22

דברים שסיפר לי ידידי מעזה

הוא איש אקדמיה שמאזין לקול ישראל ושמח שתפסו את המחבלים באלעד. לדבריו העולם לא נרתם לעזור, לכן העסקאות הסיבוביות עם ישראל הן כורח

סמדר פרי | פורסם:10/05/2022
צילום: APפועלים פלסטינים חוצים מרצועת עזה לישראל (צילום: AP)
ככה זה עובד: כל פועל פלסטיני מובטל בעזה שמעוניין לעבוד בצד הישראלי, מגיש בקשה למשרד העבודה ברצועה. משרד העבודה נמצא בבעלות מלאה של חמאס. הבקשה נבחנת ומועברת לאייאד נסר, נציג פתח ברצועה, שכפוף להחלטת חוסיין א-שייח ברמאללה. נשמע מופרך? חוסיין א-שייח, שמחובר לאוזנו של אבו מאזן ונהנה מיחס מועדף גם אצלנו, הוא השר הממונה על העניינים האזרחיים בשטחי הרשות הפלסטינית.
א-שייח הוא גם השר הפלסטיני היחיד שמתוקף תפקידו נמצא בקשרים עם גורמי מפתח בישראל. הוא זה שיעביר את רשימת הפועלים מהרצועה לבדיקת גורמי הביטחון הישראליים. מי שיאושר יקבל רישיון ואז יתחייב לשלם מסים על עבודתו בצד הישראלי, למשרד לעניינים אזרחיים ברצועה.
לפחות שליש מהמסים הללו עוברים לחמאס. יוצא מזה שישראל משלמת בעקיפין לאויב ברצועה. עד כה, 2,000 פועלים פלסטינים קיבלו אישור. אבל בארבעת הימים האחרונים, מאז הפיגוע באלעד, כל רישיונות היציאה לעבודה מעזה הוקפאו.
ידיד ותיק בעזה, איש אקדמיה בכיר, מצדד במאסרם של המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד. לדבריו, אילו היו הורגים אותם הם היו הופכים לגיבורים מקומיים. אבל ברגע שהם נתונים לחקירות, עשויים להיחשף פרטים על הביצוע ואם היו להם שותפים. הוא מתקשה להאמין שלחמאס בעזה היה קשר לפיגוע, גם אם הוא מזכיר, ביוזמתו, את משפט המפתח בנאומו האחרון של יחיא סינוואר, שקרא לצעירי הגדה להצטייד בסכין או בגרזן.
אלפי מפגינים ברצועה, כך סיפר לי, הגיעו למסע הזדהות אל ביתו של סינוואר בחאן יונס. דלתות הבית הקטן במחנה הפליטים היו מוגפות. סינוואר, שעשה לו מנהג להופיע בגלוי רק לעתים רחוקות, הסתתר במקום אחר.
מעניין לגלות איך תושבי עזה סיגלו לעצמם שיטות עוקפות הפסקות חשמל כדי לעקוב אחרי שידורי החדשות בישראל. "הרבה לפני הרשתות באירופה ושידורי אל-ג'זירה", הוא מספר, "אנחנו מתעקשים לעקוב אחרי הדיווחים בישראל. אין איסור לצפות בשידורי הטלוויזיה אצלנו, או להאזין לחדשות ברדיו. אילו נערך סקר האזנה ברצועה (צוחק), קול ישראל בערבית היה זוכה במקום הראשון".
(צילום: שמוליק דודפור)
מפתיע לגלות שחבורת בני המעמד החופשי של ידידי מהרצועה, בהם אנשי אקדמיה, סוחרים ופקידי הממשל, נמצאת בקשר הדוק עם הנהגת חמאס ברצועה. "אנחנו בהחלט מייעצים", הוא מסביר, "לא תמיד מאמצים את ההמלצות שלנו". מה שמדאיג את החבורה הזאת הוא שיעור המובטלים הגבוה – יותר מ-40 אחוז – קרוב לחצי מיליון, בעיקר צעירים. אם קטאר מעבירה 19 מיליון דולר בחודש, העבודה בישראל תוסיף עוד מיליון.
תמונה כללית
סמדר פריצילום: יריב כץ
הוא מצביע על פער בולט: קונים את הסחורות – שמגיעות במשאיות לכרם שלום – במחירים ישראליים, אבל הפועלים מקבלים משכורות של עולם שלישי. "כשאני מגיע לחנות", הוא אומר, "המחירים גבוהים כמעט כמו ברמת אביב, והמשכורות נמוכות כמו בזימבאבווה. יקר יותר מאשר במצרים או בירדן, וכל מה שניתן להסתדר בלעדיו נשאר על המדפים".
אחד מבאי ביתו של ידידי בעזה מבקש להדגיש שאין לו בעיה לשוחח עם ישראלים. "אנחנו תלושים מהעולם", הסביר. "אין מדינה שתירתם לעזור ברצינות. לא קטאר ששופכת כספים קטנים עבורה, לא מצרים המתווכת, או ירדן שחוששת מזליגה של אנשי חמאס לשטחה. מה נשאר לנו? להמשיך את המגעים הסיבוביים עם ישראל. לפחות אצלכם מבינים אותנו".
  • סמדר פרי היא פרשנית העולם הערבי של "ידיעות אחרונות"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 22 תגובות
הוספת תגובה
22

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
18.

ממציאה סיפורים

17.

שמענו כבר את כל התזות והתאוריות, בפועל אנחנו עייפים, אין לנו שום ענין יותר בקשר ודו קיום עם ערבים, יש לנו גם בלי זה בעיות פנים שלנו ובעיות חוץ עם מדינות אמיתיות או כאילו אמיתיות… כמו לבנון, ירדן, מצרים, סוריה ואיראן והיד עוד נטויה לשאר מרעיןבישין ערבים למינהם. רוצים ניתוק גמור מהם, קיר, בטון גבוה, ישסתדרו עם כל אוהדיהם הרבים מהשמאל העולמי.

16.

אילו סבא שלך במלחמת 48 היה יותר ציוני. היום לא הינו עם הצרה הזו ערביי ארץ ישראל. הסבא שלך רצה אותם לעבודה זולה בקיבוצים במפעלים בשדות וכול החרטה. עד שהגיעה העליה המזרחית. ולאחר 3 עשורים הגיע העליה הרוסית ואז את מביאה את העליה הערבית בושה .בושה.בושה.

15.

נסיון עלוב לבצע האנשה לאלו החפצים לרצוח אותנו. לא קונה.

comment-2-comment

נו באמת , בורות לשמה

14.

לכל המתלהמים, תארו לכם שהייתם נולדים בעזה. מה האופק של החיים שלכם? תטענו שהם מביאים את זה על עצמם - אבל זה מצב של ביצה ותרנגולת. הם חיים בזבל, מה שהופך לאלימות מיואשת כלפינו, מה שגורם לנו לרצות לנתק אותם וחוזר חלילה. לגבי הטענות שיתחברו למצרים - המצרים לא מעוניינים בכך, זה לא העזתים, אבל מה לעשות, הסכם השלום עליו חתמנו עם מצריים אומר שזו הבעיה שלנו.

comment-2-comment

13.

12.

הגיע הזמן ומזמן כבר שאתם תתקוממו נגד מי שמנהיג אתכם ברצועה, אף אחד לא יעזור אם לא תנסו לעזור לעצמכם ולעתיד ילדכם.. אתם חייבים להבין שההנהגה שלכם לא רוצה בטובתכם ומשקיעה כסף בטרור.

11.

לא הבטיחו לנו בהתנתקות ב-2005 שאנחנו עוזבים את עזה כדי שהם ינהלו את עצמם ויהיו עצמאיים. אז למה הם כל הזמן קשורים אלינו בחבל הטבור? כי אם לא נדאג למכסות לפועלים העזתים ולכסף קטארי פרוטקשיין שיכנס אז נקבל בלוני תבערה "וצעדות השיבה על הגדר" וירי רקטות. זה רק מוכיח שאי אפשר באמת להתנתק מהפלסטינים עם כל התשוקה שלנו ולכן עדיף להכנס לעזה להעיף את חמאס לנקות את קיני הטרור ולשלוט במקום ואת הפלסטינים ששם בלאו הכי נצטרך לפרנס.

10.

9.

הם חיים בסרט שאכפת לנו מהם

8.

כל עוד אתם תומכים בהנהגה שרוצה ברצח יהודים , לכם לא יהיה טוב. אנחנו סובלים מהקשר הרצחני הזה איתכם, אבל אתם שם בעזה סובלים לא פחות . זה כן בידיים שלכם. צאו כולכם לרחובות, על מנהיגיכם הרצחניים ותחליפו אותם.

7.

ואל תתפלאו שיש אנטישמיות קחו אחריות שאתם יוצרים אותה!

comment-2-comment

6.

בסוף תיגמר הסבלנות אליכם. ונתנהג כמו פוטין . היהודי רחמן אבל אתם אכזריים בכל מקום בעולם רק צרות מביאים אפילו בשוודיה . עם של אנשים רעים גם בתנך שלנו מלפני אלפי שנים כתוב : ישמעאל יהיה "פרא אדם, ידו בכל ויד כל בו." בסוף נשמיד אותכם פלסתינאיים ארורים. הטובים שבכם מעטים

5.

4.

רק רע יצמח לישראל, במוקדם או במאוחר, מקשרים עם עזה. פניה של עזה צריכים להיות מופנים למצרים, ולנו אסור שיהיה בדל קשר ויחסים איתם, כי רק נינזק מזה. כלום. רק חומה.

comment-2-comment

3.

זה אומר גם פרנסה ודיג ונמל ים ומדינה גדולה וחיים, אבל אתם רוצים יותר את החיים של היהוד, תתפוצצו

2.

בליבכם שנאת יהודים גם אם אינכם פעילים בשום פעילות טרוריסטית

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה