63
850 האנשים של המדינה

רון בן ישי: "המלחמה באוקראינה - הקשה ביותר לסיקור, וכנראה האחרונה שלי"

"כתב המלחמות" שיתף בוועידת "האנשים של המדינה" את רשמיו לאחר חודש בקייב: "שני הצדדים משקרים בלי למצמץ". הוא לא מתרשם מזלנסקי: "מתנהג כסוכן מכירות. מגזים כל הזמן, אבל אפשר להבין אותו". לדברי בן ישי, הפרשן הצבאי של ynet, "כיפת ברזל מישראל לא הייתה משנה את התמונה"

שמעון שיפר | עודכן:21/03/2022
"כתב המלחמות" רון בן ישי: "המלחמה באוקראינה - כנראה האחרונה שלי" (צילום: סנטרל הפקות)
רון בן ישי, הפרשן הצבאי של ynet ו"ידיעות אחרונות", חזר לאחר חודש באוקראינה לוועידת "האנשים של המדינה". הוא אומר כי סביר להניח שהמלחמה באוקראינה תהיה האחרונה שיסקר. "אני חושב שכן. יש איזה שלב בחיים, אני בכוונה לא אומר גיל, שבו אתה אומר 'זה כבר לא מתאים'. אני כבר בשלב שהוא יותר מתאים ל'ריפלקשן', להבטה אחורה ופנימה, מאשר לנסות להבין אם הפציצו או לא הפציצו בבאבי יאר. הם לא הפציצו אגב", ציין כשהוא מתייחס לחשיפתו.
בן ישי בן ה-78, חתן פרס ישראל לתקשורת, חווה מלחמות רבות. הוא לחם לראשונה במלחמת ששת הימים ב-1967, ומאז דמותו ליוותה כמעט את כל מלחמות ישראל - וגם מלחמות רבות בעולם.
בוועידה הוא סיפר כיצד מסקרים מלחמה - מאיפה מתחילים ואיך בונים את התמונה לקוראים. "זו הייתה המלחמה הכי קשה לסיקור שאני סיקרתי, וסיקרתי הרבה. ברחבי העולם. לא בגלל הסכנה, אלא בגלל הפייק ניוז. מבחינת הסיכונים האישיים נקלעתי אולי פעמיים או שלוש למצבים שבהם נשקפה ממש סכנה", אמר.
(צילום: נדב אבס, גיל יוחנן)
צילום: עמית שאבירון בן ישי ושמעון שיפר (צילום: עמית שאבי)
"שני הצדדים, גם הרוסים וגם האוקראינים, משקרים בלי למצמץ. פוטין עושה את זה ברמה האסטרטגית, זאת אומרת זה פייק ניוז אסטרטגי, והאוקראינים משקרים בקטן. במספרים של נפגעים, האו"ם מדווח על 800 הרוגים באוקראינה מאז תחילת המלחמה, ואוקראינה מדווחת על 14 אלף. ברור שהמספר האמיתי הוא איפשהו באמצע".
בן ישי אומר כי מהמגעים שלו עם לשכתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, העסק באוקראינה מנוהל בצורה מבולגנת. "המזל של האוקראינים הוא שהאזרחים לקחו את ניהול המלחמה לידיהם, והם מנהלים מלחמת גרילה ומצליחים", ציין. "גם בגלל חדלות האונים של הרוסים, שאני מודה, לא הייתי מאמין שזה ככה. אגב, הייתי איתם בצ'צ'ניה בשנת 2000 וזה היה צבא של שיכורים, סליחה על זה".
לדבריו, אז הכוחות יצאו לקרב "שיכורים כלוט". "איך פוטין ניצח? הרי הם הפסידו במלחמת צ'צ'ניה הראשונה ופוטין ניצח במלחמת צ'צ'ניה השנייה. פשוט הוא שיטח את גרוזני בירת צ'צ'ניה עד עפר. נותרו שלושה בניינים עומדים על תילם. שלושה, לא ארבעה ולא שניים, שלושה, ספרתי".
צילום: נדיה שבצ'נקורון בן ישי באירפין (צילום: נדיה שבצ'נקו)
ועידת "האנשים של המדינה" - רונן ברגמן באוקראינה (צילום: סנטרל הפקות)
"אז אתה נמצא בעיר הזו ואתה מבין את רמות ההרג וההרס. הוא פוחד לעשות את זה עכשיו באוקראינה, ככה אני מתרשם. כי אוקראינה זה לא איזה רפובליקה נידחת, אלא 'זה עצמנו ובשרנו'. יש לו קושי נפשי לשטח את קייב. לכן המצור על קייב חודש אחרי שהתחילה המלחמה, עוד לא הושלם וגם לא יושלם".
- מי בסיפור הזה הנבל, מי הטיפש, אבל גם אולי מי הטוב? "הרוסים הם הנבלים בסיפור הזה וצריך לומר את זה מפני שאתה לא פולש לארץ והורג את אזרחיה רק בשביל אסטרטגיה. אתה לא פותח במלחמה והורג אנשים בשביל שיקולים אסטרטגיים ולשנות גבולות למשל מה שהוא עושה עכשיו, הוא פותח מסדרון יבשתי לקרים ובעצם מנסה לחבר את כוחותיו שנמצאים ממזרח למריופול לכוחותיו שנמצאים על אדמת סלובקיה ומולדובה. יש לו כוחות על אדמת מולדובה. הוא מנסה לחבר אותם וליצור לעצמו - זה לא מתקבל על הדעת".
צילום: רון בן ישירון בן ישי בבאבי יאר (צילום: רון בן ישי)
"האוקראינים הם הטובים. מדוע הם הטובים? הם מגינים על ארצם. אני לא מדבר על זלנסקי. על זלנסקי יש לי הרבה מה להגיד, אני לא ממש מעריך אותו. אבל האזרחים האוקראינים שנלחמים על ארצם? הם אנשים ראויים להערכה בכל קנה מידה".
על נאומו של זלנסקי בפני חברי הכנסת שלשום אמר בן ישי כי הוא "מתנהג כמו סוכן מכירות וזה בעצם הדבר הטוב ביותר שהוא מסוגל לעשות. ולכן כמו סוכן מכירות, הוא מגזים. הוא מגזים כל הזמן. הוא גם מפיץ פייק ניוז בעצם למטרה טובה, לגייס את דעת הקהל העולמית לטובת אוקראינה. אז אתה יכול להבין אותו". לדבריו, "אם אתה מנסה לשפוט את הנאום על פי תוכנו אני לא הייתי מקדיש לו אפילו דקה נוספת".
הוא התייחס לבקשה של זלנסקי מישראל לספק נשק ומערכות כיפת ברזל אמר: "אם ישראל לא הייתה שולחת עם כיפת ברזל צוותים שהיו מפעילים את כיפת ברזל זה בטח לא היה משנה את המערכה וגם אני בספק אם כיפת ברזל, נגיד שהיינו שולחים עוד לפני שהתחילה המערכה, והיינו מתעלמים מהנזק שזה יביא לנו או מהאזור בסוריה".
לדבריו, לישראל אינטרס לא להרגיז את רוסיה, אך בלי קשר לזה - כיפת ברזל לא הייתה משנה את התמונה: "תזכור שהרבה טייסים ישראלים חבים את חייהם לסידור שיש לנו עם הרוסים, שאתם תתעסקו בעניינים שלכם ואנחנו בשלנו. אז גם אם נתעלם מכל השיקולים הללו, כיפת ברזל לא הייתה משנה. היא הייתה מסייעת לאוקראינים אולי ליירט יותר טילים רוסיים, אבל לא בכמויות גדולות. אוקראינה מדינה ענקית. כיפת ברזל היא מגנה על נקודה. להגן על קייב להערכתי הצנועה היה צריך לפחות ארבע סוללות. כלומר זה לא היה משנה את פני המערכה, אבל זה עוד איזה סיסמא שזורקים ולאוקראינים נוח להיתלות בזה".
פורסם לראשונה: 21:14, 21.03.22
לכתבה זו 63 תגובות
הוספת תגובה
63

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
33.

האנשים של המדינה הם העובדים הפשוטים העובדים עבודות דחק כדי לשרוד ולא האנשים המשיגים תהילת עולם דרך העבודה שלהם חח בדיחה ממש

32.

כתבה מאוד טובה ומענינת

31.

30.

מריופול, סלובקיה, מולדובה, אתה מקשיב לעצמך, הבן אדם מנותק מהמציאות

comment-2-comment

29.

comment-2-comment

ההסטוריה לא תזכור טוב את שני הנשיאים

comment-2-comment

28.

את השקרים של הפלסטינים.אסור להסכים לשקר

27.

אי אפשר לשמור על התחת וגם לסקר, נוח לכם במערב כמו שנוח לכם בתל אביב ולא יוצאים מהבועה.

26.

היית כתב מדהים עיתונאי מעולה אבל צריך לדעת מתי להפסיק. אם זה מה שזה עושה לך אז דיייי

25.

שיישרף זלנסקי, הברית עם ארה"ב נוסדה בגלל האיום הרוסי עליה, זה התחיל כי ישראל זירת ביצועים לאמל"ח רוסי מול אמריקני ואם ישראל לא תבין את מקומה בפאזל הברית הזו תתערער חלילה... זה לא טוב לנו...

comment-2-comment

בלי ארצות הברית.

24.

comment-2-comment

23.

היחיד שאמר את האמת בנוגע לשקרים של זלנסקי והאוקראינים

comment-2-comment

22.

שחקנים מתנשאים

21.

20.

19.

18.

comment-2-comment

17.

16.

15.

פייק ראש ממשלה

14.

במילים אחרות: נסתדר היטב בלעדיך....

13.

comment-2-comment

כמו סמים, אי אפשר להפסיק איתם.

comment-2-comment

אבל קונספירציות זה לנצח!!

12.

11.

בוודאי שהרבה מאד אוקראיינים שיתפו פעולה עם הנאצים ויותר.

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

חוצפה מדרגה ראשונה להגיד שזלנסקי סוכן מכירות. הוא גיבור אמיתי שאיחד את העם ומייצג את הערכים הדמוקרטים.

comment-2-comment

9.

8.

7.

סוללות

6.

המלחמה היא בין רוסיה לאמריקה רוסיה היא המעצמה הגרעינית החזקה בעולם אמריקה היא כבר לא השליט של העולם והגלובליזציה הארורה מתרסקת

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אני הייתי במוסקווה כמה פעמים בעניני עבודה. רוסיה היא מדינת עולם שלישי עם טילים גרעיניים. היא בפיגור עצום אחרי המערב בכלכלה, פריון עבודה, אושר של התושבים, תחבורה, בריאות... עם כל החולשות של ארהב היא עולה על רוסיה בכל פרמטר.

5.

4.

שהמלחמה היא אשמת אוקראינה שהיא הציתה את המלחמה בכל שהיא לא מצייתת לרוסיה, וזה לא צלח, אז עכשיו העיתונות מנסה להציג מצג ששני הצדדים לא אמינים ושאי אפשר לסמוך על שניהם באותה המידה. בסדר לאט לאט העיתונות מיישרת קו עם אלה שמבינים באמת מה שקורה ולא רחוק היום שגם העיתונות תנקוב בבעיה האמיתית בלי לסחוף אף אחד לזה, הבעיה היא פוטין וטיפוסים עם נטיות של רודנות ולא אף אחד אחר.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לא יודע איזה עיתונות אתה קראת, אבל המסרים שאתה תיראת הם המסרים של פוטין, לא של העיתונות

3.

בהחלט הגיע לו פרס ישראל אבל די...בגילו הוא כבר צריך לפרוש ולנוח.

2.

היום האוקראינים התבכיינו שפיצצו להם מרכז קניות תמים בקייב, ולפני כשעה משרד ביטחון רוסי פרסם צילום מזל"ט שמראה משגר טילים אוקראיני יורה ומסתתר בחניון של המרכז המסחרי "התמים".

comment-2-comment

comment-2-comment

לך יא מעפן, גם שישראל מפציצה בתי חולים בעזה לך תגיד לו בוט אפס.

comment-2-comment

comment-2-comment

ברור לכולם שהאוקראינים לא דוברים אמת בכל פרט קטן. אבל ברור שהבוטים של פוטין מנסים להסיט את דעת הקהל מהפשע שהם מבצעים בו כרגע. צביעות יותר אכזרית שהרוסים הבוטים שלהם מנפחים היא שלטענתם כל הבתים שהפציצו היו חמושים ולכן החרבתן הייתה מוצדקת. המציאות היא שבכמעט כל בית האזרחים גייסו את עצמם למלחמה.

comment-2-comment

איפה רצית שיסתתר משגר טילים כאשר אויב תוקפן מאיים לכבוש את עיר הבירה שלך? מלכתחילה הרוסים לא היו צריכים להיות שם, ואז לא היו צריכים לנסות לצוד משגר טילים באתר קניות. זה לא דומה לאנשי החמאס שמסתתרים במבנים אזרחיים, כאשר הם בעצמם התוקפן כלפינו.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

כמה צריכים למות במספרים כדי שתאואיל/י בטובך ממרומך המדושן לקבוע שלא מדובר בהגזמה? עם של קקות זה עם של קקות על אמיתי.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה