850 קורונה הגל הרביעי גל רביעי

ממשלת ישראל צריכה לבקש סליחה מהצוותים הרפואיים

מר בנט, צריך לחיות לצד המגפה - לא לצד האטימות. אסור שנכיל את המתים, אסור שנעצום עיניים מול המצוקות הגדולות שאתה מכיר היטב

פרופ' ציון חגי | פורסם:14/09/2021
ערב יום הכיפורים, החותם עשרת ימי תשובה, מהווה הזדמנות עבור ממשלת ישראל לבקש סליחה. סליחה מהחולים והחולות, מהאחים והאחיות, מהרופאים והרופאות, מהציבור הישראלי כולו.
סליחה על ההרעבה המתמשכת של מערכת הבריאות, שגם לפי המדדים השמרניים ביותר הביאה לפער של 12 מיליארד שקל בשנה ביחס להשקעה הממשלתית הממוצעת בבריאות בקרב המדינות המפותחות. סליחה על המחסור במיטות אשפוז וטיפול נמרץ, על העומס האדיר במחלקות, על מצוקת כוח האדם שנובעת מיד קפוצה בחלוקת התקנים, על זמני ההמתנה הארוכים לניתוחים ולרופאים יועצים.
סליחה על קווי היסוד היפים שלא נכנסו לתקציב, סליחה על הסיסמאות שהשמעתם בדבר חיזוק הרפואה הציבורית. הבטחתם להביא שינוי, אבל לא הבטחתם לקיים. גם הנאומים בדבר תוספת של מאות ואפילו אלפי תקנים חדשים, הסתכמו במנגנונים מסורבלים ומלאי התניות, שבמקרה הטוב יביאו לתגבור של שלושה רופאים בממוצע לכל בית חולים. מי שרוצה להוסיף רופאים ורופאות צריך להגדיל באופן דרמטי את מכסת הסטודנטים לרפואה כאן בישראל, לאפשר פרישה מאוחרת יותר לרופאים, ולעשות את מה שהממשלה מעולם לא הצטיינה בו: לתכנן לטווח ארוך.
סליחה מכל אנשי הצוות הרפואי שבשיא הקורונה התבשרו על ידי פקידי האוצר כי מנכים להם ימי מחלה על תקופת הבידוד בה שהו לאחר שנחשפו לחולה מאומת במהלך עבודתם. סליחה על הציניות ועל האטימות, רגע אחרי שמחאתם לנו כפיים במרפסת. מעולם לא ביקשנו מחוות והצדעות, רק שתאפשרו לנו לקיים את השליחות הרפואית בלי מכשולים, בתנאים ראויים.
כן, ממשלת ישראל צריכה לבקש סליחה. נכון, היא רק הוקמה ותחלואי המערכת בני שני עשורים לפחות, אבל מי שהבטיח לשנות ולתקן חייב קודם לערוך חשבון נפש עמוק. לא למהר לשלוף מהשרוול, לא לכנס מסיבות עיתונאים ולהודיע על בשורות שאין מאחוריהן דבר. כל הבעיות מונחות מזמן על השולחן, כך גם הפתרונות והאומדנים התקציביים. מי שמבקש לתקן, צריך לשבת עם הגורמים הרלוונטיים ולהוביל באומץ סדר עדיפות חדש. תקציב המדינה עבר בכנסת בקריאה ראשונה בלבד, ועד להעברתו הסופית במהלך נובמבר יש מספיק זמן כדי לבצע את ההתאמות הדרושות.
תמונה כללית
פרופ' ציון חגיצילום: ההסתדרות הרפואית
ראש הממשלה נפתלי בנט בחר בצדק שלא לנקוט בסגר נוסף, מתוך גישה שמבקשת לחיות לצד הקורונה תוך מגבלות מסוימות ועם כמה שיותר חיסונים ובדיקות. זו בוודאי גישה נכונה, כל זמן שהתשתית של מערכת הבריאות מאפשרת זאת. בפועל, ואני אומר את זה בצער רב, לא זה המצב. כל מי שהקשיב לאחרונה לזעקה שמשמיעה פרופ' גליה רהב, מבין את המחיר הכבד שמשלם היום הציבור. עשרות מתים ביום מקורונה, מעל 900 ישראלים מאז תחילת אוגוסט, שמשום מה כבר פחות מדברים עליהם, כשלפחות בחלק מהמקרים הדברים היו יכולים להסתיים אחרת אילו היו יותר מיטות טיפול נמרץ ויותר צוותים רפואיים. אילו רק היו נערכים בזמן, כפי שהתרענו.
מר בנט - צריך לחיות לצד המגפה, אבל אסור לחיות לצד האטימות. אסור שנכיל את המתים, אסור שנעצום עיניים מול המצוקות הגדולות שאתה מכיר היטב. עדיין לא מאוחר לחשב מסלול מחדש ולעשות את הדבר הנכון. ואתה יודע מה? זה אפילו טוב יותר מלבקש סליחה.
פרופ' ציון חגי הוא יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל
26

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
20.

על כך שאינה מייצגת אותם כוועד עובדים אלא עוסקת בכל מטרה אחרת מלבד כך ובזאת שוללת מהרופאים ועד יציג שילחם על זכויותיהם. לפיכך חל פיחות במעמד הרופא, שכרו נשחק, חוקי הסדרים נחקקים נגדו ועוד ועוד. יש לפרוש מהר"י ולחפש איגודים אחרים. שישארו ללא חברים אז אולי יתעוררו המנותקים.

comment-2-comment

19.

באתי לכתוב אחרי 2 פסקות שהכותב חושב שאנחנו בברית המועצות אם נשפוך עוד ועוד כסף על מערכת הבריאות היא בטוח תשתפר. עד שגללתי לסוף ולא הופתעתי שהוא אכן ברית המועצות - יו"ר הסתדרות הרופאים, אלא מה... זה שדואג רק לשמנת של הרופאים הבכירים שמרוויחים פי כמה מהצעירים והמתמחים שקורעים את התחת. מגוחך. מערכת הבריאות צריכה רפורמה מהשורש, חא לשפוך יותר כסף בתקציב, אלא לשנות השיטה לשיטת השוברים, כפי שנעשה בהצלחה מרובה עם מחלקות היולדות.

18.

פרופ' חגי דבריך דברי טעם ובאמת צריך לבקש סליחה ממערכת הבריאות המורעבת. אולם הפנית את דבריך לאדם הלא נכון. מי שצריך להקש סליחה הוא המושחת מקיסריה שמוטט את מערכת הבריאות כמו מערכות ציבוריות אחרות במשך יותר מעשור. המושחת מנתינה - על מעשים שבן אדם לחברו - אין יום הכיפורים מכפר.

17.

טפיל וטוב לו.

16.

שהביא לנו חיסונים,מענקים,עזרה,שלום,שמר על ההורים שלנו מהקורונה ולא הכיל את המתים בנט,לפיד,ליברמן צריכים לבקש הרבה סליחות שלמדו בשלטון בשביל מה? להפיל עלינו קיצוצים,קנסות ,יוקר, דיכוי הציבור הפשוט,חוקים,הכל רק להעמיס על החיים! שילמו להיות אנושיים,לתת,לתמוך ולא לדחוס לנו את החיים. שאלהים יעניש אותם

15.

על בנט, הורוביץ ושות' לבקש סליחה מאזרחי ישראל. הממשלה התנהלה בפופוליזם ולא נקטה בצעדים הנדרשים למאבק בקורונה. המצאת החיסון השלישי הוא עלה התאנה של חדלי האישים שלא עשו דבר מלבד לשדר אופטימיות.

14.

רק ביבי ומשפחתו שערסו את העם, את מערכת הבריאות, רק הם הגורם לכל הנזק שקרה למדינה כלכלית בריאותית. הסליחה שלו גם ככה לא תהייה אמיתי כי אצלו הכל בהפוכה שקר ענק

13.

ביבי הרעיב את מערכת הבריאות 12 שנים אז.....

comment-2-comment

כשבאים ממקום חסר אמת מקבלים שקר

comment-2-comment

12.

11.

וריפוי ולכן קופץ עם ההתקפה החסרת תקדים שלו (אולי אף הסתה).

comment-2-comment

10.

הר"י צריכים לבקש סליחה מהמתמחים לרפואה שעובדים בחסות "הארגון היציג" הזה כבר עשרות שנים בתנאים הזויים- מישהו פה קולט שהרופא שלו במיון/במחלקה אשכרה *עובד* 26 שעות ברצףףףף? תתעוררו אנשים!!!!

9.

כאחד מהמערכת יודע להגיד שאת רוב הרופאים מענין הלוקש מניתוחים פרטים.ססיות.וכל זה נפגע כתוצאה מהקורונה.בגדול גם תמימי דרך רואים ישיבה מול מסכים ומעקב אחר מדדים.את העבודה השחורה עושות משפחות החולים וכוח עזר.נצול המצב להגדלת תקציבים וכוח אדם לא אתי כשסניור בכוננות יענה לשיחת הטלפון של המתמחה במחלקה ויבוא לסייע .מתמחים יוכלו לנשום לרווחה מענקי קורונה לצוותים נתנו מעל ומעבר די לצדקנות

8.

האמת נמאס כבר לשמוע את ממשלת המכילים הרעה הזו!!!!!!!!

comment-2-comment

אם בזה אתה מאמין, אתה מוזמן להסתגר בבית.

7.

תגידו פשוט: רוצים עוד כסף

comment-2-comment

אדוני הנכבד תפסיק לבכות כמה אתה מרויח על חשבון המתמחים???כמה מכם עובדים בקליניקה פרטית???

6.

פחות בבני אדם. אלא אם כן הם חלק מהעסקה.

5.

כל מילה סלע. להשקיע בבריאות בחינוך בדיור נגיש .לא בפוליטקאים

4.

3.

2.

פרופסור חגי, התוכנן מדהים, ההתנסחות שלך מדהימה, סליחה בשם כולנו.... ממשלה יקרה, אנא מכם....תרימו את הכפפה, עוד לא מאוחר זו הדקה ה 90. גמר חתימה טובה.

1.

כל מילה בסלע . יש להפסיק להעביר לכל מיני צרכים פוליטיים ולהשקיע בחברה -בריאות וחינוך בלי זה החוסן הלאומי שלנו נפגע אנושות .נפתלי בנט זה המוטו שעליו הכרזתם עם הקמת הממשלה !!!!!

לכל התגובות
0