38
צילום: משה ביטוןצילום: משה ביטון

מתן כהנא במירון: "מי שיישאר מעבר לזמן הנקוב בכרטיס, יפגע באחים שלו"

השר לשעבר, שהופקד על ההילולה השנתית, סייר במתחם לקראת ל"ג בעומר: "לא כל אחד יוכל לחגוג כפי שהוא חלם, אני מאמין שהקהל יהיה קשוב ויתפנה בזמן". הרב הראשי דוד לאו קרא: "גם אם יש ביקורת – הישמעו להנחיות"

איתן גליקמן, קובי נחשוני | פורסם:16/05/2022
השר לשעבר מתן כהנא ומפקד המחוז שמעון לביא לקראת ההילולה במירון (צילום: משה מזרחי)
בעוד יומיים תתקיים ההילולה במירון, במתכונת שונה מהרגיל לנוכח מסקנות הביניים של ועדת החקירה שהוקמה בעקבות אסון מירון – וההכנות מתקרבות לישורת האחרונה. היום (ב') מתבצע תרגיל המדמה תרחישי חירום במושב מירון ובצירי התנועה הסמוכים למתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
השר לשעבר, ח"כ מתן כהנא, הגיע לסיור במירון כדי לעקוב מקרוב אחר ההכנות להילולה. "אנחנו מקיימים את ההילולה השנה בצל האסון הכבד שפקד את המדינה בשנה שעברה, ובו נספו 45 מתפללים וחוגגים", אמר כהנא, שהיה השר הממונה על ההילולה, וממשיך להוביל את ההכנות גם לאחר התפטרותו מתפקיד השר לשירותי דת.
תמונה כללית
"עשינו את המיטב כדי שהשנה כל החוגגים יחזרו הביתה בשלום, וכל מי שחפץ בכך יוכל לחגוג באופן הקרוב ביותר למסורת שהייתה נהוגה", לדבריו. "המתווה תוכנן בהתאם לוועדת החקירה, והושקע סכום עתק להיערכות – כ-60 מיליון שקלים יעלה האירוע השנה, פי-ארבעה משנים קודמות".
לפי ההנחיות החדשות, מספר השוהים בכל רגע נתון במירון יוגבל למעט פחות מ-17 אלף (16,870 ליתר דיוק), והכניסה תתאפשר באמצעות כרטיס כניסה שתוקפו פג לאחר ארבע שעות. "השנה ההילולה תיראה אחרת", ציין חבר הכנסת מימינה. "לא כל אחד יוכל לחגוג כפי שהוא חלם. ננסה לפזר עומסים לאורך כל שעות ההילולה. ההצלחה תלויה בעיקר בשיתוף פעולה של הקהל. אני שומע עוד ועוד רבנים וראשי חסידויות שקוראים לציבור לשמור על ההנחיות. מי שיישאר מעבר לזמן הנקוב בכרטיס יפגע באחים שלו שרוצים להיכנס לחגיגות בהר".
תמונה כלליתמפת ההילולה
באדיבות משטרת ישראלמפת הסדרי התנועה והחניה בזמן ההילולה במירון (באדיבות משטרת ישראל)
כהנא הוסיף כי "יש מיעוט קטנטן שמנסה לחבל במאמצים. הוא פועל פה במשך ימים ועושה פעולות ונדליסטיות, ומתכנן להגיע גם בהילולה. המשטרה נערכת לקומץ הקטנטן הזה. אני לא רוצה שהוא ישחיר את כולם. מדובר בקומץ זעום של קנאים קיצונים. אני מתפלל שההילולה תעבור בשלום, בהתאם להנחיות. צריכים לזכור שאנחנו תחת בדיקה של ועדת החקירה, זו שנה ייחודית והרבה שינויים נעשו פה כדי להבטיח את שלום החוגגים כאן, במירון".
"אנחנו מאמינים שההנחיות אכן יעבדו והקהל יהיה קשוב ויתפנה בזמן", הדגיש. "יש קומץ ששם לו למטרה לחבל באירוע, אבל אני יודע שיש רבבות שנותנים אמון במתווה. שינינו הרבה דברים בהר. מי שלא יישמע להנחיות – יצא מההר. לצד הטיפול בזיוף הכרטיסים, אנחנו נערכים גם לתרחישי קיצון".
צילום: קובי קואנקס"נערכים גם לתרחישי קיצון". מתן כהנא (צילום: קובי קואנקס)
"למרות התסכול שעלול להיות, הרעיון הוא שאנשים יוכלו להגיע להילולה של רשב"י ולחגוג כמה שיותר", הוסיף כהנא. "אם פעם היו לאנשים סיבות טובות להישאר שעות רבות על ההר, הפעם התמריצים האלה לא קיימים. לא יהיו למשל מתחמי אוכל בהר. יש אפשרות לפעול ולהוציא אנשים, אבל אני מאמין שלא נגיע לכך, ואנשים בערבות הדדית יאפשרו לאלה שמחכים לבוא ולהיכנס להר".

"שינוי משמעותי של הסטטוס-קוו"

מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, אמר לקראת האירוע: "אנחנו ממש בישורת האחרונה של ההכנות. עושים הכול כדי שהאירוע יהיה בטוח לכולם. האירוע במתכונת שלו הוא מאתגר מאוד, ויש פה שינוי משמעותי של הסטטוס-קוו. כמות הכרטיסים מוגבלת, והיא מבוססת על ניתוח ודוחות של מהנדסי בטיחות, כדי לשמור על הסדר ועל שלום הציבור. מי שאין ברשותו כרטיס – אין לו מה להגיע למירון".
צילום: אלעד גרשנקורןפרויקטור מירון, ניצב בדימוס צביקי טסלר (מימין), ומפקד מחוז הצפון ניצב שמעון לביא (צילום: אלעד גרשנקורן)
בהצהרה שמסר לכתבים, הוסיף: "אנחנו חשופים למודיעין על קבוצות קיצוניות כאלה ואחרות שמתכוונות לשבש את האירוע. נפעל בנחישות, ולא נאפשר למתפרעים להרוס את ההילולה במירון".
מפקד מחוז צפון בכיבוי והצלה, טפסר ניזאר פארס, אמר: "אנחנו פרוסים במעגל ההר והמושב עם 100 כבאים שיעבירו כאן את ההילולה ומקיימים כאן היערכות עם הגורמים השונים. יצא צו נציב שלא להדליק אש במקומות אסורים, ומדורות ידלקו רק במקומות המותרים".
מירון – לפני האסון ואחריו (צילום: משה מזרחי, משה ביטון)
מנהל מרחב צפון במד"א, תת-מגן אורן אביטן, ציין: "אנחנו פרוסים עם מאות חובשים ורופאים. מאות אמבולנסים עם למעלה מ-200 חובשים ופראמדיקים יתפרסו פה לקראת ההילולה".

"ניתן להתחבר לרשב"י גם על ידי לימוד תורתו"

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, קרא לציבור הרחב לשמור ולהקפיד על הנחיות גורמי הביטחון – "גם אם יש ביקורת" על התנהלות המדינה ולא הכול מובן. "בשנה שעברה אירע אסון גדול לעם ישראל במקום הקדוש, כאשר כאבנו את הסתלקותם של 45 נפשות – דבר שבדרך הטבע ניתן היה למנוע, אך זו גזרה שנגזרה ואנו מקבלים אותה באהבה", מסר הרב לאו. "השנה מבקשים גורמי הביטחון להתנהל בדרך מיוחדת של 'מי שנכווה ברותחין – נזהר בצוננין', ומנסים לאפשר לעם ישראל להגיע בבטחה לציון רבי שמעון בר יוחאי".
צילום: אפי שרירציון קברו של רבי שמעון בר יוחאי (צילום: אפי שריר)
הוא הוסיף והזכיר: "ניתן להתחבר לתורתו של רבי שמעון גם על ידי לימוד תורתו, ובוודאי שזכותו תעמוד לכל לומדי תורתו בכל אתר ואתר. גם מי שעולים למירון, טוב יעשו אם ייזהרו ויקפידו, בהתאם להנחיות גורמי הביטחון.
"אנחנו מקווים שלאט-לאט תימצא הדרך לאפשר לכל עם ישראל להיות במקום ללא הגבלות, ובדרך שתדע לשים לב אל הבטיחות. אך כל עוד לא נמצאה הדרך, ראוי לשים לב ולהקפיד על ההנחיות – ולהתפלל ולייחל שזכותו הגדולה של רבי שמעון תעמוד לכולנו, שהחולים יבריאו והבריאים לא יחלו, ונזכה לכל הברכות ביום הקדוש והגדול הזה".
לכתבה זו 38 תגובות
הוספת תגובה
38

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
25.

24.

23.

ובכל זאת אני צופה לגיונים של קאפוטות צובאים על הגדרות, כמו אוהדים של הפועל על האקליפטוסים סביב האצטדיון בקרית אליעזר.

22.

המשטרה גם ככה על סף קריסה והם עושים מה בראש שלהם.

21.

20.

הפעם

19.

18.

ונשמרתם לנפשותיכם

17.

משקיעים בעבודת אלילים

comment-2-comment

16.

יביאו עוד איזה עורך דין אוכל חינם שייצא לתקשורת וידבר שטויות ...

15.

האתר בסכנה שום דבר לא מסודר הגיע הזמן לסגור את המקום עד שיהיה בטוח

14.

13.

הוא בוכה שיקשבו לשוטרים שאמרו שהם לא יאכפו.....נו באמת. כרטיסים בשביל מה? הכי טוב היה וייסות אוטומטי, בכל רגע נתון אין יותר מ50 אוטובוסים

12.

אותי יותר מעניין לדעת איך זה שלכל חרדי יש דירה משלו? מאיפה יש לחרדי כסף לקנות 12 דירות ל-12 ילדים חרדים? מאיפה ל-12 הילדים החרדים שלו יש כסף לקנות דירות ל-144 נכדים חרדים? מאיפה ל-144 הנכדים החרדים יש כסף לקנות 1728 דירות לנינים החרדים? שהרי אף אחד מהם לא עובד!!!!! מישהו אולי יודע?

comment-2-comment

comment-2-comment

פשוט ביזיון מה שהולך פה במדינה שלנו, אכזבה טוטאלית

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

11.

היו צריכים לעשות כרטיסים לפי שעות עם קוד צבעים שונים לכל יחידת זמן על ההר. מי שיוצא באיחור נקנס על ידי השוטרים המשגיחים. מאד מאכזב שאחרי שנה שלמה, הכל נשען על אחריות והתחשבות האנשים. כך לא מסדרים ולא אוכפים סדר. באמת פדיחא. ציפיתי להרבה יותר מהשר.

comment-2-comment

comment-2-comment

צריך להזרים כמה שיותר יעיל את ההמונים, לא להתחיל לעצור אחד אחד ולרשום דוחות.

10.

9.

שחרדים יתחשבו אחד בשני? הלכות בין אדם לחברו אינם נר לרגליהם כלל. איש הישר בעיניו יעשה ולא אכפת להם מכלום שזה על חשבון אחיהם.

8.

החרדי

7.

מתן כהנא, לך הביתה תם זמנך

6.

כל ההילולה הזו היא ערבוב של מיסטיקה, בערות וקנאות דתית מיותרת

5.

comment-2-comment

4.

רק נזקים אתם עושים , ההילולא התנהלה מצוין עד שדרכו רגליכם הטמאות וגרמו להרג של 45 תמימים ר שמעון כבר יבוא איתכם חשבון ….

comment-2-comment

3.

זה לא יקרה

2.

העדפתם להאשים לחקור למצוא אשמים לנקות אורוות לצאת בנאומים חוצבי להבות על אשמת רב זה פוליטיקאי זה ושאר קישקושים, רק לא לעבוד לתכנן לדאוג לתחזוקה לסידורי ההמון. האמת? היה מפתיע אם הייתם באמת עובדים קשה ומשליטים סדר ... עכשיו עוד פעם תולים תקוות כאלה או אחרות ... ישמעו להוראות? או לא ישמעו? אני מאוכזב בוש ונכלם בבני עמי ...

comment-2-comment

יש חוק במדינה הזאת ומעבר ל60 מיליון שמוציאים על הקקמייקה הזאת מי שמנהל את זה צריך לנהל את זה על פי חוק ולא לבכות אכלו לי שתו לי לא ארגנו לי הילולה. חלס אנחנו לא עבדים של עבדי השם כפרה

1.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה