143

אל-הורות בחברה הערבית: "לא אשעבד את חיי כדי להפוך לאמא טובה"

נור הבינה מגיל צעיר שהיא לא רוצה להיות אמא. מדלן קיבלה את ההחלטה בעקבות שידוך שנכפה עליה. שתיהן גדלו בסביבה שרואה את ייעודן כנשים בהקמת משפחה, ולמרות זאת הן בחרו שלא לעשות זאת. "חלק מן הדיכוי כלפי נשים נובע מהציפיות המובנות מראש שיש לחברה הערבית כלפינו. אנחנו לא מתאימות לקובייה"

מוחמד זועבי | פורסם:06/05/2022
לא קל להסתובב בישראל, מדינת ה"פרו-ורבו", כשאת אישה שלא רוצה ילדים, ובחברה הערבית-ישראלית נדמה כי המצב מאתגר עוד יותר. נור אנעיים, בת 27 מיישוב בדואי בצפון הארץ, מגדירה עצמה כאל-הורית. כלומר, מוותרת על הפיכתה לאם. לדבריה, הרצון לא להפוך לאמא מלווה אותה כבר שנים. "תמיד הסתכלתי על אורח חייהן של חברות שלי, במיוחד כאלה שהחליטו להתחתן בגיל צעיר ולהביא ילדים, ואף פעם לא הבנתי את זה", היא אומרת.
נור מספרת שגדלה בסביבה שהשרישה בה שהשאיפה לאימהות היא חלק מרכזי מהיותה אישה, אולם מגיל צעיר יחסית היא כבר הבינה שישנם אלמנטים רבים בהורות שהיא פשוט לא מצליחה להתחבר אליהם. היא מעידה על עצמה שהיא מאוד אוהבת ילדים, אבל לא זקוקה לילדים משלה כדי להגשים את עצמה.
"עבדתי תקופה כבייביסטרית וראיתי הורים מביאים ילדים כשאין להם לא את היכולת ולא את המוטיבציה הנכונה כדי לגדל אותם. אנשים מסביבי תמיד אמרו לי שהמחשבות שלי ישתנו כשיהיו לי ילדים משלי, אבל גודל האחריות שזיהיתי שם גרם לי להבין שזה לא בשבילי. אני באמת נתקלת בהמון הורים שלא יודעים איך לגדל את הילדים שלהם. חוץ מזה, אנחנו חיים בעולם מפחיד שאני לא רוצה להביא לתוכו ילדים".
"אמא שלי תמיד אמרה לי שאישה טובה היא עקרת בית טובה ששומרת על בעלה, ילדיה וביתה, ואני פשוט לא התאמתי לקובייה שהסביבה דחפה אותי לתוכה רק מתוקף היותי אישה"
מדלן (שם בדוי) היא ערבייה בת 30 מהצפון. את ההחלטה להיות אל-הורית קיבלה כשהייתה בשנות ה-20 המוקדמות לחייה. היא נולדה בכפר קטן בצפון הארץ ובגיל 19, אחרי שסיימה לימודים בתיכון, הוריה שידכו לה בן זוג מהמשפחה המורחבת. מדלן, שרצתה להמשיך ללימודים אקדמיים, לא הסכימה לשידוך.
"מבחינת המשפחה שלי, להתחתן ולהביא ילדים זאת מטרה עליונה ומקודשת", היא מספרת. "אמא שלי תמיד אמרה לי שאישה טובה היא עקרת בית טובה ששומרת על בעלה, ילדיה וביתה, ואני פשוט לא התאמתי לקובייה שהסביבה דחפה אותי לתוכה רק מתוקף היותי אישה".
לאחר מכבש לחצים ושכנועים מצד המשפחה, נאלצה מדלן להסכים להינשא לשידוך של הוריה. "זאת הייתה תקופה מאוד לא פשוטה עבורי", היא מודה ביושר. "הרגשתי שזה סוף החירות שלי".
צילום: אלבום פרטינור אנעיים. הבינה שזה לא בשבילה (צילום: אלבום פרטי)
זמן קצר אחרי שנישאה, החל הלחץ המשפחתי שעודד אותה להיכנס להיריון. "הייתי ממש צעירה, בסביבות גיל 23, כשהחלטתי שאני לא רוצה ילדים. ההחלטה הזאת לא התקבלה בעין יפה, בלשון המעטה, והדבר הזה יצר המון חיכוכים עם בן הזוג ועם הסביבה". לשאלתי כיצד הגיב בן זוגה, אמרה, "בן הזוג אמר לי מפורשות שאם לא אביא איתו ילד, הוא יעזוב".

אל-הורות בראי ההיסטוריה

הימנעות מהבאת ילדים אל העולם מבחירה היא תופעה שקיימת כמעט בכל חברה אנושית, גם במקומות שבהם בחירה זאת נחשבת לנון-קונפורמיסטית. כלומר, מנוגדת לתפיסות החברתיות של הסביבה, ואף עלולה לעורר התנגדות עזה ויחס עוין.
תופעת האל-הורות שכיחה, או ליתר דיוק, מתועדת יותר בחברות עירוניות מפותחות מבחינה כלכלית, ויש שיגידו שהיא המשך ישיר של תהליכים רחבים יותר שעוברים על החברה האנושית מאז המהפכה התעשייתית. אם עד המאה ה-19, ריבוי טבעי גבוה אפיין את מרבית מדינות ואזורי העולם, בעיקר בשל היעדר מודעות לאמצעי מניעה לצד הלך רוח המעודד ילודה, הרי שלאחר המהפכה התעשייתית התפתחו גישות חלופיות בקרב נשים, כשאחת מהן הייתה "אימהות התנדבותית", שגרסה כי לכל אישה צריכה להינתן הזכות הבסיסית להחליט כמה ילדים היא חפצה להוליד.
במהלך המאה האחרונה ניתן לראות עלייה עקבית ברמה הכלכלית והחברתית, לצד ירידה מתמשכת בשיעורי הילודה. גם בקרב האוכלוסיות הערביות, אשר לאורך השנים התאפיינו באחוז פריון גבוה, ישנה ירידה מתמשכת באחוזי הילודה.
בחברה הערבית בישראל, שהייתה בעברה חברה כפרית וחקלאית, וילדים היוו בה חלק משמעותי מכוח העבודה ולפיכך גם מקור הכנסה חיוני למשפחה, עמד ממוצע הילודה של אישה ערבייה בישראל על יותר משישה ילדים. היום הוא עומד על פחות מ-2.9, נתון שהוא פחות משיעור הילודה בקרב הנשים היהודיות.
לא בטוח שתהליכים אלה הם נדבך מרכזי של תופעת האל-הורות, אך אין ספק שהשינויים הרבים שעוברים על החברה האנושית בשנים האחרונות, מעלים לשיח סוגיות שעד לפני שנים בודדות היו טאבו מוחלט שאף אחת לא העזה להעלות על דעתה, בטח ובטח שלא בקול רם.
יש הטוענים שאל-הורות התקיימה משחר האנושות, אך הלכה והתרחבה במאה האחרונה, בעיקר בשל סיבות הקשורות לתהליכים תודעתיים וחברתיים שתפסו תאוצה בשנות ה-60 של המאה העשרים, תחילתו של העידן הפוסט-מודרני.

"כסף ובנים הם קישוט החיים"

ומה לגבי החברה הערבית? "בחברה הזאת כסף ובנים הם קישוט החיים", אומרת רג'דה מסאלחה, מנהלת המרכז להורות ולמשפחה במכללת אלקאסמי. "ילדים הם מטרה עליונה לכל משפחה ערבית". יש הטוענים כי התפיסה הזאת זכתה לרוח גבית בעיקר בשנים הראשונות של המדינה, בין היתר בשל העובדה שבין יום הפכו הערבים בישראל מרוב למיעוט, ולכן רווחה התפיסה לפיה ריבוי טבעי הוא כלי חשוב ביותר להתמודדות עם המציאות הדמוגרפית החדשה.
כך או כך, המציאות הלאומית, דתית וגיאו-פוליטית בארץ, הפכה את הילודה למטרה ציבורית, שלא נאמר לאומית ובעלת ערך עליון עבור שתי החברות, היהודית והערבית כאחת.
ד"ר אורנה דונת, סוציולוגית, מרצה ומחברת הספרים, "ממני והלאה: הבחירה בחיים בלי ילדים בישראל" ו"בכייה לדורות; חרטה על אימהוּת", מסרבת להתייחס לאל-הורות בארץ כאל תופעה חדשה, ואומרת שלאורך כל ההיסטוריה היו נשים שלא הפכו להיות אימהוֹת מסיבות שונות ומגוונות.
אז מה בכל זאת השתנה בשנים האחרונות? "כנראה שבעשורים האחרונים ליותר נשים מבעבר מתאפשר לשאול שאלות לגבי חייהן ולגבי המחירים הגבוהים שהן משלמות על כך שהן אימהוֹת", טוענת דונת.
חוקרות אחרות בתחום מזהות מספר גורמים נוספים שמביאים נשים להחליט שהן לא רוצות ילדים: "בפן הנפשי והפסיכולוגי, זה יכול להיות קשור לחוויות העבר, בעיקר חווית הילדות של אותו אדם", מסבירה מנירבה מזאווי, מאמנת משפחתית וזוגית. "יש אנשים בעלי מודעות עצמית גבוהה שמודעים לכך שהם לא מסוגלים למלא את תפקידם כהורים כפי שנדרש מהם מבחינה חברתית, ולכן הם בוחרים להימנע מכך".
צילום: צילום מסך מתוך פייסבוקמנירבה מזאווי. אל-הורות יכולה להתקשר לחוויות ילדות (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק)
גורם נוסף שעלול להשפיע על ההחלטה להיות אל-הוריים, לפני מזאווי, הוא בעיות רפואיות וגנטיות שאותם אנשים לא רוצים להעביר לילדיהם, לצד אלמנטים כלכליים. כלומר, ההבנה שאין לנו אפשרות כלכלית להעניק לילדים העתידיים שלנו את רמת החיים שהיינו רוצים להעניק להם. גם סיבות אידיאולוגיות בהחלט נוכחות, והן קשורות, בין היתר, לאקולוגיה ולמציאות החיים המשתנה על כדור הארץ. "אנשים רבים מסבירים את הרצון לא להוליד ילדים אל תוך עולם אלים, מזוהם ועני".
סיבות נוספות כוללות רצון לשמור על סגנון ורמת חיים, שכן הבאת ילדים לעולם היא מטלה שעולה לא מעט כסף ואנרגיה. סיבה נוספת היא רתיעה מגודל האחריות הכרוך בגידול ילדים, שכן האחריות הזאת עדיין מוטלת כמעט באופן בלעדי על הנשים.
באשר לשכיחות האל-הורות בארץ, "הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מספקת רק את הנתון לפיו בכ-24% ממשקי הבית בישראל אין ילדים", אומרת ד"ר דונת. "בחברה הערבית מעל ל-10% מהמשפחות אין ילדים, אך נתונים אלה לא מלמדים אותנו דבר על הרצון או על היעדר הרצון להיות הורים".

ילדים הם שמחה?

מה לגבי היחס לאל-הוריות? הטיעון "ילדים הם שמחה" משחק תפקיד חשוב בסלידה מאל-הורות בישראל. במציאות המזרח-תיכונית קשה לנו במיוחד לקבל א.נשים שאינם מעוניינים להביא ילדים לעולם. החברה שלנו מתקשה להכיל את היעדר הרצון של אחרים להפוך להורים, במיוחד כשמדובר בנשים.
אנחנו כל כך רגילים להבניות החברתיות המכתיבות לנו מגיל צעיר שמשפחה נורמטיבית מורכבת מזוג הורים, גבר ואישה וילדים, וכל סטייה מהנורמה נתפסת כלא-נורמלית. יחד עם זאת, העובדה שבעשורים האחרונים מבנה המשפחה המסורתי הולך ומשתנה, וכיום ניתן לראות סוגים שונים של תאים משפחתיים, עוזרת לנפץ מעט את הסטיגמות.
ועדיין, הלחצים שמופנים כלפי אל-הוריות בכלל ואל-הוריות בחברה הערבית בפרט, הם קשים מאוד להתמודדות. נשים רבות בחברה הערבית ובכלל נתקלות בנידוי ובהכפשות על החלטות אישיות הנוגעות בגופן ובחייהן. הן זוכות לתגובות פטרוניות שמבטלות את ההחלטה האינדיבידואלית שלהן, עם משפטים כמו: "בסוף את תתחרטי" או "כשתגדלי, תביני". התפיסה החברתית, על פיה הבאת ילד לעולם מכניסה את ההורה לעולם של אושר, אהבה ותמיכה, שאי אפשר לחוות בלי להיות הורה, היא נדבך נוסף בלחץ הזה.
"בתור אישה ערבייה אני מרגישה שחלק מן הדיכוי כלפי נשים נובע מהציפיות המובנות מראש שיש לחברה כלפינו, בין היתר הציפייה שנשעבד את חיינו כדי שנהפוך לאימהות טובות", אומרת לנו מדלן, שלבסוף נפרדה מבן זוגה אחרי שלא הסכימה ליישר קו עם הייעוד שהחברה הקרובה שלה הפילה עליה. "בתור אחת שגדלה לתוך מציאות פטריארכלית, אני מאמינה שההחלטה להיות אל-הורית נבעה בעיקר מהרצון שלי לשים את עצמי בראש, ופחות להתמקד בסביבה ובציפיות שלה ממני".
"בתור אישה ערבייה אני מרגישה שחלק מן הדיכוי כלפי נשים נובע מהציפיות המובנות מראש שיש לחברה כלפינו, בין היתר הציפייה שנשעבד את חיינו כדי שנהפוך לאימהות טובות"
הגישה של מדלן מייצגת דור נשי חדש, כזה שמאס בתכתיבים של מה שמכונה בערבית عادات وتقاليد, כלומר, מנהגים ומסורות. במהלך העשורים האחרונים שינו הנשים הערביות את מסגרת החיים שלהן באופן דרסטי. הן יצאו מהקן המשפחתי ומרדו בתפיסות השמרניות, לפיהן תפקיד האישה מסתכם בדאגה לבית ולילדים, והחלו לקחת חלק גדול ומשפיע יותר בתחומים שונים כמו קריירה והשכלה גבוהה.
אחוז הנשים הערביות שרוכשות השכלה גבוהה נמצא כיום בעלייה, וכך גם אחוז הנשים היוצאות לשוק העבודה, דבר הגורר איתו גם עלייה בגיל הנישואין ועלייה בשיעור הרווקות המאוחרת. עם זאת, ד"ר אורנה דונת, שמזהה את מדינת ישראל כמדינה שמעודדת ילודה, לא מסכימה עם הגישה שאומרת שככל שאישה יותר משכילה, כך גובר הסיכוי שלה להיות אל-הורית.
צילום: הדס אלדרד"ר אורנה דונת. לא קיימת הלימה בין אל-הורות לרצון להשקיע בקריירה (צילום: הדס אלדר)
"הרבה פעמים קושרים בין רמת השכלה והמצב הכלכלי לבין היעדר רצון להיות הורים. אני מסתכלת על זה אחרת: ישנן נשים מכל הקבוצות החברתיות שלא רוצות להיות אימהוֹת, רק שהיכולת שלהן להגיד את זה לעצמן או בקול רם, משתנה ממקום למקום. לנשים רבות, ערביות ופלסטיניות בכלל, אין את ההרשאה לדבר על זה ברבים, ולפעמים הדרך היחידה של רבות מהן לעכב את הפיכתן לאימהוֹת, היא באמצעות השקעה בלימודים או בעבודה".
"לא כל מי שלא רוצה להיות אימא בהכרח רוצה או יכולה להיות 'אשת קריירה'"
ד"ר דונת מבקשת לנפץ את המשוואה בין פיתוח קריירה לבין ההחלטה שלא להיות אימא: "לא כל אישה שהחליטה להיות אל-הורית קיבלה את ההחלטה הזאת כי היא בהכרח רוצה קריירה. יש נשים שהחלטתן כלל לא נוגעת למישור המקצועי. לעומת זאת, יש נשים שאולי כן מעוניינות לפתח קריירה, אבל הדלתות לא בהכרח פתוחות בפניהן. זה תלוי בלאום שלך, במעמד הכלכלי, במוצא האתני ועוד. או בקיצור, לא כל מי שלא רוצה להיות אימא בהכרח רוצה או יכולה להיות 'אשת קריירה'".
בינתיים, מדלן ונור מספרות שהן הפסיקו להתרגש מהעקיצות של הסביבה: "עברו לא מעט שנים מאז שקיבלתי את ההחלטה להיות אל-הורית, אבל המשפחה עדיין חיה בהכחשה שזאת תקופה שתעבור. להיות אל-הורית בחברה הערבית מרגיש כמו לצאת מהארון", מספרת לנו מדלן. ונור מסכמת, "כמעט כל הסביבה מתייחסת להחלטה שלי להיות אל-הורית באותה גישה מבטלת. מעט מאוד אנשים רואים את זה בעין יפה, אבל הפסקתי להתרגש מזה".
לכתבה זו 143 תגובות
הוספת תגובה
143

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
96.

קשרתי חצוצרות מרצון ב1978 בהולנד (כיבדו את רצוני לא להביא ילדים/ות לעולם) ואני ממש לא אשת קריירה וזו החלטה הכי טובה שעשיתי בחיי

95.

יש אנשים שלא רוצים ילדים, הם הרבה יותר חכמים מאנשים שמשריצים ילדים כאשר אין להם ידע, יכולת והבנה בגידול הילדים. העולם היה הרבה יותר טוב עכשיו אם אנשים כאלה לא היו מקימים משפחות. צריך לדבר יותר על אנשים שלא רוצים ילדים ולהוציא אותם מסטיגמות חברתיות. הם צריכים להיות דוגמה לבחירת חיים בריאה ונטולת סטרס. מימוש עצמי וחיים טובים לא חייבים לעבור דרך גידול ילדים. חבל שבמקום זה האנושות הורגת את עצמה עם ילודה גבוה וריבוי אוכלוסין, בעיקר בחברות עניות ובורות ללא השכלה. העולם יהיה מלא באנשים ללא שכל כאשר מיעוט עשיר ישלוט עליהם. עולם חדש מופלא.

94.

93.

מוחמד אם זה אתה שפעם רצה להיות qa והיום אתה עיתונאי אתה תותח גם אם אתה הדוד של חנין זןעבי שלא אוהבים אותו במשפחה כי הוא הבין טיפ טיפה יותר ממה שכך הערבים הבינו אתה גאון מקווה שתצליח

92.

לחיים חופשיים

91.

90.

נמאס מאובססיית הילודה בארץ...

89.

88.

87.

צריך להגביל משפחות בעולם עד שני ילדים למשפחה

86.

וואי שתי דוגמאות והחברה הערבית הפכה אל הורית. נמאס כבר עם השוליים של השוליים שמקבלים קצת יותר מידי נפח בכל מקום. לא הכרתי ערבייה אחת מעל גיל 28 בלי ילדים.

85.

עוד פמינסטיות לאוסף, מצויין עדיף שלא תתרבו. אתן המתכון המושלם להרס וחיסול תרבויות והמשכיות. ראו ערך מדינות מרכז אירופה שהעמים שם נעלמים לאט לאט ועוד מעט לא יהיו קיימים יותר בזכותכן.

84.

אנשים לא מביאים ילדים סתם, וכן ילדים זה שמחה ואושר. בגיל 60 שאתה לבד בעולם לא נשמע כמו להיט גדול. תעשי ילד או 2.

comment-2-comment

אני חולקת על דברייך. אנשים חסרי יכולות הוריות מביאים ילדים כי "חייבים", "נתחרט בגיל מבוגר" וכל שאר הקלישאות המטופשות, והורסים לילדים חסרי אונים את החיים.

comment-2-comment

ויש גם הורים שרוצחים ילדים אז מה ? אם התעללו בך מה זה אומר לעניין יכולת הורית? הרי אין מבחן להורות מלבד הפרקטיקה . ויש פסיכופטים אז מה?

83.

ודרוש אומץ רב ואישיות חזקה כדי לחרוג מהנורמה... אבל מעניין מה יהיה כשיזדקנו - האם לא ירגישו צער??

comment-2-comment

יש הרבה הורים שמרגישים צער על זה שהביאו ילדים, ומפילים על הילדים את האשמה על זה שחייהם התחרבשו. השאלה ,מה היה אילו, היא לחלוטין חסרת משמעות.

82.

זה שאת לא מסוגלת להביא ילדים זו בעיה שלך

comment-2-comment

81.

תזהרו מאחים שלכם… כבוד המשפחה וזה

80.

זה בניגוד לטבע של האדם, יש להתחתן ולהביא הרבה ילדים בכדי להתרבות, בכדי שנהיה רוב בכנסת בעתיד. חחחחחח

79.

אף פעם לא הרגשתי את הרצון או הצורך באימהות, זה פשוט משהו שאין לי ואני בסדר גמור עם זה. טוב לי עם החיים שלי כמו שהם. אני מאוד אוהבת ילדים ונהנית לשחק עם אלו של חברים וקרובי משפחה, אבל מספיק פעם בכמה חודשים וזהו. למזלי בן זוגי גם לא מעוניין, מסיבותיו שלו, וזה קל יותר כשאין לחץ מצדו. וגם ההורים הבינו בסוף שעדיף להניח לי ולהפסיק ללחוץ. שכל אחת ואחד יעשו את הבחירה שלהם וזה לא עניין של אף אחד אחר.

78.

התחילו הפריבלגיות הלבנות לדחוף להן אל הורות, מה, השלב הבא, עידוד שינוי מין בגני ילדים. תרדנו מהגב, לא צריך לעשות ג'יהאד לכל רעיון חברתי איזוטרי שמגיע מהמערב אינדיבידואליסטי המזדקן והמתפורר.

77.

והזבל הדתי-פאשיסטית-בור-נבער מתרבה כמו סדרה הנסדית מטורללת.

76.

כל הכבוד לד"ר דנות,שניפצה את המיתוס,המנסה לקשור בין רמת ההשכלה לבין אל-הורות. אני מכיר אקדמיות ומרצות ערביות,שבחרו ללדת 5-6 ילדים,ויחד עם זאת הן גם אימהות אידיאליות וגם נשות קריירה מוצלחות ברמה ארצית,ולא רק מקומית. שתי האל-הוריות שבכתבה הן עוף מוזר במרחב האנושי והחברתי במגזר הערבי,וסביר להניח שהן לא תשמשנה מודל לחיקוי לנשים ערביות באשר הן. הולדת בנים הינה מצווה גם באיסלאם וגם ביהדות,והיא תוסיף להתקיים לעולם ועד.

75.

74.

הרבה נשים ראיתי בוכות על הפספוס בשנותיהם ה-50 על כך שהן לא יכולות יותר להביא ילדים ועכשיו פיספסו את הרכבת. בעיני 2 ילדים נותן להורים עדיין זמן בילוי. פשוט לשלב.

73.

האימהות שחקה אותי לגמרי... ויתרתי על תחביבים ובילויים והורדתי הילוך בקריירה. וכשיש ילד מיוחד עוד יותר קשה...

72.

צריכים להקטין את הילודה בכל העולם, האוכלוסייה גדלה יותר מדי מעבר למשאבים הטבעיים שכדור הארץ מסוגל לספק, וגם אנחנו מזהמים המון.

71.

להחזיר את הגלגל אחורה. אני כל הזמן עושה דברים, רואה עולם, בונה קריירה ונהנית מכך שאין לי אחריות כלפי אף אחד. לא הייתי בוחרת אחרת לעולם.

70.

כתבה שבאה לחנך את הקוראים. מי שלא רוצה ילדים שלא תהיה אמא. אבל למה לעשות מזה אידאולוגיה ואידיאליזציה? כדאי גם שהכתבה תביא את כל אותן נשים כמו רותי ברודו שהחליטו לוותר על ילדים בגיל צעיר, ובגיל מבוגר גילו איזו טעות עשו.

69.

ותשכנעו גם את החברות יש פה מספיק

68.

תאמיני לי שאת לא צריכה איזה טלאל או עבדאללה שישחירו לך את החיים.

67.

זו בחירה. גם גבר שמתאהב ומתחתן עם אישה כזו צריך לכבד את רצונה.

66.

כלומר הוא כפה זאת על עצמו. הווריד התימני התנפח לו והוא סירב לקנות לה פוסטינור בעשרים שקל. משלם סכום זה מדי שעה. קטן עליו.

65.

תראו נטפליקס עם במבה וציפרלקס ?

comment-2-comment

עם ילדים תעשה בדיוק את אותו הדבר רק מינון גבוה יותר של ציפרלקס

64.

63.

בעבר, לנשים בכלל לא היתה בחירה. נשים היו מחוייבות להינשא ולהביא ילדים, בין אם הן רוצות ובין אם הן לא רוצות. אף אחד לא שאל אותן. ואז בחוסר ברירה, הם ניסו למצוא בכפייה הזו, גם שמחה. כי זו דרכה של החברה שחיו בה. היום זה שונה. היום לאישה יש זכות בחירה. פעם גם לא היו אמצעי מניעה וכל קיום יחסי מין היה פוטנציאל לילד. את סבתא שלי חתנו ממש צעירה עם מישהו שהיא לא אהבה וכל החיים היא סבלה והתייסרה על זה. היא גם לא היתה אמא טובה, היתה עסוקה כל הזמן במר גורלה וחיפשה דרכי מילוט. אז היום נשים חכמות יותר ומבינות מה טוב לעצמן.

62.

במיוחד אם ההתייחסות לילדים הם כקישוט לגגבר, או ככח עבודה וכדו. ילד ראוי שיוולד רק במקום שרוצים אותו וחפצים בטובתו, ולא כמכשיר כלכלי או לאומני

61.

טוב שהקולות האלו נשמעים בחברה הערבית.

60.

תמיד אומרים לי - תתחרטי על זה. העניין שמי שאומר לא מבין - שאני לא מתאימה להיות אמא. אין לי אמצעים כלכליים לתת לילד, אין לי משפחה, ואם אני אמות חלילה, לא מעוניינת שיהיה לבד בעולם, או יתגלגל במסגרות רווחה כמוני. זה הדבר האחרון שארצה בשבילו. בנוסף, לאיזה עולם אני אביא ילד - של אלימות, עוני, התחממות גלובלית. לא ולא. לא אעשה לו את זה

comment-2-comment

59.

לבסוף הילד הנולד יסבול .

58.

החלטתן להיות לא אחראיות, בחירה שלכן, רק אתן מפסידות.

57.

אתם עיתון רציני ולגיטימי או בלוג של פוליטיקלי קוראת? ייעוץ לשוני דחוף.

56.

כל אדם בטוח שהצאצא שלו יביא גאולה לעולם וזה שקר מוחלט. כל אדם ואפילו הוא בנה של המלכה אליזבט מגיע לסבל. ריבוי ילדים מביא להרס היקום ולקטסטרופה לטווח ארוך.

55.

54.

כל הכבוד לאל-הוריים. זו הגישה שצריכה להיות רווחת וצריך ללמוד לקבל שיש גם אנשים כאלה. המטרה היא צמצום הילודה ואוכלוסית כדור הארץ. בתור התחלה, צריך לעודד הורות כמה שיותר מאוחרת, או בכלל לא להביא ילדים. כדור הארץ כבר לא מסוגל להכיל את גודל האוכלוסיה, וזה גורם למלחמות מיותרות ומאבקים מיותרים, ועליות מחירים מיותרות, שגורמות לעוני מיותר. פחות אנשים, פחות אבטלה, יותר יצרנות, פחות תלות, ופחות עלוקתיות, כמו החרדים ושכמותם.

53.

52.

51.

להביא ילד לעולם זה דבר רגיש ומשנה חיים וצריך להשקיע בזה המון מחשבה אם זה בכלל מתאים לנו

50.

49.

אין זה נס על טבעי, כפרה על הילדים הלוואי ויכולתי להביא כל שלושה חודשים תאומים. ילדים זה נס, תביאו כמה שיותר, תקבלו הטבות מס וביטוח לאומי. ילדים זה שמחה. בשורות טובות ומי שלא משריצה ילדים לעולם לא יודעת מה היא מפסידה.

48.

47.

46.

45.

44.

מספיק להסתכל על המרחב הציבורי בישראל בשביל להבין כמה אנשים ביננו לא היו צריכים להביא ילדים לעולם , אבל היי, סמל סטטוס!

43.

נחפש אתכן בפורנהאב…

42.

אבל זו הרגשה שעוברת עם הגיל תהיו לאחר גילאי 50+ אתן תצטערו שלא עשיתן ילדים מצטערת לומר זו טעות חברות יקרות אתן לא רוצות גבר הכל טוב האמת באמת אין צורך חח אבל להיות אמא !! זו השמחה האמיתית !!

41.

40.

מצחיק אותי הצביעות שלכן.. בארצות ערב לא היו פוצות פה.. מהפחד שהחברה הנאורה שבה הן חיות לא היו מקבלות את האמירה שלהן בכזו שלווה ואהבה.. הרי החברה הערבית ידועה באהבתה לדעות או חלילה לזכויות האישה.. ובסופו של יום.. אתן עדיין לא מגנות את המחבלים בישראל שמוציאים פיגועים בשם איזה חירבה על הר... אבל מרגישות חופשי לכתוב פוסט בגנות ישראל ועזה.. אחח הצביעות..

39.

38.

ברגע שלא תהיה דת רק נגיעות של מסורת והחברה הערבית תהיה חילונית יהיה שלום

37.

בעתיד יצטערו על זה

36.

35.

לכל אחת, לכל אחד , הזכות לבחור.

34.

עד שנהייתה שרה והטיולים לחול בחינם

33.

רק לשכב במיטה כל היום, לאכול חטיפים ולראות נטפליקס.

32.

ופתאום רובן יחלו להרגיש את הדחף הטבעי להפוך לאימא רק שעד אז זה כבר מאוחר מידי.

31.

להיות אמא וחלק ממשפחה למה זה נוגד המשכיותו של היקום

30.

שיגיעו לגיל 50-60 יתנצלו שלא הביאו ילדים לחיים שלהם ירגישו ריקים מבפנים ללא מטרה. "המטרה הבסיסית של האדם וכל בעלי חיים למניהם להקים משפחה ולהתרבות"

29.

28.

חכמות הילדים אכן שיעבוד האישה ב99 אחוז כל הכבוד לאלה שחושבות על זה ולא רק מקבלות את הרעיון הכל כך מקובל להמשיך להדפיס. כחילונית מסביבה ליברלית אני לא מבינה איך הלחץ להיות נורמטיבית כמו כולם להתחתן ללדת ולא להיות רווקה מבוגרת הוא שעמד לנגד עיני ולא השאלות האלה. אלה בנות אמיצות וחכמות

27.

איפה (יהיו) כל החברים שלי?

comment-2-comment

בלי קשר לאלהורות כן או לא, אבל לא תביא ילדים רק בגלל שאתה בונה אל זה שיפיגו את בדידותך בגיל מבוגר.

26.

בסוף כולם משועבדים והן בחרו להשתעבד לעבודה ולכסף ולבוס זכר שמנהל להן את החיים, נראה אותכן בגיל 40 מחפשות תרומות זרע להביא ילדים

25.

24.

יש הרבה נשות מקצוע ערביות, גם בתחומי הטכנולוגיה, שהחברה מפסידה בגלל התפיסה הפרימיטיבית של הסביבה שלהן. אל תפחדו ותגשימו את עצמכן ותפתחו את הכישרון שלכן, המגדר שלכן הוא לא עונש משמיים וככל שתצליחו יותר אתן תשברו את התפיסה של החברה הערבית שרק בנים שווים משהו.

23.

22.

21.

זה שלעולם לא יהיו לי ילדים...כשהייתי בסביבות גילאים 20 ו 30 התגובות היו "יום אחד תתבגר ותרצה" והנה אני בן 43 ושום דבר לא השתנה...אין לי ולא יהיו לי ילדים לעולם ואני מברך על כל יום שאני חופשי מהצרה הזאת...אגב לדעתי בקרב אנשים משכילים מהמעמד הבינוני גבוה התופעה רק תלך ותצבור תאוצה...

20.

במקום לטייל בעולם תצטרכו להאכיל ולהחליף חיתול. אל תנסו!!!!!

19.

המציאות של כאן ועכשיו להנות מכל רגע בלי לקחת אחריות על אף אחד אלהה באבאלה מחלה ארורה ואומללה . שתגרום גם לאותן "אמיצות" להשאר אומללות ללונג ראן בייי חולות

18.

17.

כל הכבוד שאת עומדת על שלך ועל האמת שלך,הגיע הזמן שנשים ידברו ואחרים יכבדו את רצונן ואת דעתן

16.

כנראה שאת לא מתאימה להיות אמא. אבל זה הפסד שלך

comment-2-comment

ורק המובחרות מתקבלות...היום כל אידיוט עושה ילדים בקלות ראש בלי לחשוב על זה רק כי "ילדים זה שימחה" ו"עם הילד יבוא המזל שלו אז לא צריך להתחשב במצב הכלכלי"

comment-2-comment

צודק

comment-2-comment

מה

comment-2-comment

ילדים במדינה כי צריך ולא כי רוצים. יותר מכך, בגלל שאנחנו חיים בחברה בה השופוני שולט, אנשים מביאים 3, 4 ועוד ילדים כי לשכן יש יותר. אני מכיר כל כך הרבה הורים שפשוט אין להם כוח לילדים שלהם, שמתלוננים, ממורמרים ועוד. אני בטוח שאותם אנשים לא היו מביאים ילדים אילו החברה הישראלית לא היתה חברה כל כך שמרנית.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ההפסד היא הראיה שלך

comment-2-comment

לא כולם מרגישים וחושבים כמוך. זה לא אומר שהם מפסידים או פחות טובים ממך או שהם לא ראויים או מתאימים למשהו. ההפסד כאן הוא שלך כי בחרת בבורות. לאחת כמוך פחות מתאים להיות אמא...

comment-2-comment

comment-2-comment

מה מפריע לך? למה לכתוב תגובה נבזית. זה מכעיס אותי דווקא נשים מגיבות כך

comment-2-comment

תגובה פאסיב אגרסיב לא ברורה

comment-2-comment

אין בך טיפת אמפטיה, לא הייתי נותן לך לגדל דג זהב, את דוגמא נהדרת לזה שלא כולם צריכים להיות הורים . . . אנשים שאומרים שלהביא ילדים זו מהות החיים, הם פשוט אנשים מסכנים, חסרי הצלחה וסיפוק עצמי ואני אומר את זה כאבא לשלושה . . .

comment-2-comment

היא לא רוצה בכלל להיות אמא. היא לא היחידה, לא מיוחדת והיא ברורה כשמש. הפסד הוא רק של מי שחושב שיש לו רצון בזה. בהצלחה עם ההטפה לאזניים ערלות. בורות.

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

14.

רצינו "לעשות שלום" והתחלנו לצאת אבל הרופאים הערבים סביבה איימו עלייה.. לעשות שלום מתחיל מלעשות ילדים ביחד ( אינטרס משותף). מה נעשה..........?

13.

12.

11.

כל הכבוד לכן. נשים חזקות ואמיצות.

comment-2-comment

10.

9.

8.

comment-2-comment

אף אחד לא עוצר בעדך לכתוב כתבה כזאת בשפה הערבית. תפאדל!

comment-2-comment

comment-2-comment

חא רק טור בעיתון,גם קבוצה בפייסבוק

7.

comment-2-comment

שילוב מטורף של יופי , חוכמה ואופי זכיה בלוטו

comment-2-comment

6.

5.

כואב הלב.

comment-2-comment

איזו תגובה גזענית וטפשית

comment-2-comment

הההההה צודק במאה אחוז

comment-2-comment

comment-2-comment

מי אתה שתגיד?

4.

כל יום יום אומרים תודה על השקט והשלווה שיש בחיינו, חופש שקט ושלווה

comment-2-comment

שקט שלווה חופש אכן מילים שהולכות יד ביד ללא ילדים .... אבל אושר תקבל במנות קטנות ומדודות לעומות מה שתקבל בחיבוק אחד מילדך

comment-2-comment

אנוכיות. ילד - זה המשך הדור שלך והדם שלך בעולם הזה. ההתנהגות, היחס, החלומות שלא הגשמת ילד שלך מגשים וכו וכו׳. נכון - זה נטל לא קטן להיות הורה. אבל בסופו של יום - הם הדבר הכי חשוב עולם. פגשתי כמה אל הוריים בחיים בשנות ה50 וה 60 בחייהם. הכל נראה טוב מבחינתם - אבל בעיניים שלהם אתה רואה עצב ותחושה של פספוס של הדברים האמת חשובים בחיים.

3.

comment-2-comment

comment-2-comment

אורנה דונת מהממת. למדתי אצלה מסםר קורסים באוניברסיטה. הקורסים שהכי נחרטו במוחי מכל הלימודים. לשתי הנשים, מדלן ונור, כל הכבוד לכן על האומץ. מדלן אף הגדילה לעשות והפרה נישואים כדי ללכת עם הלב שלה. לגמרי לא פשוט. מצדיעה לכן.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

1.

comment-2-comment

אם הייתי ערביה, הייתי בוחרת להיות אלהורית. בהחלט המדינה צריכה לעודד את המגמה הזו בקרב ערביי ישראל. להוליד ילדים שאחכ במסגד יסיתו אותם להיות שהידים? עדיף לא להוליד בכלל

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה