הממשלה נמדדת על פי רמת הנוכלות והרמייה, אכן לגנץ יש רק 9% התאמה ולמפלגתו שלו שבה חברים האנשים הכי ישרים, הוגנים ואיכותיים, כנראה שתקרת הזכוכית היא רק 8 מנדטים..

7.

6.

5.

גנץ לא הפנים שאחרי שנאשמיהו עשה ממנו סמרטוט הוא איבד את הסיכוי להיות ראש ממשלה . על טעות כזאת משלמים קש מאני מזומני . אם היה נשאר בכחול לבן אולי היה לו סיכוי .

comment-2-comment

אין. לא היה. וספק גדול מאוד אם אי פעם יקום מישהו במדינת ישראל שיהיה רה"מ יותר זמן מביבי. תקרא את הכתבה ותבין ממתי ביבי עושה מכל הפוליטיקאים במדינה יו יו. ביבי מסוגל לנהל את כל הכנסת לבדו ללא עזרה של אף סמרטוט (בהזדמנות אחת ביבי החזיק 7!!! תיקים בו זמנית. מטורף) ואם סתום כמוך יטרח לקרוא רק 10% ממשפט דרייפוס-נתניהו הוא היה מבין שאם נתניהו נופל אבוי לכל אזובי הקיר. בנתיים (עד שתגמר לך הסטלה) תמשיך לחיות ב 2019 ימי השינאה הנפלאים.

4.

איש עם כוונות טובות, באמת. אבל כריזמה לא משהו, ללא קילר אינסטיקט ורזומה אפור מאוד בצנחנים ובתפקידים שבאו אחרי. לא השאיר חותם או רושם בשום מקום ועל אף אחד. הגיע לרמטכ"לות כברירת מחדל. אבל הציבור רואה ומבין ולכן אין לא סיכוי להמריא לשום מקום.

comment-2-comment

3.

comment-2-comment

2.

סוף סוף מתגלה מה באמת חשוב לשר הבטחון - להיות ראש ממשלה ושיזכירו אותו בוקר צהריים וערב! אתה רציני..? מה אתה ילד, או שר בטחון בממשלת ישראל? כמה מאכזבבבבבב. ומה זה הלעג הזה לנושא הרווחה? בושה.

1.

המשבר במערכת הפוליטית ההזויה שלנו מוליד אספרציות של אזובי קיר שלא מתאימים לתפקיד ונטולי תמיכה ציבורית להיות רה"מ וזה אסון למדינת ישראל מייצר סחטנות חרמות אמביציות ללא כיסוי גנץ שייך בדיוק לשם כמו הדביל בנט

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה