15

מחירי הדירות כאגרוף בבטן של זוג צעיר

רכישת דירה היא לא פינוק ולא פריבילגיה. נסיקת המחירים שמנותקת מיכולתו הכלכלית של מרבית הציבור הולכת ומנתקת אותו – פיזית ומנטלית – מהמדינה

רתם איזק | פורסם:17/11/2021
צילום: גיא כושי ויריב פייןרתם איזק (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
בחודש שעבר ישבנו, אישי ואני, מול פקידת המשכנתאות בבנק. לבשנו מכנסיים מגוהצים ואת החולצות הכי נקיות שאדם עם שני פעוטות יכול למצוא בארון. פקידת המשכנתאות לבשה טי-שירט עם הכיתוב BreakTime. באופן אירוני, כך חשבתי תוך שאני מזיעה באופן שאינו תואם את שעת הבוקר המוקדמת ואת מערכת המיזוג של הסניף, זה מיטיב לסכם את מערכת היחסים בין מי שרוצה לקנות דירה לבין המדינה: האחד מוכן למשכן את חייו ל-25 שנים על מנת לנעוץ דגל באוורסט של הבורגנות ולהיות האדם הזה, הרציני, שחושב על העתיד, שרוצה להוריש לילדיו משהו מעבר לגנטיקה מפוקפקת, והשנייה רוצה לצאת להפסקת סיגריה ורוגלעך. כבר איתך אדוני, יש לי נפילת סוכר.
בישראל 2021 האזרח שכבר יכול להרשות לעצמו לרשום קירות על שמו בטאבו לומד על בשרו שהפסקות סיגריה עולות ביוקר. בחודש וחצי שלקחנו לעצמנו כדי להתלבט על הדירה זינק מחירה ב-200 אלף שקל. "ככה זה עכשיו, השוק בוער", הסבירה לנו מנהלת המכירות, והוסיפה: "ואם תקנו ותמכרו עוד שנה, עשיתם אקזיט".
אז הגשנו בקשה למשכנתה, רק כדי לגלות שכשקונים דירה מקבלן מחיר הדירה מוצמד למדד תשומות הבנייה, שעולה כל הזמן, וכל מייל שלא נענה, כל הודעת "מחוץ למשרד" מטעם הבנק, הקבלן או עורכי הדין – ואתם נקנסים בעשרות אלפי שקלים. למה את זה לא לימדו אותנו בבית הספר? ובכן, כי מעללי המלך כורש סודקים פחות את הנאיביות.
וירג'יניה וולף טענה כבר לפני כמעט 100 שנה שאישה זקוקה לחדר משלה אם היא מעוניינת לכתוב ספרים. ובכן, הדור שלי, על בניו ובנותיו, צריך בית משלו בשביל לכתוב למדינה הזו עתיד
הנתונים שהתפרסמו השבוע מלמדים שהמצב מחמיר והולך. במיוחד אם אתם זוג עם ילדים קטנים, כמונו, שרוצים לתקוע יתד; שרוצים לא רק קורת גג אלא גם להרגיש שייכים. שרוצים להכות שורש במובן העמוק, הסנטימנטלי, וכן, גם הרומנטי. שלא רוצים לשבת במרפסת השכורה ולחלום בהקיץ על רילוקיישן או על השקעה בנדל"ן יווני, אלא לחיות כאן ותמיד במדינה היפה והמשוגעת, כי אין לי ארץ אחרת, גם אם אדמתי הולכת ומתייקרת.
לכן משבר הדיור הוא אגרוף בבטן. הרצון של זוגות צעירים ובוגרים, ימנים ושמאלנים, דתיים וחילונים, לרכוש דירה הוא לא פינוק ולא פריבילגיה. ההמונים שמילאו את שדרות רוטשילד בתל אביב באוהלים בקיץ 2011 לא נלחמו רק על זכותם לדיור במחיר שלא מצריך סחר באיברים, אלא גם על הרצון להיות ישראלים.
נכון, רכישת בית היא לא תמיד המהלך הכלכלי החכם ביותר, אך היא הדרך הכי פיזית ומוחשית של אדם להתחייב למרחב שבו הוא חי. נסיקת מחירים שמנותקת מיכולתו הכלכלית של מרבית הציבור הולכת ומנתקת אותו – פיזית ומנטלית – מהמדינה.
הסופרת האיקונית וירג'יניה וולף טענה כבר לפני כמעט 100 שנה שאישה זקוקה לחדר משלה אם היא מעוניינת לכתוב ספרים. ובכן, הדור שלי, על בניו ובנותיו, צריך בית משלו בשביל לכתוב למדינה הזו עתיד.
  • רתם איזק היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 15 תגובות
הוספת תגובה
15

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
12.

יש גל בריחת מוחות מישראל במיוחד מסקטור ההייטק בעקבות יוקר הנדל"ן והמחייה, לא מדובר בסתם מתכנתים צעירים אלא במובילים טכנולוגיים שחסרונם ישפיע על כל הענף. מי שבקיא בדוחות הלמ"ס ונתוני מס הכנסה מבין שמדובר בהתפרקות כלכלית מוחלטת של מדינת ישראל לרמה שתוביל אותה לזימבבואה ככל הנראה תוך עשור. התקשורת מפרסמת שהענף עבר לתמהיל של יותר חברות גדולות וגלובליות ופחות סטארטאפים בשנתיים האחרונות, אך למעשה מדובר באלפי יזמים פוטנציאליים שנמלטו מהמדינה ואשר פותחים חברות סטארטאפ באירופה. מהנדסים ואקדמאים בכירים משתכרים טוב ומטיילים בכל רחבי הגלובוס ובכל המקומות היקרים ביותר ומגלים שמדינת ישראל היא המדינה היקרה בעולם שמתקיימת רק באמצעות חליבה יסודית של הציבור הנ"ל

11.

במחיר הזה בישראל אפשר לקנות רק דירה מתפוררת בבניין בן 60 שנים. החלטנו שנמשיך לחסוך, יש לנו אזרחות זרה ובע"ה כשנגיע לפנסיה נקנה דירה קטנה באנגליה ונעבור שם. כספיי הפנסיה והחסכונות שלנו יופרשו לנו לשם ואין סיבה שנמשיך לגור במדינה האלימה הזאת. את המדינה, נשאיר לחרדים ולערבים, אין בנו גרם של ציונות, במלחמה הבאה הערים המעורבות יבערו והאלימות תגלוש לערים מסביב. לא הבאתי ילדים על מנת להקריב אותם למדינה הזאת, הספיק לראות מה קרה בלוד ויפו במבצע האחרון כדי להבין שלא חכם לקנות פה, האזור נפיץ.

10.

גדלנו כאן, שירתנו כאן, תוך כדי טילים ופיגועים ומילואים למדנו תארים טובים באוניברסיטאות טובות, עובדים בעבודות טובות ומשלמים המון מס...פי 2 ו3 ממדינות אחרות. ועדיין, גם בגילאי 35, אין דירה ואין אפשרות לקנות אחת כזו ואין ממשלה שתעזור בנושא. בימים אלו עובדים על הוצאת דרכונים למדינות אחרות בהן בקלות יתרה נוכל לקנות בית יפה ולהתפרנס בנחת עם הרבה פחות מיסים. נשברנו

9.

עצוב להסתכל 20 שנה קדימה ולדמיין איך יהיה פה, המון הומלסים מבוגרים שכבר לא יכולים להתפרנס כמו בצעירותם והשכירות פשוט תוביל אותם לרחוב... לקחו מוצר צריכה בסיסי והפכו אותו ואפיק השקעה ורווח על חשבון המשפחות הצעירות, ואני לא מבין איך אף אחד לא נותן דין וחשבון על ההפקרות הזאת שמתחוללת כבר למעלה מעשור.

8.

7.

בבעיה אפילו גדולה יותר כי לזוגות יש עזרה ומשכנתאות.

6.

נבחרי הציבור מן הסתם לא רוצים שהמחירים ירדו כי יש להם כמה דירות, אז הם עושים בכאילו, ממסמסים את הבעיה ולא באמת נלחמים. רק מחאה עממית של צעירים וחסרי דירה שפספסו את הרכבת הדוהרת, תזיז משהו. אבל כולם פה נהיו אפאטיים, מעדיפים לרדת מהארץ ולא להילחם. עצוב שזה מה שנהיה מישראל.

5.

ומצד שני משקפת בדיוק את הלך הרוח העקום והמעוות שנהיה כאן שבעצם תורם לעליות.

4.

בגיל 38 ואני עדיין בלי דירה , יש הון עצמי אבל המחירים כל כך מוגזמים שלא מצדיקים רכישה והשתעבדות שאני לא אסיים תשלומים גם כשתהיה לי מצבה מעל הראש. נמשיך לחסוך נתקדם במקום אחר שהוא לא מדינת ישראל...

3.

אם הממשלה הזו לא תתעורר לא יישארו כאן צעירים שיבנו את המדינה. יש לי מספיק כסף לקנות 2 דירות אבל לא בא לי לשרוף כסף שאנחנו עובדים קשה בשבילו על משהו שבחול הייתי משלם חצי או שליש

comment-2-comment

מטורפת אז מה עשית בזה?

2.

פייר, יש לנו נכס מסחרי ששייך לזוגתי. אבל דירה אין. יכולתי לקנות אבל הימרתי לא נכון שהמחירים ירדו. תכלס, אני לא מוטרד. נרד מהארץ לכרתים, או תאילנד בעוד כמה שנים. את הערמות כסף שחסכנו לקנית דירה יראו בארץ אחרת. לא פה. חבל לי על הילדים, אבל להכנס למשכנתא רצחנית שאני אסיים בעשור ה8 לחיי... לא תודה.

comment-2-comment

אין שום סיבה שהגנבים יקבלו את האוצרות שחסכנו בעבודה קשה.... במדינות נורמטיביות פי כמה , המחירים הרבה יותר כדאיים והאמת שגם החיים שם יותר נוחים וזולים.

comment-2-comment

כל שקל חיסכון והדירה כולה ב2 חבל חבל שלא ירדתי לפני עשור

1.

כל עוד המדינה מרוויחה מהמס הגבוה והקבלנים גורפים קופון שמן, מונופול המלט שולט במחירי תשומות הבנייה, בעלי הדירות מרוויחים מהנכס ועוד.. יש רק ציבור אחד פראייר שנותר שמפסיד והוא מעמד הבניים הנעלם שעל כתפיו העייפות כבר העמיסו מלחמות, קורונה, ציבורים שלא עובדים ומה לא..

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה