35

קבינט המומחים ממליץ: "לבטל התו הירוק, לאפשר למבוגרים לא לעבוד"

חברי הקבינט שמייעץ למשרד הבריאות קבעו, בהמשך לדיונים שנחשפו ב-ynet, ש"ההתכנסויות בתו הירוק אינן בטוחות די הצורך" - והמליצו לעבור למתווה של חיסון ובדיקה שלילית בהתכנסויות אוכלוסיות בסיכון. הם הזהירו: איכות הטיפול בבתי החולים תרד לאור העומסים

תמונה כללית
אדיר ינקו | פורסם: 23/01/2022
צילום:  AFP, GettyImages (צילום: AFP, GettyImages)
קבינט המומחים שמייעץ למשרד הבריאות פרסם הערב (יום ראשון) את המלצותיו להמשך המאבק באומיקרון, ובין היתר הדגיש, בהמשך לדיונים במשרד הבריאות שנחשפו ב-ynet בשבוע שעבר, כי "מומלץ שלא לחדש את תקנות התו הירוק".
לפי הקבינט, "הבוסטר מגן היטב ממחלה קשה, אך באומיקרון הוא לא מגן די הצורך מהדבקה - והתכנסויות בתו ירוק אינן בטוחות די הצורך. יש לשמר את התו הירוק משולב בבדיקת אנטיגן שלילית באתרים בהם שוהים אוכלוסיות בסיכון".
ישראלים מציגים את התו הירוק, ארכיון (צילום: נדב אבס, אלי מנדלבאום)
"מומלץ לקיים תשתית לאומית תומכת שתאפשר למוסדות, ארגונים, עסקים ועוד לקיים תו ירוק על בסיס וולנטארי, כולל תו ירוק 'פלוס' הדורש לא רק חיסון אלא גם בדיקה שלילית, ומיועד לאירועים ומסגרות של אוכלוסיות בסיכון", המליצו המומחים. "יש לגבש הנחיות למוסדות וארגונים שבהם שוהים אוכלוסיות בסיכון במטרה לצמצם את חשיפתם לסיכונים. ככלל, יש להמשיך ולדרוש תו ירוק ובדיקה שלילית מהמבקרים במוסדות אלה".
בהמשך לאזהרת בתי החולים, הקבינט הוסיף כי "תיתכן פגיעה באיכות הטיפול בשבועות הקרובים עקב עלייה בעומס במוסדות האשפוז, עומס הצפוי להחמיר בשל רווייה ביכולות המענה של הרפואה בקהילה". הקבינט מסר כי "יש לאפשר לאוכלוסיות בסיכון להגן על עצמן מהדבקה בשבועות הקרובים, ולאפשר להם להימנע מלצאת לעבודה על חשבון ימי מחלה שנתיים (ללא אישור רופא), ולילדיהם להימנע מללכת ללימודים (ללא צורך באישור רופא)".
"נדרשת חשיבה על שינוי פרדיגמה בעוד כמה שבועות אם יצטבר מידע שידגים ויאשר היעדר סיבוכים (במבוגרים וילדים) עקב אומיקרון", הוסיפו חברי הקבינט. המלצות הקבינט מפורטות במסמך.
צילום: שאול גולןבדיקה של תו ירוק. "נדרשת חשיבה על שינוי פרדיגמה" (צילום: שאול גולן)
בשיחות סגורות אישרו גורמים במשרד הבריאות שהתו הירוק עומד בפני שינוי. שלושת התרחישים המרכזיים כעת הם: ביטול התו, הארכת תוקפו או התנייתו בחיסון הרביעי. שר האוצר אביגדור ליברמן כבר אמר שיקדם את ביטול התו הירוק לחלוטין, מכיוון שבגל הנוכחי מחוסנים מדביקים ונדבקים גם כן, ומומחים רבים הצטרפו לקריאתו - בטענה ש"לתו הירוק אין משמעות מול האומיקרון".
התרחיש בעל הסבירות הנמוכה ביותר הוא תו ירוק למחוסנים במנה רביעית, שכן ההחלטה בשלב זה היא לא להמליץ על החיסון הרביעי לכלל האוכלוסייה. הלחץ הציבורי ועמדת המומחים מושכים גם הוא לכיוון ביטול התו הירוק, אך לאור ביטול הבידודים הצפוי במערכת החינוך החשש הוא מצעד שייתפס כמהיר ופזיז מדי. לכן, ההערכה במערכת הבריאות כרגע היא שלאחר סיום הבידודים בבתי הספר, ביטול התו יהיה האירוע המשמעותי הבא.
לכתבה זו 35 תגובות
הוספת תגובה
35

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
22.

21.

בזה חסל סדר חיסונים מי שעשה עשה ומי שלא לא .... ההמשך יבוא

20.

אנשים מוסריים לא מפלים אנשים אחרים. מעולם לא הייתה לתו הירוק הצדקה. מעולם לא הוכח שהוא מנע אפילו מקרה הדבקה אחד. לדעתי הוא נועד בכדי להטמיע את הדרכון הירוק כחלק מה"טרנספורמציה הירוקה הדיגיטלית" כפי שמכנים את זה חלק בחלק מדיוני פורום דאבוס (הפורום הכלכלי העולמי). זה קשור לשליטה ולהגדלת כוח התאגידים. לא קשור לבריאות.

19.

18.

לא הגיעה הזמן לבטל את מצב החירום?! להחזיר את הדמוקרטיה? לפרסם את כל תופעות הלוואי של הזריקות המפורסמות? לשלוח לכלה את האנשים שמקדמים זריקות ניסיוניות ככמעט מחוייבים?

comment-2-comment

17.

אם אתם חושבים שסוף סוף משרד הבריאות קיבלו שכל לבטל את התו הירוק. אז אחדש לכם שמשרד הבריאות מפעיל שיקול דעת בהתאם לסוג הוריאנט. כרגע במצב הנוכחי אין יתרון למחוסנים ותו ירוק נגד האומיקרון למניעת הדבקה.

16.

15.

הדמוקרטיה

14.

13.

יוחזר לאחר שייצא חיסון חדש של פייזר נגד אומיקרון יוחזר עם חיסוני שפעת (כי השנה היא קשה!) יוחזר עם הגל הבא של כל מחלה שיש יחזר בשביל להלחיץ מעשנים להפסיק לעשן יוחזר כדי למגר אוכל שומני ומתוק מדי הדירוג החברתי שכו התחב על רבים מדי בארץ - כבר לא ייעלם עצוב ביותר

comment-2-comment

כמו שנגיף השפעת לא נעלם ככה גם הקורונה. זה לא ייגמר ולו בשל העובדה שמעורב פה כסף. הרבה הרבה כסף.

12.

11.

בנט לא יעבור את אחוז החסימה בגלל המגבלות והתו הירוק

comment-2-comment

ולאפליה וסגרגציה.

comment-2-comment

10.

9.

פיטורים, הגליה וגירוש מכל מיני מסגרות, התאבדויות, סיכסוכים ואפליות, הפסדים כלכליים, וכו'. צריך לבטל את התו הירוק מיד.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מי שחוסן נדבק ומדבק

comment-2-comment

8.

comment-2-comment

לא עושה כלום, כפי שנאמר. זה שיח כל כך אורווליאני, כפי שראוי בעידן של הממשלה הנוכחית.

7.

...לא להאמין לאן הגענו...

6.

הפילוג הזה ירד

comment-2-comment

זה בחוק הסמכויות, ואל דאגה - גם אם יירד, יוחזר מיד. הדיקטטורים לא מוותרים בקלות!

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

ועל הדרך להגן ממחלה על אנשים בסיכון, אולי כרגע האומיקרון לא קטלני כמו הזן המקורי והדלתא אבל מחר יכול לחזור זן קטלני אחר. עשית את זה גם כערבות הדדית לאוכלוסיות שלא יכולות להתחסן או ללא מערכת חיסונית בריאה.

comment-2-comment

4.

3.

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה