68
מתוך פייסבוקמתוך פייסבוק

השוטר שאמר לת' "תתאבדי, מטומטמת" מגיב: "יש לי ילדות, התביישתי" | האזינו

הוא כינה את ת' "מטומטמת", אמר לה להתאבד בשקט - ופחות מחודש לאחר מכן היא נמצאה מתה. בהקלטה שהגיעה ל-ynet ניסה השוטר להסביר למקורבו למה דיבר כך לאישה במצוקה: "התקשרה 28-25 פעמים, תפסה את הקו. הצטערתי באותו הרגע, זו הייתה שיחה גרועה". אחיה: "הוא צריך לשלם מחיר"

לירן לוי | פורסם:06/02/2022
השוטר מדבר עם מקורבו: "יומיים לפני הצלתי אישה נורמטיבית"
המשטרה סוערת סביב התאבדותה של ת', בת 20 שאותרה בסוף השבוע ללא רוח חיים בדירתה בבאר שבע - פחות מחודש אחרי שהתקשרה למוקד 100 כשהייתה במצוקה נפשית ושמעה משוטר את המילים "אלוהים עוד לא לקח אותך? תתאבדי כבר בשקט". בהקלטה בלעדית שהגיעה לידי ynet מצטער השוטר על השיחה, אך מנסה להסביר מה הוביל אותו להתבטא כך - ולכנות צעירה במצוקה קשה "מטומטמת".
האח: "היא חיפשה מישהו כמו השוטר הזה" (צילום: נויל האריס)
צילום: רועי עידן"ביקשה עזרה מכולם". קברה של ת', אמש (צילום: רועי עידן)
"אני מצטער על השיחה עצמה, זו הייתה שיחה גרועה", הוא נשמע אומר למקורבו בהקלטה. "באותו הלילה פתחנו לה שלושה אירועים שונים. השיחה הזו הייתה אחרי שהיא התקשרה 28-25 פעמים בחמש דקות כדי שייקחו אותה מהפסיכיאטר הביתה".
השוטר ניסה להסביר מה הביא אותו לדבר כך לצעירה, שניכר - גם מהתיאור שלו עצמו - שהייתה במצוקה קשה. "עצוב להגיד, אבל רציתי שאזרחים יקבלו שירות, אז אמרתי לה את מה שאמרתי כדי שתעזוב אותנו בשקט", טען. "למה עשיתי את זה? כי היא תפסה לנו קו 100. באותו יום עבדנו עם קצת פחות אנשים בגלל הקורונה. ובמקביל, היא תפסה את הקו כשהיו לנו שלושה אירועי אלימות במשפחה, ובנוסף אירוע של ירי ברהט".
השוטר מחה: "עשו ממני בן אדם כזה גרוע וגמור. 29 שנים אני משרת את המערכת הזו, חוץ משלוש שנים שבהן הייתי בגולני, הייתה לי היתקלות והרגתי שלושה מחבלים. חטפתי שלושה כדורים. הצלתי הרבה אנשים שניסו להתאבד. רק יומיים לפני זה הצלתי אישה נורמטיבית שרצתה להתאבד. בפעילות משל"ט שלי לבד, עשינו מיליון פעולות. אבל האישה הזאתי הייתה מטרידנית".
צילום: רועי עידן"היא לא באמת רצתה למות". קברה של ת' (צילום: רועי עידן)
עם זאת, בהקלטה תיאר השוטר גם את התחושות הקשות שלו ואת הבושה ממשפחתו: "הצטערתי באותו הרגע שעשיתי את זה. גם אם זה לא היה בתקשורת, הצטערתי על איך שדיברתי. אני מגדל שלוש בנות מקסימות, אחת מצטיינת בתואר ראשון, שנייה בשייטת ושלישית עוד קטנה ובכיתת מחוננים. זו לא הרמה שלי לדבר ככה. התביישתי מול הילדות שלי, מול המשפחה ובכלל מול עצמי שדיברתי בצורה כזו".
"ממליצים לפטר אותי, זה גם בסדר", הוסיף. "הדיחו אותי כבר לתפקיד מנהלה והורידו אותי לי את המשכורת. שכחו את 29 השנים שאני משרת, אז בסדר. זו המערכת הזאת".

האח: "השוטר גרם לה נזק"

דוד, אחיה של ת', מנגד, כעס בריאיון לאולפן ynet: "השוטר הזה חייב לשלם על מה שעשה, שזה לא יעבור בשתיקה. היא אמרה לי, 'אולי הוא צודק, אולי הוא יודע משהו, כי הוא שוטר. אני מתקשרת לשוטרים והם תמיד עוזרים לי, אולי הוא צודק סוף-סוף'. היא חיפשה מישהו כזה כנראה. לי נראה שהשוטר הזה גרם לה נזק גדול, גרם לי נזק. גם לכל הסובבים שלה נזק".
כמו אתמול, דוד חזר שוב על המצוקה של אחותו, ועל הקושי שלה לקבל סיוע. "אחותי ביקשה עזרה מכולם", אמר. "היא ידעה מה המצב שלה. אף אחד לא עזר לה. היא הלכה לפסיכיאטר בבאר שבע, ביקשה ממנו לעזור לה, ניסתה להתאשפז. יום למחרת שחררו אותה כי אמרו לה שהיא לא פוגעת באחרים".
מתוך פייסבוקלפני שמלאו לה 20, סיפרה שיש בה עוד תקווה. ת' (מתוך פייסבוק)
דוד סיפר על ילדותה הקשה של ת', ואמר שאהבה את אחיה הקטנים. "היא סבלה מגיל קטן, היו לה צווי הרחקה מהבית וגם ההורים פגעו בה לא מעט", אמר. "היא סבלה הרבה, והיא רק בת 20. זה לא הגיע לה. אני גם ביקשתי עזרה בשבילה".
"אני כרגע בבא"ח כפיר באימון מתקדם, בעוד חודש אני עולה לגדוד", סיפר דוד, היום חייל בודד. "בגלל זה הפגישות שלנו לא היו מתאפשרות כל כך. בסופו של דבר אני לוחם וקשה להתראות. בכל פעם שהיה קורה לה משהו המפקדים היו עוזרים ושולחים אותי הביתה. היא תמיד חייכה, שמחה וצחקה. אהבה את כולם. היא רצתה לעזור לאנשים כמוה גם, אבל לעצמה היא לא הצליחה לעזור".
בשיחה אחרת עם ynet אתמול סיפר האח: "היא לא רצתה באמת למות. אבל היא כל פעם נכנסה לזה מחדש. היא סבלה מלא מגיל קטן. בבית ובחוץ, היא עברה בין הוסטלים. הייתה לה תמיד רק חברה אחת. היא בסך הכול רצתה שיטפלו באנשים במצב שלה. אבל אף אחד לא רצה לטפל בה".
בדף הפייסבוק שלה הרבתה ת' לדבר על מצבה הנפשי. לפני שמלאו לה 20 כתבה: "כבר כמה שבועות אני מרגישה תחושה מוזרה שאולי יש עוד תקווה והיא לא אבדה, תחושה כזאת שעוד מעט כל הסבל הזה ייגמר ושאני סוף סוף אפסיק לסבול, אפסיק להיות כל היום אני עם הקירות, שהבדידות תיגמר, הסיוטים החרדות והפחד ללכת לישון ייגמרו, ייעלמו!! נשמע כמו חלום, אבל יש בי קצת תקווה שזה לא יישאר לעד, זה עוד מעט נגמר".
ספיר, חברתה הטובה, אמרה כי "היה לה לב של זהב, עם כל מה שעברה בחיים. היא לא חיפשה לעשות רע כמו שעשו לה. היא תמיד הייתה שם בשבילי, כשהייתי בדיכאון תמיד התקשרתי אליה. היא לא פגעה באיש - רק בעצמה".
דף הפייסבוק שלה מלא בביטויים של כאב וסבל. בין היתר כתבה: "לפעמים אני שואלת את אלוהים, לא מספיק שאני מרגישה תחושה של סוף, תחושה שכל הכאב שחוויתי 19 שנה הולך להסתיים. נכון יש בי קצת ניצוצות של שמחה אבל אל תחשבו שאין ניצוצות של עצב ופחד למות".
ממשטרת ישראל נמסר: "אנו משתתפים בצער המשפחה על אבדנה. בכל הנוגע להתנהלות השוטר במהלך השיחה למוקד, אנו רואים זאת בחומרה רבה, התנהלות שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי המשטרה ונורמות ההתנהגות המצופות מכל שוטר. בהתאם, החל כנגד השוטר הליך משמעתי, השוטר הודח מתפקידו בעקבות המקרה ובנוסף הורחק מעבודה מול קהל. בימים אלו מתנהל הליך בעניינו לבחינת המשך שירותו בארגון".
במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו – עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים: ער"ן – עזרה ראשונה נפשית בטלפון 1201; סה"ר – סיוע והקשבה ברשת; סיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו – עמותת "בשביל החיים" – 03-7487771.
לכתבה זו 68 תגובות
הוספת תגובה
68

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
68.

נכון טעה, אבל הוא רק היה חוליה מאוד קטנה בשרשרת של אותה בחורה, היא לא התאבדה 5 דקות אחרי השיחה, הוא לא מה שהיטה את הכף, אולי כל האנשים שעכשיו מדברים עליה אמרו לה משהו שבגללו היא התאבדה, ועכשיו לא דברים כי הם חושבים שהם אשמים, .....בקיצור בחורה התאבדה, שוטר קצת טעה אבל לא יותר מזה

67.

רחמים עליה אבל גם השוטר נשמע חסר אונים פה עם העומס וכמות הטלפונים הרבה שהם קיבלו ממנה

66.

אין הצדקה למעשייך והדיבור הברברי הזה שלך. וזה לא משנה כמה ומה עשית בעבר. יש לך תפקיד עם המון אחריות, ונכון הוא שוחק וקשה. אבל אם אתה לא עומד בלחץ הדברים עדיף שתוותר על תפקידך או פשוט העבר לגורמים אחרים. בשפה הפשוטה והמקוממת והחוסר אחריות מצידך שבחרת לשיח פשוט ביישת, מערכת שלמה שכשלה שבחרה בך לתפקיד האתגרי הזה.

65.

הייתה חולת נפש בטיפולים שבטח עברה התעלליות בצד משפחתה אבל הכי קל זה להאשים את ה-ש.ג.

64.

63.

62.

קוראים לזה רצח, לכאורה.

61.

מדובר בבחורה לא בריאה בנפשה שכנראה כבר שנים סובלת. איפה המשפחה שלה? למה היא לא תחת השגחתם? זה שהיא מעדיפה להתקשר למוקד 100 אומר משהו לגבי היחס שלהם אליה. הכתובת הייתה פה על הקיר, השוטר היה יכול להיות יותר מקצועי ולהפנות אותה למוקד פסיכיאטרי, אבל לחלוטין הוא לא אשם במותה בשום צורה.

60.

כל מדינות המפותחות המערביות אחוז ההתאבדות שם הכי גבוה כי אנשים שכחו את הפשטות את הטבע עסוקים רק בתחרות וקנאה לכן אני ממליצה מי שרוצה להתאבד לך למדינה פשוטה מרכז אמריקה הודו תבין שאתה בסדר כמו שאתה זה המדינה הזו שחונקת תטילו תטילו תשכחו מאנשים תתרכזו בטבע

59.

צריך שם פירוק והרכבה מחדש בצורה מקצועית יותר , ולהעיף את כל הערסים העבריינים משם . והשוטר הזה צריך לא רק לעוף על טיל, גם לעמוד לדין.

58.

57.

אני מניח שאנשי מקצוע רבים מתחום בריאות הנפש שקוראים את הכתוב מזהים אצל הצעירה המנוחה את הסימנים לבעיה, את קווי האישיות, ואת ההתנהגות ההרסנית שבמקום לגייס את הסביבה, מרחיקה ומייצרת אנטגוניזם. אין ציפיה מהמוקדן שעסוק במילוי תפקידו להפוך למטפל לפונים, אבל יש ציפיה לפרוטוקולים של המשטרה במקרים אלה - הפניה למוקד בריאות הנפש, הנחיות למקבל השיחה, סימולציות וכו'. במקום זאת, שמים את הש"ג בחזית ומצפים שיסתדר איכשהו, או שיהיה בעל נפש רגישה וסבלנית. הכשל הוא מערכתי, ולא רק אישי.

56.

מתביישת בך כאדם קל וחומר כשוטר ואיש ציבור. אתה טוען שהתביישת בלי קשר לעובדה שזה הגיעה לתקשורת, אז למה לא התקשרת אליה? אתה שוטר! היא התקשרה אליכם עשרוץ פעמים יש לך את המספר שלה, למה לא התקשרת!? למה לא התנצלת? הצלת אישה נורמטיבית? אתה צריך להציל אדם במצוקה לא אדם נורמטיבי בהגדרה שלך. העובדה שהיא התקשרה עשרות פעמים לא הדליקה לך נורה אדומה שהיא באמת! במצוקה?! לך תסתכל על עצמך במראה ותנהל שיחה עם המצפון שלך, ועל הדרך קח איתך את הפסיכיאטר שסירב לאשפז אותה ואת העובדת הסוציאלית, הייתי כנראה באותו קורס לניהול משברים וזיהוי מצוקה אצל אדם. יהי זכרה ברוך.

55.

54.

אידיוט.

53.

ודיווחה על מצוקתה , הייתה פסיכולוגית שכתבה תגובית בשידור של שי מלול . אל תאמינות לה

52.

51.

מקרה ככ עצוב, המון בני אדם מתקשים עם החיים המורכבים כיום וצריכים עזרה נפשית המערכת לא בנוייה לטפל בכולם עצוב גם בשביל השוטר שסהכ משרת שנים רבות ונשמע אדם טוב שכשל ברגע של עומס ושחיקה מתמשכת

50.

49.

48.

המדינה צריכה לרעוד ולרעוש על אובדן סתמי של חיים של אימא לעתיד כל המערכות לרבות הפסיכיאטר יעמדו מול מראה ומה יגידו אז?

47.

יהיה חך חשבון אם בורא עולם לאיזה תת רמה ירדה המשטרה עם טורים כמוך בושה ובושה נהינו מדינה מהגוש השלישי לצערנו

46.

מבינה את השוטר. בגלל אלף שיחות שלה, כאשר אין למשטרה מה לעשות איתן, אולי לא הייתה להם אפשרות להגיע מהר לאירועים אמיתיים בהם יכלו לסייע. 100 זה לא טלפון לחבר, מצלצלים לשם אנשים שצריכים עזרה. והיא לא צלצלה כי תקפו אותה או משהו. סתם טרדנות ונזק. מצד שני, השוטרים אמורים להיות מיומנים לסיים את השיחות הללו בלי לומר דברים פוגעניים. אבל גם השוטר בן אדם. כל העליהום עליו מוגזם ברמות

45.

אני מקווה בשבילך שלא יפטרו אותך כי אתה ממש לא אשם במוות שלה,זה קרה חודש לפני ואין קשר בין מה שאמרתה למוות שלה. לדעתי השוטר עשה צעד חשוב שמסר את גירסתו למקרה,אני בהתחלה מאוד כעסתי על השוטר הזה,אבל ששומעים את הצד שלו אפשר להבין מה קרה שם בדיוק וכמה השוטר הזה מצטער. הלוואי שיחזירו אותו לעבודה,את מה שהלך את להשיב ויהי מה. ליבי עם משפחת הנערה ומבקש שנישמתה תהיה צרורה בצרור החיים

44.

אני לא מצדיק את השוטר אבל ויש ה אבל גדול מה מצפים מהשוטר שיהיה פסיכולוג יש לשוטרים זמן הנחיות ברורות אם אין סכנת חיים לא נשארים על הקו לוקחים פרטים וממשיכים לשיחה הבאה משטרת ישראל לא נהגי מוניות איפה המשפחה שלה שתיקח עליה אחריות שתאשפז אותה איפה שצריך שתצמיד אליה מישהו היא לא התאבדה בגלל מה שהשוטר אמר או עשה אלא בגלל המצב הנפשי שלה שיפסיקו לחפש את השוטר

43.

42.

קצת מוגזם להצליח להתקשר 28 פעמים ב5 דקות, אין ספק שבפרק זמן ארוך באותו מערך שרות ,החושים מתקהים וכמו כן הרגישות ,שוטר רואה פושעים כל הזמן וכך אנו כולנו ניראים בפניו כמו כן שופט מגיעים אליו אנשים בצרתם ורופא גם מגיעים אליו אנשים חולים

41.

הוא טוען שהציל משהיא "נורמטיבית" אז אפשר להבין דהבחורה שהתאבדה אינה נורמטיבית?? ואם התקשרה מס'פעמים זה רר מראה על המצוקה שהייתה שרוייה בה

40.

39.

38.

כך אולי תפנים ותלמד על בשרך מה הן עוברות,זה אולי נשמע כמו עונש אבל בתאכלס זה יהייה שיעור לחיים.

37.

36.

35.

השוטר ידע שהוא מדבר עם מתמודדת נפש הוא ידע שהיא בטיפול הפסיכיאטר ולכן זו לא התחצפות רגילה אלא בעיה מקצועית.

34.

צריך להיות במוקד כונן לטיפול במצבים נפשיים.

33.

מציל אותה ...אידיוט

32.

31.

30.

הבן אדם פה הבין, לקח אחריות ומצטער. דרעי ואחרים יכולים לקחת דוגמא

29.

28.

27.

26.

שאדם משוגע מתריד אותכם כל הזמן ואפילו המשטרה לא יכולה לעשות כלום כי הם מפחדים

25.

24.

23.

22.

21.

20.

המדינה לא מטפלת ולא נותנת מענה למי שצריך. איך מגיעים למצב שהיא פונה כל כך הרבה למשטרה בקשיים האלה ולא מטופלת ע"י בריאות הנפש

19.

ובעיקר להתייבש בכלא כמה שנים - חלאה ❗

18.

17.

16.

אני בטוח שיש בך מלא דברים טובים גם. אבל פשוט תתפטר וקח אחריות על הטעות שלך

15.

המשפחה מחפשת להוציא אקזיט על המשטרה על הדרך. השוטר בהחלט לא אשם ואין תו שום חלק במצבה הנפשי שהיה גמור כבר לפני. איתו או בלעדיו סביר להניח שהייתה מתאבדת.

14.

13.

ל"שוטר" כולנו (האזרחים) נמדדים לפי שעט כעסינו , כשאדם תוקף רופא מתסכול. כשבעל מכה את אישתו בשעת כעס . נסיעה מהירה בשעת לחץ . "איום" בשעת כעס . ובכל המקרים האלו אנו האזרחים משלמים מחיר והחיים לשנו נהרסים , למה אתה צריך להיות שונה . צריך להעמיד אותך לדין פליל על הריגה באדישות !!!!! נכון שאתה מצטער עכשיו , גם שאני שאני נתפס על מהירות ! זה לא פותר אף אחד מאיתנו מאחריות למה שעשינו , ושנינו צריכים לשלם את המחיר של הטעיונות שלנו !

12.

לאף אדם לא אומרים תתאבד כבר. איש מתועב.

11.

על המפכ"ל לקרוא לדיון חירום, איך, איך אישרו להעסיק שוטר היודע להשפיל אזרחית עד עפר. השוטר הצליח והנערה האובדנית נמצאת עתה מתחת לעפר. אין סליחה ואין מחילה על בזיון זה.

10.

יש להאשים אותו באי מניעת פשע

9.

אדוני השוטר כולם בלחץ בעבודה ולכולם יש בעיות ואתה לא צריך לדבר ככה נניח וזאת הייתה הבת שלך או הבן גם היית מסכים שידברו אליהם עמו שאתה דיברת שים המפתחות ותודה על השירות שלך

8.

חבל שזה הסוף של הנערה, אבל אם הקרובים אלה ידעו שהיא במצוקה למה לא ניסו לעזור לה? מה יעזור השיחות למשטרה? העירייה או רשויות היו צריכות לקחת עליה אחריות והקרובים אליה היו צריכים לדאוג שזה יקרה! השוטר אשם שדיבר איתה בצורה כזאת, אבל זה לתלות את הש"ג ולומר שבגללו היא התאבדה...הכתובת הייתה על הקיר ולדעתי לא ניתן לתלות את האשמה על השוטר באופן בלעדי.

7.

6.

5.

מה שהשוטר אמר גרוע מבזה ומגיע לו שיפטרו אותו, שום שוטר א ציך לדבר ככה לאף אחד! אבל הנערה הזו ביקשה עזרה מכ"כ הרבה גורמים ולא קיבלה את העזרה לה היתה זקוקה אי אפשר להאשים אותו במה שקרה לה, זה הרבה יותר מורכב מזה ויש עוד כ"כ הרבה גורמים מקצועיים ורפואים בדרך שיש לבדוק את אחריותם בנושא, ליהם פנתה לקבל עזרה ולא קיבלה

4.

3.

עצוב מאוד שאך אחד לא יכל לעזור לה כשצעקה לעזרה

2.

אני מבינה גם את כאבך. חזקו ואימצו.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה