צילום: אביהו שפירא
צילום: אביהו שפירא

שני חשודים חצו מלבנון, צה"ל עצר אותם כעבור שעות

הצבא חיפש אחר שני החשודים שחצו את הגבול לישראל סמוך ליישוב דוב"ב שבמרום הגליל במהלך הלילה. כחלק מהסריקות נורו פצצות תאורה, רימוני הלם והשתמש בכלי טיס, ובשל כך נשמעו פיצוצים באזור. לאחר כמה שעות הונחו התושבים לחזור לשגרה. מדובר במהגרי עבודה מסודן

אחיה ראב"ד, יואב זיתון | עודכן:22/07/2021
הסריקות בגבול הצפון, הבוקר (צילום: אביהו שפירא )
צה"ל ערך הלילה (בין רביעי לחמישי) סריקות נרחבות במרום הגליל אחרי ששני חשודים זוהו חוצים את הגבול מלבנון לישראל באזור היישוב דוב"ב. הסריקות של צה"ל כללו ירי פצצות תאורה ושימוש בכלי טיס, ותושבים באזור שמעו הדי פיצוצים בשל כך. לאחר כמה שעות קיבלו התושבים הנחיה לחזור לשגרה, על אף שהחיפושים אחר החשודים נמשכו. במועצה האזורית מרום הגליל אומרים שהצבא עדכן אותם שלא מדובר באירוע ביטחוני. מעט אחרי 08:00 נעצרו השניים - מהגרי עבודה מסודן - כשהם לא חמושים.
מצה"ל נמסר: "בתום מרדף נרחב עצרו לוחמי צה"ל את שני החשודים שחצו במהלך הלילה משטח לבנון לשטח ישראל. החשודים נעצרו בסמוך לגדר ומתוחקרים כעת בשטח".
ראש ועד היישוב דוב"ב, דניאל פרץ, אמר ל-ynet כי בין 02:30-02:00 התקבל דיווח על חדירה ודאית וכל הדרכים ליישוב נסגרו. עם זאת, פרץ הצביע כי החשש של התושבים כעת כלל לא מתמקד במצב הביטחוני. "אנחנו לא מפחדים למות מכדור של חיזבאללה, המצב הכלכלי מפחיד אותנו הרבה יותר", אמר פרץ. "הבשורה שקיבלנו אתמול על הרפורמה הרבה יותר מסוכנת מבחינתנו. אנחנו נצא עליה למלחמת חורמה. 60 שנה אנחנו מתפרנסים מהחקלאות, וזה העתיד שלנו ושל הילדים שלנו. אני קורא לראש הממשלה בנט להתעשת ולבטל את ההחלטות האלה. לחיזבאללה ולמצב הביטחוני אנחנו רגילים פה, אנחנו חיים עם זה. עם הגזירות לא נוכל לחיות. תהיה פה מלחמת חורמה, מלחמת עולם".
עם עליית החשש מחדירה חסם צה"ל לתנועת אזרחים שני מקטעים על כביש הצפון - בין בירנית לסאסא, ובין עתיקות ברעם לקיבוץ ברעם. בשעות הבוקר התמקדו הכוחות במטעים ובוואדיות הסמוכים ליישוב. הצבא השתמש מדי פעם ברימוני הלם, בניסיון להניס את המסתננים.
מצה"ל נמסר כי "במהלך הלילה, תצפיות צה"ל זיהו שני חשודים שחצו משטח לבנון לשטח ישראל. בשעות אלו, כוחות צה"ל מנהלים מרדף אחר שני החשודים ופועלים בכלל האמצעים על מנת לעצור אותם. כוחות צה"ל מבצעים בידוד של מרחב הימצאות החשודים שכולל פריסת כוחות וחסימת צירים. התושבים בשני יישובים סמוכים לאזור המבודד הונחו להישאר בבתיהם".
צילום: אביהו שפירא (צילום: אביהו שפירא)
צילום: אביהו שפירא (צילום: אביהו שפירא)
יהודה יקוטי, תושב דוב"ב, אמר כי "רוב התושבים בכלל לא ידעו על מה שקרה בלילה. התעוררנו בבוקר ושמענו שיצאה הנחיה. זה לא משהו חריג מבחינתנו". על אף שהתושבים הונחו לחזור לשגרה, עדיין ישנן מגבלות באזור כחלק מהסריקות אחר החשודים. בשלב זה אסורה ירידת חקלאים למרחב הגדר שבין דוב"ב למתת; כניסה ויציאה של תושבי מתת היא דרך הר אדיר-חורפיש, ונסיעה בקטע שבין מתת להר אדיר תיעשה בליווי ניידת או כוח צבאי; כניסה ויציאה של תושבי דוב"ב לכיוון צפון דרך היישוב ברעם, במקרים חריגים לכיוון דרום דרך עתיקות ברעם. נסיעה בקטע שבין דוב"ב לכניסה לעתיקות ברעם תיעשה בליווי ניידת או כוח צבאי; ונסיעה של אוטובוסים שמסיעים תלמידים בקטעים המאוימים תיעשה בליווי ניידת או כוח צבאי.
פרשננו רון בן ישי ציין כי לאחרונה היו כמה מקרים שבהם עובדים זרים שאיבדו את עבודתם ופרנסתם בלבנון חדרו לישראל כדי לבקש מקלט – בסיוע מורי דרך לבנונים. גם במקרים קודמים תצפיות צה"ל הבחינו במהגרים ונערך אחריהם מצוד, שבסופו הם נתפסו.
הדיווח על חציית האזרחים הטורקים בחודש שעבר (צילום: נדב אבס, אורי דוידוביץ)
זו, כאמור, אינה הפעם הראשונה שאדם חשוד מצליח לחדור מגבול לבנון לשטח ישראל. בתחילת חודש יוני חצו שני אזרחים טורקים את הגבול, ומתחקיר צה"ל עלה כי השניים לא זוהו על-ידי התצפיות. עם זאת, כן הועברה אינדיקציה לקרע או לנגיעה בגדר, ולכן הוזעק למקום סיור צבאי, שהגיע אחרי ארבע דקות וחצי. בהמשך הגיע גם גשש למקום, וזה זיהה עקבות על הציר. על כן, הגיעו בצבא למסקנה שמדובר בחדירה.
לאזור החצייה, סמוך ליישוב שלומי ולקיבוץ חניתה, הוקפצו כוחות גדולים של הצבא, כולל כוחות אוויריים. בצבא העריכו אז שהודות לפעילות הכוחות, החשודים "נכלאו" במחבוא שלהם במשך שעות רבות - וכשיצאו ממנו, הם נתפסו. השניים אותרו כ-18 שעות אחרי החצייה כשהם מסתתרים במטעים חקלאיים ליד שלומי, ואחד מהם סיפר כי חדר לישראל במטרה למצוא עבודה. עם מעצרם, הועברו השניים לחקירת כוחות הביטחון.
בתחקיר הודגש כי הנקודה שבה חצו השניים היא "נקודת תורפה" בגדר הגבול עם לבנון. הגדר במקום הוקמה בשנות ה-70'. התוכניות לבניית מכשול חלופי במקום מוכנות, אולם הביצוע מתעכב מסיבות תקציביות.
בחודשים האחרונים אירעו לא מעט מקרים של חשודים שניסו לחצות את גדר הגבול בלבנון ונתפסו או חזרו על עקבותיהם. זכור במיוחד מקרה ביוני 2020, שבו אזרח סודני הצליח לחצות את הגבול ונתפס בחצר בית בשלומי. במקרה זכור נוסף ירה כוח צה"ל לעבר אזרח סורי שחצה את הגבול באזור הר דב במאי 2020. ישנן הערכות שלפיהן חיזבאללה משתמש במהגרי העבודה כדי לבחון את מוכנותו של צה"ל ולזהות נקודות תורפה בגדר.
פורסם לראשונה: 05:23, 22.07.21
75

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
52.

52.

52.

51.

50.

49.

48.

47.

46.

ולתת למי שממתין להשתלה

46.

ולתת למי שממתין להשתלה

45.

ולתת למי שממתין להשתלה

comment-2-comment

44.

43.

42.

41.

40.

39.

38.

37.

אם ידוע שהמקום הוא נקודת תורפה, איך לא עושים כלום כדי לסגור את הפינה הזאת בגבול הכי חם של ישראל?

37.

אם ידוע שהמקום הוא נקודת תורפה, איך לא עושים כלום כדי לסגור את הפינה הזאת בגבול הכי חם של ישראל?

36.

אם ידוע שהמקום הוא נקודת תורפה, איך לא עושים כלום כדי לסגור את הפינה הזאת בגבול הכי חם של ישראל?

36.

אם ידוע שהמקום הוא נקודת תורפה, איך לא עושים כלום כדי לסגור את הפינה הזאת בגבול הכי חם של ישראל?

35.

34.

אהרון ברק יחריב את המדינה.....עבדים היינו.....מטורלל!!!

33.

32.

אתם לא ערים אתם ישנים עם עניים פקוחות...

31.

comment-2-comment

comment-2-comment

חדירת גבול ישראל זאת עבירה שמאיימת על תושבי האזור. ניטרול המחבלים שחוצים את הגבול במהלך מרדף זה בדיוק אותו דבר כמו ניטרול מחבל שרץ לעבר כוחות הבטחון במעבר מעזה.

30.

לבית שלהם

29.

28.

27.

26.

פעילים של חיזבאללה

25.

24.

23.

הגיעו שני פועלים לעבוד אצל החקלאי.

22.

לא פלא שהסתובבו מעל שעתיים

21.

אין הרתעה,ביבי היה רופס מולם והם לא מפחדים מכלום.המדינה בדרך לאבדון וכולם עוצמים עיניים

comment-2-comment

הכל בגלל ביבי .נקודה.

comment-2-comment

20.

comment-2-comment

אני עובר לחיות בלבנון

19.

18.

לא לפתוח פתח שמי שברח לשם גם אם הוא סודאני יעבור לפה

17.

ביבי העלים את כל ההרתעה, האויבים שלנו התרגלו לקבל ממנו מזוודות דולרים על כל בעיה...

16.

זה כבר מתחיל להדאיג בטח את תושבי הצפון . מדוע לא סוגרים את הגבול עם לבנון בגדר כפי שיש בגבול מצרים ? היום באים מחפשי עבודה ומחר פיגוע של חיזבאללה.

15.

14.

ולחשמל גם את ערמות התיל שיש להוסיף ליד הגדר כדי לעכב את מי שחודר. לצאת מהקיבעון המחשבתי . הלו צהל. תעשו משהו בנדון בפעם הבא יהיו אלה מחבלים

13.

בשתים בלילה באים לחפש עבודה?

comment-2-comment

12.

הם מכינים את השטח ורוצים לחקור לעומק את נקודות התורפה של צה"ל במטרה לערוך חטיפה מתוך שטח ישראל. בוקר טוב אליהו

11.

10.

איך זה קורה פעם אחר פעם??

9.

מישהו צריך לשלם על ההפקות הזו

8.

צה"ל שוב מוכיח שהוא טוב רק מהאוויר ובדיבורים.

7.

6.

הגבול הזה פרוץ לחלוטין. אם היית גר בישוב צמוד לגבול לבנון,לא הייתי ישן. לך תסמוך על צהל.

comment-2-comment

מה הפאניקה? חי צמוד לגדר והכל יופי טופי. חוץ מהטנק שעושה רעש.

5.

כבר שוטפים כלים בבאר בדיזינגוף

4.

צה"ל נתפס פעם אחר פעם עם המכנסיים למטה ואם מחורתיים זה יהיה שתי פלוגות מכוח רדואן? בזיון!

3.

בשביל להתחיל לעבוד???

2.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה בנאדם מגעיל

comment-2-comment

אז תשתדל להגיב פחות ולקרא כל דבר פעמיים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0