100

הליכוד קיבל את הצעת הפשרה של גנץ: חוק "ממדים ללימודים" אושר סופית בכנסת

אחרי שעות של נאומים וניסיון לגייס רוב בקואליציה, גנץ הציע פשרה של הרגע האחרון בתיאום עם בנט ולפיד והליכוד הסכים להעלות את המלגה ל-75% משכר הלימוד. "סולם טוב לרדת מהעץ שטיפסנו עליו", הודה אחד הח"כים. 55 ח"כים תמכו בהצעה, שאושרה סופית בהיעדר האופוזיציה

תמונה כללית
מורן אזולאי | עודכן: 24/05/2022
חוק ממדים ללימודים אושר במליאה (צילום: ערוץ כנסת)
בתום שעות ארוכות, ולאחר חילופי דברים קשים בין הקואליציה לאופוזיציה לפני ההצבעה על חוק "ממדים ללימודים", אושרה הלילה (בין שני לשלישי) סופית ההצעה למימון לימודים עבור חיילים משוחררים. בליכוד הסכימו לקבל הצעת פשרה שהוצגה ברגע האחרון מצד שר הביטחון בני גנץ, לפיה המימון יעמוד על 75% משכר הלימוד, לצד העברה מיידית של הכסף ללוחמים. ynet העביר את ההצבעה בשידור חי.

מימון הלימודים ללוחמים - כתבות נוספות

מירי רגב: "אנחנו אופוזיציה לוחמת. אין כאבי בטן על חיילים או מקרי אונס" בנט: "תפקיד האופוזיציה - להילחם בממשלה, לא בלוחמים" ח"כ כהן מהליכוד: "נתנגד לכל הצעה של הקואליציה, זה תפקידנו" "זה חוק מצוין, חיכיתי לראות מתי תביאו אותו": שינוי הגרסאות של ח"כ קיש | צפו בקואליציה התקשו למצוא את הרוב במשך שעות ארוכות. יו"ר רע"מ מנסור עבאס התחייב לתמוך בהצבעה - אך לא הייתה ודאות לגבי שאר חברי סיעתו ומידת התחייבותם למשמעת הקואליציונית. גם תמיכתה של עידית סילמן - שפרשה מהקואליציה - לא הייתה מובטחת. הצעת החוק אושרה ברוב של 55 תומכים מהקואליציה מול 6 מתנגדים מהאופוזיציה, כשיתר 59 חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה לא השתתפו בהצבעה בקריאה שלישית, אותה הפכה הרשימה המשותפת להצבעת אי אמון.
גנץ מציג את הצעת הפשרה לליכוד (צילום: ערוץ כנסת)
צילום: אלכס קולומויסקיבנט, לפיד וגנץ חוגגים את אישור הצעת החוק, הלילה (צילום: אלכס קולומויסקי)
צילום: אלכס קולומויסקיקיש ונתניהו. העלו להצבעה גם את הצעתם למימון 100% כדי להביך את הקואליציה (צילום: אלכס קולומויסקי)
קצת אחרי חצות עלה במפתיע גנץ לדוכן עם הצעת פשרה לליכוד שגובשה יחד עם רה"מ נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד. שר הביטחון הציע כאמור להעלות את מימון השכר ולהעביר מיידית את הכסף ללוחמים. בליכוד התכנסו להתייעצות על ההצעה, אותה כינה אחד מחברי הכנסת במפלגה "סולם טוב כדי לרדת מהעץ שטיפסנו עליו".
בשבוע שעבר הודיעה סיעת הליכוד כי החליטה פה אחד שלא לתמוך בהצעת החוק במתכונתה הנוכחית. ההצעה שהעלתה הקואליציה קובעת כי שכר הלימוד ימומן בהיקף של 66% והיתר מהפיקדון שלו זוכים החיילים כשהם משתחררים. בליכוד דרשו שהמלגה תממן 100% משכר הלימוד - ושכספי הפיקדון ישמשו את החיילים המשוחררים למטרות אחרות.
הלילה המפלגה הסכימה להתפשר, ואמרה עם סיום ההתייעצות כי השיגה "ניצחון לליכוד". במפלגה אמרו כי "המאבק שלנו הביא להעלאת המלגות ללוחמי צה"ל. ההחלטה התקבלה באישור כל ראשי בלוק הימין", וכי עם שובה לשלטון תשנה את החוק ל-100% מימון מטעם המדינה.
צילום: אלכס קולומויסקיוהיו גם לחיצות ידיים בין אופוזיציה לקואליציה (צילום: אלכס קולומויסקי)
צילום: אלכס קולומויסקיפינת הסוכריות של חה"כ ביטן (צילום: אלכס קולומויסקי)
"הימים האחרונים קשים עבורי כמי שגדל במערכת הביטחון, כמי שעומד בראשה היום", אמר גנץ בנאום שנשא לאחר שהציע את הפשרה. "חיילי צה"ל אף פעם לא היו חלק מהמשחק הפוליטי – ואני חושב שכל אחד כאן צריך לעמוד ולהסתכל על עצמו ולשאול 'לאן הגענו?'. יש שאומרים לי שכדאי לי למשוך את הוויכוח – אני פוגע בליכוד, ומצטייר כמי שפועל לטובת החיילים.
"אני החלטתי לשים לזה סוף. המטרה שלי היא לא לפגוע בליכוד אלא לחזק את חיילי צה"ל ולשמור על שלמות הממשלה. לכן, אני מבקש להציע לקבל את ההסתייגות שהוצעה גם על ידי האופוזיציה ולהעלות את גובה המלגה ל-75%. זו הצעה שמשמרת את העיקרון המוביל בבסיס השיטה של תמיכת המערכת, ומגדילה את מה שחיילי צה"ל הלוחמים קיבלו אי פעם. יותר מהכל, זו הצעה טובה, שמשרתת את החברה הישראלית", אמר גנץ.
"אני מבקש מכולם, קואליציה ואופוזיציה כאחד, להצביע בעד ההצעה הזו בתיאום עם ראש הממשלה ושר החוץ, שאני מבקש להדגיש, שמצטרפת לשורה של מעשים שאנחנו עושים לחיזוק חיילי צה"ל וחשיבות השירות – מהעלאת דמי הקיום, דרך שיפור התחבורה והמזון וההטבות לחיילי מילואים. אם נעשה זאת, נפסיק את המצב הרע בו אנו נמצאים בכל הקשור למחויבותנו לחיילי צה"ל".
רגב: "אין כאבי בטן על חיילים או אונס" (צילום: יואב דודקביץ')
ח"כ גלית דיסטל אטבריאן לא חיכתה להחלטה וצייצה: "התקדמנו. בזכות ההתעקשות של הליכוד המימון עבור החיילים גדל, מקווה שעד ההצבעה שום דבר לא יתפקשש". חברת הליכוד החליטה להחמיא לגנץ וכתבה כי "כשנחזור נגדיל ללוחמים את המימון ל-100%. ועד אז - אחלה בני גנץ". גם חברת הכנסת קטי שטרית צייצה: "אמנם לא 100%, אך לולא ההתעקשות שלנו הייתם מקבלים פחות".
גנץ אמר לאחר החלטת הליכוד ולפני ההצבעה כי "באישור החוק הזה יש מנצחים ואף אחד מהם לא יושב כאן במליאת הכנסת. המנצחים היחידים נמצאים במארבים, בסיורים, במטוסים ובספינות. מברך על כך שמצאנו את הדרך לעשות עבורם את מה שמגיע להם".
חברי האופוזיציה משכו את הזמן עם נאומים במשך שעות. ח"כ דודי אמסלם מסיעת הליכוד ניצל את זמנו על הדוכן למתקפה על יו"ר הכנסת מיקי לוי, על רקע החלטת מנכ"ל הכנסת לאסור על סיעת הליכוד להשתמש באולם ירושלים, שם עקרו מחיצות חברי הכנסת שלמה קרעי ואמיר אוחנה. "באנו לישיבת הסיעה היום והסתבר לנו שמנכ"ל הכנסת מעניש אותנו. אמר לנו ללכת לאולם שפרינצק כי עקרנו מחיצות. מר לוי (מיקי לוי - מ"א) השיר 'אני העבד' של איציק קלה נכתב עליך. אתה עבד נרצע. כשנהיה בשלטון נכין לכם תאים בשירותים. המאסת את עצמך עלינו. לא הייתי קורא לך מיקי לוי אלא מיקי מאוס", תקף אמסלם. "מי אתה שלא תיתן לליכוד לנהל את ישיבת הסיעה? זאת כנסת של אבא שלך? מי אתה? תראה איזה איש נמוך אתה".
צילום: עמית שאבידודי אמסלם במליאה. מתקפה על יו"ר הכנסת (צילום: עמית שאבי)
צילום: אלכס קולומויסקיסטודנטים ששירתו כלוחמים מוחים מול הכנסת, אתמול (צילום: אלכס קולומויסקי)

מהו חוק "ממדים ללימודים"?

החוק עבור חיילים משוחררים נחקק ב-1984 במטרה לסייע לחיילים משוחררים בתחילת דרכם באזרחות. עשור לאחר מכן עבר חוק "קליטת חיילים משוחררים", שלמעשה ביטל את קודמו, וכולל מספר הטבות בכסף, בסיוע ובהכוונה מקצועית, שהופכים את החזרה לאזרחות לקלה יותר: מעבודה מועדפת ועד מענק השחרור ועד לדמי הפיקדון.
מאז שחוקק החוק נעשו בו 23 תיקונים, שהיו למעשה הרחבות והטבות לחוק המוצע, ובהם סיוע בשכר דירה לחיילים בודדים משוחררים, שינוי סכומי הפיקדון והמענק שיהיו תלויים באופי השירות וכיוצא בזה. תוכנית "ממדים ללימודים" שחוללה סערה רבתי היא תיקון מספר 24 לחוק הקיים, ועונה על צורך שעד כה לא היה מעוגן בחקיקה - לימודים אקדמיים עבור לוחמים ולוחמות משוחררים ועבור אוכלוסיות מיוחדות.
צילום: shutterstockהפיקדון לא מכסה את כל תשלומי התואר הראשון (צילום: shutterstock)
בתום שירות קרבי של 32 חודשים מצה"ל, יוצאים הלוחמים והלוחמות לאזרחות, וחלק לא מבוטל מהם פונה ללימודים אקדמיים או מקצועיים. עם כניסתם ללימודים קיימות עבורם כמה אפשרויות כמו תשלום הלימודים מכספי הפיקדון האישי, שבו ניתן להשתמש חמש שנים מיום השחרור וסכומו משתנה בהתאם לאופי השירות ומשך השירות. מדובר בסכום שיכול להצטבר ליותר מ-26 אלף שקלים עבור מי ששירת שירות קרבי מלא, אך הוא לא יכול לכסות את כל תשלומי התואר הראשון. לפי חישוב שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה לשנת תשפ"ב, מדובר בסכום שעומד על 10,391 שקלים לשנה.
רבים מהלוחמים משתמשים בחלק מכספי הפיקדון ללימודי פסיכומטרי, מכינות קדם-אקדמיות ושיפור או השלמת בגרויות, על מנת להתקבל לתואר עצמו. כמו כן, למשוחררים הטריים יש אפשרות לנתב את הכסף לאפיקים אחרים כמו פתיחת עסק, נישואין, קניית דירה או קרקע או לחלופין לקבל אותו ישירות לחשבון בתום החמש שנים ולעשות בהם כרצונם.
יחד עם הפיקדון, קיים גם מענק שחרור, שסכומו נקבע בהתאם לאופי השירות. לוחמים ששירתו 32 חודשים מלאים מקבלים כ-18 אלף שקלים. הכסף יכול לשמש אותם למחייה בימי הלימודים, אולם לעיתים קרובות הוא משמש גם למטרות אחרות.
כלל המלגות המוצעות כיום ללוחמים ולוחמות ולחיילים משוחררים בכלל, מגיעות מתרומות של פילנתרופים מהארץ והעולם, ומוגבלות למספר סטודנטים בהתאם לגובה התרומות שהתקבלו. כמו כן, עבור חלק מהמלגות צריך הסטודנט להגיש בקשה מידי שנה ועל כן אין ביטחון כלכלי להמשך התואר. מטרת התוכנית היא להפוך למלגה היחידה שלוחמים ולוחמות יוכלו לקבל ללא תנאי, אלא מעצם שירותם במערך הלוחם של צה"ל. המלגה לא תהיה תלויה בתרומות - אלא במימון ממשלתי לחיילים שהתגייסו מיולי 2013.
פורסם לראשונה: 21:34, 23.05.22
לכתבה זו 100 תגובות
הוספת תגובה
100

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
67.

66.

היה ברור הליכוד בסוף לא יפיל את החוק כי זה היה נראה נורא וחומר תעמולה מצויין ללפיד. אז בשביל מה כל הפארסה. תם הקסם של הקוסם.

65.

64.

כבוד למדינה , כבוד לקואליציה ,כבוד לאופוזיציה ,נותנים כבוד ללוחמים.

63.

מגיע להם לא 75% אלא 100%. הצעירים נותנים את הנשמה ולדעתי מגיע להם הכל מימון מלא. גם מהקואליציה וגם מהאופוזיציה. חבל שהאופוזיציה דואגת רק לכסאות ולמשכורות שלהם ולא לתושבים.

62.

61.

60.

59.

58.

צוחק מי שצוחק אחרון

57.

זה מאד מעניין.האגו שלהם חשוב יותר מהחיילים.

56.

55.

54.

53.

כל הכבוד לליכוד הקול שלי שלכם בקלפי.

52.

51.

50.

והמסקנות בהתאם

49.

תתפוצצו.

48.

תראה לאיזה שפל אתה מוביל את המדינה הזו........

comment-2-comment

47.

comment-2-comment

46.

מתי ההצבעה

45.

44.

הגועליציה לימדה אותנו שכל האמצעים כשרים. מותר אפילו להקים ממשלה עם תומכי טרור, העיקר להפיל את הליכוד. אז שיסתדרו איתם. כשנעלה שוב נדאג לחיילים.

comment-2-comment

כמה נמוך, איכסה

43.

42.

41.

המטרה שלהם להביך את הצד השני אם היו רוצים היו מסכמים איתם על הצעה משותפת.

comment-2-comment

comment-2-comment

כדי להכשיל את הרוטציה, כי לא סאמת רצה להיות ראש ממשלה

40.

כול האינטיליגנטם מהקיבוצים ורמת אביב ג לא מסוגלים להבין מה עושה להם המרוקאי בשקט ובשלווה ללא קללות וצעקות ואין איך להשיב אלא כחיות הג’ונגל

39.

38.

אסור להצביע ליכוד

comment-2-comment

כל הבררה של הבררה של המדינה נמצאים בליכוד. כאילו מישהו אסף את כל בזבל של המדינה ושם לא בראש את מלך השחיתות והסירחון

37.

comment-2-comment

36.

זולגות הדמעות...איש ליכוד אמיתי לא יצביע נגד חיילי צהל

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ללא הממשלה עדיין הינו תקועים בסבבים אינסופיים של בחירות. והיחיד שפילג את כולם וגרם למצב זה - זהו מר בנימין נתניהו.

35.

34.

33.

אני חושב שדווקא להראות את הממשלה הנוכחית בחוסר יכולתה לתמוך בדבר כל כך פשוט הוא חשוב יותר. בסופו של דבר רעם וגנאים צריכים להיות עם האינטרס של ישראל בנושאים אחרים וכאן מראים לכולם את איוולתם. כידוע יש בלי סוף מלגות לחיילים לוחמים כך שאני לא חושה שיש צורך לדאוג כל כך...

comment-2-comment

כל החיילים הקרבייים שלא צריכים את החוק כי גם ככה יש מלגות מלאות לכןללללללם. מירי, תעדכני את דף המסרים כי זה לא עובד

32.

כל חייל קרבי או לא שזקוק לעזרה מקבל מלגה מחאה לשנת לימודים וגם חייב לתרום לחברה כתנאי.. אני מתנגד ללימודים חינם בלי שהמשוחררים צריכים לתרום לחברה

31.

comment-2-comment

30.

צריך לחנך את העם שיבין מה זה ממשלת מיעוט שנתמכת ע"י מפלגות לא ציוניות ולא יכולות להעביר שום חוק ציוני בעצמה בלי עזרה של האופוזציה

comment-2-comment

comment-2-comment

מפלגה שבראשה עבריין שמוכן למכור את בטחון המדינה בשביל בצע כסף.

comment-2-comment

בזכות הלוחמים שלנו אתה בכלל פה. ענוה לא הצד החזק שלך

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

29.

החיילים נוהרים לקלפי. עצוב. איזו אופוזיציה מבישה.

28.

27.

הליכוד נותן כסף רק לחמאס ולמשתמטים מהצבא. לחיילים הליכוד לא נותן

26.

האם מצאת את האחד?

25.

24.

שיסכימו להצעה של הליכוד סתם עושים הצגה בכחולבן

23.

22.

וזה דבר מצויין. אמסלאם שברת שילמת .כשמתנהגים כמו ברברים משלמים

21.

פתאום כלכך מעניין לכם שם. אין לא תבינו שככל שתנסו להנדס דעת קהל, הקהל יברח מכם? אתם חושבים שאנחנו טיפשים? די נו, שחררו, ביבי חוזר, ואין לכם מה לעשות בנידון.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ממשלה, תפנים

20.

19.

18.

מתבייש שאתה חבר כנסת. עצוב מה שביבי עולל לליכוד. פעם היינו מפלגה עם ערכים ואידאולוגיה. היום אנחנו בית לקיצוניים ומסיתים.

comment-2-comment

comment-2-comment

17.

16.

מתאים לנאום בשוק לא בכנסת ישראל לאן עוד אפשר לרדת

15.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

14.

13.

לשמוע אותו ולהזדעזע!!! אלה הפנים שך מדינת היהודים....אלוהים שחשמור עלינו.

12.

המסואב מקיסריה, מנשקיו בליכוד, ליצמן, דרעי, גפני עלובי נפש מגעילים נמאסתם על הציבור מקומכם בביוב לא בכנסת

11.

סביבו. הוא מתנהג בול כמו שביבי מצפה ממנו. להיות המרוקאי השלוח מהשכונה. איכסה עליך י׳בררה

10.

מסתבר שבנטגנץלפידליברמן לא שמים על החיילים. מעדיפים ספין. יש ממשלת ריפוי נהדרת, מדוע לא מסוגלים לתת לחיילים?

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

אמסלם אתה חיידק בדם המדינה מקומך במיזבלה העירונית

8.

7.

ואין סטיפנדיות ללוחמים...

6.

comment-2-comment

ומצפים מהאופוזציה להצביע בעדו

5.

חיילים שלנו .הבשר שלנו ככה שמים על המנגל אין יותר גרוע מזה.

4.

מפלגת ימין. הציבור לא יסלח לח"כים, מכל מפלגה, שיצביעו נגד המלגות לחיילים

comment-2-comment

3.

2.

רק בגלל השינאה לבנט. פעם חשבתי שמדובר בבוטים. אחרי האלימות בכנס המשפחות השכולות, הבנתי שזה לא בוטים. זו שינאה. אמיתית. שמגיעה מהלב. מהכאב. אם בנט לא היה מוגן על ידי השבכ, הם היו קורעים אותו לגזרים. הוא לא היה יוצא משם חי. שינאה תהומית.

comment-2-comment

יש רק מלך אחד שהמדינה שייכת לו. בלעדיו אין ולא תהיה כאן מדינה. שנים של שטיפת מוח. מזכיר משטרים אפלים מהעבר.....

comment-2-comment

מסתבר שזה פשוט

1.

מחוקק צריך לתמוך בחוקים המטיבים עם העם ובטחונו. ברגע שהמחוקק עושה הפוך, ולא חשובה הסיבה, הוא מידית הופך לזו*נה. הפחד, הפחד מהפו*שע הסגול, הנא*לח והמ*אוס, מרעיד להם את העיג*ולים והשח*לות.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה