22

האפליה הגיאוגרפית של הטרור בישראל

את המציאות היום-יומית של יידוי אבנים ביהודה ושומרון המדינה מכילה והתקשורת מצניעה. אבל מקרה אחד בדרך לאילת מקפיץ את כולם על הרגליים

אלישע בן קימון | פורסם:01/12/2021
צילום: אוהד צויגנברגארכיון (צילום: אוהד צויגנברג)
הטרור, כך אנו למדים, הוא עניין גיאוגרפי. אחרת אי אפשר להסביר את הסערה שמתחוללת ביממה האחרונה מאז נחשף תיעוד השמשות המנופצות של אוטובוס אגד, שהיה בדרכו לאילת ונרגם באבנים בכביש 25 באזור דימונה. באירוע לא היו פצועים אבל בתגובות לאירוע היה משהו נורמלי - היה זעזוע. כפי שצריך להיות. עצרתי רגע לחשוב: מדוע לא היו תגובות כאלה יומיים קודם כשאוטובוס שהיה בדרכו לביתר עילית נרגם באבנים? או שבוע קודם כשנויה, סטודנטית מהיישוב רימונים, נתקלה במארב אבנים בבנימין? או כשאוראל שנסעה עם התינוק שלה ונפגעה פעמיים מאבנים תוך חמישה ימים? המסקנה היא שטרור האבנים הוא נגזרת גיאוגרפית.
לאחר יידוי האבנים לעבר האוטובוס לאילת צייצה שרת התחבורה מרב מיכאלי: "יידוי אבנים על רכבים הוא טרור לכל דבר ועניין. על אחת כמה וכמה כשמדובר באבנים שמושלכות על אוטובוסים שמסיעים עשרות אנשים ומסכנות כל כך הרבה חיים. המשטרה חייבת לפעול בהקדם לאיתור הפורעים ולמצות איתם את הדין. זריקת אבנים על אוטובוס בכל חלקי הארץ אסור שיקרו נקודה".
דברים חדים, ממוקדים וכל כך נכונים. זו נורמליות. אבל את הגינויים הללו לא שמענו במקרים דומים שמתרחשים יום יום, ולעיתים כמה פעמים ביום, ברחבי יהודה ושומרון. רק בשבועיים האחרונים נתקלו תושבים מבנימין בפיגועי אבנים על ציר 60 סמוך לבית ספר בכפר לובן. התושבים קיימו מחאות ואפילו פעלו לפגוש בעניין את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון.
המחבל לא בוחר ליידות אבנים על כביש 5 דווקא ליד לאריאל ונמנע מלעשות אותו דבר כמה קילומטרים מערבה בואכה ראש העין. הוא זורק את האבן איפה שהכי נוח לו ואיפה שהוא יכול להימלט
טרור האבנים קיים ביהודה ושומרון במספרים שמי שלא חווה אותו לא יכול אפילו לדמיין. על פי נתונים של גורמי הביטחון (הכי מקלים - כלומר נספר רק מה שמדווח) מדובר על 5-3 אירועים ביום. זו המציאות שאיתה חיים המתנחלים. זה טרור.
התשובה שמגיעה בדרך כלל היא ש"הם בחרו לגור שם", כלומר במקומות "מוכי הטרור הללו", המדינה לא מכילה שם ריבונות זה שטח כבוש. אבל מה זה משנה בעצם? לא "מכילים" טרור בגלל קיפאון מדיני אלא פועלים נגדו. ועדיין, מחוץ לגבולות 67 הורגלנו למציאות של יידוי אבנים ולכן זה עובר חלק בגרון. אין אפילו קושי בבליעה. שיגרה. עם הכלה כזו, בעוד עשר שנים עלולים תושבי עומר להתמודד עם מציאות אבנים שאיתה מתמודדים תושבי עלי היום.
לטרור אין גיאוגרפיה. אבנים לא מתעופפות לעבר רכבים בגלל גזרה. המחבל המפגע או החשוד לא בוחר ליידות אבנים על כביש 5 דווקא ליד לאריאל ונמנע מלעשות אותו דבר כמה קילומטרים מערבה בואכה ראש העין. הוא זורק את האבן איפה שהכי נוח לו ואיפה שהוא יכול להימלט. היכן שאין התרעה. זה טרור. וכך צריך להתייחס אליו.
תמונה כללית
אלישע בן קימוןצילום: אבי מועלם
אגב, מניסיון בשטחים, למיידי האבנים יש דלת מסתובבת. הם זורקים את האבן, אולי נעצרים, אבל משום שיש קושי ראייתי רובם משוחררים. אלו שבכל זאת מואשמים משתחררים כמעט ללא ענישה.
יידוי אבנים על רכבים זהו טרור לכל דבר ועניין, קל וחומר כשמדובר באבנים שמושלכות על אוטובוסים שמסיעים עשרות אנשים ומסכנות כל כך הרבה חיים. המשטרה חייבת לפעול בהקדם לאיתור הפורעים, ולמצות איתם את הדין. בכל מקום, בלי אפליה גיאוגרפית.
  • אלישע בן קימון הוא כתב יהודה ושומרון של ynet ו"ידיעות אחרונות"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 22 תגובות
הוספת תגובה
22

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
20.

(זה גם לא בסדר) אבל על זה יש הרבה פעילות של משטרה ,מעצרים, עינויים של "נוער גבעות" עד כדי הריגה (אהוביה סנדק) לא כמו עושים לערבים באיזור....

19.

18.

צר לי לעדכן את הכותב, אבל התקשורת התעלמה מפעמים רבות בהן היו השלכות אבנים בנגב. רצה המקרה והפעם התחילה על הנושא המולה תקשורתית. דומה הדבר לכך שסירסור החיילות בכלא פורסם גם בעבר ומשום מה רק הפעם זכה לתהודה הראויה.

17.

עכשיו השאלה היא למה להטריח את הקוראים

16.

וזה לירות באש חיה על מידי האבנים. אחרי 2-4 מתים התופעה תיפסק.

15.

גם ביבי הנוכל לא סיפח אותם מעולם.

14.

13.

12.

comment-2-comment

11.

10.

מקרה אחד של אבנים בכבישי הדרום? מקרה אחד בכל יום במשך עשרות שנים

9.

יש את אלישע מגן המתנחליםונוער הגבעות

8.

comment-2-comment

7.

קומץ משיחיים הזויים לא מצליחים כבר שנים רבות לשנות את התפיסה של אזרחי ישראל (מימין ומשמאל). שטחי הגדה אינם שטחי ישראל. הם שטחים פלסטיניים. אין למתנחלים מה לחפש שם. למה שיעניין אותנו מה מתרחש בצד הפסטיני של הגבול? למה שנשלח את ילדינו להגן על כאלו שמסכנים עצמם במודע? צאו משם. יפסיקו לזרוק עליכם אבנים.

6.

ולכן זאת בגידה וצריך לאפשר לירות על מנת להרוג

5.

4.

השאלה איננה אם השלכת אבנים היא טרור אלא כיצד יש להגיב על הטרור. האם מותר להרוג טרוריסטים ללא התראה ? אם אסור, כיצד לדעת כל המגיבים ואומרים שמדובר בטרור לכל דבר, יש וניתן להגיב, בהפקרת חיים ללא יכולת התגוננות ? נראה שהתגובות אינן אלא מס שפתיים ועד שלא יקומו האמיצים ויגיבו בחיסול הטרוריסטים הבעיה לא תיפתר אבל בכל פעם כשאדם בודד מגיב מאשימים אותו בתגובה לא מידתית מסייעים בכך לטרור. המסקנה היא : מרבית המגיבים ( בשמאל הצדקני ) הינם תומכי טרור. בושה.

3.

המדינה מעניינת באלימות ולא יודעים לרסן לא אויב חוץ ולא אויב פנים הכול פלוף אחת גדול המערכת והממשלה צריכה להתעורר לפני שיתהפך המצב על כום ואז באמת לא יהיא בתרון ותפסיקו לגיד שאתם עושים ומנסים כלס באמת כלס

2.

וההתייחסות צריכה להיות זהה לגמרי

1.

טימטום כזה עוד לא נולד. אז למה שהקהל יתיחס לאבנים אם בית המשפט לא מתיחס. מסרסים אותנו בעקביות .

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה